Προς το περιεχόμενο

Δηλωση συνταξιουχου με ποσοστο αναπηριας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνταξιουχος παιρνει συνταξη αναπηρικη αλλα δεν εχει βεβαιωση απο τη νομαρχια για το ποσοστο αναπηριας.Η βεβαιωση του ικα γραφει αναπηρικη 67%.επισης εχει εισοδημα απο ενοικια.Θα ειναι μεγαλο λαθος να την στειλω με ιντερνετ ,να βαλω το ποσοστο αναπηριας και τις αποδοχες απο την συνταξη στον κωδικο 659 του πινακα 6? Ειμαι πολυ λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνταξιουχος παιρνει συνταξη αναπηρικη αλλα δεν εχει βεβαιωση απο τη νομαρχια για το ποσοστο αναπηριας.Η βεβαιωση του ικα γραφει αναπηρικη 67%.επισης εχει εισοδημα απο ενοικια.Θα ειναι μεγαλο λαθος να την στειλω με ιντερνετ ,να βαλω το ποσοστο αναπηριας και τις αποδοχες απο την συνταξη στον κωδικο 659 του πινακα 6? Ειμαι πολυ λαθος?

Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω στον 659 πάνε οι αποδοχές αναπηρίας από 80% και άνω.

για ποσοστό 67% αφαιρείται ποσό 2400ευρώ

Σίγουρα χρειάζεται βεβαίωση για την αναπηρία και δεν ξέρω αν καλύπτει η βεβαίωση του ικα-αν γνωρίζει κάποιος άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από εμένα.

Στον κωδ.659 αναγράφονται οι αμοιβές που απαλλάσσονται από τον φόρο ή δε θεωρούνται εισόδημα ή φορολογούνται αυτοτελώς. Αυτές οι αμοιβές αναγράφονται στον πίνακα ΙΙ μιας βεβαίωσης αποδοχών ή σύνταξης.

Στον Ν.2238/1994, άρθρο 8, παρ. 2 ορίζεται, ρητά κατά την γνώμη μου, η απαραίτητη προϋπόθεση "με βάση τη γνωμάτευση της οικείας πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής, που εδρεύει σε κάθε νομό."

Συνεπώς μια ανάλογη σύνταξη θα την έβαζα στον κωδ.303 ( & 321 αναλόγως ) και θα έδινα στον συνταξιούχο τις εξής οδηγίες:

1) Τηλέφωνο και διεύθυνση της επιτροπής

2) Να έχει μαζί του μια απλή & πρόσφατη ιατρική γνωμάτευση ( απ ΄τον γιατρό του ΙΚΑ ή από οποιονδήποτε γιατρό τον κουράρει )

3) Να έχει μαζί του την ταυτότητά του

4) Τις ώρες λειτουργίας που γίνεται δεκτή η κατάθεση της αίτησης

5) Να γράψει στην αίτησή του ( η επιτροπή θα κρίνει ) ότι ζητά βεβαίωση με αναδρομική ισχύ.

και για την αρκετά πιθανή ( και ίσως δικαιολογημένη ) δυσανασχέτησή του

6) Θα του εξηγούσα ότι αυτό γράφει ο Νόμος

7) Δεν είμαι γιατρός καρδιά μου αλλά προς το παρόν λογιστής

και στην τελευταία του ερώτηση: Γιατί πέρυσι δεν του το ζήτησα:

8) Καλά, είναι ερώτηση αυτή; Άλλαξαν τα πράματα. Δεν βλέπεις τι γίνεται γύρω σου; <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνταξιουχος παιρνει συνταξη αναπηρικη αλλα δεν εχει βεβαιωση απο τη νομαρχια για το ποσοστο αναπηριας.Η βεβαιωση του ικα γραφει αναπηρικη 67%.επισης εχει εισοδημα απο ενοικια.Θα ειναι μεγαλο λαθος να την στειλω με ιντερνετ ,να βαλω το ποσοστο αναπηριας και τις αποδοχες απο την συνταξη στον κωδικο 659 του πινακα 6? Ειμαι πολυ λαθος?

Χρειαζεται οπωσδηποτε τη βεβαιωση απο την Ιατρικη Επιτροπη της Νομαρχιας

που οριζει ειδος, ποσοστο και χρονικη διαρκεια της αναπηριας

ετσι ωστε να μπορει να δηλωσει οτι εχει δικαιωμα εκπτωσης ποσού 2,400 ευρω

στον πινακα 3.

Δεν ειναι λαθος να στειλετε τη δηλωση μεσω ιντερνετ,

φροντιζοντας να στειλετε και την Ε2 μαζι

και φυσικα να φυλαξει τα δικαιολογητικα για 5 χρονια.

Απαλλασονται στο συνολο τους οι μισθοι-συνταξεις των ατομων

που εχουν ποσοστό ανω του 80% απο βαριες κινητικες αναπηριες,

ατομα που ειναι ολικα τυφλοι κτλ.

Στον κωδικο 659 βαζουμε προαιρετικα τα εισοδηματα που απαλλασονται

συμφωνα με το Αρθρο 6 του Ν.2238/94.

Κοιταξτε αν λαμβανει το εξωιδρυματικο επιδομα επειδη απαλλασεται κι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...