Jump to content
  • 0

Ενας τροπος αντιμετωπισης ασφαλισης μουσικου στο ΙΚΑ


picos
 Share

Question

Αγαπητοι συναδελφοι μια μικρη βοηθεια,

θελω να απασχολησω εναν μουσικο (ο οποιος επεμενε να κοψει ΑΠΥ) σε ενα πελατη μου για μια μερα.Δεν θελω να μπλεξω με ΑΠΥ πρακρατησεις κλπ οποτε επελεξα να κανω κανονικα

1)αναγραφη στο ΕΒΚΝΠ

2)προσληψη

3)συμβαση ορισμενου χρονου

4) συμβαση μερικης απασχολησης (για να τα εχω καλα και με το ΣΕΠΕ)

5)Πινακα χρειαζεται?(δεν εχω προλαβει να ρωτησω στο ΣΕΠΕ)

6)καταγγελια συμβασης ορ.χρονου

7)στο τελος εκδοση βεβαιωσης αποδοχων

οι ερωτησεις τωρα

1) βρηκα μια συμβαση για μουσικους του 2005 που αναφερει ελαχιστο μισθο 90€

στο ΙΚΑ ειδα οτι μπαινουν στα τεκμαρτα 14η μουσικοι β , 15η μουσικοι α ,22η!!!! αρτιστες επιλεγω την 15η για να τα εχω καλα με ολους (εργοδοτες ελεγχο κλπ) ειναι σωστο ομως να τους ασφαλισω με τεκμαρτα ή πρεπει να παω βασει συμβασης ?

2) τον ολο τροπος χειρισμου απο 1-6 τον βρισκετε σωστο ή καπου εχει λαθος?

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αυτοι τρελλαινονται να κοψουν ΑΠΥ και δεν δινουν στοιχεια (αλλα ουτως η αλλως θα εμφανιστουν στην ΑΠΔ ειτε με ΑΠΥ ειτε χωρις)

Δεν εχω το δικαιωμα να τους απασχολησω με τον τροπο μου και να παρουσιασω ετσι την εργασιακη σχεση μας?

3)ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ εταμ ειναι το σωστο? 105 πακετο

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Π.Δ

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Καλημερα σε περίπτωση που γίνεται χορός συλλόγου και ο μουσικός δεν μπορεί να κόψει ΑΠΥ τι κάνουμε?

 

1)Κόβουμε εμείς αντι για αυτόν (τιτλο κτήσης) + συμφωνητικο με παρακράτηση φόρου 20% και παρ/ση ικα 27,65% συνολικα ασφάλιστρα για ικα  ο μουσικόσ σε αυτή τη περίπτωση έχει κάποιο θέμα

2)Ασφάλιση στο ΙΚΑ και π.χ. αν η αμοιβή είναι 400 βάζω ασφ.ημέρες 400/ Τ.Η.. 12ης κλάσης

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Επαγγελματιας ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ για διαφορες δραστηριοτητες , και προσφατα προσθεσε και ΚΑΔ ''Υπηρεσιες Εκτελεστη Μουσικων Οργανων'' ωστε να ξεκινησει να παιζει σε καλλιτεχνικες βραδιες σε διαφορες καφετεριες.

Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ, αν ειναι υποχρεωτικο περα απο το τιμολογιο που θα κοβει προς την επιχειρηση (καφε-μπαρ) να τον ασφαλισουν και στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Επαγγελματιας ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ για διαφορες δραστηριοτητες , και προσφατα προσθεσε και ΚΑΔ ''Υπηρεσιες Εκτελεστη Μουσικων Οργανων'' ωστε να ξεκινησει να παιζει σε καλλιτεχνικες βραδιες σε διαφορες καφετεριες.

Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ, αν ειναι υποχρεωτικο περα απο το τιμολογιο που θα κοβει προς την επιχειρηση (καφε-μπαρ) να τον ασφαλισουν και στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Παλιός ή νέος?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Θα ασφαλιστεί στο ΙΚΑ και πάλι.

 

Απλά αν έχει άλλο φορέα κύριας ασφάλισης (πχ ΟΑΕΕ), θα ασφαλιστεί για τους κλάδους που δεν καλύπτει ο ΟΑΕΕ.

Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Θα ασφαλιστεί στο ΙΚΑ και πάλι.

 

Απλά αν έχει άλλο φορέα κύριας ασφάλισης (πχ ΟΑΕΕ), θα ασφαλιστεί για τους κλάδους που δεν καλύπτει ο ΟΑΕΕ.

Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ)

 

Καλημερα συναδελφε και σ ευχαριστω για την απαντηση.

Αν ομως ο επιχειρηματιας - ιδιοκτητης του καφε μπαρ δε τον ασφαλισει στο ΙΚΑ, εγω τι πρεπει να κανω ωστε να ειμαι καλυμμενος απεναντι στον πελατη μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Επαγγελματιας ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ για διαφορες δραστηριοτητες , και προσφατα προσθεσε και ΚΑΔ ''Υπηρεσιες Εκτελεστη Μουσικων Οργανων'' ωστε να ξεκινησει να παιζει σε καλλιτεχνικες βραδιες σε διαφορες καφετεριες.

Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ, αν ειναι υποχρεωτικο περα απο το τιμολογιο που θα κοβει προς την επιχειρηση (καφε-μπαρ) να τον ασφαλισουν και στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

NAI

δες  εδω

http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/17720/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82--%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%A0%CE%A5-&-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%99%CE%9A%CE%91---%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9C

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημερα συναδελφε και σ ευχαριστω για την απαντηση.

Αν ομως ο επιχειρηματιας - ιδιοκτητης του καφε μπαρ δε τον ασφαλισει στο ΙΚΑ, εγω τι πρεπει να κανω ωστε να ειμαι καλυμμενος απεναντι στον πελατη μου?

 

Το πρόστιμο για ανασφάλιστη εργασία είναι 10550. Του το λες και τρέμει.

 

Από κει και πέρα το πρόβλημα είναι δικό του, σε εσένα δε θα βεβαιωθεί πρόστιμο, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

 

Το πρόστιμο για ανασφάλιστη εργασία είναι 10550. Του το λες και τρέμει.

 

Από κει και πέρα το πρόβλημα είναι δικό του, σε εσένα δε θα βεβαιωθεί πρόστιμο, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείς...

 

Ευχαριστω πολυ και τους 2! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Θα ασφαλιστεί στο ΙΚΑ και πάλι.

 

Απλά αν έχει άλλο φορέα κύριας ασφάλισης (πχ ΟΑΕΕ), θα ασφαλιστεί για τους κλάδους που δεν καλύπτει ο ΟΑΕΕ.

Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ)

 

Πολύ σωστή η απάντηση συνάδελφε. Άστοχη η δική μου ερώτηση. Θα είχε νόημα μόνο αν αναλάμβανε μισθωτή εργασία με πρόσληψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα μια διευκρίνηση μιας και ξεκινάνε οι χοροί των πολ/κων συλλόγων.Οι τραγουδιστές και οι μουσικοί με ΤΠΥ(εφοσον έχουν έναρξη ΦΠΑ 23% παρ/ση φόρου 20% εάν είναι πάνω από 300 ευρώ και ικα με 27,65% ή να το πάω σύμφωνα με τεκμαρτο της 12ης κλάσης) και αν δεν έχει έναρξη κάνουμε εμείς τίτλο κτήσης με κρατήσεις ικα 40,65%.Παράτυπα για να μην έχουμε έλεγχο από ικα και 10500 πρόστιμο μπορεί να γίνει και πρόσληψη σε όλους 1 ημέρα?.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα μια διευκρίνηση μιας και ξεκινάνε οι χοροί των πολ/κων συλλόγων.Οι τραγουδιστές και οι μουσικοί με ΤΠΥ(εφοσον έχουν έναρξη ΦΠΑ 23% παρ/ση φόρου 20% εάν είναι πάνω από 300 ευρώ και ικα με 27,65% ή να το πάω σύμφωνα με τεκμαρτο της 12ης κλάσης) και αν δεν έχει έναρξη κάνουμε εμείς τίτλο κτήσης με κρατήσεις ικα 40,65%.Παράτυπα για να μην έχουμε έλεγχο από ικα και 10500 πρόστιμο μπορεί να γίνει και πρόσληψη σε όλους 1 ημέρα?.

Πρόσληψη σε όλους για μια μέρα. Σε αυτούς που έχουν έναρξη, θα ασφαλίσεις για κλάδους που δεν ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

;)

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12234

Με το παρόν έγγραφο διευκρινίζεται ότι οι διατάξεις αυτές αφορούν μόνον τους «παλαιούς ασφαλισμένους» , δηλ. τους ασφαλισθέντες προ της 1/1/93 και η ασφάλισή τους θα διενεργείται μόνο για τον κλάδο κύριας σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ( 20% ).
Ετσι, από 15/7/10, ελεύθερος επαγγελματίας (ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ ) που είναι ταυτόχρονα και σκηνοθέτης , μηχανικός (ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ ) που είναι ταυτόχρονα και μουσικοσυνθέτης, γιατρός (ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ) που είναι ταυτόχρονα και πεζογράφος κ.λ.π. υποχρεούται και στην ασφάλιση του κλάδου κύριας σύνταξης του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ (20%) , εφόσον είναι «παλαιός ασφαλισμένος».
 
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα cchristo και η αντιμετώπιση των παλιών που έχουν ογα και των νέων ασφαλισμένων?

βάιε καλημέρα απο το έγγραφο που ανέβασα και από τηνεγκύκλιο 81/10, εγώ καταλαβαίνω ότι κρατήσεις ΙΚΑ με παράλληλη γίνονται μόνον σε παλιούς ασφαλισμένους είτε ογα είτε οποιουδήποτε άλλου ταμείου. αντίθετα για τους νέους δεν γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημερα κ καλη χρονια, μουσικος χωρις οαεε θα απασχοληθει για μια μερα σε καφενειο,τον κανω προσληψη για μια μερα με συμβαση ορισμενου χρονου,με ποιο τεκμαρτο τον ασφαλιζω και με τι πακετο καλυψης,ασφαλιστικα αδεια κ επιδοματα θα υπολογιστουν,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημερα κ καλη χρονια, μουσικος χωρις οαεε θα απασχοληθει για μια μερα σε καφενειο,τον κανω προσληψη για μια μερα με συμβαση ορισμενου χρονου,με ποιο τεκμαρτο τον ασφαλιζω και με τι πακετο καλυψης,ασφαλιστικα αδεια κ επιδοματα θα υπολογιστουν,ευχαριστω

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjMmLqIsZfKAhUBtywKHTp4CO4QFggiMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.taxheaven.gr%2Fdefault%2Fattachments%2Fdownload%2Fid%2F3939&usg=AFQjCNFxEgrYZvm9Z9WukdRTvAAhA8iDEg

Link to comment
Share on other sites

  • 0

βάιε καλημέρα απο το έγγραφο που ανέβασα και από τηνεγκύκλιο 81/10, εγώ καταλαβαίνω ότι κρατήσεις ΙΚΑ με παράλληλη γίνονται μόνον σε παλιούς ασφαλισμένους είτε ογα είτε οποιουδήποτε άλλου ταμείου. αντίθετα για τους νέους δεν γίνονται.

Τους υποχρεώνουν όμως να βάλουν ικα

((Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ) οπως και απο εδώ http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/17720/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82--%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%A0%CE%A5-&-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%99%CE%9A%CE%91---%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9C

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τους υποχρεώνουν όμως να βάλουν ικα

((Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ) οπως και απο εδώ http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/17720/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82--%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%A0%CE%A5-&-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%99%CE%9A%CE%91---%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9C

"ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι."

αυτό απο που προκύπτει? γιατί με το έγγραφο που ανέβασα μιλάει αντίστοιχα μόνον για τους παλιούς και είναι νεότερο της 81/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Για δες και εδώ cchristo http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_81_2007.pdf

ναι αλλά με νεότερο έγγραφο του ΙΚΑ αυτή η οδηγία ισχύει?

επιπρόσθετα στο έγγραφο αναφέρει

"Με τις κοινοποιούμενες διατάξεις μεταβάλλεται ο τρόπος υπολογισμού των ημερών ασφάλισης καθώς και των εισφορών, αλλά μόνο για τους τραγουδιστές που συμμετέχουν σε συναυλίες."

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...