• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest giot

ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΑΣΦΑΛΙΑΣΜΕΝΟΥ

Question

Ετος γέννησης 31/7/1964. Ασφαλιση ΙΚΑ απο 11/1/1988 συνεχόμενη στον ιδιωτικο τομέα. Θέλω την βοήθειά σας.Πότε θεμελιώνω σύνταξη ? Εστω και μειωμένη

102 answers to this question

• 0

Από την στιγμή που το forum είναι ανοιχτό λογικό είναι να μπαίνουν και να ρωτάνε χίλιοι δυο αδαείς με αυτά τα θέματα όπως είμαι και εγώ και πολύ πιθανόν να ρωτάμε χαζομάρες.

Γι αυτό και ρωτάμε σε συγκεκριμένα forum κάποιους πιο έμπειρους ανθρώπους για να μας βοηθήσουν.

Τελος πάντων εγώ έκανα μια ερώτηση και τον ευχαρίστησα για την απάντηση που μου έδωσε! Τον τρόπο του ας τον κρίνει ο καθένας!

Ευχαριστώ και πάλι! 

Ακου φιλε... ΑΝ εσυ την φραση στην ανωτερω απαντηση, ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΣΥ  ΕΔΩΣΕΣ <σιγα,οπως εχουν γινει η ηλικιες τωρα ...(αφορα το  συστημα),μην βγαινεις στα 60σου!!!>διοτι δεν βλεπω κατι αλλο..την εξελαβες σαν ΕΠΙΘΕΤΗΚΗ,τοτε το μονο που μπορω να πω ειναι ΛΥΠΑΜΑΙ και τιποτε αλλο διοτι η Επιθεση δεν αφορουσε ποτε εμενα, ουτε με αφορα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ του χαρακτηρα μου χιουμορ ομως και εχω και το  δεχομαι χωρις ΠΟΤΕ να το εχω διαστρεβλωσει και να το παρω διαφορετικα...δημιουργοντας προβλημα και φεροντας σε δυσκολη θεση τους φιλους μου και εδω και εκτος.αυτο μπορουν να στο βεβαιωσουν πιστευω...ολοι εδωμεσα.

Επισης αυτοι που με εχουν διαβασει πολλες φορες οπως π.χ ας πουμε   ο ανωτερω συναδελφος  xristosF(ευχαριστω) εχουν καταλαβει ποιος πρεπει.. να ειμαι. και αν μπορουσα να κανω σωστη αυτοκριτικη,θα ελεγα  οτι ειμαι ενας απο αυτους που δεν παριστανει ποτε τον <ξερολα>αφου ο ιδιος ρωταει και τα πιο απλα  πολλες φορες και οπου απανταει , ποτε δεν απανταει μονολεκτικα,(εκτος και ο ερωτων ζηταει μονολεκτικη απαντηση) αλλα αναλυτικα,με πολυ...υπομονη  ξανα και ξανα , και μαλιστα σε ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ,ΠΕΖΗ , ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ για να γινονται ευκολα αντιληπτα ,ακομη και απο αυτον που δεν εχει ιδεα εστω  απο  τα βασικα και παντα ζηταω συγνωμη για τυχον λαθος.

Τελικα επειδη οπως προειπαμε ο γραπτος λογος δειχνει σε μεγαλο μερος και τον χαρακτηρα ενος ατομου,διαβαζοντας σε και ειδικα απο τις φρασεις <Έφυγε ένας άσος!>,<Το οτι βγαίνω στα 60 κάποιοι μου το πάνε δεν το έβγαλα απ το κεφάλι μου>λες... και εγω σε εκρινα , καταλαβα...? οτι μαλλον... εσυ ησουν ψιλο-επιθετικοαπαιτητικος,  ενω εγω με αυτα  τα βασικα που ηξερα, προσπαθησα με εμφαση να <σε προστατευσω>  μην κανεις κατι χωρις να το ψαξης ,που <αυριο> ισως σου κοστισει, επειδη ,παρομοιο θεμα το εχω δει 3  φορες στην μεχρι τωρα ζωη μου,1 στο Δημοσιο και 2 στον ιδιωτικο τομεα.  

Αυτα...καλο μεσημερι

• 0

γυναικα με 25 χρονια ασφαλισης στον ΟΑΕΕ μπορει να κανει τα χαρτια της για συνταξη; 2 τεκνα αλλα ενηλικα. Ειναι υποχρεωτικο στα τελευταια 5 χρονια να εχει τουλαχιστον 100 μερες ασφαλισης οπως στο ΙΚΑ ;; αν δεν μπορει να θεμελιωσει δικαιωμα για συνταξη,πρεπει με τα νεα μετρα να περιμενει ως 67 χρονων σωστα; (ή 62) σε συτη την περιπτωση πρεπει να εχει ενσημα την τελευταια 5ετια;; Ρωταω γιατι θελει να κανει διακοπη επαγγελματος που ειναι 49 χρονων ,ευχαριστω