Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενας τροπος αντιμετωπισης ασφαλισης μουσικου στο ΙΚΑ


picos

Ερώτηση

Αγαπητοι συναδελφοι μια μικρη βοηθεια,

θελω να απασχολησω εναν μουσικο (ο οποιος επεμενε να κοψει ΑΠΥ) σε ενα πελατη μου για μια μερα.Δεν θελω να μπλεξω με ΑΠΥ πρακρατησεις κλπ οποτε επελεξα να κανω κανονικα

1)αναγραφη στο ΕΒΚΝΠ

2)προσληψη

3)συμβαση ορισμενου χρονου

4) συμβαση μερικης απασχολησης (για να τα εχω καλα και με το ΣΕΠΕ)

5)Πινακα χρειαζεται?(δεν εχω προλαβει να ρωτησω στο ΣΕΠΕ)

6)καταγγελια συμβασης ορ.χρονου

7)στο τελος εκδοση βεβαιωσης αποδοχων

οι ερωτησεις τωρα

1) βρηκα μια συμβαση για μουσικους του 2005 που αναφερει ελαχιστο μισθο 90€

στο ΙΚΑ ειδα οτι μπαινουν στα τεκμαρτα 14η μουσικοι β , 15η μουσικοι α ,22η!!!! αρτιστες επιλεγω την 15η για να τα εχω καλα με ολους (εργοδοτες ελεγχο κλπ) ειναι σωστο ομως να τους ασφαλισω με τεκμαρτα ή πρεπει να παω βασει συμβασης ?

2) τον ολο τροπος χειρισμου απο 1-6 τον βρισκετε σωστο ή καπου εχει λαθος?

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αυτοι τρελλαινονται να κοψουν ΑΠΥ και δεν δινουν στοιχεια (αλλα ουτως η αλλως θα εμφανιστουν στην ΑΠΔ ειτε με ΑΠΥ ειτε χωρις)

Δεν εχω το δικαιωμα να τους απασχολησω με τον τροπο μου και να παρουσιασω ετσι την εργασιακη σχεση μας?

3)ΙΚΑ ΒΑΡΕΑ εταμ ειναι το σωστο? 105 πακετο

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Π.Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα σε περίπτωση που γίνεται χορός συλλόγου και ο μουσικός δεν μπορεί να κόψει ΑΠΥ τι κάνουμε?

 

1)Κόβουμε εμείς αντι για αυτόν (τιτλο κτήσης) + συμφωνητικο με παρακράτηση φόρου 20% και παρ/ση ικα 27,65% συνολικα ασφάλιστρα για ικα  ο μουσικόσ σε αυτή τη περίπτωση έχει κάποιο θέμα

2)Ασφάλιση στο ΙΚΑ και π.χ. αν η αμοιβή είναι 400 βάζω ασφ.ημέρες 400/ Τ.Η.. 12ης κλάσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Επαγγελματιας ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ για διαφορες δραστηριοτητες , και προσφατα προσθεσε και ΚΑΔ ''Υπηρεσιες Εκτελεστη Μουσικων Οργανων'' ωστε να ξεκινησει να παιζει σε καλλιτεχνικες βραδιες σε διαφορες καφετεριες.

Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ, αν ειναι υποχρεωτικο περα απο το τιμολογιο που θα κοβει προς την επιχειρηση (καφε-μπαρ) να τον ασφαλισουν και στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Επαγγελματιας ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ για διαφορες δραστηριοτητες , και προσφατα προσθεσε και ΚΑΔ ''Υπηρεσιες Εκτελεστη Μουσικων Οργανων'' ωστε να ξεκινησει να παιζει σε καλλιτεχνικες βραδιες σε διαφορες καφετεριες.

Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ, αν ειναι υποχρεωτικο περα απο το τιμολογιο που θα κοβει προς την επιχειρηση (καφε-μπαρ) να τον ασφαλισουν και στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Παλιός ή νέος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ασφαλιστεί στο ΙΚΑ και πάλι.

 

Απλά αν έχει άλλο φορέα κύριας ασφάλισης (πχ ΟΑΕΕ), θα ασφαλιστεί για τους κλάδους που δεν καλύπτει ο ΟΑΕΕ.

Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ασφαλιστεί στο ΙΚΑ και πάλι.

 

Απλά αν έχει άλλο φορέα κύριας ασφάλισης (πχ ΟΑΕΕ), θα ασφαλιστεί για τους κλάδους που δεν καλύπτει ο ΟΑΕΕ.

Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ)

 

Καλημερα συναδελφε και σ ευχαριστω για την απαντηση.

Αν ομως ο επιχειρηματιας - ιδιοκτητης του καφε μπαρ δε τον ασφαλισει στο ΙΚΑ, εγω τι πρεπει να κανω ωστε να ειμαι καλυμμενος απεναντι στον πελατη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Επαγγελματιας ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ για διαφορες δραστηριοτητες , και προσφατα προσθεσε και ΚΑΔ ''Υπηρεσιες Εκτελεστη Μουσικων Οργανων'' ωστε να ξεκινησει να παιζει σε καλλιτεχνικες βραδιες σε διαφορες καφετεριες.

Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον ασφαλιζεται στον ΟΑΕΕ, αν ειναι υποχρεωτικο περα απο το τιμολογιο που θα κοβει προς την επιχειρηση (καφε-μπαρ) να τον ασφαλισουν και στο ΙΚΑ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

NAI

δες  εδω

http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/17720/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82--%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%A0%CE%A5-&-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%99%CE%9A%CE%91---%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα συναδελφε και σ ευχαριστω για την απαντηση.

Αν ομως ο επιχειρηματιας - ιδιοκτητης του καφε μπαρ δε τον ασφαλισει στο ΙΚΑ, εγω τι πρεπει να κανω ωστε να ειμαι καλυμμενος απεναντι στον πελατη μου?

 

Το πρόστιμο για ανασφάλιστη εργασία είναι 10550. Του το λες και τρέμει.

 

Από κει και πέρα το πρόβλημα είναι δικό του, σε εσένα δε θα βεβαιωθεί πρόστιμο, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Το πρόστιμο για ανασφάλιστη εργασία είναι 10550. Του το λες και τρέμει.

 

Από κει και πέρα το πρόβλημα είναι δικό του, σε εσένα δε θα βεβαιωθεί πρόστιμο, δε βλέπω το λόγο να ανησυχείς...

 

Ευχαριστω πολυ και τους 2! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ασφαλιστεί στο ΙΚΑ και πάλι.

 

Απλά αν έχει άλλο φορέα κύριας ασφάλισης (πχ ΟΑΕΕ), θα ασφαλιστεί για τους κλάδους που δεν καλύπτει ο ΟΑΕΕ.

Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ)

 

Πολύ σωστή η απάντηση συνάδελφε. Άστοχη η δική μου ερώτηση. Θα είχε νόημα μόνο αν αναλάμβανε μισθωτή εργασία με πρόσληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μια διευκρίνηση μιας και ξεκινάνε οι χοροί των πολ/κων συλλόγων.Οι τραγουδιστές και οι μουσικοί με ΤΠΥ(εφοσον έχουν έναρξη ΦΠΑ 23% παρ/ση φόρου 20% εάν είναι πάνω από 300 ευρώ και ικα με 27,65% ή να το πάω σύμφωνα με τεκμαρτο της 12ης κλάσης) και αν δεν έχει έναρξη κάνουμε εμείς τίτλο κτήσης με κρατήσεις ικα 40,65%.Παράτυπα για να μην έχουμε έλεγχο από ικα και 10500 πρόστιμο μπορεί να γίνει και πρόσληψη σε όλους 1 ημέρα?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μια διευκρίνηση μιας και ξεκινάνε οι χοροί των πολ/κων συλλόγων.Οι τραγουδιστές και οι μουσικοί με ΤΠΥ(εφοσον έχουν έναρξη ΦΠΑ 23% παρ/ση φόρου 20% εάν είναι πάνω από 300 ευρώ και ικα με 27,65% ή να το πάω σύμφωνα με τεκμαρτο της 12ης κλάσης) και αν δεν έχει έναρξη κάνουμε εμείς τίτλο κτήσης με κρατήσεις ικα 40,65%.Παράτυπα για να μην έχουμε έλεγχο από ικα και 10500 πρόστιμο μπορεί να γίνει και πρόσληψη σε όλους 1 ημέρα?.

Πρόσληψη σε όλους για μια μέρα. Σε αυτούς που έχουν έναρξη, θα ασφαλίσεις για κλάδους που δεν ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

;)

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12234

Με το παρόν έγγραφο διευκρινίζεται ότι οι διατάξεις αυτές αφορούν μόνον τους «παλαιούς ασφαλισμένους» , δηλ. τους ασφαλισθέντες προ της 1/1/93 και η ασφάλισή τους θα διενεργείται μόνο για τον κλάδο κύριας σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ( 20% ).
Ετσι, από 15/7/10, ελεύθερος επαγγελματίας (ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ ) που είναι ταυτόχρονα και σκηνοθέτης , μηχανικός (ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ ) που είναι ταυτόχρονα και μουσικοσυνθέτης, γιατρός (ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ) που είναι ταυτόχρονα και πεζογράφος κ.λ.π. υποχρεούται και στην ασφάλιση του κλάδου κύριας σύνταξης του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ (20%) , εφόσον είναι «παλαιός ασφαλισμένος».
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα cchristo και η αντιμετώπιση των παλιών που έχουν ογα και των νέων ασφαλισμένων?

βάιε καλημέρα απο το έγγραφο που ανέβασα και από τηνεγκύκλιο 81/10, εγώ καταλαβαίνω ότι κρατήσεις ΙΚΑ με παράλληλη γίνονται μόνον σε παλιούς ασφαλισμένους είτε ογα είτε οποιουδήποτε άλλου ταμείου. αντίθετα για τους νέους δεν γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα κ καλη χρονια, μουσικος χωρις οαεε θα απασχοληθει για μια μερα σε καφενειο,τον κανω προσληψη για μια μερα με συμβαση ορισμενου χρονου,με ποιο τεκμαρτο τον ασφαλιζω και με τι πακετο καλυψης,ασφαλιστικα αδεια κ επιδοματα θα υπολογιστουν,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα κ καλη χρονια, μουσικος χωρις οαεε θα απασχοληθει για μια μερα σε καφενειο,τον κανω προσληψη για μια μερα με συμβαση ορισμενου χρονου,με ποιο τεκμαρτο τον ασφαλιζω και με τι πακετο καλυψης,ασφαλιστικα αδεια κ επιδοματα θα υπολογιστουν,ευχαριστω

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjMmLqIsZfKAhUBtywKHTp4CO4QFggiMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.taxheaven.gr%2Fdefault%2Fattachments%2Fdownload%2Fid%2F3939&usg=AFQjCNFxEgrYZvm9Z9WukdRTvAAhA8iDEg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βάιε καλημέρα απο το έγγραφο που ανέβασα και από τηνεγκύκλιο 81/10, εγώ καταλαβαίνω ότι κρατήσεις ΙΚΑ με παράλληλη γίνονται μόνον σε παλιούς ασφαλισμένους είτε ογα είτε οποιουδήποτε άλλου ταμείου. αντίθετα για τους νέους δεν γίνονται.

Τους υποχρεώνουν όμως να βάλουν ικα

((Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ) οπως και απο εδώ http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/17720/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82--%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%A0%CE%A5-&-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%99%CE%9A%CE%91---%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους υποχρεώνουν όμως να βάλουν ικα

((Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ) οπως και απο εδώ http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/17720/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82--%CE%BC%CE%B5-%CE%91%CE%A0%CE%A5-&-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%99%CE%9A%CE%91---%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%9C

"ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι."

αυτό απο που προκύπτει? γιατί με το έγγραφο που ανέβασα μιλάει αντίστοιχα μόνον για τους παλιούς και είναι νεότερο της 81/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για δες και εδώ cchristo http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_81_2007.pdf

ναι αλλά με νεότερο έγγραφο του ΙΚΑ αυτή η οδηγία ισχύει?

επιπρόσθετα στο έγγραφο αναφέρει

"Με τις κοινοποιούμενες διατάξεις μεταβάλλεται ο τρόπος υπολογισμού των ημερών ασφάλισης καθώς και των εισφορών, αλλά μόνο για τους τραγουδιστές που συμμετέχουν σε συναυλίες."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ,αλλα πακετο καλυψης 105,480,101?επιδοματα υπολογιζω για την μια μερα

http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/searchOsyk1.cfm

 

αποζ. αδειας +επ. αδειας + δπ + οτι άλλο δικαιούται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...