Jump to content
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΦΟΡΟ ΜΕΤ/ΣΗΣ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΟΙΚΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΗ

Question

Γεια σε όλους

Αγόρασα πριν απο δύο χρόνια Α΄κατοικία χωρίς να πληρώσω φόρο μεταβίβασης. Πρίν ένα χρόνο παντρευτηκα και η γυναίκα μου έχει ένα δικό της σπίτι από γονική παροχή στο οποίο και τελικά μένουμε. Διαβασα στο site σε άλλα θέματα ότι αν πουληθεί πριν την πενταετία πρέπει να πληρωθεί ο φόρος μεταβίβασης. Να το νοικιάσω μπορώ η υπάρχει κάποιο ανάλογο πρόβλημα; δηλαδή θα μου ζητηθεί πάλι να πληρώσω το φόρο η όχι; αν ναι ισχύει πάλι πενταετία;

ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ. ΩΣ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ; ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΧΙ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΜΠΡΑΓΜΑΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΕΝΩ Η ΜΙΣΘΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Η απαλλαγή παρέχεται με τον όρο ότι το ακίνητο θα παραμείνει στην κυριότητα του αγοραστή για μια τουλάχιστον πενταετία. Σε περίπτωση που με πράξη εν ζωή μεταβιβαστεί το ακίνητο ή συσταθεί σ' αυτό οποιοδήποτε εμπράγματο δικαίωμα, πλην υποθήκης, πριν από την παρέλευση της πενταετίας, αυτός που μεταβιβάζει ή συνιστά εμπράγματο δικαίωμα υποχρεούται, προ της μεταβίβασης ή της σύστασης του εμπράγματου δικαιώματος, να υποβάλει δήλωση και να καταβάλει εφάπαξ το Φ.Μ.Α που αναλογεί στην αξία του μεταβιβαζόμενου ακινήτου. Ως αξία του ακινήτου λαμβάνεται η αξία που έχει το ακίνητο κατά το χρόνο της νέας μεταβίβασης ή της σύστασης του εμπράγματου δικαιώματος ή το δηλωθέν τίμημα της μεταβίβασης, εφόσον αυτό είναι μεγαλύτερο της αντικειμενικής αξίας. Ο φόρος υπολογίζεται με βάση τους συντελεστές που ίσχυαν κατά το χρόνο χορήγησης της απαλλαγής, εκτός εάν ο φόρος που αναλογεί στην αξία του ακινήτου του χρόνου απαλλαγής είναι μεγαλύτερος, οπότε καταβάλλεται ο μεγαλύτερος αυτός φόρος.

Σημειώνεται ότι στην περίπτωση χορήγησης απαλλαγής και στους δύο συζύγους κατά την αγορά ακινήτου εξ αδιαιρέτου, κατά τη μεταβίβαση του ποσοστού του ενός συζύγου σε τρίτον εντός της πενταετίας καταβάλλεται ο φόρος που αναλογεί στο ποσοστό αυτό.

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Ευχαριστώ Κάρολε, σε επικοινωνία που είχα σήμερα με δικηγόρο και συμβολαιογράφο, μου είπαν ότι η εκμίσθωση του ακινήτου είναι ενοχικό και όχι εμπράγματο δικαίωμα. Εμπράγματο μου είπαν είναι να παραχωρήσεις υψηλή κυριότητα, επικαρπία κτλ

Μάλλον για αυτό εννοείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα,σωστά; εαν μπορείς μια επιβεβαίωση αιτιολογημένη θα σου είμουν ευγνώμων

• 0
Guest Dimitris

Καλησπέρα,

Έχω το εξής ερώτημα στο οποίο δεν έχω πάρει απάντηση έως σήμερα από 2 λογιστές,βέβαια μπορεί να μην είναι θέμα τους, αλλά τέλος πάντων.

Είμαι παντρεμένος με 2 ανήλικα τέκνα, ζω στη Θεσσαλονίκη και δεν έχω κάνει χρήση της απαλλαγής φόρου της πρώτης κατοικίας. Κατοικώ στο ενοίκιο βέβαια. Το Ε9 αναφέρει ένα ακίνητο 100τμ μονοκατοικία εντός σχεδίου στο οποίο η σύζυγος μου έχει κατά 50% την ψιλή κυριότητα. Το αναφέρω μήπως και παίζει ρόλο. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα.

Θέλω να αγοράσω ακίνητο εκτός πόλης και για χρήση ΟΧΙ κύριας κατοικίας. Ας πούμε εξοχικής ή δευτερεύουσας.

Κατά την αγορά είναι υποχρεωτικό να γίνει χρήση του δικαιώματος της απαλλαγής που έχω? Διότι δεν θα είναι κύρια κατοικία και η αξία του θα είναι μικρή σε σχέση με μελλοντική αγορά που εάν καταφέρω να κάνω ως πρώτη κατοικία και θα θέλω να επωφεληθώ του δικαιώματος. Υπάρχει δηλαδή επιλογή το τι θα δηλώσεις για κύρια κατοικία, ή είναι υποχρεωτική για το πρώτοένα ακίνητο που αγοράζεις?

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα,

Ευχαριστώ,

Dimitris

• 0

Καλησπέρα,

Έχω το εξής ερώτημα στο οποίο δεν έχω πάρει απάντηση έως σήμερα από 2 λογιστές,βέβαια μπορεί να μην είναι θέμα τους, αλλά τέλος πάντων.

Είμαι παντρεμένος με 2 ανήλικα τέκνα, ζω στη Θεσσαλονίκη και δεν έχω κάνει χρήση της απαλλαγής φόρου της πρώτης κατοικίας. Κατοικώ στο ενοίκιο βέβαια. Το Ε9 αναφέρει ένα ακίνητο 100τμ μονοκατοικία εντός σχεδίου στο οποίο η σύζυγος μου έχει κατά 50% την ψιλή κυριότητα. Το αναφέρω μήπως και παίζει ρόλο. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα.

Θέλω να αγοράσω ακίνητο εκτός πόλης και για χρήση ΟΧΙ κύριας κατοικίας. Ας πούμε εξοχικής ή δευτερεύουσας.

Κατά την αγορά είναι υποχρεωτικό να γίνει χρήση του δικαιώματος της απαλλαγής που έχω? Διότι δεν θα είναι κύρια κατοικία και η αξία του θα είναι μικρή σε σχέση με μελλοντική αγορά που εάν καταφέρω να κάνω ως πρώτη κατοικία και θα θέλω να επωφεληθώ του δικαιώματος. Υπάρχει δηλαδή επιλογή το τι θα δηλώσεις για κύρια κατοικία, ή είναι υποχρεωτική για το πρώτοένα ακίνητο που αγοράζεις?

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα,

Ευχαριστώ,

Dimitris

Όχι βέβαια δεν πάει με την χρονολογική σειρά αγοράς.Αν δεν προσκομίσεις τα απαραίτητα έγγραφα ταυτότητα, ε2, υπεύθυνη δήλωση, οικογενειακή κατάσταση κτλ και πληρώσεις τον φόρο μεταβίβασης ή το φπα κανείς δεν θα σε υποχρεώσει να κάνεις χρήση πρώτης κατοικίας.Είναι δικαίωμα του αγοραστή αν τηρεί τις προυποθέσεις και όχι υποχρέωση.

• 0
Guest Dimitris

Όχι βέβαια δεν πάει με την χρονολογική σειρά αγοράς.Αν δεν προσκομίσεις τα απαραίτητα έγγραφα ταυτότητα, ε2, υπεύθυνη δήλωση, οικογενειακή κατάσταση κτλ και πληρώσεις τον φόρο μεταβίβασης ή το φπα κανείς δεν θα σε υποχρεώσει να κάνεις χρήση πρώτης κατοικίας.Είναι δικαίωμα του αγοραστή αν τηρεί τις προυποθέσεις και όχι υποχρέωση.

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ελπίζω να είναι έτσι και να μην υπάρξει οποιοδήποτε πρόβλημα μελλοντικά.

• 0

εξετάσατε την περίπτωση εάν στο μέλλον θα δικαιούστε την απαλαγή?

Συμβάσεις αγοράς εξ ολοκλήρου και κατά πλήρη κυριότητα κατοικίας ή οικοπέδου από έγγαμο ή ενήλικο άγαμο απαλλάσσονται από το φόρο μεταβίβασης, εφό­σον ο αγοραστής ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα α­νήλικα τέκνα αυτού δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότη­τας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό με­ρίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικό­πεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιά­δων (3.000) κατοίκων. Για την έννοια του οικοπέδου έ­χουν εφαρμογή οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις.

• 0
Guest Dimitris

εξετάσατε την περίπτωση εάν στο μέλλον θα δικαιούστε την απαλαγή?

Συμβάσεις αγοράς εξ ολοκλήρου και κατά πλήρη κυριότητα κατοικίας ή οικοπέδου από έγγαμο ή ενήλικο άγαμο απαλλάσσονται από το φόρο μεταβίβασης, εφό­σον ο αγοραστής ή ο σύζυγος ή οποιοδήποτε από τα α­νήλικα τέκνα αυτού δεν έχει δικαίωμα πλήρους κυριότη­τας ή επικαρπίας ή οίκησης σε κατοικία ή σε ιδανικό με­ρίδιο αυτής που πληροί τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς του ή δικαίωμα πλήρους κυριότητας σε οικό­πεδο οικοδομήσιμο ή σε ιδανικό μερίδιο οικοπέδου στο οποίο αντιστοιχεί εμβαδόν κτίσματος που πληροί τις στεγαστικές του ανάγκες και βρίσκονται σε δημοτικό ή κοινοτικό διαμέρισμα με πληθυσμό άνω των τριών χιλιά­δων (3.000) κατοίκων. Για την έννοια του οικοπέδου έ­χουν εφαρμογή οι σχετικές πολεοδομικές διατάξεις.

Το παραπάνω αναφέρει για πλήρη κυριότητα εάν δεν κάνω λάθος. Στη περίπτωση μου, η σύζυγος μου έχει κατά 50% την επικαρπία σε ακίνητο 100τμ εντός σχεδίου και το άλλο 50% η αδερφή της. Κανείς δεν κατοικεί σε αυτό επί του παρόντος. Παίζει ρόλο? Εντάσσομαι στο παραπάνω?

• 0
Guest Dimitris

Το παραπάνω αναφέρει για πλήρη κυριότητα εάν δεν κάνω λάθος. Στη περίπτωση μου, η σύζυγος μου έχει κατά 50% την επικαρπία σε ακίνητο 100τμ εντός σχεδίου και το άλλο 50% η αδερφή της. Κανείς δεν κατοικεί σε αυτό επί του παρόντος. Παίζει ρόλο? Εντάσσομαι στο παραπάνω?

Anything?

• 0
Guest Dimitris

Anything?

Λοιπόν, μάλλον καθαρίζει λίγο το τοπίο όχι ότι ΞΕκαθαρίζει. Στη περίπτωση που θελήσω να αγοράσω ακίνητο και να μην κάνω χρήση της απαλλαγής (για μελλοντική χρήση), θα πρέπει η αγορά που θα πρέπει να κάνω να είναι σε οικισμό κάτω των 3.000 κατοίκων. Οικισμός θεωρείται το Δημοτικό Διαμέρισμα και όχι ο Δήμος, είτε ο Καποδιστριακός, είτε ο Καλλικρατικός.

Στη περίπτωση που θα είναι σε οικισμό άνω των 3.000 κατοίκων, θα πρέπει να φαίνεται ότι ΔΕΝ καλύπτει τις στεγαστικές μου ανάγκες. Επίπρόσθετα θέλει προσοχή αυτό το στοιχείο με τους 3.000 κατοίκους, καθώς υπολογίζονται από την απογραφή του 2001 και λογικά φέτος θα πρέπει να γίνει η καινούργια, όπου ίσως θα μεταβληθούν τα νούμερα των μόνιμων κατοίκων οικισμών (βέβαια στις περιπτώσεις όπου αποτυπώνονται οριακές + και - διαφορές.

Αυτά....