Προς το περιεχόμενο
  • 0

περαίωση σε εμπορική επ/ση με ενδοκοινοτικές συναλλαγές


matel

Ερώτηση

γειά σας

έχω μία εμπορική επιχείρηση με ενδοκοινοτικές αποκτήσεις και β κατηγορίας βιβλία.

στο ειδικό σημείωμα περαίωσης θα μεταφέρω το ποσό της εκκαθαριστικής φπα πωλήσεις με 19% στο οποιο εμπεριέχονται οι ενδοκοινοτικές του κωδ.613 ή το ποσό του κωδ.614 που έχουν αφαιρεθεί οι ενδοκοινοτικές??

παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος με ανάλογη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ευχαριστώ πολύ lofo,πολύτιμες οι πληροφορίες σου

μήπως μπορείς να μου πείς πού θα βρω οδηγίες συμπλήρωσης του ειδ. σημειώματος περ/σης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΛΗ 1: Αναγράφονται μόνο οι εκροές που προέρχονται από την πώληση εμπορευμάτων και την παραγωγή

προϊόντων. Για τα βιβλία Β΄, Γ΄ και ΒΓ΄ κατηγορίας του ΚΒΣ αναγράφονται οι εκροές αυτές, όπως προκύπτουν

από τα τηρηθέντα βιβλία και στοιχεία. Για τα βιβλία Α΄ κατηγορίας, αναγράφονται οι εκροές αυτές όπως προκύ-

πτουν από την εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ.

ΣΤΗΛΗ 2: Αναγράφεται, το ποσοστό που αντιπροσωπεύουν στο σύνολο των εκροών από την πώληση εμπο-

ρευμάτων και την παραγωγή προϊόντων, οι εκροές της κάθε σειράς.

ΣΤΗΛΗ 3: Γίνεται κατά σειρά ο επιμερισμός της διαφοράς, εκροών βάσει του ποσοστού που αναγράφεται στην

προηγούμενη στήλη.

ΣΤΗΛΗ 4: Αναγράφεται το άθροισμα των στηλών 1 και 3.

ΣΤΗΛΗ 5: Αναγράφονται οι εκροές που προέρχονται από την παροχή υπηρεσιών καθώς και όλες οι άλλες

εκροές που πραγματοποίησε η επιχείρηση. Ενδεικτικά αναφέρονται οι εκροές από πώληση παγίων, αυτοπαρα-

δόσεις αγαθών, ιδιόχρηση υπηρεσιών, πράξεις λήπτη, ενδοκοινοτικές αποκτήσεις κ.λπ.

ΣΤΗΛΗ 6: Τα σύνολα εκροών της στήλης αυτής μεταφέρονται αντιστοίχως στον πίνακα υπολογισμού του φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...