Jump to content

Τα spreads, ο τσαμπουκάς κι η υποτέλειά μας.

Recommended Posts

Αν κατάλαβα καλά η τρόικα και οι δικοί μας έκαναν ελαφρώς ένα βήμα πίσω, με τα μέτρα που εξαγγείλαν το μεσημέρι, σε σχέση με αυτά που ακούγονταν μέχρι χθές το βράδι.Φαίνεται οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα να κερδίζουν χρόνο. Μαλλον το μήνυμα που έλαβαν από την πρωτομαγιάτικη Αθήνα τους υποχρέωσε να μας ποτίσουν το δηλητήριο σε δόσεις. ΟΛΑ θα κριθούν στους δρόμους. Η ιδέα ότι ο "Γιάννης δε φοβάται το θεριό" τους κόβει την ανάσα.

Είναι απίστευτο. Η νέα γενιά ορμάει με τα παλούκια στους πραίτωρες.

Δημήτρη ίσως να είναι έτσι ...... Όμως υπάρχει και η άλλη οπτική που προσωπικά πιστεύω περισσότερο , έριξαν μέσω των ΜΜΕ όλα αυτά για να φοβηθεί ο κόσμος και τώρα να το γυρίσουν στο ότι είναι και καλά επιτυχία της στοιβαρής κυβέρνησης που πρόταξε τα στήθη της για να μη πληγεί ο ιδιωτικός τομές (άλλο που μέσω των έμμεσων φόρων πάει πέταξε και αυτό το πουλάκι ....) :D

Είναι πραγματικά απίστευτο πάντως πως ο ΦΠΑ μέσω σε διάστημα λίγων ετών από 18% εκτοξεύεται στο 23% χωρίς να υπάρχει ουδεμία αντίδραση και παράλληλα οι ειδικοί φόροι σε καύσιμα και λοιπά αυξήθηκαν σε αστρονομικά ποσά πάλι μέσα σε διάστημα λίγων μηνών με ταυτόζρονη μείωση αγοραστικής δύναμης όλων μας ....

Το έχω ξαναγράψει θα πάει το λουκέτο σύννεφο η ανεργία θα πάει σε δυσθεώρητα ύψη και στη συνέχεια θα μπουν πολυεθνικές και τεράστια εμπορικά κέντρα με προσλήψεις με όχι και τόσο καλές συνθήκες εργασίας με αποτέλεσμα να φανεί ότι μας έσωσαν ....... Είναι απλά τα πράγματα .... :)

Και μια σύντομη οικονομική ανάλυση (ίσως η μικρότερη!!!) , για να καταλάβω δηλαδή , μας υποχρεώνουν σε δανεισμό οι ίδιοι δανειστές μας για λεφτά τα οποία ουσιαστικά δεν θα εκταμιευθούν σε μάς αλλά κατευθείαν στα ταμεία τους , οι οποίο μας κάνουν τον έλεγχο για ατασθαλίες που έχουν ουσιαστικά δημιουργήσει οι ίδιοι ..... :)

Και μια παρατήρηση σε αυτούς που μας λένε τεμπέληδες και το πάρτι τελείωσε κλπ , πως μπορείς να πείς ότι κάποιος μοχθεί και κουράζεται σε σχέση με σένα όταν το μόνο που κάνει είναι απλώς να επενδύει στη χρεωκοπία σου (δε λέω φοβερή κούραση , είναι προτιμότερο να είσαι όλη μέρα στα χωράφια !!! :D ) Γιάτι έχω βαρεθεί να ακούω για τις αγορές , οι αγορές εκείνο οι αγορές το άλλο , ε άντε και γαμιθείτε αγορές .... (οι οποίες by the way) δεν είναι απρόσωπες αλλά κάποιοι κινούν τα νήματα και φαντάζομαι θα μπορούσαν τα Κράτη να τις περιόρισουν βγάζοντας κάποιο νόμο σχετικό , αλλά ξέχασα μιλάμε για ελεύθερη αγορά στις οποίες μπορεί εύκολα να καταδικάζονται λαοί για να είναι ικανοποιημένες οι αγορές .....

• Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και μια σύντομη οικονομική ανάλυση (ίσως η μικρότερη!!!) , για να καταλάβω δηλαδή , μας υποχρεώνουν σε δανεισμό οι ίδιοι δανειστές μας για λεφτά τα οποία ουσιαστικά δεν θα εκταμιευθούν σε μάς αλλά κατευθείαν στα ταμεία τους , οι οποίο μας κάνουν τον έλεγχο για ατασθαλίες που έχουν ουσιαστικά δημιουργήσει οι ίδιοι ..... :D

Στέργιο πιστεύω ότι το θρίλερ θα παιχτεί μέχρι και την 18η Μαίου παραμονή της πληρωμής του ομολόγου. Προσωπικά αμφισβητώ ότι ευελπιστούν στο συγκεκριμένο σχέδιο διάσωσης του ελληνικού χρέους. Αυτοσχεδιάζουν,πειραματίζονται. Είναι τεράστιο το μέγεθος και όλα δείχνουν ότι αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα σχεδόν σε όλη την Ευρώπη. Διάβαζα προχθές ότι οι Γαλλικές και Γερμανικές τράπεζες κρατούν Ευρωπαικά ομόλογα πάνω από 1 τρις €.

Θα αναγκαστούν να διαγράψουν χρέη και να υποστούν ζημίες. Δεν είναι τυχαία η δήλωση του Ρουμπινί για επικείμενη άτακτη χρεοκοπία της Ελλάδας.

Μια ανάλογη θέση παρουσίασε και ο Γερμανός τραπεζίτης που είναι υποψήφιος για την θέση του Τρισε στην ΕΚΤ. Σήμερα στον Γερμανικό τύπο εμφανίστηκαν άρθρα με αρνητική διάθεση για την διάσωση της Ελλάδας. Γιατί να διασώσουμε γράφουν τον δισεκατομμυριούχο Λάτση που είναι από τους μεγαλύτερους αγοραστές Ελληνικών ομολόγων που κάνει παιχνίδια στην Ελλάδα με την EFG και τα ΕΛΠΕ, που ζεί χλιδάτα στην λίμνη της Γενεύης, με κότερα αεροπλάνα ελικόπτερα κλπ. Το παιγνίδι χοντραίνει, τίποτα να μην θεωρούμε δεδομένο. Η κρίση τρέχει με ιλιγγιώδη ρυθμό. Οι Ευρωπαίοι υποκρίνονται, δεν έχουν δύναμη,γι αυτό η Γερμανία συνδιαλέγεται σοβαρά μόνο με το ΔΝΤ. Οι υπόλοιποι είναι για γέλια και για κλάματα. Με πιάνει τρέλλα όταν σκέφτομαι που θα βρεί χρήματα ο Θαπατέρο ή η Ιρλανδία για να δανείσει στην Ελλάδα. Προφανώς και αυτοί δανεικά θα ψάξουν για να μας δανείσουν.

Το θέμα είναι ότι είμαστε ο σάκος του μπόξ , είμαστε ο τελευταίος τροχός ,

τον οποίο χαστουκίζουν απο παντού και εμείς λέμε ευχαριστώ και συγνώμη ,

αλλα σας παρακαλούμε δανείστε μας .

Εχουμε 120 δις το χρόνο δαπάνες και παραγουμε τα 90 και όλα αυτα γιατί δεκαετίες ολάκερες μια χώρα μαλακιζεται ασύστολα ,

ακολουθόντας τους ονομαστικούς σταυρούς στις εκλογές .

Σταυρωστε με ρε σεις και εγω είμαι εδώ για εσάς ,

για να βολέψω τα παιδιά σας και το σόι σας όλο ,

απλά να με ξανασταυρωσετε , τίποτα άλλο .

Και έτσι έγινε ξανα και ξανα και ξανά

και τωρα ήρθε η ώρα να σταυρωθούμε όλοι μαζί .

Αισθανομαι ολοκληρωτική οργη , ακούγα προχτές τον πατέρα μου βουρκωμένο,

να μου ζηταει συγνωμη για αυτά που δεν έκανε η γενιά του.

Να μου ζητάει συγνώμη , επειδή ψαλιδίζουν την σύνταξη των 1100 ευρω,

επειδή του κόβουν τα δωρα και τις σοκολάτες που αγοραζε στις εγγόνες του .

Θα μου πείς , τι να πει και αυτός με τα 500 ευρώ σύνταξη ,

ε ναι , έτσι είναι υπάρχουν χειρότερα , τουλαχιστον ο δικός μου θα έχει να φάει.

Αλλα αυτο τι είναι ????? πρόοδος ???

Δεν ξέρω τι ακριβώς θα κάνω , ειμαι αποφασισμένος να μην φτάσω στο σημείο να χρειαστει,

να ζητησω συγνωμη στα παιδιά μου , για αυτά που δεν έκανα και σαφεστατα δεν μιλάω για υλικά αγαθά ,

γιατι τέτοια δεν θα υπάρχουν , μιλάω για μάχες και για αγώνες., που ειμαστε υποχρεωμένοι να κανουμε.

Αγωνες δυναμικούς , ηθικούς και χωρίς πολλα πολλα λόγια.

Δεν μας αρκεί πλέον η φυλακιση , απαιτούμε την αμμεση δήμευση αμύθητων περιουσιων ,

οι οποίες δημιουργήθηκαν στις πλάτες τις δικές μας , απο την συνεχόμενη κλεψιά .

Ενεργοποιούμε ολους τους μηχανισμούς που έχουμε στα χερια μας ,

απαιτουμε εμείς την ενεργοποίηση των νόμων.

Σας θερμοπαρακαλώ όλες και όλους , ας ξεκινήσουμε απο κάπου , μαζικά , οργανωμένα και ειρηνικά.

Ας κανουμε μια αρχη με τον έλεγχο στο ΟΑΕΕ , ας πούμε, ή με ότι άλλο εχει σκεφτεί ο κάθε ένας .

Δεν είμαι αντιθετος σε συγκεντρωσεις και πορείες, απλά δεν ξέρω το αποτελεσμα που θα έχουν .

Σκεφτομαι ότι ίσως οι μαζικες νομικές κίνησεις , μπορεί να έχουν καποιο αποτέλεσμα .

Δεν ξέρω ρε γαμώτο μου , αν λέω μαλακίες ΄μην ντραπείτε να το πείτε ,

αλλα δεν μπορώ άλλο να γράφω μόνο στο φόρουμ και να πηγαίνω να φωνάζω ,

αισθάνομαι ότι πνίγομαι και δεν κάνω τίποτα ουσιαστικό .

Αυτα και συγνώμη κιόλας , αλλα............

Εκ πρώτης όψεως λές τους γλύτωσε τους μισθούς ο ιδιωτικός τομέας,το κοιτάς λίγο καλύτερα :

1)Αύξηση ορίου απολύσεων απο 2% πιθανόν σε 4%

2)Μείωση αποζημίωσης απόλυσης.

3)Δυνατότητα πρόσληψης μακροχρόνια ανέργου με μισθό μικρότερο της συλλογικής σύμβασης,(πάνε και οι συμβάσεις)

4)Μαξιλαράκι 10δισ για τις τράπεζες (στον κατάλογο που ανακοίνωσε το forbes με τις 2000 επιχειρήσεις με τα περισσότερα κέρδη παγκοσμίως είχε μέσα 7 τράπεζες ελληνικές,η Εθνική νο 255)

Σύνδεση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης με το προσδόκιμο ζωής (ο πατέρας μου που είναι 85 δηλαδή έχει ξεφύγει).

Δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν τα παραπάνω με τη δημοσιονομική πολιτική της χώρας.

Δεν μου άρεσε που ο πρωθυπουργός ανακοινώνοντας τα μέτρα έλεγε οι έλληνες πολίτες,τον εαυτό του και τη συντεχνία του δεν τον αφορά μάλλον.

Ο ελληνικός λαός πάλι θα περάσει δύσκολα και πάλι δεν βλέπω να γίνεται τίποτα,το θέμα δεν είναι να μαζευτούν χρήματα αλλά να αλλάξει όλο το σύστημα και η νοοτροπία που επικρατεί.

Πάλι κατέληξα στη παροιμία που λέει η μάνα μου στο χωριό: ο χορτάτος τον νηστικό δεν τον πιστεύει.

Για 'μένα τα πράγματα είναι απλά.......

Η διεθνής συγκυρία επιτρέπει επίθεση στα δικαιώματα του λαού......

Σ' αυτό το πλαίσιο το κεφάλαιο διεθνώς επιτίθεται και οι εγχώριοι τοποτηρητές του παπαγαλίζουν την προπαγάνδα του.....

Αφού η κυβέρνηση με ψέμματα κορόϊδεψε τον κόσμο (λεφτά υπάρχουν) και έκλεψε την ψήφο του εκμεταλλευόμενη και την παγιωμένη ανάγκη των ψηφοφόρων για βόλεμα, ξαμόλισε τους "έγκριτους" οικονομικούς αναλυτές να μας πείσουν ότι πρέπει να σώσουμε τις τράπεζες (Ευρωπαϊκές και Ελληνικές) για να μην βουλιάξει η Ελλάδα.

Μετά άρχισαν την παρέλαση από τα κανάλια και τις εφημερίδες όλοι όσοι από το 1974 και μετά κυβέρνησαν τον τόπο για να κάνουν την ανάλυσή τους και να μας πείσουν για το αναπόφευκτο των μέτρων.

Πέρασαν από κανάλια κι εφημερίδες όλοι. Ο Παλαιοκρασάς, ο Παπαντωνίου, ο Σημίτης, ο Μητσοτάκης, ο Αλογοσκούφης, ο Χριστοδουλάκης, ο Μάνος, η Ξαφά κι άλλοι πολλοί "έγκυροι" αναλυτές να μας πουν ότι ζούμε (ΕΜΕΙΣ) πάνω από τις δυνάμεις μας και πρέπει να περάσουμε σε λιτότητα.

είπε χθες ο Παπακωνσταντίνου μεταξύ άλλων...

...........

Ο κ. Παπακωνσταντίνου είπε ότι με βάση τις προβλέψεις του προγράμματος, η χώρα θα βρεθεί σε μεγάλη ύφεση εφέτος και το 2011 (-4% και -2,6% αντίστοιχα) και θα επανέλθει σε θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης από το 2012 (+1,1% το 2012, +2,1% το 2013 και +2,1% το 2014).

Προβλέπεται πληθωρισμός 1,9% εφέτος, -0,4% το 2011, 1,2% το 2012, 0,7% το 2013 και 0,9% το 2014. Στόχος είναι να μειωθεί το δημοσιονομικό έλλειμμα σε 8,1% του ΑΕΠ εφέτος, σε 7,6% το 2011, σε 6,5% το 2012, σε 4,9% το 2013 και σε 2,6% του ΑΕΠ το 2014. Το δημόσιο χρέος προβλέπεται να διαμορφωθεί εφέτος σε 133,3% του ΑΕΠ, σε 145,1% το 2011, σε 148,6% το 2012, σε 149,1% το 2013 και σε 144,3% του ΑΕΠ το 2014 .

Τέλος, κ. Παπακωνσταντίνου δήλωσε αισιόδοξος ότι θα εξομαλυνθεί ο δανεισμός της χώρας και "στόχος είναι η επιστροφή στις αγορές, αλλά χωρίς ληστρικά επιτόκια".

http://www.skai.gr/a...%CF%8C02052010/

Σύμφωνα με την μελέτη του Δρετάκη πού δημοσιεύθηκε στην Αυγή 28/02/2010 το δημόσιο χρέος το 2009 ήταν 272δις (114,6%)

http://www.avgi.gr/A...rticleID=526366

Το 2014 θα είναι 144,3% (+30% δηλαδή) του ΑΕΠ αλλά θα έχουμε σωθεί blink.gif

Το μόνο βέβαιο είναι ότι απλά θα σωθούν οι τράπεζες οι οποίες θα πάρουν πίσω τα λεφτά τους και θα μεταφέρουν το χρέος μας στον μηχανισμό.

http://www.taxheaven...ws/view/id/5867

Παράλληλα θα αυξηθεί η ανεργία βέβαια και φυσικά τα κέρδη των τραπεζών και του κεφαλαίου συνολικά.

Όλα αυτά χρειάζονται μεθόδευση για να περάσουν στον κόσμο και να φάει το χαστούκι υπομονετικά.

Έτσι επί πολλά χρόνια απαξιώσανε τον δημόσιο τομέα (λες κι άλλος τον έφτιαξε και τον διαχειρίστηκε), μας πέρασαν την άποψη της συλλογικής ευθύνης (όλοι φταίμε για τα χάλια μας) και συνεπικουρούντος του γεγονότος πως σήμερα η αριστερά έχει περιορισμένη διείσδυση στον κόσμο (με ευθύνης της βεβαίως) πέρασαν στην αντεπίθεση.

Ετσι τα μέτρα συνοδεύονται από επίθεση στην αριστερά η οποία ξεκίνησε ως μπαρούφα του Αδωνη στην Βουλή (ότι η αριστερά φταίει για την κρίση γιατί μπορεί να μην πήρε την εξουσία τυπικά αλλά την πήρε ουσιαστικά αφού οι ιδέες της διαπότισαν την ελληνική κοινωνία ohmy.gif ) και συνεχίστηκε από την "σοβαρή" χθεσινή καθημερινή η οποία βέβαια πρωτοστατεί εσχάτως σε αυτή την επίθεση.

Η Αριστερά έχει τα νευράκια της!..

Tου Στεφανου Kασιματη / [email protected]

http://news.kathimer.../05/2010_399585

Εννοείτε βέβαια πως οι περικοπές δεν ακουμπούν τα εξοπλιστικά δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι ο δεύτερος πελάτης της Γερμανίας, ο τρίτος της Γαλλίας και ψηλά στην λίστα παγκοσμίως (5η)

«Αγαπημένη» των αγορών όπλων

Ευρωπαϊκή πρωτιά στην εισαγωγή συμβατικών όπλων παίρνει η Ελλάδα, ενώ παραμένει και στην υψηλότατη πέμπτη θέση παγκοσμίως, έχοντας πάντως... βελτιωθεί από την τρίτη, που κατείχε την περίοδο 1999-2003. Τα στοιχεία για τις παγκόσμιες πωλήσεις συμβατικών όπλων περιλαμβάνονται στην ετήσια έκθεση του Ινστιτούτου Ερευνας Διεθνούς Ειρήνης της Στοκχόλμης (SIPRI), που διαπιστώνει ότι στην εξεταζόμενη περίοδο 2004-2008, οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 22%, με τα αναπτυσσόμενα κράτη να επιδίδονται σε επικίνδυνη κούρσα εξοπλισμών.

Λίγες θέσεις κάτω από τις αναδυόμενες υπερδυνάμεις Κίνα και Ινδία είναι η Ελλάδα, σε ποσοστό εισαγωγών συμβατικών όπλων, τα οποία προέρχονται από 13 συνολικά χώρες. Είναι, όμως, η Ελλάδα ο δεύτερος πελάτης της Γερμανίας και ο τρίτος της Γαλλίας. Εισάγει το 31% του συνόλου των όπλων από τη Γερμανία, το 24% από τις ΗΠΑ και το 24% από τη Γαλλία. Από το 1999, αναφέρει η έκθεση, η Ελλάδα είναι σταθερά η μεγαλύτερη εισαγωγέας συμβατικών όπλων στην Ευρώπη.

............................

http://www.enet.gr/?...ticle&id=141307

Πρώτοι στις αμυντικές δαπάνες, τελευταίοι σε έρευνα και τεχνολογία

http://tvxs.gr/news/...%B3%CE%AF%CE%B1

Κανένας δεν λέει πχ ότι παραλάβαμε τον Παπανικολή που γέρνει και παραγγείλαμε κι άλλα 2 ίδια.

Κανείς δεν μας λέει πόσο ευθύνεται το εξοπλιστικό πρόγραμμα για το χρέος και ότι αυτό το εξοπλιστικό πρόγραμμα μας το επιβάλλει το ΝΑΤΟ (άρα και η ΕΕ) και εντάσσεται στον σχεδιασμό του. Το οποίο ΝΑΤΟ παρεμπιπτόντως δεν ξέρει σε ποιά χώρα ανήκουν τα ΙΜΙΑ (για να μην ξεχνάμε).

Καθόμαστε και συζητάμε, ότι δήθεν την γλίτωσε ο ιδιωτικός τομέας και δεν βλέπουμε ότι τα μέτρα που ανακοινώθηκαν αφήνουν ουσιαστικά ελεύθερο (βλέπε ασύδοτο) τον ιδιώτη εργοδότη να κάνει ότι έκανε και το κράτος/εργοδότης με τους δικούς του εργαζόμενους.

Το μεγάλο πρόβλημα για το οποίο δεν μιλά κανένας είναι ότι με τις οδηγίες και τις κατευθύνσεις της ΕΕ τα τελευταία χρόνια έχει εντελώς διαλυθεί η παραγωγική βάση της χώρας.

Δεν παράγουμε τίποτα. Όλοι ασχολούμαστε στις υπηρεσίες και το εμπόριο. Εμπόριο προϊόντων που έρχονται από την ΕΕ κυρίως.

Εγω δεν είδα κανένα μέτρο που να μας βάζει στο παιχνίδι της παραγωγής.

Είναι ξεκάθαρο για μένα.

Χωρίς πρωτογενή και δευτερογενή τομέα είμαστε φτωχοί και υποτελείς

Και χωρίς δημόσιο τομέα στην Ελλάδα και ισχυρή πολιτική βούληση δεν θα στήρίξουμε τέτοιους τομείς.

Οι έλληνες καπιταλιστές ποτέ δεν είχαν εθνική συνείδηση και γι αυτό ποτέ δεν επένδυσαν στην παραγωγή. Τα κέρδη τους τα συσσώρευαν (και τα συσσωρεύουν) στο εξωτερικό και στην Ελλάδα είναι απλά μεταπράττες.

Προσθέστε το γεγονός ότι όλες οι μεγάλες πρωην ΔΕΚΟ είτε πουλήθηκαν (ή ξεπουλήθηκαν) είτε διαλύθηκαν και χαντακώθηκαν από διορισμένες διοικήσεις.

ΥΓ: Οι αναλύσεις θα συνεχιστούν από τους ειδικούς.......

Το βράδυ έχει σειρά ο Προβόπουλος......... στον ΣΚΑΙ

Βοηθός κατά την δεκαετία του 1970 του πρώην καθηγητή ΠΑΝ.ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ (κατείχε 7 έδρες στην περίοδο της επταετίας) του οικον.τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών προήχθη σε αναπληρωτή καθηγητή και το πανεπιστήμιο μοίραζε στους φοιτητές τα συγγράμματά του για να διαδώσουν τις επιστημονικές απόψεις του. Ανήκε στους συντάχτες του οικονομικού προγράμματος της Ν.Δ. την δεκαετία του 1980, ανέλαβε διοικητής της Εμπορικής την οποία παρέδωσε στην crédit agricole και γι αυτή την προσφορά του διορίστηκε διοικητής της ΤτΕ από τον Κωστάκη και μετά 7 μήνες σοσιαλιστικής διακυβέρνησης παραμένει στην θέση του. Το οποίο σημαίνει αναγνώριση των ικανοτήτων του από το Γιωργάκη. (βιογραφικό του)

Τι έλεγε το ΠΑΣΟΚ για τον Προβόπουλο στη Βουλή 19/01/2009;

.................

Γιατί, λόγου χάρη, δεν ελέγχεται ο ρόλος του κ. Προβόπουλου, επισκέπτη του Αγίου Όρους μαζί με το μισό Υπουργικό Συμβούλιο, Διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος, που δεν είδε και δεν άκουσε τίποτα (κατά το πρότυπο Καραμανλή), όταν τα εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ του σκανδάλου έρχονταν και έφευγαν από τις τράπεζες μέσα σε βαλίτσες;

Γιατί δεν ελέγχεται ως προς την ευνοϊκή δανειοδότηση 2 εκ ευρώ, που έδωσε, ως Διοικητής της Εμπορικής, στον Εφραίμ το 2005 για να αγοράσει η Μονή ακίνητο της Τράπεζας στον Κολωνό και μετά να το πουλήσει σε τρίτους ακριβότερα!

Ουσιαστικά με λεφτά της Τράπεζας που διοικούσε ο κ. Προβόπουλος η Μονή αγόρασε ακίνητο της ίδιας Τράπεζας και έκανε, αντ’ αυτής, επικερδές real estate με ξένα κόλλυβα, εισπράττοντας τα κέρδη!!

..................

http://www.pasok.gr/...c8-9153d07d60a1

Οχι Κίμωνα δεν λες καθόλου μαλακίες. Μόνο που βουλιάξαμε στις θεωρίες και στον εγωκεντρισμό. Ακολουθούμε ιδεολογικές στείρες κατευθύνσεις, χωρίς όραμα και πρακτική. Αφήνουμε τους λύκους να σέρνουν το χορό, και μείς ακολουθούμε "σαν πρόβατα επί σφαγή".

Είμαστε μια χώρα "υπηρετών", χωρίς παραγωγή, χωρίς οράματα.

Οχι δεν λέει μόνο ο κος Παπανδρέου ψέμματα κα Παπαρήγα. Ψεύδεστε και εσείς όλα αυτά τα χρόνια. Γιατί γνωρίζατε πολύ καλά από χρόνια τώρα (όπως και όλοι στο συνάφι σας),τι μέλλει γεννέσθαι, και τι είχαμε υπογράψει κάτω από το τραπέζι. Μα το μόνο που ενδιέφερε ήταν οι ψήφοι και η εξουσία... Το πολιτικό κόστος, και η διασφάλιση των συμμαχιών.

Όχι δεν πιστεύω πλέον ούτε στην αριστερά, ούτε στην δεξιά, δεν πιστεύω κανένα. Οι τριακόσιοι του Λεωνίδα δεν έχουν καμμία σχέση με τους σημερινούς τριακόσιους. Είναι κλέφτες και λωποδύτες όλοι τους. Γιατί και η σιωπή και η συνενοχή το ίδιο επιλήψιμη είναι. Και όχι κύριοι, να τη βγάλετε και εσείς με 1.000,00 ευρώ, χωρίς υπηρέτες και λιμουζίνες, χωρίς δεξιώσεις, έξοδα κίνησης και επιδόματα.

Στα κομμάτια οι εξεταστικές και όλες αυτές οι μαλακίες. Εγώ δεν είδα ποτέ κανέναν να πληρώνει...

Μπορεί και γω να λέω μαλακίες, μα μου τελείωσαν και τα επιχειρήμτα και η υπομονή μου... :D

Δυστυχώς αυτή την ευθύνη την έχει η αριστερά........

κατάφερε να πετάξει στα σκουπίδια την εμπιστοσύνη του κόσμου......

κατάφερε να μην μπορεί να εμπνεύσει κανένα..........

Να πελαγοδρομεί ακόμη κι όταν έχει πλεονέκτημα και να μην μπορεί να επιρρεάσει τις εξελίξεις........

οπότε ........

"Δρυός πεσσούσης πας ανήρ ξυλεύεται...."

..............................

Οχι δεν λέει μόνο ο κος Παπανδρέου ψέμματα κα Παπαρήγα. Ψεύδεστε και εσείς όλα αυτά τα χρόνια. Γιατί γνωρίζατε πολύ καλά από χρόνια τώρα (όπως και όλοι στο συνάφι σας),τι μέλλει γεννέσθαι, και τι είχαμε υπογράψει κάτω από το τραπέζι. Μα το μόνο που ενδιέφερε ήταν οι ψήφοι και η εξουσία... Το πολιτικό κόστος, και η διασφάλιση των συμμαχιών.

...............................

Απλώς εδώ Ειρήνη μου να πώ ότι η κ.Παπαρήγα το φώναζει από παλιά αυτό (συνθήκη Μάαστριχ , Λευκή βίβλος κλπ) , ίσως με λανθασμένο τρόπο , αλλά προσωπικά οφείλω να πω ότι μόνο από το ΚΚΕ άκουγα για τα μελλούμενα . Επαναλμβάνω ότι ίσως γινόταν με λάθος τρόπο και με την ξύλινη γλώσσα , αλλά να τα λέμε και όλα .

Όχι όμως ότι και αυτό αφήνει εκτός ευθυνών και την Αριστερά , βέβαια πάλι δεν μπορείς να την εξισώσεις με τους κυβερνώντες που τεχνηέντως πάνε να στρέψουν αλλού τις ευθύνες , όμως έχει και Αριστερά τις ιστορικές της ευθύνες .

Γράφει η φίλη μας η Ειρήνη για τις ευθύνες της αριστεράς

Αλλά με τέτοιον τρόπο που πραγματικά δεν καταλαβαίνω για ποιες ευθύνες μιλάει.

Σαφώς δικαίωμά της είναι να μην πιστεύει πια στην αριστερά, στην δεξιά ή όπου αλλού. Θα ήθελα όμως να πει και σε μας τι εννοεί όταν λέει ότι η αριστερά :

Ψεύδεστε και εσείς όλα αυτά τα χρόνια. Γιατί γνωρίζατε πολύ καλά από χρόνια τώρα (όπως και όλοι στο συνάφι σας),τι μέλλει γεννέσθαι, και τι είχαμε υπογράψει κάτω από το τραπέζι. Μα το μόνο που ενδιέφερε ήταν οι ψήφοι και η εξουσία... Το πολιτικό κόστος, και η διασφάλιση των συμμαχιών.
Τι έχει υπογράψει κάτω από το τραπέζι ? Ας το μάθουμε και μεις οι υπόλοιποι .

Σε ότι αφορά τους 300, που ζουν με λιμουζίνες και υπηρέτες μάλλον και εδώ θα πρέπει να κάνει μια αφαίρεση. Από ότι ξέρω (και όλοι μας ξέρουμε) το μεγαλύτερο ποσό της βουλευτικής αποζημίωσης των βουλευτών της αριστεράς, πάει στο κόμμα τους.

Το πρόβλημα της αριστεράς είναι αυτό που εντοπίζει ο Γιάννης.

Και να προσθέσω και ένα ακόμα.

Ζούμε την κρίση του καπιταλισμού και η αριστερά ΔΕΝ κατορθώνει να αρθρώσει πειστικό λόγο.

Πάντως σε μια χώρα που το 99% των πολιτών κλέβει - όπως μπορεί - το κράτος, το να γίνει λαϊκό σύνθημα το "φέρτε πίσω τα κλεμμένα" είναι ειρωνία...

αυτο το θεωρουσα δεδομενο Διομηδη , οτι θα ειμαστε εκει ...

ημουν και προχτες...

ειναι ομως λιγο απογοητευτικο να βλεπεις τον κοσμο αυτο, που θελει να αντιδρασει να ειναι ακομα διχασμενος και ταμπουρωμενος κατω απο τη δικη του σημαια, θαρρεις και εχουν διαφορετικο εχθρο να παλεψουν...

αυτο που δεν καταλαβαινω απο ολες αυτες τις αναλυσεις ειναι το που καταληγουμε

δηλαδη τι ζηταμε?

να ξαναγινουν εκλογες? να φυγουν αυτοι και ναρθουν ποιοι?

να γινει δημοψηφισμα ? αντε και μας ρωτησαν, τι απανταμε? δεν πληρωνουμε ?

να παρουμε με τα αυγα αυτους τους κυριους με τις γραβατες, που εμεις τους φεραμε να μας βοηθησουν?

να στησουμε τις κρεμαλες στο συνταγμα?

αντε και κλεισαμε τη βουλη ...και ανοιχτη που ηταν δεν ειδα καμμια κοσμοσυρροη τοσες μερες που συζητουσαν τα νομοσχεδια...

Τι μπορουμε να κανουμε?

Πάντως σε μια χώρα που το 99% των πολιτών κλέβει - όπως μπορεί - το κράτος, το να γίνει λαϊκό σύνθημα το "φέρτε πίσω τα κλεμμένα" είναι ειρωνία...

Το 99% κλέβει το κράτος; κόψε κάτι ρε φίλε.

Το 99% κλέβει το κράτος; κόψε κάτι ρε φίλε.

Τί εννοείς κόψε?

Το ποσοστό ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα πλησιάζει το 90%. Πόσοι από όλους εμάς έχουμε βάλει σε συμβόλαιο την πραγματική και όχι την αντικειμενική αξία??? Αυτά τα κλεμμένα ποιός θα τα φέρει πίσω?

Πρόσθεσε και τη φοροδιαφυγή των επιχειρήσεων και πες μου εσύ ποιό είναι το ποσοστό...

Δηλαδή να δώσουν πίσω αυτοί που έκλεψαν πολύ και όχι αυτοί που έκλεψαν λίγο? (παρακαλώ να μου ορίσετε και το όριο του "λίγο" και του "πολύ").

Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας... Όσοι λένε να τιμωρηθούν οι κλέφτες, εννοούν οι άλλοι εκτός από τους ίδιους.

Χρειάζεται σοβαρή αλλαγή νοοτροπίας, κατά την άποψή μου, και μάλλον θα χρειαστεί να περάσουν γενεές... αν ποτε γίνει...

Oι μονοι που τριβουν τα χερια τους ειναι οι παραγωγοι ντοματας , οι γιαουρταδες και οι εμποροι αυγων

Οπου βρισκουμε τους πολιτικαντηδες πρεπει να τους στολιζουμε με τα παραπανω αγαθα

..........................

Το πρόβλημα της αριστεράς είναι αυτό που εντοπίζει ο Γιάννης.

Και να προσθέσω και ένα ακόμα.

Ζούμε την κρίση του καπιταλισμού και η αριστερά ΔΕΝ κατορθώνει να αρθρώσει πειστικό λόγο.

Δεν κατορθώνει γιατί δεν έχει φροντίσει εδώ και 20 χρόνια στην μετασοβιετική εποχή να πεί τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.

Γιατί δεν αντέδρασε στην σαρωτική επέλαση του καπιταλισμού κι άφησε να ταυτιστεί στην συνείδηση του κόσμου με ένα καθεστώς πανταχόθεν βαλλόμενο

Δεν ξεκαθάρισε τι είναι αυτό που επιδιώκει ως στρατηγικό στόχο και για ποιό λόγο δεν ταυτίζεται με όσα έγιναν μετά το θάνατο του Λενιν ..... και πολύ περισσότερο, με όσα λέγεται ότι έγιναν ........... γιατί βεβαίως κάθε προπαγάνδα έχει ανάγκη από "κατασκευασμένες αλήθειες" ........

ενταξει, αφου μας πεισανε οτι ολοι ειμαστε κλεφτες ....

γιατι δεν αναλογιζομαστε οτι και η κλεψια εχει διαβαθμισεις, γιατι μας τα ζητανε αντιστροφως αναλογα και οσα λιγοτερα εχεις κλεψει τοσα περισσοτερα χρωστας ?

Ενας τροπος αντιστασης:

http://troktiko.blogspot.com/2010/05/232.html

Εξώδικη διαμαρτυρία της Γεωργίας Γρηγοροπούλου-Μουγιάκου π. Νομικού συμβούλου Δήμου Βούλας έναντι της Βουλής των Ελλήνων για την πρόσληψη 232 υπεράριθμων υπαλλήλων στην Ελληνική Βουλή.

«Με την παρούσα μου διαμαρτύρομαι εντονότατα σε εσάς, διά την εκ μέρους του Κοινοβουλίου, πρόσληψη, λίαν προσφάτως, 232 νέων υπαλλήλων, πλέον των ήδη υπεραρίθμων ...

υπαρχόντων, για τους οποίους μάλιστα δεν επαρκούσαν και δεν επαρκούν και τα έδρανα!

Διαμαρτύρομαι εντονότατα ως απλή Ελληνίδα, φορολογούμενη πολίτις, η οποία, μαζί με τους υπολοίπους συμπολίτες μου, καλούμεθα, σ΄ αυτήν την οικονομική κρίση, (την οποία δημιουργήσατε ΕΣΕΙΣ , κατά κύριον λόγον) να μειώσουμε το βιοτικό μας επίπεδο, υποβαλλόμενοι σε περικοπές μισθών και δώρων και καταβάλλοντες πληθώρα εμμέσων φόρων, που θα κάνουν το ακριβό κόστος ζωής μας, ακόμη ακριβότερο, πλέον των λοιπών αμέσων φόρων που έχετε ήδη εξαγγείλει!

Διαμαρτύρομαι εντονότατα διότι ενώ η Κυβέρνηση δια στόματος του Πρωθυπουργού, πάγωσε τις προσλήψεις στο Δημόσιο, εσείς πίσω από την πλάτη μας, προβήκατε στην πρόσληψη των δικών σας παιδιών, ισχυριζόμενοι ότι δήθεν υπήρχε νομοθετική ρύθμιση (του Σιούφα) και ότι δήθεν δεν μπορείτε να την αγνοήσετε! Εσείς που έχετε, ήδη, συλλήβδην, αγνοήσει και εν τη πράξει, καταργήσει πολύ περισσότερους από έναν Νόμους θεμελιωτικούς υφισταμένων από παλιά εργασιακών και ασφαλιστικών δικαιωμάτων!!!

Διαμαρτύρομαι για μένα ατομικώς αλλά και για τις λοιπές Ελληνίδες μάνες, που βλέπουμε τα παιδιά μας να αγωνιούν καθημερινώς, αναζητώντας μια θέση εργασίας, μια οποιαδήποτε, παρά τα πτυχία τους, θέση εργασίας και να μην μπορούν να την έχουν!

Διαμαρτύρομαι εντονότατα, διότι μας εμπαίζετε για μια ακόμη φορά, ασύστολα!

Κύριοι,

Αν και το γνωρίζετε καλώς, οι Νόμοι ΚΑΤΑΡΓΟΎΝΤΑΙ από άλλους, νέους Νόμους, που ρυθμίζουν διαφορετικώς την ίδια περίπτωση. Είναι τα Νομικά, που μαθαίνουν οι πρωτοετείς φοιτητές της Νομικής! Θα μπορούσατε, λοιπόν, εάν το θέλατε, με νεώτερο Νόμο να καταργήσετε την όποια νομοθετική ρύθμιση και να παγώσετε τις προσλήψεις και των δικών σας παιδιών! Δεν το κάνατε! Επιλέξατε δύο μέτρα και δύο σταθμά! Όπως πάντα! Όπως και με τις αποζημιώσεις σας, τις συντάξεις σας, τις κρατήσεις σας, τα προνόμιά σας!

Κύριοι, ποιός σας έδωσε το δικαίωμα να χρισθείτε Ηγεμόνες μας; Ποιός σας έδωσε το δικαίωμα να κάνετε την Ελλάδα φέουδό σας και εμάς, φόρου υποτελείς στα κελεύσματά σας; Πού είναι επιτέλους η αρχή της ισότητας, της ισονομίας, των ίσων ευκαιριών στην εργασία; Πού είναι επιτέλους η Δημοκρατία, την οποίαν, σας επιλέξαμε να υπηρετείτε; Και που με την προκλητική συμπεριφορά σας, παραβιάζετε κατ΄ επανάληψη!

Επειδή, η συμπεριφορά σας αυτή δεν συνάδει ούτε με την ιδιότητά σας ούτε και με το

λειτούργημά σας, διαμαρτύρομαι για πολλοστή φορά ενώπιόν σας και ΣΑΣ ΚΑΛΩ

Όπως, εντός μιας (1) εβδομάδος, από την γνωστοποίηση της παρούσας μου, προβείτε στις κάτωθι ενέργειες:

1) Δώσετε στην δημοσιότητα όλα τα ονόματα των υπαλλήλων της Βουλής και των νεοπροσληφθέντων.

2) Μας γνωρίσετε τι είδους έργον επιτελούν ακριβώς και ποιά ανάγκη επέβαλε την πρόσληψη νέων, με την διαδικασία του κατεπείγοντος, σε περίοδο λιτότητος, για τον δοκιμαζόμενο ελληνικό λαό. Δικαιούμαστε, εν πάσει περιπτώσει, ως φορολογούμενοι σκληρά πολίτες, να γνωρίζουμε πού πάνε τα χρήματά μας!

Άλλως, επιφυλάσσομαι παντός νομίμου δικαιώματός μου, τείνοντος, στον, δια της εφαρμογής των προβλεπομένων νομίμων κυρώσεων, εξαναγκασμόν σας σε συμμόρφωση, προς όσα ανωτέρω αναφέρω και αιτούμαι».

Όπως προκύπτει από τις προσλήψεις «Πρωταθλητής» των διορισμών, αναδεικνύεται ο πρώην Πρόεδρος της Βουλής Δημήτρης Σιούφας.

Το σκάνδαλο άρχισε με τη Ν.Δ. συνεχίζεται με αμείωτη ένταση επί ΠΑΣΟΚ και εν μέσω «θυσιών» του λαού, οι εθνοπατέρες βολεύουν τις κόρες, τους γιους, τους συγγενείς και τους στενούς τους συνεργάτες. Ούτε καν η οικονομική κρίση και τα μέτρα που γονατίζουν τους οικογενειακούς προϋπολογισμούς δεν αγγίζουν το φιλότιμό τους.

Όχι απλώς με διακομματική συναίνεση διατηρούν τους 16 μισθούς των υπαλλήλων της Βουλής, οι οποίοι είναι οι πιο καλοπληρωμένοι Έλληνες υπάλληλοι, αλλά ακόμη και τώρα εξοφλούν κομματικά γραμμάτια από το παρελθόν μονιμοποιώντας ακόμα 232 άτομα.

Πρόκειται στην πλειονότητά τους για άτομα που απασχολούσαν οι βουλευτές και τα κομματικά γραφεία με καθεστώς μετακλητού υπαλλήλου, αλλά τον Ιούνιο του 2008 ο κ. Σιούφας ψήφισε διάταξη προκειμένου μετά τις εκλογές να περάσουν στο ειδικά προνομιούχο καθεστώς του υπαλλήλου της Βουλής. Έτσι, ο αριθμός των υπαλλήλων της Βουλής αυξήθηκε και από 1.600 που ήταν ξεπέρασε τους 1.800, τους οποίους πληρώνει ο ελληνικός λαός σε περίοδο κρίσης. Οι περισσότεροι, μάλιστα, εξ αυτών είναι αργόμισθοι, αφού δεν υπάρχει δουλειά στη Βουλή για τόσους υπαλλήλους. Παρότι είναι υπεράριθμοι, εξακολουθούν να αμείβονται για υπερωριακή απασχόληση και να παίρνουν οδοιπορικά. Το μόνο που κατάφερε ο νέος Πρόεδρος της Βουλής Φίλιππος Πετσάλνικος ήταν να μειώσει τα επιδόματα, τις ώρες υπερωρίας και τα οδοιπορικά τους…

Σε αυτό το ρουσφετολογικό όργιο πρωτοστατεί η Ν.Δ., με τον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή πρωταγωνιστή. Την ώρα που ο κ. Καραμανλής έλεγε τον ελληνικό λαό προεκλογικά ότι «ο μεγάλος ασθενής είναι το Ελληνικό Δημόσιο», άνοιγε τον δρόμο για να μετατεθούν στη Βουλή οι περισσότεροι από τους υπαλλήλους του Μεγάρου Μαξίμου, εν όψει της επερχόμενης εκλογικής ήττας. Μεταξύ αυτών βρίσκονται ο «κομπιουτεράς» του Μαξίμου, η ιδιαιτέρα γραμματέας του και σύζυγος του Γιάννη Αγγέλου, αλλά και η ιδιαιτέρα γραμματέας του Θόδωρου Ρουσόπουλου.

Συνολικά ο κ. Καραμανλής, ως πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της Ν.Δ., φόρτωσε τη Βουλή με περισσότερα από 30 άτομα. Περισσότερους, όμως, υπαλλήλους βόλεψαν ο Πρόεδρος της Βουλής την περίοδο 2007-2009 κ. Σιούφας και ο γενικός του γραμματέας Νίκος Στεφάνου. Μάλιστα, βολεύτηκε και ο ίδιος ο κ. Στεφάνου.

Οι διορισμοί του κ. Σιούφα δεν περιορίζονται μόνο μεταξύ των τελευταίων 232, όπου ξεπερνούν τους 30. Στα δύο χρόνια της θητείας του βόλεψε μεγάλο αριθμό υπαλλήλων σε σημείο που οι συνάδελφοί του να λένε ειρωνικά ότι «τα καραγκούνικα που μιλάνε στην Καρδίτσα θα πρέπει να καθιερωθούν ως επίσημη διάλεκτος της Βουλής».

Περισσότερα από 20 άτομα έχει στον κατάλογο που δημοσιεύεται η πρώην πρόεδρος της Βουλής επί Ν.Δ. Άννα Ψαρούδα-Μπενάκη. Φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείπουν από τον κατάλογο οι άνθρωποι του επίτιμου προέδρου της Ν.Δ. Κωνσταντίνου Μητσοτάκη που ώρες πριν είχε καταγγείλει το Δημόσιο αλλά διορίζοντας από την πίσω πόρτα τους δικούς του ανθρώπους. Το μερίδιό τους έχουν και όσοι διατέλεσαν αντιπρόεδροι της Βουλής. Ορισμένοι, μάλιστα, διόρισαν και τα παιδιά τους. Η ΄Ελσα Παπαδημητρίου έβαλε την κόρη της Μικέλα. Μεγάλο αριθμό διορισμών έκανε και ο Γιάννης Τραγάκης, μεταξύ των οποίων η νύφη του και αρκετοί Πειραιώτες από την εκλογική του περιφέρεια.

Ο ι διορισμοί είναι διακομματικοί και στον κατάλογο ακολουθεί ο πρόεδρος του ΠαΣοΚ και νυν πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου.

Το δικό τους μερίδιο έχουν τόσο ο πρώην πρόεδρος της Βουλής Απόστολος Κακλαμάνης όσο και ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης. Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ Γιώργος Καρατζαφέρης έχει, επίσης, τακτοποιήσει δικούς του ανθρώπους, μεταξύ των οποίων και την ιδιαιτέρα γραμματέα του.

Και ο πρώην πρόεδρος του Συνασπισμού Αλέκος Αλαβάνος έβαλε κόσμο στη Βουλή, ενώ ο Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Θανάσης Λεβέντης έχει διορίσει μέσω του πρώην αντιπροέδρου Γιάννη Δραγασάκη τον γιο του…

Συνεργάτες του έχει διορίσει και ο πρώην Υπουργός και νυν Βουλευτής Τρικάλων Σωτήρης Χατζηγάκης όπως φαίνεται στον πίνακα.

Τί εννοείς κόψε?

Το ποσοστό ιδιοκατοίκησης στην Ελλάδα πλησιάζει το 90%. Πόσοι από όλους εμάς έχουμε βάλει σε συμβόλαιο την πραγματική και όχι την αντικειμενική αξία??? Αυτά τα κλεμμένα ποιός θα τα φέρει πίσω?

Πρόσθεσε και τη φοροδιαφυγή των επιχειρήσεων και πες μου εσύ ποιό είναι το ποσοστό...

Δηλαδή να δώσουν πίσω αυτοί που έκλεψαν πολύ και όχι αυτοί που έκλεψαν λίγο? (παρακαλώ να μου ορίσετε και το όριο του "λίγο" και του "πολύ").

Μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας... Όσοι λένε να τιμωρηθούν οι κλέφτες, εννοούν οι άλλοι εκτός από τους ίδιους.

Χρειάζεται σοβαρή αλλαγή νοοτροπίας, κατά την άποψή μου, και μάλλον θα χρειαστεί να περάσουν γενεές... αν ποτε γίνει...

Και τι σημαίνει το 90% ιδιοκατοίκησης , ότι τα κλέψαμε ??? Συνάδελφε πέφτεις στην παγίδα ....

Και εγώ δε διαφωνώ με τη φοροδιαφυγή , αλλά επείδη οι φόροι είναι ανταποδωτικοί .... είδες καμία παιδεία , είδες καμία υγεία ή κάτι άλλο ??

Δυστυχώς πρώτα το κράτος πρέπει να είναι φερέγγυο και έπειτα οι πολιτές πλέον και πίστεψε με αν ήταν σε υποφερτο επίπεδο τα παραπάνω δεν θα υπήρχε ίχνος φοροδιαφυγής ή έστω θα ήταν σημαντικά λιγότερη .

Τί εννοείς κόψε?

Αγνοείς (ή κάνεις πως αγνοείς) ότι το 99% των κατοικιών που αποκτήθηκαν τα τελευταία χρόνια για ιδιοκατοίκηση αποκτήθηκαν ως 1η κατοικία με δάνεια από τις τράπεζες, ότι η αξία των συμβολαίων ήταν αυτή που επέβαλλαν οι κατασκευαστές (αντικειμενική ώστε να δηλώσουν λιγότερα κέρδη και να κλέψουν φόρους) και οι τράπεζες χορήγησαν το υπόλοιπο ως επισκευαστικό (υποστηρίζοντας την μεθόδευση των εργολάβων), ότι από αυτή την μεθόδευση κέρδισαν οι εργολάβοι και οι τράπεζες ενώ ο αγοραστής δεν είχε κανένα όφελος δεδομένου ότι η 1η κατοικία απαλλάσσονταν του φόρου.

Ο αγοραστής είχε μόνο μια επιλογή: να πάρει σπίτι (και με παράνομα κλεισμένο ημιυπαίθριο) ή να μην πάρει καθόλου.

ενταξει, αφου μας πεισανε οτι ολοι ειμαστε κλεφτες ....

γιατι δεν αναλογιζομαστε οτι και η κλεψια εχει διαβαθμισεις, γιατι μας τα ζητανε αντιστροφως αναλογα και οσα λιγοτερα εχεις κλεψει τοσα περισσοτερα χρωστας ?

Το "μας πείσανε" το λες εσύ, πιθανώς σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα... πάντως τα γεγονότα είναι γεγονότα...

Ας πάμε τότε όλοι να επιστρέψουμε όσα ξέρουμε ότι έκλεψε ο καθένας μας και, πιθανότατα, δεν θα χρειαστεί η λήψη αυτών των μέτρων.

Αλλά τώρα θα μου πεις "να πάνε πρώτα οι άλλοι και μετά εγώ", έτσι δεν είναι;

...........................

Ας πάμε τότε όλοι να επιστρέψουμε όσα ξέρουμε ότι έκλεψε ο καθένας μας και, πιθανότατα, δεν θα χρειαστεί η λήψη αυτών των μέτρων.

.........................

τα γεγονότα όντως είναι γεγονότα.........

εγώ και οι περισσότεροι Έλληνες δεν κλέψαμε τίποτα από κανένα.

άλλοι εκ πεποιθήσεως κι άλλοι ίσως γιατί δεν μπόρεσαν.

ανήκεις κι σύ σ΄αυτούς που έκλεψαν; Εμπρός λοιπόν επίστρεψέ τα.

μάλιστα με την τελευταία ρύθμιση μπορείς να κάνεις τροποποιητική δήλωση χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις

Ρύθμιση για υποβολή δηλώσεων

Guest lofo

ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΤΟΜΑ ΜΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΕΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΝΗΣΗ ΚΑΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΟ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ?

Το "μας πείσανε" το λες εσύ, πιθανώς σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα... πάντως τα γεγονότα είναι γεγονότα...

Αλλά τώρα θα μου πεις "να πάνε πρώτα οι άλλοι και μετά εγώ", έτσι δεν είναι;

Αγαπητέ φίλε ,

αν γνωρίζεις το πόσα έχεις κλέψει , μπορείς εύκολα να τα επιστρέψεις στον ειδικό λογαριασμό που έχει ανοιξει ο πρόεδρος της δημοκρατίας , χωρίς κανενα πρόστιμο καμμία προσαυξηση και καμμία ποινική δίωξη .

Προσωπικά δεν χρωστάω ούτε λεπτό , όσο και αν σου φαινετε παράξενο .