Προς το περιεχόμενο

Αρχειο ΑΠΔ 2010 και κεφαλαια γραμματα λεμε


MITAK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΑΡ.ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΨΗΦΙΑ 00/ΚΑΔ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ 5 ΨΗΦΙΑ 00000/ΚΑΔ

έστελνα τοσο καιρο αρχειο με 4μηδενικά στο παράρτημα, δηλαδη με μορφή 0000/ΚΑΔ, δεν θα την δεχετε πλέον έτσι? θελει 5 μηδενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΑ

υπαλληλος με 2 μικρα ονοματα, δεχετε πλεον την παυλα μεταξυ των 2ονοματων? ή θέλει κενό? του 'χει τύχει κανενός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστελνα τοσο καιρο αρχειο με 4μηδενικά στο παράρτημα, δηλαδη με μορφή 0000/ΚΑΔ, δεν θα την δεχετε πλέον έτσι? θελει 5 μηδενικά?

Με τεσσερα εισαι μια χαρα

υπαλληλος με 2 μικρα ονοματα, δεχετε πλεον την παυλα μεταξυ των 2ονοματων? ή θέλει κενό? του 'χει τύχει κανενός?

Χωρις παυλα με κενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΑ

Με τεσσερα εισαι μια χαρα

υπαλληλος με 2 μικρα ονοματα, δεχετε πλεον την παυλα μεταξυ των 2ονοματων? ή θέλει κενό? του 'χει τύχει κανενός?

Χωρις παυλα με κενο

ευχαριστώ, δηλαδη αν δεν διορθωσω το αρχείο (βγάζοντας την παύλα και αφηνοντας κενό) θα χτυπήσει λάθος? τόσα χρόνια πέρναγε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Ιανουάριο 2010 είχα καταχωρήσει ασθένεια του Δεκεμβρίου του 2009 και "χτύπησε". Θα στείλω ερώτηση στο ΙΚΑ και όταν λάβω απάντηση θα σας ενημερώσω.

Το ΙΚΑ μου απάντησε ότι το διάστημα που έβαλα στην ασθένεια του Δεκεμβρίου 2009, έβαλα λάθος ημερομηνίες: από 18/12/2010 έως 31/12/2010 και όχι 2009, οπότε το λάθος δικό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

καλημέρα συνάδελφοι.

γνωρίζει κανείς αν ο κωδικός παραρτήματος πρέπει να ακολουθεί την αρίθμηση της ΔΟΥ ή είναι ανεξάρτητος;

Αν δηλαδή κάποιος έχει 5 εγκαταστάσεις στη ΔΟΥ και απασχολεί εργαζόμενους σε 2, όταν απασχολήσει στην 5η το ΙΚΑ πρέπει να δώσει 5 ή 3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα συνάδελφοι.

γνωρίζει κανείς αν ο κωδικός παραρτήματος πρέπει να ακολουθεί την αρίθμηση του ΙΚΑ της ΔΟΥ ή είναι ανεξάρτητος;

.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας συναδέλφια .......

Εχω περίτπωση ΚΑΔ 0110 Ειδικοτητα 921110 ΚΠΚ 101.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορω να βρω τα αντιστοιχα δεδομενα στο αρχειο των ΟΣΥΚ του ΙΚΑ , έχει εξαφανιστεί η ειδικοτητα 921110 , ενω στο βιβλίο με τον ΟΣΥΚ το βρίσκω κανονικά .

Οι συγκεκριμενοι είναι ανειδικευτοι εργάτες πρασίνου , σε εταιρεία με μελέτες και κατασκευες έργων πρασίνου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας συναδέλφια .......

Εχω περίτπωση ΚΑΔ 0110 Ειδικοτητα 921110 ΚΠΚ 101.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορω να βρω τα αντιστοιχα δεδομενα στο αρχειο των ΟΣΥΚ του ΙΚΑ , έχει εξαφανιστεί η ειδικοτητα 921110 , ενω στο βιβλίο με τον ΟΣΥΚ το βρίσκω κανονικά .

Οι συγκεκριμενοι είναι ανειδικευτοι εργάτες πρασίνου , σε εταιρεία με μελέτες και κατασκευες έργων πρασίνου .

Απο 30/11/2007 οι παρακατω ειδικοτητες εχουν καταργηθει

921110

641000

642100

642200

643000

Η ειδικοτητα που ισχυει 921120 δινει ΠΚ 105 και αυτη μπορει να χρησιμοποιηθει με προυποθεσεις λογω πιθανης υπαγωγης του εργαζομενου στον ΟΓΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα καινούριο παιχνιδάκι!! Παίζω με το αρχείο! αλλάζω ένα διάστημα, μια παυλίτσα, τα πάω λίγο πιο εδώ, λίγο πιο εκεί... και το ΙΚΑ κάθε φορά μου βγάζει διαφορετικό μήνυμα!!!!

Πολύ πλάκα το παιχνιδάκι και τζάμπα, ε?

Δε μου λέτε, επειδή έχει κολλήσει με το πεδίο ταχυδρομικός κώδικας, ότι περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες, έχετε καμια πρόταση?

χωρίς τκ δεν το παίρνει το δοκίμασα, χωρίς παυλίτσες τελείες, κενά επίσης, με κενά το ίδιο, κανένα αριθμό μπαλαντέρ ξέρουμε ???

Θα μας τρελλάνουν τελείως !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα καινούριο παιχνιδάκι!! Παίζω με το αρχείο! αλλάζω ένα διάστημα, μια παυλίτσα, τα πάω λίγο πιο εδώ, λίγο πιο εκεί... και το ΙΚΑ κάθε φορά μου βγάζει διαφορετικό μήνυμα!!!!

Πολύ πλάκα το παιχνιδάκι και τζάμπα, ε?

Δε μου λέτε, επειδή έχει κολλήσει με το πεδίο ταχυδρομικός κώδικας, ότι περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες, έχετε καμια πρόταση?

χωρίς τκ δεν το παίρνει το δοκίμασα, χωρίς παυλίτσες τελείες, κενά επίσης, με κενά το ίδιο, κανένα αριθμό μπαλαντέρ ξέρουμε ???

Θα μας τρελλάνουν τελείως !!!!!!

Να σου πω ένα άλλο παιχνιδάκι να παίζεις....

http://www.postal.gr

Άμα έχεις χρόνο...

Άμα δεν έχεις χρόνο για παιχνίδια, βάλε εκεί 69696 που (προφανώς) παραπέμπει στον ΑΜΙΚΑ 696969696 που βάζαμε για να πάνε αταυτοποίητα τα ένσημα...

Αν πήγε αλλού το μυαλό σου, ντροπή σου....!!!! :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 30/11/2007 οι παρακατω ειδικοτητες εχουν καταργηθει

921110

641000

642100

642200

643000

Η ειδικοτητα που ισχυει 921120 δινει ΠΚ 105 και αυτη μπορει να χρησιμοποιηθει με προυποθεσεις λογω πιθανης υπαγωγης του εργαζομενου στον ΟΓΑ

Ισιδώρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,

μάλλον την έχω πατήσει με την κατάργηση της ειδικότητας , την οποία δεν γνώριζα.

Βεβαια ΑΠΔ μέχρι και τον Ιανουαριο του 2010 για το τελευταιο τριμηνο του 2009 έστελνα κανονικά με κωδικο 921100 , έλεγχος έχει γίνει απο το ΙΚΑ μέχρι και τον Ιουνιο του 2009 , χωρίς κανένα πρόβλημα.

Θεμα υπαγωγής τους στον ΟΓΑ δέν υφίσταται , τουλάχιστον αυτό γνωρίζω μέχρι σήμερα.

Εκτος και εαν έχει αλλάξει και αυτό .....

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Αθήνα, 10/5/04

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

Αριθ. Πρωτ: Α20/417/19

ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡΙΘ.: 58

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ – ΕΣΟΔΩΝ

ΤΜΗΜΑTA ΓΕΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

& ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

ΘΕΜΑ: Υπαγωγή προσώπων στην ασφάλιση του ΟΓΑ και εξαίρεσή τους από την ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Σας κοινοποιούμε τις διατάξεις των άρθρων 7 παρ. 1 (περ. α, β & γ), 3 , 4 και 13 του Ν. 3232/04 (ΦΕΚ 48/Α/12.2.04) «Θέματα κοινωνικής ασφάλισης και άλλες διατάξεις» και σας γνωρίζουμε τα εξής:

Α. ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Ι. Με τις κοινοποιούμενες διατάξεις καθορίζεται ο ΟΓΑ ως ο φορέας υποχρεωτικής υπαγωγής από 1-1-2004 (ημερομηνία έναρξης ισχύος των διατάξεων)

α) των αλιεργατών που απασχολούνται στην παράκτια και μέση αλιεία,

β) των ανειδικεύτων εργατών που απασχολούνται:

..........

..........

Επισημαίνουμε ότι:

- Η ρύθμιση αυτή αφορά μόνο τους ανειδίκευτους εργάτες που απασχολούνται αποκλειστικά στην πρωτογενή εν γένει παραγωγή (φυτική και ζωϊκή), καθώς και σε ανθοκομικές επιχειρήσεις και φυτώρια, ενώ αντίθετα υπάγονται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ οι απασχολούμενοι με άλλες ειδικότητες (οδηγοί, γεωπόνοι, υπάλληλοι, εργάτες συσκευασίας, αποθηκάριοι κλπ.), αφού η ασφάλισή τους διέπεται από τις γενικές διατάξεις του Ιδρύματος.

- Δεν επέρχεται καμία αλλαγή στο καθεστώς ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ των απασχολουμένων σε ιπποφορβεία, τυροκομεία ( Ν. 825/78 άρθρο 2 παρ. 1 εδαφ. α και άρθρο 27 Ν. 2639/98 τελευταίο εδάφιο – εγκ. 100/98 ) και σε ανθοκηπουρικές επιχειρήσεις (ως ανθοκηπουρικές νοούνται οι επιχειρήσεις που αναλαμβάνουν την κατασκευή και συντήρηση πρασίνου, όπως είναι τα πάρκα, κήποι, δεντροστοιχίες, γήπεδα πλατείες κλπ. Ν. 1469/84 άρθρο 16 – Εγκ. 196/86 & 100/98 ).

Τέσπα , πρέπει να κοιτάξω , ευχαριστώ πολύ και πάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω ένα άλλο παιχνιδάκι να παίζεις....

http://www.postal.gr

Άμα έχεις χρόνο...

Άμα δεν έχεις χρόνο για παιχνίδια, βάλε εκεί 69696 που (προφανώς) παραπέμπει στον ΑΜΙΚΑ 696969696 που βάζαμε για να πάνε αταυτοποίητα τα ένσημα...

Αν πήγε αλλού το μυαλό σου, ντροπή σου....!!!! :blink:

Ντροπή σου εσένα παλιοκρητικέ!!! :blink:

τον είχα τον ΤΚ βρε, για κάποιο λόγο έβρισκε μη αποδεκτούς χαρακτήρες!

Αλλά πρέπει να σας πω ένα: Την έστειλα τη ρημάδα!!!!!!!!!!!

Το βράδυ θα κάνω πάρτυ στο σπίτι μου, είστε όλοι καλεσμένοι να γιορτάσουμε το χαρμόσυνο "γεγονότο"

(βρε που καταντήσαμε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταφερα να διωξω 2 ΑΠΔ

κυριως χτυπαγε στο πακετο καλυψης με τον ΚΑΔ ΙΚΑ

και σε μια περιπτωση αποχωρησης με ημερομηνια 17/2/2010 ειχα βαλει 16 ημερες και δεν το δεχοταν

για να δουμε στις 2 επομενες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα καινούριο παιχνιδάκι!! Παίζω με το αρχείο! αλλάζω ένα διάστημα, μια παυλίτσα, τα πάω λίγο πιο εδώ, λίγο πιο εκεί... και το ΙΚΑ κάθε φορά μου βγάζει διαφορετικό μήνυμα!!!!

Πολύ πλάκα το παιχνιδάκι και τζάμπα, ε?

Δε μου λέτε, επειδή έχει κολλήσει με το πεδίο ταχυδρομικός κώδικας, ότι περιέχει μη αποδεκτούς χαρακτήρες, έχετε καμια πρόταση?

χωρίς τκ δεν το παίρνει το δοκίμασα, χωρίς παυλίτσες τελείες, κενά επίσης, με κενά το ίδιο, κανένα αριθμό μπαλαντέρ ξέρουμε ???

Θα μας τρελλάνουν τελείως !!!!!!

Έπειτα από πολύ ...παιχνίδι, σε μια απέλπιδα προσπάθεια, έσβησα όλα τα στοιχεία της εταιρείας και τα ξανάγραψα από την αρχή και ...έφυγε... τι να πω... εύχομαι να μην αφήσει κανένας τις ΑΠΔ για την τελευταία μέρα γιατί θα ζήσει σκηνές γκραν κινιόλ και θα του ανέβει η αδρεναλίνη καιτο αίμα στο κεφάλι...!

Κίμωνα, εξοικειώσου ρε φίλε, τι κάνεις τόσα χρόνια γμτφλκμ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από πολύ ...παιχνίδι, σε μια απέλπιδα προσπάθεια, έσβησα όλα τα στοιχεία της εταιρείας και τα ξανάγραψα από την αρχή και ...έφυγε... τι να πω... εύχομαι να μην αφήσει κανένας τις ΑΠΔ για την τελευταία μέρα γιατί θα ζήσει σκηνές γκραν κινιόλ και θα του ανέβει η αδρεναλίνη καιτο αίμα στο κεφάλι...!

Κίμωνα, εξοικειώσου ρε φίλε, τι κάνεις τόσα χρόνια γμτφλκμ;

Δε παλευεται ρε φίλε η κατάσταση ,

εχω χάσει μιά μερα απο το πρωί για να δώ τι θα κάνω .

Καταργήθηκε λέει ο 921110 , ωραία ρε παιδιά καταργήθηκε

και μετά ????

Μετά το χάος.

Και το σκέφτομαι να κάνω ερώτηση στο ΙΚΑ , θα ακούσω κανένα κουλό και δεν αντέχω

κουράστηκα .

Τι να πώ , σταματάω για σήμερα δεν μπορώ άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΩΔΙΚΟ 921110 (ΤΟ΄ΧΩ ΑΝΑΦΕΡΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ).

ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΙΚΑ .

ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚ/ΝΟ ΥΠ/ΜΑ .

ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΙ ΛΥΣΗ ΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- ΤΟ ΕΝΑ ..... ΚΟΥΛΟ ΘΑ ΔΙΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΧΑΡΑΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ ΜΑΣ.

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω ένα άλλο παιχνιδάκι να παίζεις....

http://www.postal.gr

Άμα έχεις χρόνο...

Άμα δεν έχεις χρόνο για παιχνίδια, βάλε εκεί 69696 που (προφανώς) παραπέμπει στον ΑΜΙΚΑ 696969696 που βάζαμε για να πάνε αταυτοποίητα τα ένσημα...

Αν πήγε αλλού το μυαλό σου, ντροπή σου....!!!! :blink:

Δε θα διαφωνουσα για τον ΤΚ 69696 αν δεν επαιζε το σημαντικο ρολο της παραλαβης απο τον εργοδοτη των αποσπασματων ατομικου λογαριασμου των εργαζομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισιδώρα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,

μάλλον την έχω πατήσει με την κατάργηση της ειδικότητας , την οποία δεν γνώριζα.

Βεβαια ΑΠΔ μέχρι και τον Ιανουαριο του 2010 για το τελευταιο τριμηνο του 2009 έστελνα κανονικά με κωδικο 921100 , έλεγχος έχει γίνει απο το ΙΚΑ μέχρι και τον Ιουνιο του 2009 , χωρίς κανένα πρόβλημα.

Θεμα υπαγωγής τους στον ΟΓΑ δέν υφίσταται , τουλάχιστον αυτό γνωρίζω μέχρι σήμερα.

Εκτος και εαν έχει αλλάξει και αυτό .....

Εφοσον η απασχοληση ειναι σε εταιρεια πρασινου σαφως και δεν μπαινει ζητημα υπαγωγης στον ΟΓΑ. Αυτο αφορα μονο τους απασχολουμενους σε γεωργικες επιχειρησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

μολις προσπαθησα να στειλω μια απδ αλλα πρωτη φορα μου παρουσιαστηκε προβλημα. ειχα μια δηλωση σε εκκρεμοτητα η οποια ειχε καταληκτικη ημερομηνια 23/04 και οταν παταω οριστικοποιηση μου γραφει :

Δεν μπορείτε να υποβάλλετε δήλωση ΑΠΔ με τύπο 01-ΚΑΝΟΝΙΚΗ για την περίοδο 01/2010-03/2010. Ημερομηνία έναρξης υποβολής είναι η 01/05/2010. (Λάθος Internet : int73301)

τι μπορει να συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

μολις προσπαθησα να στειλω μια απδ αλλα πρωτη φορα μου παρουσιαστηκε προβλημα. ειχα μια δηλωση σε εκκρεμοτητα η οποια ειχε καταληκτικη ημερομηνια 23/04 και οταν παταω οριστικοποιηση μου γραφει :

Δεν μπορείτε να υποβάλλετε δήλωση ΑΠΔ με τύπο 01-ΚΑΝΟΝΙΚΗ για την περίοδο 01/2010-03/2010. Ημερομηνία έναρξης υποβολής είναι η 01/05/2010. (Λάθος Internet : int73301)

τι μπορει να συμβαινει?

Μηπως ο εργοδοτης ειναι καποιας μορφης Νομικο Προσωπο Δημοσιου, Δημου κλπ ?

Αυτες οι κατηγοριες εργοδοτων εχουν προθεσμια διμηνης υποβολης που ξεκινα απο 1/5/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ιερος ναος..

αλλα στην τρεχουσα κατασταση μου γραφει καταληκτικη ημερομηνια 23/04..

Η ημερομηνια υποβολης καθοριζεται απο τον κωδικο νομικης μορφης του Μητρωου Εργοδοτων.

Η τρεχουσα ημερομηνια ειναι λαθος και μαλλον απο αυριο αν μπεις στο συστημα θα εχει αλλη ημερομηνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...