Προς το περιεχόμενο

ΜΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 20% ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΓΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΕΩΣ 300 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία από τις 23 τροποποιήσεις του φορολογικού νομοσχεδίου είναι:

22. Δεν γίνεται παρακράτηση 20% σε ελεύθερους επαγγελματίες για συναλλαγές ως 300 ευρώ.

ενοουν οτι στην καθε ΑΠΥ ή ΤΠΥ που εκδιδεται ασχετως αριθμου αυτων εαν δεν υπερβαινει τα 300 ευρω

δεν εχει παρακρατηση 20%? ή μιλαει για συνολικες ετησιες συναλλαγες οι οποιες στο συνολο τους αθροιστικα δεν υπερβαινουν τα 300 ευρω ?wink.gifcool.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα καταργηθηκε η παρακρατηση μεχρι 300 ευρω?

ΤΕΛΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11170

ΑΡΘΡΟ 6

......................

11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. , προστίθενται οι λέξεις «εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

11. Στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. προστίθενται οι λέξεις «εφό­σον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ».

---====Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών εφό­σον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ =====----

Αρθρο 92. Έναρξη ισχύος

η) Οι διατάξεις του άρθρου 6 παράγραφος 11 και του άρθρου 19 παράγραφοι 4, 6 έως και 9 από 1ης Ιανουαρί­ου 2011.

Να και κατι καλό μεσα στον απολυτο μπαχαλο... αν δεν τον αλλάξουν παλι μεχρι τότε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

καλημερα σε ολους...

αν ενας ελευθερος επαγγελματιας στην απυ που εκοψε γυρω στα 3000 δν εκανε παρακρατηση 20% ( μεσα στο 2010 μονο αυτην την αποδειξη εκοψε) θα υπαρξει προβλημα στην αποστολη του Ε1?μηπως γενικα θα υπαρξει καπου αλλου το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους...

αν ενας ελευθερος επαγγελματιας στην απυ που εκοψε γυρω στα 3000 δν εκανε παρακρατηση 20% ( μεσα στο 2010 μονο αυτην την αποδειξη εκοψε) θα υπαρξει προβλημα στην αποστολη του Ε1?μηπως γενικα θα υπαρξει καπου αλλου το προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ Η ΑΠΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΝ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝ ΤΗΝ ΕΞΕΔΩΣΕΣ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΛΗΡΩΣΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΣΤΟ ΣΤ ΔΙΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ(ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ)ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΟΡΟΥ.ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΛΕΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ HELPPPP....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:

(ΣΑΝ ΝΕΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ) :rolleyes:

Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.

1. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ(ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ(ΛΟΓΙΣΤΕΣ) ΣΩΣΤΑ;;;

2. ΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ;

3. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤ.ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΠΟΥ ΚΟΒΩ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ;

4.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Π.Χ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ; Ή ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ;

ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΜΕ ΠΟΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης

εχω κι εγω τις ιδιες αποριες με τον παραπανω συναδελφο...σαν νεος επαγγελματιας κι εγω θα ηθελα τη βοηθεια σας για την παρακρατηση φορου

:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

εχω κι εγω τις ιδιες αποριες με τον παραπανω συναδελφο...σαν νεος επαγγελματιας κι εγω θα ηθελα τη βοηθεια σας για την παρακρατηση φορου

:unsure:

Για τόσο απλά θέματα θα μπορουσατε να πάρετε απάντηση από οποιαδήποτε ΔΟΥ , αλλά θα προσπαθήσω να σας λύσω τις απορίες

1. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ(ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ(ΛΟΓΙΣΤΕΣ) ΣΩΣΤΑ;;; ΝΑΙ

2. ΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ; ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ,,,,,ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ gsis.gr στο e-entypa

3. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤ.ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΠΟΥ ΚΟΒΩ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ; ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ

4.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Π.Χ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ; Ή ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ; ΑΠΟ ΤΙΣ 20 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΙΜΗΝΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΠΧ ΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΑΠΟ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΛΠ

ΠΧ

ΑΠΥ 100 €

ΜΕΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%= 20 €

+ ΦΠΑ 23€

ΠΛΗΡΩΤΕΟ = 100-20+23= 103 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ HELPPPP....

Για τόσο απλά θέματα θα μπορουσατε να πάρετε απάντηση από οποιαδήποτε ΔΟΥ , αλλά θα προσπαθήσω να σας λύσω τις απορίες

1. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ(ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ(ΛΟΓΙΣΤΕΣ) ΣΩΣΤΑ;;; ΝΑΙ

2. ΠΟΙΟ ΕΝΤΥΠΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ; ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΔΟΣΗΣ,,,,,ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ gsis.gr στο e-entypa

3. ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤ.ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΠΟΥ ΚΟΒΩ ΣΤΟ ΠΕΛΑΤΗ Ή ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ; ΦΥΣΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΥ

4.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Π.Χ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ; Ή ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ; ΑΠΟ ΤΙΣ 20 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΔΙΜΗΝΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΦΜ ΠΧ ΓΙΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΑΠΟ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΛΠ

ΠΧ

ΑΠΥ 100 €

ΜΕΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ 20%= 20 €

+ ΦΠΑ 23€

ΠΛΗΡΩΤΕΟ = 100-20+23= 103 €

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ! ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

ΚΑΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ , ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Κατερίνα

Οι δικηγόροι είχανε 15% παρακράτηση φόρου πάνω στην ελάχιστη ακαθάριστη αμοιβή και 20% πάνω στην αμοιβή #πλέον της ελαχίστης# που λένε μήπως αυτό έχει αλλάξει από 1/1/11 και πάει 20% σε ολόκληρη την αμοιβή; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικηγόροι είχανε 15% παρακράτηση φόρου πάνω στην ελάχιστη ακαθάριστη αμοιβή και 20% πάνω στην αμοιβή #πλέον της ελαχίστης# που λένε μήπως αυτό έχει αλλάξει από 1/1/11 και πάει 20% σε ολόκληρη την αμοιβή; Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επί του θέματος θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ 15% & 20%

12% ΣΥΛΛΟΓΟΣ

35% ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Καλημέρα...

Διάβασα όλα τα θέματα του φόρουμ σχετικά με την ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ όμως ακόμα έχω κάποιες απορίες!

1.Παρακράτηση φόρου 20% γίνεται και σε ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ που ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ καθόλου προσωπικό (ούτε ένα άτομο)???

2.Ελεύθερος επαγγ/τίας Π.Χ.ΛΟΓΙΣΤΗΣ που έχει πελάτες επιχειρήσεις και τους κόβει κάθε ΤΡΙΜΗΝΟ την αντίστοιχη ΑΠΥ:

(με τριμηνιαία συμφωνία στο ΙΔΙΩΤ.ΣΥΜΦΩΝ. ΛΟΓΙΣΤΗ-ΠΕΛΑΤΗ κόβει τις ΑΠΥ 31/3/11 , 30/6/11, 30/9/11 και 31/12/11 -->ΣΩΣΤΑ???)

Την παρακράτηση φόρου ομως την αποδίδει έως τις 20 του επόμ.διμήνου που έγινε η παρακράτηση,έτσι δεν είναι ?

Άρα για την ΑΠΥ που έκοψε 30/6/11 την παρακράτηση την αποδίδει έως 20/7/11->σωστά?

3.Η περιοδική ΦΜΥ (ανά δίμηνο) μπορεί να υποβληθεί και ηλεκτρονικά(taxisnet) ή μόνο στη Δ.Ο.Υ.? υπάρχει αυτή η εφαρμογή?? Μπάινω με τους κωδικούς του πελάτη μου (αυτός αποδίδει την παρακράτηση ,έτσι ?

4.Π.χ. ζητάω από τον πελάτη μου ΑΜΟΙΒΗ 600€ το χρόνο-δηλ.αυτός ξέρει ότι θα δώσει 600€ και τίποτα παραπάνω!

Τότε:

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ:487,80 (600/1,23)

ΠΑΡΑΚΡ.20%: 97,56 (487,80 *20%)

ΦΠΑ 23%: 112,20 (487,80 *23%)

ΠΛΗΡΩΤΕΟ: 600,00 (καθ.αξ+ΦΠΑ=487,80+112,20)--->ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ...

ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΟ: 502,44 (ΠΛΗΡΩΤΕΟ-ΠΑΡΑΚΡ.=600-97,56)---> ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 € ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ(ΚΑΘ.ΑΞΙΑ+ΦΠΑ),ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? (ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Π.Χ. που έβαλε συνάδελφος στα 600€...

Ή ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?στα 502,44(εισπρακτέο) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...

Διάβασα όλα τα θέματα του φόρουμ σχετικά με την ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ όμως ακόμα έχω κάποιες απορίες!

1.Παρακράτηση φόρου 20% γίνεται και σε ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ που ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ καθόλου προσωπικό (ούτε ένα άτομο)???

2.Ελεύθερος επαγγ/τίας Π.Χ.ΛΟΓΙΣΤΗΣ που έχει πελάτες επιχειρήσεις και τους κόβει κάθε ΤΡΙΜΗΝΟ την αντίστοιχη ΑΠΥ:

(με τριμηνιαία συμφωνία στο ΙΔΙΩΤ.ΣΥΜΦΩΝ. ΛΟΓΙΣΤΗ-ΠΕΛΑΤΗ κόβει τις ΑΠΥ 31/3/11 , 30/6/11, 30/9/11 και 31/12/11 -->ΣΩΣΤΑ???)

Την παρακράτηση φόρου ομως την αποδίδει έως τις 20 του επόμ.διμήνου που έγινε η παρακράτηση,έτσι δεν είναι ?

Άρα για την ΑΠΥ που έκοψε 30/6/11 την παρακράτηση την αποδίδει έως 20/7/11->σωστά?

3.Η περιοδική ΦΜΥ (ανά δίμηνο) μπορεί να υποβληθεί και ηλεκτρονικά(taxisnet) ή μόνο στη Δ.Ο.Υ.? υπάρχει αυτή η εφαρμογή?? Μπάινω με τους κωδικούς του πελάτη μου (αυτός αποδίδει την παρακράτηση ,έτσι ?

4.Π.χ. ζητάω από τον πελάτη μου ΑΜΟΙΒΗ 600€ το χρόνο-δηλ.αυτός ξέρει ότι θα δώσει 600€ και τίποτα παραπάνω!

Τότε:

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ:487,80 (600/1,23)

ΠΑΡΑΚΡ.20%: 97,56 (487,80 *20%)

ΦΠΑ 23%: 112,20 (487,80 *23%)

ΠΛΗΡΩΤΕΟ: 600,00 (καθ.αξ+ΦΠΑ=487,80+112,20)--->ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ...

ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΟ: 502,44 (ΠΛΗΡΩΤΕΟ-ΠΑΡΑΚΡ.=600-97,56)---> ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

το 1.ναι

το 2.ναι

το 3.ναι υπάρχει η εφαρμογή, άνοιξε τη τρίτη

το 4.ναι

αν κάνω λάθος να με διορθώσεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

το 1.ναι

το 2.ναι

το 3.ναι υπάρχει η εφαρμογή, άνοιξε τη τρίτη

το 4.ναι

αν κάνω λάθος να με διορθώσεται

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ!

ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ,ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...

Διάβασα όλα τα θέματα του φόρουμ σχετικά με την ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ όμως ακόμα έχω κάποιες απορίες!

1.Παρακράτηση φόρου 20% γίνεται και σε ΕΛΕΥΘ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ που ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ καθόλου προσωπικό (ούτε ένα άτομο)???

2.Ελεύθερος επαγγ/τίας Π.Χ.ΛΟΓΙΣΤΗΣ που έχει πελάτες επιχειρήσεις και τους κόβει κάθε ΤΡΙΜΗΝΟ την αντίστοιχη ΑΠΥ:

(με τριμηνιαία συμφωνία στο ΙΔΙΩΤ.ΣΥΜΦΩΝ. ΛΟΓΙΣΤΗ-ΠΕΛΑΤΗ κόβει τις ΑΠΥ 31/3/11 , 30/6/11, 30/9/11 και 31/12/11 -->ΣΩΣΤΑ???)

Την παρακράτηση φόρου ομως την αποδίδει έως τις 20 του επόμ.διμήνου που έγινε η παρακράτηση,έτσι δεν είναι ?

Άρα για την ΑΠΥ που έκοψε 30/6/11 την παρακράτηση την αποδίδει έως 20/7/11->σωστά?

3.Η περιοδική ΦΜΥ (ανά δίμηνο) μπορεί να υποβληθεί και ηλεκτρονικά(taxisnet) ή μόνο στη Δ.Ο.Υ.? υπάρχει αυτή η εφαρμογή?? Μπάινω με τους κωδικούς του πελάτη μου (αυτός αποδίδει την παρακράτηση ,έτσι ?

4.Π.χ. ζητάω από τον πελάτη μου ΑΜΟΙΒΗ 600€ το χρόνο-δηλ.αυτός ξέρει ότι θα δώσει 600€ και τίποτα παραπάνω!

Τότε:

ΚΑΘΑΡΗ ΑΞΙΑ:487,80 (600/1,23)

ΠΑΡΑΚΡ.20%: 97,56 (487,80 *20%)

ΦΠΑ 23%: 112,20 (487,80 *23%)

ΠΛΗΡΩΤΕΟ: 600,00 (καθ.αξ+ΦΠΑ=487,80+112,20)--->ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ...

ΕΙΣΠΡΑΚΤΕΟ: 502,44 (ΠΛΗΡΩΤΕΟ-ΠΑΡΑΚΡ.=600-97,56)---> ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΕΡΙ...

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

όπως σου τα είπαν και οι συνάδελφοι...συν.. ότι θα πάρεις και μια βεβαίωση για την παρακράτηση 20% που θα την χρησιμοποιήσεις στην δήλωσή σου...και να έρθεις στα ίσα....502,44+97,56 = 600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Σωστά!

ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟΤΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ...

(εμπιστεύομαι και σέβομαι πολύ τη γνώμη σας όπως και άλλων συναδέλφων σε αυτό το forum όπως sarimarina,FAXEXA,KAROLOS,a.a,broster και πολλών άλλων γιατί είστε άνθρωποι που ξέρετε πολλά και βοηθάτε κι εμάς τους νέους και άπειρους συναδέλφους!) :rolleyes:

ΕΠΙΣΗΣ σε αυτό που ρώτησε ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ παράπάνω...

ΟΤΑΝ Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 300 € ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ(ΚΑΘ.ΑΞΙΑ+ΦΠΑ),ΣΩΣΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? (ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Π.Χ. που έβαλε συνάδελφος στα 600€...

Ή ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ?στα 502,44(εισπρακτέο) ???

ποια είναι η απάντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

όπως σου τα είπαν και οι συνάδελφοι...συν.. ότι θα πάρεις και μια βεβαίωση για την παρακράτηση 20% που θα την χρησιμοποιήσεις στην δήλωσή σου...και να έρθεις στα ίσα....502,44+97,56 = 600

ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΕ jim 1970(επίσης με έχετε βοηθήσει πολλές φορές...)ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΥ???

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗ?

ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ? ΤΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΡΚΟΣ Σ.

Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΡΟΥΝ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ Ή ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ?

ΔΗΛΑΔΗ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΓΙΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ,ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ,ΕΝΟΙΚ.ΔΩΜΑΤΙΑ,ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤ.ΕΙΔΗ,ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΛΠ.ΑΝ Η ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300€ /χρόνο σε κάθε περίπτωση θα γίνεται παρακράτηση από όλες τις παραπάνω επιχειρήσεις?

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤ.ΦΟΡΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ Ή 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΕ jim 1970(επίσης με έχετε βοηθήσει πολλές φορές...)ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΜΟΥ??? NAI

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΑΜΟΙΒΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗ?

ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ? ΤΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ? ; οχι, απλώς θα την συμπεριλάβεις του χρόνου στην φορολογική σου δήλωση και θα αναγράψεις το ποσό στον κωδ.605 του πιν.8

βεβαιωση.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...