Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμος Δωρου Πασχα, τι κανω λαθος


επισκέπτη ΚΑΤΙΑ

Ερώτηση

επισκέπτη ΚΑΤΙΑ

Καλησπερα σας

Ειμαι νεα συναδελφος αποφοιτη του οικονομικου του Απθ και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με μισθοδοσια. Ωστοσο γνωριζω οτι το Δ.Πασχα ειναι σχεδον ο μισος μισθος.Η αδερφη μου πληρωθηκε σημερα και επειδη ειναι μισθωτη και παιρνει 790/μηνα περιμεναμε οτι το δωρο της θα ηταν γυρω στα 400 ευρω αλλα της δωσαν 310 λεγοντας της οτι βγαινουν τοσα λογω του οτι το Πασχα πεφτει νωρις.

Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας?/

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ολόκληρο το Δώρο Πάσχα είναι μισός μισθός (και κάτι ψιλά). Το παίρνουν όσοι εργάσθηκαν από 1/1 μέχρι 30/4 χωρίς αδικαιολόγητες απουσίες (η ασθένεια δεν περιλαμβάνεται σε αυτές).

Η αδερφή σου πήρε προφανώς την αναλογία του Δώρου μέχρι σήμερα. Λογικά κάποια στιγμή θα της καταβληθεί και η διαφορά για το χρονικό διάστημα από σήμερα μέχρι 30/4.

Αυτή είναι η κανονική διαδικασία. Δεν συνηθίζεται όμως να γίνεται έτσι, αλλά φέτος φαντάζομαι ότι πολλοί θα τηρήσουν την παραπάνω διαδικασία από το φόβο μήπως ο εργαζόμενος αποχωρήσει πριν την 30/4, και βέβαια εξ αιτίας του ότι το Πάσχα είναι αρκετά νωρίς.

Μήπως η αδερφή σου ξεκίνησε να δουλεύει αρκετά μετά την 1/1/2010;

Πάντως μου προκαλεί έκπληξη που της έδωσαν το Δώρο τόσο νωρίς, νόμιμα έχουν περιθώριο μέχρι την Μ. Πέμπτη αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ολόκληρο το Δώρο Πάσχα είναι μισός μισθός (και κάτι ψιλά) 4,166% . Το παίρνουν όσοι εργάσθηκαν από 1/1 μέχρι 30/4 χωρίς αδικαιολόγητες απουσίες (η ασθένεια δεν περιλαμβάνεται σε αυτές).

Η αδερφή σου πήρε προφανώς την αναλογία του Δώρου μέχρι σήμερα. Λογικά κάποια στιγμή θα της καταβληθεί και η διαφορά για το χρονικό διάστημα από σήμερα μέχρι 30/4.

Αυτή είναι η κανονική διαδικασία. Δεν συνηθίζεται όμως να γίνεται έτσι, αλλά φέτος φαντάζομαι ότι πολλοί θα τηρήσουν την παραπάνω διαδικασία από το φόβο μήπως ο εργαζόμενος αποχωρήσει πριν την 30/4, και βέβαια εξ αιτίας του ότι το Πάσχα είναι αρκετά νωρίς.

Μήπως η αδερφή σου ξεκίνησε να δουλεύει αρκετά μετά την 1/1/2010;

Πάντως μου προκαλεί έκπληξη που της έδωσαν το Δώρο τόσο νωρίς, νόμιμα έχουν περιθώριο μέχρι την Μ. Πέμπτη Μ. Τετάρτη αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...