Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενας τροπος αντιμετωπισης ασφαλισης μουσικου στο ΙΚΑ


picos

Ερώτηση

Αγαπητοι συναδελφοι μια μικρη βοηθεια,

θελω να απασχολησω εναν μουσικο (ο οποιος επεμενε να κοψει ΑΠΥ) σε ενα πελατη μου για μια μερα.Δεν θελω να μπλεξω με ΑΠΥ πρακρατησεις κλπ οποτε επελεξα να κανω κανονικα

1)αναγραφη στο ΕΒΚΝΠ

2)προσληψη

3)συμβαση ορισμενου χρονου

4) συμβαση μερικης απασχολησης (για να τα εχω καλα και με το ΣΕΠΕ)

5)Πινακα χρειαζεται?(δεν εχω προλαβει να ρωτησω στο ΣΕΠΕ)

6)καταγγελια συμβασης ορ.χρονου

7)στο τελος εκδοση βεβαιωσης αποδοχων

οι ερωτησεις τωρα

1) βρηκα μια συμβαση για μουσικους του 2005 που αναφερει ελαχιστο μισθο 90€

στο ΙΚΑ ειδα οτι μπαινουν στα τεκμαρτα 14η μουσικοι β , 15η μουσικοι α ,22η!!!! αρτιστες επιλεγω την 15η για να τα εχω καλα με ολους (εργοδοτες ελεγχο κλπ) ειναι σωστο ομως να τους ασφαλισω με τεκμαρτα ή πρεπει να παω βασει συμβασης ?

2) τον ολο τροπος χειρισμου απο 1-6 τον βρισκετε σωστο ή καπου εχει λαθος?

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αυτοι τρελλαινονται να κοψουν ΑΠΥ και δεν δινουν στοιχεια (αλλα ουτως η αλλως θα εμφανιστουν στην ΑΠΔ ειτε με ΑΠΥ ειτε χωρις)

Δεν εχω το δικαιωμα να τους απασχολησω με τον τροπο μου και να παρουσιασω ετσι την εργασιακη σχεση μας?

3)ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ εταμ ειναι το σωστο? 105 πακετο

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Π.Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εχω μπερδευτεί περισσότερο τώρα όταν ενας τραγουδιστης έχει βιβλία στο τιμολόγιο που θα κόψει θα έχει κρατήσεις ΙΚΑ 27,65% όπως και οι μουσικοί?Οταν δεν έχουν έναρξη παρ/ση ικα γύρω στα 41% και ο υπολογισμός ημερών σε όλους διαιρούμε το συμφωνηθέν ποσό με τη 12Η κλάση? Εσε΄'ις σε χοροεσπερίδες πως τους αντιμετωπίζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, 

πείτε μου παρακαλώ, ένα εστιατόριο έχει προσλάβει δυο μουσικούς για μια μέρα την εβδομάδα 19:00-24:00, δεν εκδίδουν ΑΠΥ γιατί δεν τηρούν βιβλία και αντιμετωπίζονται ως μισθωτοί. Τους έκανα τις προσλήψεις με την Εθνική Συλλογική Σύμβαση και συγκεκριμένα με μερική απασχόληση. Παίρνοντας το αρχείο στα χέρια μου από παλιότερο λογιστή, είδα ότι τους ασφάλιζε με την σύμβαση των Τεκμαρτών Ημερομίσθιων στην 12 ασφαλιστική κλάση από τις 16:00. Μιλώντας με το ΣΕΠΕ μου είπαν ότι δεν τους αφορά η σύμβαση αρκεί να είναι ασφαλισμένοι. Γνωρίζει κάποιος σχετική διάταξη ή έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

21 λεπτά πριν , KaterinaPa said:

Καλησπέρα, 

πείτε μου παρακαλώ, ένα εστιατόριο έχει προσλάβει δυο μουσικούς για μια μέρα την εβδομάδα 19:00-24:00, δεν εκδίδουν ΑΠΥ γιατί δεν τηρούν βιβλία και αντιμετωπίζονται ως μισθωτοί. Τους έκανα τις προσλήψεις με την Εθνική Συλλογική Σύμβαση και συγκεκριμένα με μερική απασχόληση. Παίρνοντας το αρχείο στα χέρια μου από παλιότερο λογιστή, είδα ότι τους ασφάλιζε με την σύμβαση των Τεκμαρτών Ημερομίσθιων στην 12 ασφαλιστική κλάση από τις 16:00. Μιλώντας με το ΣΕΠΕ μου είπαν ότι δεν τους αφορά η σύμβαση αρκεί να είναι ασφαλισμένοι. Γνωρίζει κάποιος σχετική διάταξη ή έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?

 

Ευχαριστώ πολύ 

Εγώ τους ασφαλίζω με ωρομίσθιο σε μία περίπτωση που έχω για 1 μέρα την εβδομάδα από 3-4 ώρες τη φορά. Από το ΙΚΑ δεν έχω κάποιο πρόβλημα ούτε από ΣΕΠΕ. Είχα ρωτήσει την πρώτη φορά που το έκανα (πριν 4-5 χρόνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...