Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα για έναρξη λογιστικού γραφείου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πήγα σήμερα στην εφορία να κάνω έναρξη. Θα ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο.

Πέρα από την εγγραφή στο ΟΕΕ μου ζητάνε εγγγραφή και στο ταμείο επαγγελματιών.

Της εξήγησα πως δεν ισχύει κάτι τέτειο, το διαπραγματεύτηκα αρκετή ώρα μαζί της αλλά όπως καταλαβαίνετε έφυγα άπραγη...

Ισχύει κατι τέτειο?

Πως θα της αποδείξω το αντίθετο;

Έχετε υπόψη σας που θα βρω σχετικο νόμο ή απόφαση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Πήγα σήμερα στην εφορία να κάνω έναρξη. Θα ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο.

Πέρα από την εγγραφή στο ΟΕΕ μου ζητάνε εγγγραφή και στο ταμείο επαγγελματιών.

Της εξήγησα πως δεν ισχύει κάτι τέτειο, το διαπραγματεύτηκα αρκετή ώρα μαζί της αλλά όπως καταλαβαίνετε έφυγα άπραγη...

Ισχύει κατι τέτειο?

Πως θα της αποδείξω το αντίθετο;

Έχετε υπόψη σας που θα βρω σχετικο νόμο ή απόφαση;;

Πρεπει να γραφτεις στον ΟΑΕΕ (εαν δεν εισαι καπου αλλου ασφαλισμενη )

Το ΟΕΕ ειναι Επιμελητηριο ( ο θεος να το κανει ....) και ο ΟΑΕΕ ο ασφαλιστικος σου φορεας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοείται ότι ειμαι γραμμένη στον ΟΕΕ (και είχα και την βεβαίωση) και σαφώς γράφτηκα στον ΟΑΕΕ.

Θέλουν και απο επαγγελματικο επιμελητηριο (υπάρχει τέτειο?)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μπας και δήλωσες και τίποτα πάρεργα.. (φωτοτυπίες, συμπλήρωση αιτήσεων κ.λ.π.).. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως είσαι απόφοιτη τει;

Δεν εχει υποχρεωση να γραφτει ουτε στο Εμπορικο Επιμελητηριο αποφοιτος ΤΕΙ Λογιστικης , ουτε στο ΟΕΕ

Μαλλον συμβαινει αυτο που ανεφερε ο παλιουρας αρχηγος Soulis , περι παρεργων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως είσαι απόφοιτη τει;

Καλησπέρα σας

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι οι απόφοιτοι τ.ε.ι δεν δικαιούνται να εγγραφούν στο οικονομικο επιμελητήριο-μόνο την άδεια επαγγέλματος μπορούν να έχουν (έτσι μου είπαν όταν έβγαλα άδεια)....

δηλαδή οι απόφοιτοι των τ.ε.ι δεν δικαιούνται να ανοίξουν δικό τους γραφείο (συμφωνα με όσα ζήτησαν στη συνάδελφο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι οι απόφοιτοι τ.ε.ι δεν δικαιούνται να εγγραφούν στο οικονομικο επιμελητήριο-μόνο την άδεια επαγγέλματος μπορούν να έχουν (έτσι μου είπαν όταν έβγαλα άδεια)....

δηλαδή οι απόφοιτοι των τ.ε.ι δεν δικαιούνται να ανοίξουν δικό τους γραφείο (συμφωνα με όσα ζήτησαν στη συνάδελφο)?

καλα μην τους παιρνεις και μετρητοις ....

..εμενα μετα απο τοσα χρονια μου ειπαν οτι εχω παρανομη εναρξη !!!!!

και επισης αναζητωντας λυση σε ενα προβλημα με τη μηχανογραφιση τους , μου ειπαν να μου κανουν ανανεωση για Β ταξη και τον Σεπτεμβριο να κανω σεμιναριο να παρω την Α, ενω τα τελευταια 10 χρονια πληρωνω κανονικοτατα την Α.

(εδω τι φατσουλα κολλαει ..γελιο ή κλαμα? :angry:)

οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορουν να γινουν μελη του ΟΕΕ γι αυτο απ οσο ξερω κανουν εγγραφη στο επαγγελματικο επιμελητηριο, ενω συγχρονως πληρωνουν τον ΟΕΕ την αποκτηση και καθε χρονο την ανανεωση της αδειας τους.

και εννοειται πως μπορουν να ανοιξουν λογιστικο γραφειο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην τους παιρνεις και μετρητοις ....

..εμενα μετα απο τοσα χρονια μου ειπαν οτι εχω παρανομη εναρξη !!!!!

και επισης αναζητωντας λυση σε ενα προβλημα με τη μηχανογραφιση τους , μου ειπαν να μου κανουν ανανεωση για Β ταξη και τον Σεπτεμβριο να κανω σεμιναριο να παρω την Α, ενω τα τελευταια 10 χρονια πληρωνω κανονικοτατα την Α.

(εδω τι φατσουλα κολλαει ..γελιο ή κλαμα? blink.gif)

οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορουν να γινουν μελη του ΟΕΕ γι αυτο απ οσο ξερω κανουν εγγραφη στο επαγγελματικο επιμελητηριο, ενω συγχρονως πληρωνουν τον ΟΕΕ την αποκτηση και καθε χρονο την ανανεωση της αδειας τους.

και εννοειται πως μπορουν να ανοιξουν λογιστικο γραφειο ...

οκ ευχαριστώ.....μου'φυγε ένα "βάρος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην τους παιρνεις και μετρητοις ....

..εμενα μετα απο τοσα χρονια μου ειπαν οτι εχω παρανομη εναρξη !!!!!

και επισης αναζητωντας λυση σε ενα προβλημα με τη μηχανογραφιση τους , μου ειπαν να μου κανουν ανανεωση για Β ταξη και τον Σεπτεμβριο να κανω σεμιναριο να παρω την Α, ενω τα τελευταια 10 χρονια πληρωνω κανονικοτατα την Α.

(εδω τι φατσουλα κολλαει ..γελιο ή κλαμα? :angry:)

οι αποφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορουν να γινουν μελη του ΟΕΕ:)γι αυτο απ οσο ξερω κανουν εγγραφη στο επαγγελματικο επιμελητηριο:), ενω συγχρονως πληρωνουν τον ΟΕΕ την αποκτηση και καθε χρονο την ανανεωση της αδειας τους.

και εννοειται πως μπορουν να ανοιξουν λογιστικο γραφειο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει υποχρεωση να γραφτει ουτε στο Εμπορικο Επιμελητηριο αποφοιτος ΤΕΙ Λογιστικης , ουτε στο ΟΕΕ

Μαλλον συμβαινει αυτο που ανεφερε ο παλιουρας αρχηγος Soulis , περι παρεργων

Εγω γιατι πληρωνω το επαγγελματικο!!!!!?? :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ δεν εγγράφονται πουθενά (όσο αφορά το λογιστικό κομμάτι)....

Απλά πληρώνουν την άδεια στο Οικονομικό Επιμελητήριο...

Πήγαινε από το εμπορικό επιμελητήριο και ζήτα απαλλακτικό εγγραφής και προσκόμισέ το στη ΔΟΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως Διομήδη, για τους αποφοίτους ΤΕΙ χρειάζεται εγγραφή και στο επαγγελματικό, το ΟΕΕ δεν μας καλύπτει, απλά χορηγεί την άδεια, ανανεώνει την ταυτότητα λογιστή κλπ, αλλά δεν κάνει εγγραφή σαν κανονικό μέλος.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=50786

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε τους απατεώνες!!!, αυριο παω για διαγραφη :angry:

....και επιστροφη των καταβληθεντων .

Εαν τα παρεις πισω κρατα τα καβα για την επομενη συναντηση :):D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και επιστροφη των καταβληθεντων .

Εαν τα παρεις πισω κρατα τα καβα για την επομενη συναντηση :):D:D

Και σιγά μην τα πάρει πίσω....

Προαιρετικά, μπορεί να γραφεί.....

Μπορεί να ήθελε, που ξέρεις τι βίτσια έχει ο καθένας...... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Λοιπον...ειμαι απόφοιτη ΑΕΙ οπότε είμαι κανονικά γραμμένη στο ΟΕΕ.

Η δραστηριότητά μου είναι καθαρά λογιστικά φορολογικά...

Πήρα τελος πάντων στο υπουργείο (Κ. Σερβίας) όπου και μου απάντησαν σαφώς ότι δεν χρειάζεται ΚΑΙ εγγραφη στο επαγγελματικό.

Πήρα την αρμόδια στο Μητρώο στην ΔΟΥ και της έδωσα τα τηλέφωνα να συνεννοηθεί πλεόν η ίδια με την αρμόδια υπάλληλο εκεί.

Αύριο ελπίζω να κανω την δουλειἀ μου...αλλά γιατί να χάσω όλη μου την ημέρα για μια βλακεία που της ήρθε...

Είναι που δεν θέλω με το καλημέρα να τσακωθώ αλλιώς...θα της έκανα τρικούβερτο καυγά.

Δεν θέλω να χαλαέι η διάθεση μου με αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Λοιπον...ειμαι απόφοιτη ΑΕΙ οπότε είμαι κανονικά γραμμένη στο ΟΕΕ.

Η δραστηριότητά μου είναι καθαρά λογιστικά φορολογικά...

Πήρα τελος πάντων στο υπουργείο (Κ. Σερβίας) όπου και μου απάντησαν σαφώς ότι δεν χρειάζεται ΚΑΙ εγγραφη στο επαγγελματικό.

Πήρα την αρμόδια στο Μητρώο στην ΔΟΥ και της έδωσα τα τηλέφωνα να συνεννοηθεί πλεόν η ίδια με την αρμόδια υπάλληλο εκεί.

Αύριο ελπίζω να κανω την δουλειἀ μου...αλλά γιατί να χάσω όλη μου την ημέρα για μια βλακεία που της ήρθε...

Είναι που δεν θέλω με το καλημέρα να τσακωθώ αλλιώς...θα της έκανα τρικούβερτο καυγά.

Δεν θέλω να χαλαέι η διάθεση μου με αυτά....

Welcome to the club η παραφραζοντας το λιγο

Welcome to the jungle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

....και επιστροφη των καταβληθεντων .

Εαν τα παρεις πισω κρατα τα καβα για την επομενη συναντηση :):D:D

Τους έδωσα μια αίτηση διαγραφής και είπαν ότι θα περάσει από ΔΣ....

Για επιστροφή δεν το βλέπω, οπως αναφερει και ο Στεφανος. Μου έλεγαν ότι είναι για το καλό μου να παραμείνω προαιρετικά εγγεγραμμένος, είναι καλό να ανήκω σε κάποιο επιμελητήριο και άλλα τέτοια κινέζικα που δεν τα καταλάβαινα..

Κάβα θα έχω πάντως για την συνάντηση, όχι την επιστροφή αλλά αυτά που θα πλήρωνα στην επόμενη δεκαετία υπολογισμένα σε σημερινές τιμές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω για να έχουμε όλοι σαφή εικόνα....

Τους έδωσα μια αίτηση διαγραφής και είπαν ότι θα περάσει από ΔΣ....

Για επιστροφή δεν το βλέπω, οπως αναφερει και ο Στεφανος. Μου έλεγαν ότι είναι για το καλό μου του επιμελητηρίου να παραμείνω προαιρετικά εγγεγραμμένος, είναι καλό να ανήκω σε κάποιο επιμελητήριο για το ίδιο το επιμελητήριο και άλλα τέτοια κινέζικα που δεν τα καταλάβαινα..

Κάβα θα έχω πάντως για την συνάντηση, όχι την επιστροφή αλλά αυτά που θα πλήρωνα στην επόμενη δεκαετία υπολογισμένα σε σημερινές τιμές :)

Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση.......

Όταν πήγες να γραφείς, σου είπαν ότι είναι προαιρετική η εγγραφή σου, σου δώσανε το δικαίωμα επιλογής..?????

Και για ποιο λόγο να περάσει από ΔΣ..?? Δικαίωμά σου δεν είναι να διαγραφείς..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω για να έχουμε όλοι σαφή εικόνα....

Εγώ να κάνω μια άλλη ερώτηση.......

Όταν πήγες να γραφείς, σου είπαν ότι είναι προαιρετική η εγγραφή σου, σου δώσανε το δικαίωμα επιλογής..?????

Και για ποιο λόγο να περάσει από ΔΣ..?? Δικαίωμά σου δεν είναι να διαγραφείς..??

Όταν πήγα μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό, όταν ξαναπήγα τώρα επέμεναν ότι όλοι είναι γραμμένοι γιατί να μην είμαι και εγώ, ότι όποιος γράφεται μια φορά δεν ξεγράφεται παρά μόνο με διακοπή............. κινέζικα σου λέω, δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε!!! Για αυτό άφησα την αίτηση διαγραφής για να πάρω γραπτή απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγα μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό, όταν ξαναπήγα τώρα επέμεναν ότι όλοι είναι γραμμένοι γιατί να μην είμαι και εγώ, ότι όποιος γράφεται μια φορά δεν ξεγράφεται παρά μόνο με διακοπή

.................................

Τι λένε ρε οι άνθρωποι....???? Πάνε καλά μωρέ....????

Νταβατζήδες με το ζόρι δλδ......

Πες μας, όταν βγει, την απόφαση του ΔΣ, μην το ξεχάσεις pls....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγα μου είπαν ότι είναι υποχρεωτικό, όταν ξαναπήγα τώρα επέμεναν ότι όλοι είναι γραμμένοι γιατί να μην είμαι και εγώ, ότι όποιος γράφεται μια φορά δεν ξεγράφεται παρά μόνο με διακοπή............. κινέζικα σου λέω, δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε!!! Για αυτό άφησα την αίτηση διαγραφής για να πάρω γραπτή απάντηση

Ζητα τα χρηματα πισω εντοκα , επικαλουμενος παραπλανηση απο το Επιμελητηριο στην εγγραφη σου αφου δεν σου γνωστοποιησε κανεις οτι δεν εχεις υποχρεωση .

Τα επιμελητηρια δυστυχως εχουν καταντησει χορηγοι των μεγαλων επιχειρησεων με χρηματα των μικρομεσαιων

(βλ. συμμετοχες σε εκθεσεις κλπ κλπ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, να κάνω τον δικηγόρο του διαόλου (όχι του Επιμελητήριου γιατί δεν τους πάω καθόλου)

Όταν ξεκίνησε καθ ένας από μας να κάνει έναρξη επαγγέλματος , όφειλε να γνωρίζει που πρέπει να είναι γραμμένος.

(Αν άνοιγες έναν Σταματόπουλο-άρθρο 19 θέμα 14 - θα διάβαζες τα επαγγέλματα που δεν είναι υποχρεωμένα να εγγράφονται σε επιμελητήριο)

Οπότε όταν ο κάθε ένας από μας πήγε και γράφτηκε στο επαγγελματικό επιμελητήριο, όφειλε να ξέρει ότι είναι προαιρετική η εγγραφή του.

Οπότε τους νταβατζήδες (όχι ότι δεν είναι τέτοιοι) κατά τον Στέφανο, τους διαλέξαμε (προαιρετικά) από μόνοι μας.

Ας προσέχαμε ή καλύτερα ας διαβάζαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, να κάνω τον δικηγόρο του διαόλου (όχι του Επιμελητήριου γιατί δεν τους πάω καθόλου)

Όταν ξεκίνησε καθ ένας από μας να κάνει έναρξη επαγγέλματος , όφειλε να γνωρίζει που πρέπει να είναι γραμμένος.

(Αν άνοιγες έναν Σταματόπουλο-άρθρο 19 θέμα 14 - θα διάβαζες τα επαγγέλματα που δεν είναι υποχρεωμένα να εγγράφονται σε επιμελητήριο)

Οπότε όταν ο κάθε ένας από μας πήγε και γράφτηκε στο επαγγελματικό επιμελητήριο, όφειλε να ξέρει ότι είναι προαιρετική η εγγραφή του.

Οπότε τους νταβατζήδες (όχι ότι δεν είναι τέτοιοι) κατά τον Στέφανο, τους διαλέξαμε (προαιρετικά) από μόνοι μας.

Ας προσέχαμε ή καλύτερα ας διαβάζαμε

Φίλε Γιάννη...

Ο Σταματόπουλος που αναφέρεις έχει 3 τόμους για τον ΚΒΣ και έχει φτάσει στην 13η έκδοση (αν θυμάμαι καλά)... με εκατοντάδες υποπεριπτώσεις εντός....

Το μπάχαλο που επικρατεί στην ελληνική φορολογική και λοιπή νομοθεσία το γνωρίζεις από πρώτο χέρι.......

Οπότε, πας εφορία, σου λένε επιμελητήριο υποχρεωτικά... Πας επιμελητήριο, σου λένε εγγραφή υποχρεωτικά....

Δεν πάει το μυαλό σου - ιδίως όταν ξεκινάς - στο ότι μπορεί να σου λένε ψέματα 2 δημόσιες υπηρεσίες ή να σου κρύβουν την αλήθεια....

Μετά από κάποιο καιρό στο κουρμπέτι αρχίζεις να πονηρεύεσαι....

Αυτά τα "απαγορεύεται η άγνοια νόμου" δουλεύουν στο δικαστήριο, αλλά στην πράξη είναι άλλο θέμα....

Ναι συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει στο επάγγελμα να διαβάζεις, αλλά δεν είναι δυνατόν να τα ξέρεις ή να τα πιάνεις και όλα...

Και τους λέω νταβατζήδες γιατί είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ενημερώνουν σωστά, πέρα από αυτά που θέλουν να περάσουν ή που πιστεύουν (πχ ότι καλό είναι να είσαι γραμμένος σε ένα επιμελητήριο και λοιπές λαμακίες)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...