Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Το θέμα το ανοίγω για να δω κάποιες απόψεις περι του τι πρέπει να κάνει κάποιος απόφοιτος του τει λογιστικής θεσσαλονίκης με εκπληρωμένο το στρατιωτικό με ελάχιστη όπως φαντάζεστε προϋπηρεσία..Επειδή τουλάχιστον εδώ στην θεσσαλονίκη δεν βλέπω ζήτηση ή έστω προτίμηση για δοκιμή έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις

Τι να κοιτάξει να βρει ως δουλειά λογιστικό ή εταιρεία.. (φυσικά απο τις επαφες που έχω κάνει ήδη εδώ και κανα διμηνο δεν βλέπω φως)

Να κοιτάξει κάποιο μεταπτυχιακό? κάποια σεμινάρια? σε ιδιωτικές σχολές για κάποιο πρόγραμμα λογιστικό πέραν αυτόν που γνωρίζω 'ανεπίσημα' ίσως για κάποιους (επειδή το έχω ακούσει και αυτό) απο την σχολή?

Καταλάβατε τι ζητάω...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Και εγώ πριν από 12 έτη, ήμουν στην θέση σου ακριβώς στην ίδια πόλη από την ίδια σχολή. Αυτό που έκανα ήταν να βρω μια θέση κυρίως σε εταιρεία (με γ΄κατηγορίας βιβλία), χωρίς να υπάρχει άλλος βοηθός. Ήμουν εγώ και ο εξωτερικός λογιστής. Αναγκαστηκά θα κάνεις σχεδόν όλα τα αντικείμενα. Στην συνέχεια όπου υπήρχε σεμινάριο έτρεχα (στα δωρεάν και επιδοτούμενα), αγόρασα την ανάλυση του ΚΒΣ (Σταματόπουλος) και διάβαζα πολύ. Αν έχεις όρεξη για διάβασμα τότε θα προοδεύσεις στο επάγγελμά μας, γιατί δυστυχώς δεν διαβάζουμε. Οι συνάδελφοι που έχουν πολύ δουλειά είναι δικαιολογημένοι ως ένα βαθμό εμείς οι άλλοι είμαστε αδικαιολόγητοι.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα, ειμαι αποφοιτη του Οικονομικου απθ και ο αδερφος μου το ιδιο. Σκεφτομαστε να ανοιξουμε λογιστικο γραφειο. Τι μορφης εταιρια μας συμφερει ώστε να εχουμε τα λιγοτερα εξοδα? Τι προγραμματα θα χρειαστουμε? Και υπαρχει καποια "περπατημενη" που ακολουθουν οι συναδελφοι σε αναλογη περιπτωση ή απλα ανοιγουμε το γραφειο και περιμανουμε τον πρωτο πελατη? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, ειμαι αποφοιτη του Οικονομικου απθ και ο αδερφος μου το ιδιο. Σκεφτομαστε να ανοιξουμε λογιστικο γραφειο. Τι μορφης εταιρια μας συμφερει ώστε να εχουμε τα λιγοτερα εξοδα? Τι προγραμματα θα χρειαστουμε? Και υπαρχει καποια "περπατημενη" που ακολουθουν οι συναδελφοι σε αναλογη περιπτωση ή απλα ανοιγουμε το γραφειο και περιμανουμε τον πρωτο πελατη? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΝ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ ΚΟΠΟ Ν'ΑΝΟΙΞΕΤΕ ..ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΧΕΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ. ΣΥΝΙΣΤΩ ΜΙΑ 7ΕΤΙΑ Σ'ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΩΣ ΒΟΗΘΟΙ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ...ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα, ρωτώντας τί έκανες τελικά; και ακόμη μια απορία! όταν τελειώσεις την σχολή (οικονομικό ΑΠΘ π.χ.) και ξεκινήσεις σε λογιστικό γραφείο, η πρόσληψη είναι ως λογιστής ή ως βοηθός λογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

Μέτα από 7 χρόνια εργασίας σε ΕΠΕ και κάνοντας σχεδόν όλη την δουλεία του λογιστηρίου πήρα την απόφαση να προχωρήσω στο άνοιγμα του δικού μου λογιστικού γραφείου. Φυσικά ένα λογιστικό γραφείο δεν έχει καμία σχέση με ένα μηχανογραφημένο λογιστήριο μιας εταιρείας. Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να με συμβουλεύσει τι θα πρέπει να προσέξω ώστε να είμαι σωστός απέναντι στους ανθρώπους που θα με εμπιστευτούν (ελπίζω να τα καταφέρω σε αυτό βήμα). Ποίο πρόγραμμα να εμπιστευτώ (σκεφτόμουν να συνεργαστώ με την data communication)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. Έχει ακούσει κανείς έστω και από φημολογίες εάν θα βγουν επιδοτούμενα προγράμματα (π.χ. ΟΑΕΔ) για ΝΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σαν βοηθός λογιστής εργάστηκα. Τελείωσα το τμήμα οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων του Πανεπιστήμιου Πειραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ναι σαν βοηθός λογιστής εργάστηκα. Τελείωσα το τμήμα οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων του Πανεπιστήμιου Πειραία

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...