Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα για έναρξη λογιστικού γραφείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω να ρωτήσω γιατι αφου εχω ΟΕ και με αδεια ΟΕΕ πήγα και πλήρωσα για τροποποίηση καταστατικού και το επαγγελματικο

γιατί άκουσον άκουσον το ΟΕΕ δεν σφραγίζει εταιρικά αλλά μόνο άδειες βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησε καθ ένας από μας να κάνει έναρξη επαγγέλματος , όφειλε να γνωρίζει που πρέπει να είναι γραμμένος.

(Αν άνοιγες έναν Σταματόπουλο-άρθρο 19 θέμα 14 - θα διάβαζες τα επαγγέλματα που δεν είναι υποχρεωμένα να εγγράφονται σε επιμελητήριο)

Οπότε όταν ο κάθε ένας από μας πήγε και γράφτηκε στο επαγγελματικό επιμελητήριο, όφειλε να ξέρει ότι είναι προαιρετική η εγγραφή του.

Οπότε, πας εφορία, σου λένε επιμελητήριο υποχρεωτικά... Πας επιμελητήριο, σου λένε εγγραφή υποχρεωτικά....

Δεν πάει το μυαλό σου - ιδίως όταν ξεκινάς - στο ότι μπορεί να σου λένε ψέματα 2 δημόσιες υπηρεσίες ή να σου κρύβουν την αλήθεια....

Συμφωνω, και για αυτο δεν μπαινω στην διαδικασία επιστροφης καταβληθεντων θεωρωντας οτι επρεπε να το γνωρίζω. Αν και αυτοι επρεπε να το γνωριζουν καλυτερα απο μενα καθως ειναι το μοναδικό τους αντικειμενο.

Αυτο που μου την δινει ειναι οτι επιμενουν ακομα και δεν κανουν τον κοπο να το μελετησουν λίγο, εστω τωρα που προεκυψε το προβλημα, και συνεχιζουν με την λογική οτι ολοι ειναι γραμμενοι αρα πρεπει να παραμεινω και εγω!!!

Αυτη ειναι η αντιμετωπιση θεματος απο μερος τους, αυτος ειναι ο τρόπος λειτουργίας τους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Απάντηση του επιμελητηριου στο αιτημα διαγραφής:

Το επαγγελμα που ασκειται δεν εγγραφεται υποχρεωτικά στο επιμελητηριο.

Λογοι διαγραφής μιας επωνυμίας απο τα μητρωα ειναι η διακοπή εργασιών στην ΔΟΥ.:)

Δεν θα το σχολιασω......... Επεται συνεχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση του επιμελητηριου στο αιτημα διαγραφής:

Το επαγγελμα που ασκειται δεν εγγραφεται υποχρεωτικά στο επιμελητηριο.

Λογοι διαγραφής μιας επωνυμίας απο τα μητρωα ειναι η διακοπή εργασιών στην ΔΟΥ. blink.gif

Δεν θα το σχολιασω......... Επεται συνεχεια...

Δλδ...????

Δεν σε διαγράφουνε αν δεν κάνεις διακοπή...???

Πάνε καλά...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτήσω γιατι αφου εχω ΟΕ και με αδεια ΟΕΕ πήγα και πλήρωσα για τροποποίηση καταστατικού και το επαγγελματικο

γιατί άκουσον άκουσον το ΟΕΕ δεν σφραγίζει εταιρικά αλλά μόνο άδειες βγάζει.

Ένα τεστ θα μας πείσει όλους. Παίρνουμε τηλ. στο ΕΒΕΑ και στο Επαγγελμ.επιμελητήριο για να δούμε που ανήκουν οι ΟΕ λογιστών .

Η απάντηση είναι ίδια : Ανήκετε σε εμάς. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ...????

Δεν σε διαγράφουνε αν δεν κάνεις διακοπή...???

Πάνε καλά...????

Αυτο ακριβως, ο μοναδικός τρόπος διαγραφής ειναι η διακοπη δραστηριοτητας λεει, παρόλο που αποδεχονται οτι η εγγραφή ειναι προερετική

Ποιος παει καλα για να πανε αυτοι?????!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση του επιμελητηριου στο αιτημα διαγραφής:

Το επαγγελμα που ασκειται δεν εγγραφεται υποχρεωτικά στο επιμελητηριο.

Λογοι διαγραφής μιας επωνυμίας απο τα μητρωα ειναι η διακοπή εργασιών στην ΔΟΥ.:)

Δεν θα το σχολιασω......... Επεται συνεχεια...

Από που προκύπτει? Από νόμο κ.λπ. ή από απόφαση του ΔΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το αναφέρει, μπορεί κάτι τέτοιο να προβλέπεται από το καταστατικό, από κανόνες λειτουργίας ή κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση του επιμελητηριου στο αιτημα διαγραφής:

Το επαγγελμα που ασκειται δεν εγγραφεται υποχρεωτικά στο επιμελητηριο.

Λογοι διαγραφής μιας επωνυμίας απο τα μητρωα ειναι η διακοπή εργασιών στην ΔΟΥ.:)

Γραπτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραπτή

Ενημερωσε το συλλογο που ανηκεις , εαν ανηκεις καπου , και θα πραξουν τα δεοντα

Αλλη λυση ειναι να το στειλεις σε μια εφημεριδα τοπικη

Δεν υπαρχει χειροτερη τιμωρια για ολους τους καρεκλοκενταυρους η δημοσια διαπομπευση

Μην ασχολεισαι παντως και πολυ με τους μακακες , θα σε φθειρουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στα χερια μου διαγραφη απο το μητρωο μελων του Επαγγελματικου Επιμελητηριου Αθηνων με ημερομηνια 26/4/2010 Ελευθερου επαγγελματια με αντικειμενο εργασιων ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ με αιτιολογια διαγραφης την αλλαγη ΚΑΔ απο 70221000 σε 70220000 που συμφωνα με το Ν 2238 ΦΕΚ 151/16-9-1994 απαλλασεται απο την εγγραφη στο εν λογω επιμελητηριο.

Ο αναφερομενος νομος αφορα στα εισοδηματα απο ελευθερια επαγγελματα.

Η δε αποφαση βγηκε μετα απο υποβολη αιτηση για γραπτη απαντηση, αφου προφορικα και για πολλες μερες η απαντηση ηταν οτι αν και η εγγραφη ηταν προαιρετικη δεν μπορουσε να διαγραφει παρα μονο αν εκανε διακοπη επαγγελματος στη ΔΟΥ.

Συνεπως μονο γραπτα τα αιτηματα για να ερχονται προ των ευθυνων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στα χερια μου διαγραφη απο το μητρωο μελων του Επαγγελματικου Επιμελητηριου Αθηνων με ημερομηνια 26/4/2010 Ελευθερου επαγγελματια με αντικειμενο εργασιων ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ με αιτιολογια διαγραφης την αλλαγη ΚΑΔ απο 70221000 σε 70220000 που συμφωνα με το Ν 2238 ΦΕΚ 151/16-9-1994 απαλλασεται απο την εγγραφη στο εν λογω επιμελητηριο.

Ο αναφερομενος νομος αφορα στα εισοδηματα απο ελευθερια επαγγελματα.

Η δε αποφαση βγηκε μετα απο υποβολη αιτηση για γραπτη απαντηση, αφου προφορικα και για πολλες μερες η απαντηση ηταν οτι αν και η εγγραφη ηταν προαιρετικη δεν μπορουσε να διαγραφει παρα μονο αν εκανε διακοπη επαγγελματος στη ΔΟΥ ή προσκομιζε ληξιαρχικη πραξη θανατου :)

Συνεπως μονο γραπτα τα αιτηματα για να ερχονται προ των ευθυνων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωσε το συλλογο που ανηκεις , εαν ανηκεις καπου , και θα πραξουν τα δεοντα

Αλλη λυση ειναι να το στειλεις σε μια εφημεριδα τοπικη

Δεν υπαρχει χειροτερη τιμωρια για ολους τους καρεκλοκενταυρους η δημοσια διαπομπευση

Μην ασχολεισαι παντως και πολυ με τους μακακες , θα σε φθειρουν :)

Θα τους επισκεφτω κανα την Δευτερα, και μετα τα υπολοιπα... Παντως διαγραφη θα παρω γιατι δεν μου αρεσει να μου λενε οτι χρωσταω καθε φορα που θα παω στο επιμελητηριο

Εχω στα χερια μου διαγραφη απο το μητρωο μελων του Επαγγελματικου Επιμελητηριου Αθηνων

Θα με διευκολύνει αν μπορείς να μου το στείλεις καλύπτοντας φυσικά τα προσωπικά στοιχεία

Πάντως αν το θέλουν έτσι κανένα πρόβλημα... μπορώ να γίνω και οικοδόμος για μια μέρα οι οποίοι απαλλάσσονται επίσης από υποχρέωση εγγραφής....

Θα έχω την ησυχία μου έστω για λίγο... φοβάμαι ομως μη μου αρεσει περισσότερο και παραμεινω τελικά :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...