Jump to content
  • 0

Εφορία & Επίδομα Μητρότητας


eirini2010
 Share

Question

Καλημέρα συνάδελφοι..

Θέλω να ρωτήσω αν το επίδομα μητρότητας (δηλ. κυοφορίας & λοχείας, τα χρήματα που παιρνει η γυναίκα απο το ΙΚΑ το 2μηνο πριν γεννήσει που σταματάει να εργάζεται και για το 2μηνο μετα τη γέννα) τα δηλωνουμε ως εισόδημα στη φορολογικη δήλωση και εάν ναι μπαινει σαν εισόδημα ή σε κάποιο ειδικό κωδικό?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest βασιλης

Καλημέρα συνάδελφοι..

Θέλω να ρωτήσω αν το επίδομα μητρότητας (δηλ. κυοφορίας & λοχείας, τα χρήματα που παιρνει η γυναίκα απο το ΙΚΑ το 2μηνο πριν γεννήσει που σταματάει να εργάζεται και για το 2μηνο μετα τη γέννα) τα δηλωνουμε ως εισόδημα στη φορολογικη δήλωση και εάν ναι μπαινει σαν εισόδημα ή σε κάποιο ειδικό κωδικό?

Ζητάς τη βεβαίωση αποδοχών (που ο καθένας που πληρώνει κάποιο ποσό είναι υποχρεωμένος να σου δίνει) και αν δεν αναφέρει νόμο με τον οποίο να απαλλάσσεται από το φόρο, το προσθέτεις στις υπόλοιπες μισθωτές υπηρεσίες. Σε περίπτωση που βεβαιωθείς ότι είναι αφορολόγητα και για κάποιο λόγο η βεβαίωση δεν το αναγράφει ή βρίσκεις τις διατάξεις μόνος σου ή δεν το βάζεις καθόλου. Πάντως με μιά μικρή αναζήτηση που έκανα το επίδομα ασθενείας που δίνει το ΙΚΑ παρόλο που πολλοί το νομίζουν αφορολόγητο θεωρείται εισόδημα από μισθωτες υπηρεσίες και φορολογείται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι..

Θέλω να ρωτήσω αν το επίδομα μητρότητας (δηλ. κυοφορίας & λοχείας, τα χρήματα που παιρνει η γυναίκα απο το ΙΚΑ το 2μηνο πριν γεννήσει που σταματάει να εργάζεται και για το 2μηνο μετα τη γέννα) τα δηλωνουμε ως εισόδημα στη φορολογικη δήλωση και εάν ναι μπαινει σαν εισόδημα ή σε κάποιο ειδικό κωδικό?

το επιδομα μητροτητος ειναι αφορολογητο το ασθενειας ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 0

το επιδομα μητροτητος ειναι αφορολογητο το ασθενειας ειναι

που σημαινει οτι δεν το βαζουμε στη δηλωση καθολου ουτε σε καποιο ειδικο κωδικο?

διοτι δεν ειναι και λιγα χρηματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

που σημαινει οτι δεν το βαζουμε στη δηλωση καθολου ουτε σε καποιο ειδικο κωδικο?

διοτι δεν ειναι και λιγα χρηματα..

Αφορολόγητο στους κωδικούς 659-660

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ GEORGIA 36963696 ΔΕΣ ΤΑ ΚΑΤΩΘΙ

1)Γενικη ενοια εισοδηματος απο μισθωτες

Στο άρθρο 45 του φορολογικού νόμου καθορίζεται το εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες. Δηλαδή από μισθούς, ημερομίσθια, επιχορηγήσεις, επιδόματα, συντάξεις και γενικά από κάθε παροχή που χορηγείται περιοδικά, με οποιαδήποτε μορφή είτε σε χρήμα είτε σε είδος.

2)Δες το πιο κατω αποσπασμα του υπουργειου κοινωνικης ασφαλησης το οποιο θα βρης και στην βιβλιοθηκη του taxheaven

Φορολογική Μεταχείριση του Επιδόματος Ασθενείας Τα επιδόματα ασθενείας που καταβάλλονται στους δικαιούχους που παίρνουν αναρρωτική άδεια, θεωρούνται ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες (ΣΤ Πηγής) και υπόκεινται σε φορολογία εισοδήματος.

3)ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΜΑ ΤΟ 2006

Τα επιδόματα κύησης, λοχείας και τοκετού δεν φέρουν τον χαρακτήρα προϊόντος διαρκώς εκμεταλλεύσιμης πηγής και δεν αποτελούν αντάλλαγμα εξηρτημένης εργασίας, εφόσον καταβάλλονται από ελεύθερη βούληση του εργοδότη, και επομένως δεν αποτελούν εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες (έγγραφο του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών 1059866/993/Α0012ΠΕ/ΠΟΛ. 1099/1993).

Ομοίως δεν αποτελούν εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες και δεν φορολογούνται τα επιδόματα κύησης και λοχείας που καταβάλλονται από ασφαλιστικό ταμείο. * Το επίδομα ασθενείας που καταβάλλεται από ασφαλιστικούς οργανισμούς ή εργοδότες αποτελεί εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, εκτός από τα ειδικά κοινωνικά επιδόματα φυματίωσης, λουτροθεραπείας και χρησιμοποίησης τρίτου προσώπου που καταβάλλονται σε δικαιούχους για την αντιμετώπιση των ειδικών δαπανών ασθενείας (έγγραφο του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών Ε. 8999/ΠΟΛ. 85/1983).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

Δεν ξέρω αν θέτω το ερώτημα στο σωστό σημείο, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο. Εδώ και αρκετά χρόνια υποβάλλω δήλωση ως μισθωτή, έχοντας όμως και εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα (κωδικός 508 - δεν έχω δελτίο παροχής υπηρεσιών-μου κόβει αποείξεις ο εργοδότης-πάντα δηλώνονται όλα τα ποσά). Αυτά τα εισοδήματα είναι συνήθως γύρω στις 8000 ευρώ, ενώ τα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες είναι περισσότερα. Φέτος όμως που ήμουν έγκυος, οι άδειες του ΙΚΑ και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ μείωσαν πολύ το εισόδημά μου. Από ότι διάβασα αυτά τα εισοδήματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ θεωρούνται αφορολόγητα, οπότε αν δεν υπολογίζονται ως εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες τα εισοδήματα των ελευθέριων επαγγελμάτων είναι έστω και οριακά υψηλότερα (γύρω στις 7.000 ευρώ τα εισοδήματα μισθωτού και γύρω στις 8.000 ευρώ αυτά των ελευθέριων επαγγελμάτων). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Πώς κάνω δήλωση; Μήπως τελικά τα αφορολόγητα εισοδήματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ συνυπολογίζονται στις μισθωτές υπηρεσίες;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια, είμαι πολύ μπερδεμένη

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

Δεν ξέρω αν θέτω το ερώτημα στο σωστό σημείο, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο. Εδώ και αρκετά χρόνια υποβάλλω δήλωση ως μισθωτή, έχοντας όμως και εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα (κωδικός 508 - δεν έχω δελτίο παροχής υπηρεσιών-μου κόβει αποείξεις ο εργοδότης-πάντα δηλώνονται όλα τα ποσά). Αυτά τα εισοδήματα είναι συνήθως γύρω στις 8000 ευρώ, ενώ τα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες είναι περισσότερα. Φέτος όμως που ήμουν έγκυος, οι άδειες του ΙΚΑ και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ μείωσαν πολύ το εισόδημά μου. Από ότι διάβασα αυτά τα εισοδήματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ θεωρούνται αφορολόγητα, οπότε αν δεν υπολογίζονται ως εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες τα εισοδήματα των ελευθέριων επαγγελμάτων είναι έστω και οριακά υψηλότερα (γύρω στις 7.000 ευρώ τα εισοδήματα μισθωτού και γύρω στις 8.000 ευρώ αυτά των ελευθέριων επαγγελμάτων). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Πώς κάνω δήλωση; Μήπως τελικά τα αφορολόγητα εισοδήματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ συνυπολογίζονται στις μισθωτές υπηρεσίες;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια, είμαι πολύ μπερδεμένη

Δηλωση δεν κανεις ;αν καταλαβα καλα τον προβληματισμο σου , μονο οταν το εισοδημα των 7.000 ,ειναι αποκλειστικα απο μισθωτες ,οταν ειναι απο ελευθερια επαγγελματα δηλωνεται απο το 1ο ευρω οποτε υποχρεουσαι ετσι και αλλιως να κανεις.εξ αλλου γιατι να μην κανεις? και μονο τα επιδοματα(αυτα δεν ειναι απο μισθωτες), να ειχες, αποθηκευεις εισοδημα εστω αυτο το λιγο , για το ποθεν εσχες .το να κανης λοιπον εσυ δηλωση , μονο κερδος εχεις και οχι χασιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δηλωση δεν κανεις ;αν καταλαβα καλα τον προβληματισμο σου , μονο οταν το εισοδημα των 7.000 ,ειναι αποκλειστικα απο μισθωτες ,οταν ειναι απο ελευθερια επαγγελματα δηλωνεται απο το 1ο ευρω οποτε υποχρεουσαι ετσι και αλλιως να κανεις.εξ αλλου γιατι να μην κανεις? και μονο τα επιδοματα(αυτα δεν ειναι απο μισθωτες), να ειχες, αποθηκευεις εισοδημα εστω αυτο το λιγο , για το ποθεν εσχες .το να κανης λοιπον εσυ δηλωση , μονο κερδος εχεις και οχι χασιμο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δήλωση εννοείται πως θα κάνω, απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει πρόβλημα που τα ποσά των μισθωτών υπηρεσιών είναι για φέτος λιγότερα από αυτά του ελεύθερου επαγγέλματος. Από ότι κατάλαβα θα φορολογηθώ βάσει της κλίμακας των ελεύθερων επαγγελματιών, η οποία όμως στις επόμενες δηλώσεις είναι κοινή για μισθωτούς και ελεύθερους επαγγελματίες, οπότε η μία η άλλη. Αυτό που κυρίως με νοιάζει είναι αν χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον, π.χ. να υποβάλλω Ε3 (τα προηγούμενα χρόνια δεν το έκανα καθώς τα ποσά τα δήλωνα στον κωδικό 508).

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δήλωση εννοείται πως θα κάνω, απλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει πρόβλημα που τα ποσά των μισθωτών υπηρεσιών είναι για φέτος λιγότερα από αυτά του ελεύθερου επαγγέλματος. Από ότι κατάλαβα θα φορολογηθώ βάσει της κλίμακας των ελεύθερων επαγγελματιών, η οποία όμως στις επόμενες δηλώσεις είναι κοινή για μισθωτούς και ελεύθερους επαγγελματίες, οπότε η μία η άλλη. Αυτό που κυρίως με νοιάζει είναι αν χρειάζεται να κάνω κάτι επιπλέον, π.χ. να υποβάλλω Ε3 (τα προηγούμενα χρόνια δεν το έκανα καθώς τα ποσά τα δήλωνα στον κωδικό 508).

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!!

Ε3 υποβαλλεις οταν τηρεις βιβλια εσυ τηρεις?οχι νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

Δεν ξέρω αν θέτω το ερώτημα στο σωστό σημείο, δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο. Εδώ και αρκετά χρόνια υποβάλλω δήλωση ως μισθωτή, έχοντας όμως και εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα (κωδικός 508 - δεν έχω δελτίο παροχής υπηρεσιών-μου κόβει αποείξεις ο εργοδότης-πάντα δηλώνονται όλα τα ποσά). Αυτά τα εισοδήματα είναι συνήθως γύρω στις 8000 ευρώ, ενώ τα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες είναι περισσότερα. Φέτος όμως που ήμουν έγκυος, οι άδειες του ΙΚΑ και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ μείωσαν πολύ το εισόδημά μου. Από ότι διάβασα αυτά τα εισοδήματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ θεωρούνται αφορολόγητα, οπότε αν δεν υπολογίζονται ως εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες τα εισοδήματα των ελευθέριων επαγγελμάτων είναι έστω και οριακά υψηλότερα (γύρω στις 7.000 ευρώ τα εισοδήματα μισθωτού και γύρω στις 8.000 ευρώ αυτά των ελευθέριων επαγγελμάτων). Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Πώς κάνω δήλωση; Μήπως τελικά τα αφορολόγητα εισοδήματα του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ συνυπολογίζονται στις μισθωτές υπηρεσίες;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια, είμαι πολύ μπερδεμένη

1. Κανονικά.. πάνω από 5000 ευρώ σε αποδείξεις δαπανών πρέπει να κάνεις έναρξη. Αν το δει κάποιος ελεγκτής και θελήσει να ασχοληθεί, θα σου κάτσει και πρόστιμο γιατί δεν έκανες έναρξη.

2. Τα επιδόματα μητρότητας και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν συμπεριλαμβάνονται στα εισοδήματα από μισθωτές, είναι αφορολόγητα, πάνε σε άλλο κωδικό εντελώς.

3. Η δήλωσή σου (φαντάζομαι ρωτάς για το αφορολόγητο) θα προέκυπτε από την αναλογία των εισοδημάτων σου. Αυτό αν υπήρχαν 2 κλίμακες φορολογίας, μία για μισθωτούς, μία για επαγγελματίες. Τώρα που είναι μία και μόνο μία, δεν έχεις λόγο να ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για φέτος εξακολουθεί να ισχύει η ΠΟΛ 1099/ 1993 όσο αναφορά το επίδομα τοκετού; Και σε ποιο κωδικό καταχωρείται στον 660 ή στον 658?

ΠΟΛ 1065/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 0

2. Τα επιδόματα μητρότητας και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν συμπεριλαμβάνονται στα εισοδήματα από μισθωτές, είναι αφορολόγητα, πάνε σε άλλο κωδικό εντελώς.

Έχει κατατεθεί επίσημο ερωτημα στο υπουργειο για το εξαμηνο του ΟΑΕΔ ως προς την αντιμετωπιση του και αναμενεται απαντηση. Η προφορικη απαντηση ομως ειναι οτι λογιζεται ως εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες. Ωστοσο αναμενουμε την επισημη απαντηση του Υπουργειου για το σχετικο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Αγγελική Μ.

Αυτό αφορά πολύ κόσμο όμως...πότε περιμένουν να απαντήσουν...Εμένα στον ΟΑΕΔ μου είχαν πει δεν φορολογείται...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest olikampas

Με βάση την ΠΟΛ1065/2012 συμπεραίνουμε ότι το επιδομα μητρότητας και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ είναι αφορολόγητα, άρα στον 659.

Έχουμε κάποια άλλη επίσημη απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Με βάση την ΠΟΛ1065/2012 συμπεραίνουμε ότι το επιδομα μητρότητας και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ είναι αφορολόγητα, άρα στον 659.

Έχουμε κάποια άλλη επίσημη απάντηση?

Η ΠΟΛ 1065 μιλάει για τα επιδόματα μητρότητας και το βοήθημα τοκετού που παρέχονται από το ΙΚΑ, όχι για το 6μηνο του ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Καλημέρα Δείτε και την ΠΟΛ 1156/2009. Καλή συνέχεια. Μπάμπης Κ.

Καλημέρα Μπάμπη,

η συγκεκριμένη ΠΟΛ αναφέρεται στο τι θεωρείται ως εισόδημα για να κριθεί ποιος δικαιούται την οικονομική ενίσχυση που θα δινόταν τότε. Βάσει αυτής θεωρείς ότι η 6μηνη παροχή είναι αφορολόγητη? Γιατί η ΠΟΛ αναφέρει στο τι θεωρείται εισόδημα "για την εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας"

Link to comment
Share on other sites

  • 0

μετά από επικοινωνία που είχα με την εφορία, μου είπαν πως είναι αφορολόγητο , οπότε μπαίνει στον 660, αλλά φυσικά υπολογίζεται στο εισόδημα για την εισφορά αλληλεγγύης.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα Μπάμπη,

η συγκεκριμένη ΠΟΛ αναφέρεται στο τι θεωρείται ως εισόδημα για να κριθεί ποιος δικαιούται την οικονομική ενίσχυση που θα δινόταν τότε. Βάσει αυτής θεωρείς ότι η 6μηνη παροχή είναι αφορολόγητη? Γιατί η ΠΟΛ αναφέρει στο τι θεωρείται εισόδημα "για την εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας"

Καλησπέρα αγαπητέ συνάδερφε.

Εύλογο το ερώτημά σας.

Εγώ από την συγκεκριμένη ΠΟΛ κρατώ τα παρακάτω εξής με έντονους χαρακτήρες:

«…

Για την εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας, στο κατά το προηγούμενο εδάφιο ετήσιο συνολικό οικογενειακό εισόδημα δεν περιλαμβάνονται οι παροχές κοινωνικού ή προνοιακού χαρακτήρα του άρθρου 4 της πιο πάνω Κ.Υ.Α., οι οποίες είναι οι εξής:

Α) Οι παρακάτω παροχές που χορηγούνται από τον ΟΑΕΔ

1)Τακτικά επιδόματα λόγω ανεργίας (ν.δ. 2961/1954, ν.1545/1985, ν.1836/1989 όπως ισχύουν).

2)Ειδικά εποχιακά βοηθήματα (άρθρο 22 ν.1836/1989).

3)Ειδικά βοηθήματα (παρ. 6 του άρθρου 22 του ν. 1836/1989).

4)Συμπληρωματικές παροχές μητρότητας (π.δ. 776/1977).

5)Ειδική παροχή μητρότητας (άρθρο 142 ν. 3655/2008 και Υ.Α. 33891/606/7-5-08).

6)Επιδόματα στράτευσης (ν. 2054/1952 και άρθρο 34 ν.δ. 2961/1954).

7)Επιδόματα μακροχρονίως ανέργων (άρθρο 27 ν.3016/2002 και Υ.Α. 31092/4-7-02).

8)Παροχές αφερεγγυότητας εργοδότη (άρθρο 16 ν. 1836/1989, π.δ. 1/1990 και άρθρο 44 ν. 2648/1998, π.δ. 151/1999).

9)Επιδόματα νεοεισερχομένων στην αγορά εργασίας (ΕΣΠΑ) (άρθρο 2 ν. 1545/1985).

10)Έκτακτες οικονομικές ενισχύσεις (άρθρο 46 ν.δ. 2698/1953 και άρθρο 38 ν. 2224/1994).

11)Οικογενειακά επιδόματα (ν.δ. 3868/1958).

…»

Κατά την ταπεινή μου άποψη η παραπάνω παροχή (κοινωνικού ή προνοιακού χαρακτήρα), όπως και πολλές άλλες που αναγράφονται στην παραπάνω ΠΟΛ, δεν έχουν τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά εισοδήματος και επίσης κατά την άποψή μου, δεν αποτελούν φορολογητέο εισόδημα.

Φυσικά αυτό που μετράει πάντα είναι η άποψη της διοίκησης, η οποία αν δεν κάνω λάθος δεν έχει τοποθετηθεί για τη συγκεκριμένη παροχή έως σήμερα και πάντα με την επιφύλαξη της αντιθέτου απόφασής της.

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή έμπλεξα περισσότερο με την τοποθέτησή μου, αλλά μέχρι την τοποθέτηση της διοίκησης και με την παραπάνω προσωπική θεώρηση, θα τα αντιμετωπίζω ως αφορολόγητα εισοδήματα.

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δε ξέρω εαν είναι σωστό πάντως βρήκα ένα άρθρο το Αρθρο 14 του Ν.1545/85 άση του οποίου απαλλάσονται απο κάθε φόρο η τέλη χαρτοσήμου οι κάθε φύσης παροχές του ΟΑΕΔ, οι αιτησεις που υποβάλλονται για την απονομλη αυτων.... κτλ κτλ. Αν θέλετε δείτε το λίγο γιατι και εγώ έχω το ίδιο θέμα και δε ξέρω αν θα βάλω στα αφορολόγητα η στις μισθωτές υπηρεσίες :wub:;) !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...