Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εμπειρία απο ΙΖ ΔΟΥ Αθηνών


Ιφιγένεια

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία απο κατάθεση δικαιολογητικών για ρευματοδότηση οικοδομής στην ΙΖ ΔΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ????

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει εμπειρία απο κατάθεση δικαιολογητικών για ρευματοδότηση οικοδομής στην  ΙΖ ΔΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ????

Ευχαριστώ

Καλή Χρονιά και σε σένα,

σχετικά με το ερώτημά σου η συγκεκριμένη ΔΟΥ δεν νομίζω πως έχει ιδιαιτερότητα ισχύει ότι και στις υπόλοιπες.

1.Πρέπει να πάρεις από τη ΔΟΥ συγκεκριμένα έγγραφα όπου εκεί σου ζητάει να καταχωρήσεις τα κόστη ανά εργασία για την κατασκευή της οικοδομής.

Δηλαδή σκυρόδεμα ποσό τάδε,κουφώματα,υδραυλικά,ηλεκτρολογικά κλπ τα οποία αυτά ποσά προκύπτουν από τα παραστατικά που πρέπει να έχει κρατήσει καθ΄όλη τη διάρκεια της κατασκευής ο ιδιοκτήτης.

2.Άδεια της οικοδομής

3.Μελέτη του μηχανικού για το συγκεκριμένο λόγο (ξέρει ο Μηχανικός).

4.Μελέτη του ηλεκτρολόγου (επίσης ξέρει)

5.Τα προτώτυπα παραστατικά της κατασκευής που προανέφερα και φωτοτυπίες (θα τις κρατήσει η ΔΟΥ σε φάκελο που θα ανοίξει.

Ο πονοκέφαλος της υπόθεσης είναι πως τα σύνολα και τα επι μέρους ποσά ανά εργασία πρέπει σχεδόν να ταυτίζονται με τα ποσά που έχουν οι δύο μελέτες (Μηχανικού και Ηλεκτρολόγου) των οποίων σαν έγγραφα μοίαζουν πολύ με αυτά της ΔΟΥ.

Καλό κουράγιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν τα ποσά του τελικού πίνακα δεν είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του αρχικού (επειδή κάποιες εργασίες είναι ημιτελείς) , θα δεχθούν υπεύθυνη δήλωση στην οποία να αναφέρω ότι οι τάδε εργασίες (πχ χρώματα , ξυλουργικά) δεν έχουν τελειώσει ; Και όταν τελειώσουν να τους προσκομίσω τα υπόλοιπα παραστατικά ;; :huh::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα δεν έχει να κάνει με εμπειρία ή απειρία.

Με την κατάθεση των δικαιολογητικών,χωρίς σε πρώτη φάση να ελέγχεται η

πληρότητά τους ή όχι, είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν την βεβαίωση για

την ΔΕΗ αμέσως.

Κατόπιν μπορούν όποτε θέλουν να κάνουν τον ΠΛΗΡΗ έλεγχο των δικαιολο-

γητικών και αν προκύψει κάτι να σε ενημερώσουν.

Βασική πάντως προυπόθεση είναι η προσκόμιση της άδειας της οικοδομής

θεωρημένης από την αρμόδια Νομαρχία.(όταν τελειώσει το έργο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη KONTOGOYRH SOFIA

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ

ΤΑ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΠΩΣ Π.Χ. Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ SIVILTECH

THΛ.210-6003035 ΦΑΧ 210-6000731 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΙΧΙΖΕΙ 300,00 ΕΥΡΩ

ΕΜΑΙL MOY [email protected]

ΧΡΗΣΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εάν τα ποσά του τελικού πίνακα δεν είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά του αρχικού (επειδή κάποιες εργασίες είναι ημιτελείς) , θα δεχθούν υπεύθυνη δήλωση στην οποία να αναφέρω ότι οι τάδε εργασίες (πχ χρώματα , ξυλουργικά) δεν έχουν τελειώσει ; Και όταν τελειώσουν να τους προσκομίσω τα υπόλοιπα παραστατικά ;;  :o  :unsure:

Ούτως ή άλλως θα υποβάλλεις υπεύθυνη δήλωση για τις εν μέρει εκτελεσμένες και ανεκτέλεστες εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΙΚΗΤΑΣ

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΕΧΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 31/12/1994 ΕΧΕΙ ΑΠΛΟΥΣΤΕΦΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ. ΠΟΛ. 1163/2002 ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΟ ΜΕ ΑΡ. ΠΡ. 1114702/2003.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

1. ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ( ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ)

2. ΔΗΛΩΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΔΟΜΗ.

3. ΕΝΤΥΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ Ε.Κ.Κ.Ο. ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ.

4. ΑΡΧΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ.

5. ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ

6. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ.

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ Δ.Ο.Υ. ΑΜΕΣΑ ΧΡΙΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΦΥΛΑΣΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη andreas apo ARGOS

Δεν έχει δικαίωμα ελέγχου η εφορία αλλά μπορεί να ζητήσει ο υπάλληλος κάπια στοιχεία ( π.χ. τζάμια, είδη Υγιεινής, πόρτες) με την δήλωση ξεπερνάς επί του παρόντος το πρόβλημα αλλά και στο μέλλον δεν έχει δικαίωμα να κάνει αυτοψία στην οικοδομή.

Γιά τις αποκλίσεις στις στήλες του ΕΚΚΟ μπορεί να διορθώσει ο μηχανικός τα ποσοστά

Τα αρχικά ποσοστά στο ΕΚΚΟ είναι ενδεικτικά και δεν μπορεί να αμφισβητίσει τις τιμές του μηχανικού ο υπάλληλος της εφορίας αρκεί να μην λέμε τρελλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

70,00 πριν από δύο χρόνια σε ............................................................ Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στεφανε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την τακτική σου !! Είμαι αντίθετος σε κάθε είδους "λαδώματος" !! Αυτός που λαδώνει είναι για μενα συμμέτοχος στην όλη αυτή άσχημη κατάσταση που επικρατεί στο Δημόσιο (και όχι μόνο) τομέα , όσο και αυτός που τα "παίρνει" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αδελφέ , έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις .

Όμως ο δικός μου ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος και δεν μπορώ να αποσχολούμαι αρκετες ημέρες στην κάθε ΔΟΥ που από την ηθελημένη ή όχι στενοκαιφαλιά του κάθε υπαλλήλου με ταλαιπωρούν για πράγματα απλά και κατανοήτα που αυτοί τα θεωρούν ακατανόητα.

Νομίζω ότι και εσύ τα ξέρεις αρκετά καλά και τα έχεις ζήσει.

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάπου κάπου έιδα ένα αρχείο κάπου στο site www.taxheaven.gr

ΝΑΙ ΝΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.....ΔΩΡΕΑΝ

Προγράμματα :: Αρχεία σχετικά με Ακίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αδελφέ , έχεις  απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις .

Όμως ο δικός μου ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος και δεν μπορώ να αποσχολούμαι αρκετες ημέρες στην κάθε ΔΟΥ που από την ηθελημένη ή όχι στενοκαιφαλιά του κάθε υπαλλήλου με ταλαιπωρούν για πράγματα απλά και κατανοήτα που αυτοί τα θεωρούν ακατανόητα.

Νομίζω ότι και εσύ τα ξέρεις αρκετά καλά και τα έχεις ζήσει.

Στέφανος

O χρόνος είναι περιορισμένος για όλους αγαπητέ μου. Αυτό όμως δε σημαίνει πως πρέπει να λαδώνουμε για να κάνουμε τη δουλειά μας !! Αλλωστε η βεβαίωση για την Ηλε/τηση οικοδομής δίδεται αμέσως χωρίς κανένα έλεγχο. Γίνεται μόνο δειγματοληπτικός έλεγχος. Ποιός ο λόγος για λάδωμα λοιπόν ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην δική μου όμως περίπτωση και δυσκολίες μου έφεραν και ενώ τα έγγραφα ήταν εντάξει μου έλεγαν διάφορα ακατανόητα και στο τέλος της συζητήσεως μου έδωσαν και το τηλέφωνο του σπιτιού τους για να τα συζητήσουμε με την ανεσή μας .

Κατάλαβες τώρα....

Στέφανος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω ξέρεις τι θα έκανα ΄στην περίπτωση σου ? Θα "έτριβα στη μούρη" του υπαλλήλου την εγκύκλιο που αναφέρει οτι δίδεται η βεβαίωση χωρίς κανένα ελεγχο ! Αν είχε αμφιβολίες και πάλι θα πήγαινα στον προισταμενο και φυσικά δε θα του έδινα δεκάρα τσακιστή ότι κι αν έλεγε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μετά από όλα αυτά που λές , αν τα έκανα, θα με έβλεπαν στην ΔΟΥ και ούτε έντυπο περιοδικής δεν θα μου δίνανε...

Είναι σαν το δίπλωμα του αυτοκινήτου. Ο Βατάνεν να πάει να δώσει εξετάσεις , αν δεν πληρώσει θα τον κόψουνε...

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θέλεις να έχεις καλές σχέσεις με τους υπαλλήλους και θέλεις να κερδίσεις την εύνοια τους "λαδώνοντας τους " τότε κατά τη γνώμη μου πάντα , έχεις λάθος τρόπο σκέψης !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και μετά από όλα αυτά που λές , αν τα έκανα, θα με έβλεπαν στην ΔΟΥ και ούτε έντυπο περιοδικής δεν θα μου δίνανε...

Είναι σαν το δίπλωμα του αυτοκινήτου. Ο Βατάνεν να πάει να δώσει εξετάσεις , αν δεν πληρώσει θα τον κόψουνε...

Στέφανος

Θα μου επιτρέψεις Στέφανε να διαφωνήσω με αυτό που λες. Δεν είναι δυνατόν να διαιωνίζουμε κάποια πράγματα και να χάνουμε έτσι αυτά που δικαιούμαστε. Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει ο άλλος να τον λαδώσεις αν έχεις δίκιο. Προσωπικά έχω "λαδώσει" μια μόνο φορά για να γίνει αυτοψία σε έναρξη κάνοντας τα στραβά μάτια. Δηλ. για να μην αδειάσει ο επιχ/τίας το μαγαζί του από εμ/τα που είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αδελφέ τον τρόπο σκέψης στο συγκεκριμένο επαγγελματικό πλαίσιο που κινήσαι , στον καθορίζει το ίδιο το σύστημα. Δεν κάνεις την μοναχική σου επανάσταση έναντι στο σάπιο σύστημα γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι συρρίκνωση των εσόδων σου όπου και είναι τα βιοποριστικά σου εισοδήματα.

Τον πελάτη τον ενδιαφέρει να γίνει η δουλειά του , και όχι οι πνευματικές σου αναζητήσεις .Φυσικά και θα πάει εντέλει στον συνάδελφο που δεν έχει τέτοιου είδους συνειδησιακά προβλήματα.

Στέφανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε θα συνεχίσω τη κουβέντα συνάδερφε γιατί δεν οδηγεί πουθενά ! Ο "ωχαδερφισμός" είναι δυστυχώς χαρακτηριστικό αρκετών ανθρώπων ! Εγω προσωπικά δεν ακολουθώ τις δικές σου πρακτικές και μεθόδους προκειμένου να διεκπεραιώσω μια υπόθεση πελάτη μου ! Είναι θέμα αρχής για μένα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αδελφέ και εγώ εδώ σταματώ γιατί πρέπει να φύγω.

Σαν επίλογο , στην όντως εποικοδομητική , συνομιλία μας σου γράφω ότι δεν επικροτώ τις πρακτικές αυτές ούτε στον χώρο αυτό ούτε σε κάποιο άλλο χώρο.

Όμως δεν είμαι σε θέση ισχύος για να αντισταθώ.Ακόμα και η φυγή ενός πελάτη μου είναι πλήγμα ,εισοδηματικό , μεγάλο για μένα .

Ευχαριστώ Στέφανος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε δεν νομίζω ότι η επιλογή του λογιστή γίνεται με κριτήριο πόσο εύκολα δέχεται να λαδώσει. Πηγαίνεις σε κάποιο λογιστή που έχει γνώσεις για μια συγκεκριμένη δουλειά και όχι σε κάποιον που ούτε οι ίδιοι οι πελάτες που θέλουν να λαδώσουν τον υπολήπτονται. Ας βάλουμε μια τελεία σε αυτή τη συζήτηση που δεν οδηγεί πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά πρώτο ηρεμία.

Συμφωνώ με τον (συγχαρητήρια πραγματικά δεν το περίμενα να κερδίσει ο Παπουλιάς) Κάρολο ότι δεν πρέπει εμείς να ανοίγουμε το χορό σε αυτό που λέγεται χρηματική εξυπηρέτηση (το λάδι τελευταία έχει ανεβάσει πολύ τιμή).

Ειδικά για θέματα που έχουμε δώσει μάχες για να μην έχουν έλεγχους και κάθε Δ.ο.υ. να κάνει τα δικά της (κάθε Δ.Ο.Υ και υπουργείο οικονομικών για να μην πω κάθε υπάλληλος και υπουργός οικονομικών).

Ειδικά για το θέμα του συζητάτε, είχε γίνει ένα μέσω για καλό μεροκάματο κάποιων και ειδικά σε Δ.Ο.Υ. με μεγάλη ανοικοδόμηση.

Να μου πεις ότι δεν είναι κανείς ίσος απέναντι στο νόμο έτσι όπως τα έχουν κάνει.

Συμφωνώ απόλυτα το θέμα είναι τι κάνουμε και εμείς γι αυτό.

Ας μην τους δίνουμε και εμείς την ευκαιρία συμμετέχοντας σε αυτή την κατάσταση, να λένε ότι όλοι τα παίρνουν τα παίρνουμε και εμείς.

Δεν πρέπει να τους επιτρέπουμε αυτοί να χτίζουν βίλες και εμείς να πεθαίνουμε από ανακοπή καρδιάς για το αν ο έλεγχος θα μας απορρίψει αυτή ή την άλλη δαπάνη ή ο Ικατζης θα βρει το ένα η το άλλο λάθος η…η…η

Όχι ότι και εμείς είμαστε άγιοι αλλά ας κρατήσουμε ένα επίπεδο στην δουλειά μας

Τις λοβιτούρες και τις κακώς εννοούμενες δημόσιες σχέσεις ας τις αφήσουμε για άλλους ή αν θέλετε καλύτερα ας προσπαθήσουμε να τις εμποδίσουμε να γίνονται και από τις δυο πλευρές (λογιστές και δημόσιους υπαλλήλους)

Χρειάζεται πολλής αγώνας για να αλλάξουμε την λογική που λέει σε όλο τον κόσμο ο φορολογούμενος είναι αθώος μέχρι να αποδειχθεί το ενάντιο, ενώ στην Ελλάδα ο φορολογούμενος είναι εκ προοιμίου φοροκλέφτης και δεν πρόκειται να αποδειχθεί ποτέ το ενάντιο!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...