Προς το περιεχόμενο

Χρεωστικο υπόλοιπο του 54.08...Μεταφορά σε;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:Το υπόλοιπο του 54.08 προκύπτει χρεωστικό,καθώς η εταιρία παρουσιάζει ζημίες για το 2009....Αφού λοιπόν απαιτώ φόρο από το Δημόσιο..πρέπει να μεταφέρω το υπόλοιπο του 54.08 σε κάποιο λογοριασμό του 33.13,σωστά;;Αν ναι σε ποιόν;;;unsure.gif

Αν είμαι πολύ άχρηστη...παρακαλώ,μη μου το πείτε απότομα....sad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα πας.. φτιάξε έναν "κενό" στον 33.13 και ονόμασέ τον Φ.Ε. προς επιστροφή..

Υ.Γ. κανονικά ο 54.08 δεν παρουσιάζει υπόλοιπο .. κάτι υπάρχει λάθος από πέρυσι, εκτός και αν είχες μεγάλη προκαταβολή μικρό φόρο φέτος και προέκυπτε πιστωτική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα πας.. φτιάξε έναν "κενό" στον 33.13 και ονόμασέ τον Φ.Ε. προς επιστροφή..

Υ.Γ. κανονικά ο 54.08 δεν παρουσιάζει υπόλοιπο .. κάτι υπάρχει λάθος από πέρυσι, εκτός και αν είχες μεγάλη προκαταβολή μικρό φόρο φέτος και προέκυπτε πιστωτική δήλωση.

Ευχαριστώ πολύ!!!!Έχεις δίκιο...Υπάρχει λάθος από το περασμένο κλείσιμο....Και πάλι είχε ζημίες,μα δεν είχαν κάνει τις απαραίτητες μεταφορές....Το θέμα είναι ότι και γω εν μέρει μπορώ να παρέμβω γιατί(αν είναι δυνατόν!!)δε βρίσκονται όλα τα ποσά της περσυνής δήλωσης μέσα στους λογαριασμούς (Ακατανόητο ακούγεται,αλλά απότι δείχνει έτσι είναι)....Ειλικρινά απόρω πώς τα είχαν κλείσει!!!Και για να είμαι ακριβής..αυτό ψάχνω σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 54.08 μπορεί να βγει χρεωστικός όταν ή προκαταβολή της προηγούμενης χρήσης είναι μεγαλύτερη από το φόρο που προκύπτει στην τρέχουσα, προσαυξημένο με την προκαταβολή της τρέχουσας. Πολύ δε περισσότερο όταν δεν προκύπτει φόρος στην τρέχουσα χρήση, όπως τώρα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να κινήσεις τον 54.08, οπότε θα παραμείνει στον 33.13.

Ή στον 33.13, ή 54.08, η ουσία είναι η ίδια. Στον Ισολογισμό μόνο να πας το κονδύλι στις βραχυπρόθεσμες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχάσεις να ζητήσεις από την ΔΟΥ σου να σου επιστραφεί το ποσό του 33-13.. γιατί αν το αφήσεις σε αυτούς θα περιμένεις πολύ για να το πάρεις B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 54.08 μπορεί να βγει χρεωστικός όταν ή προκαταβολή της προηγούμενης χρήσης είναι μεγαλύτερη από το φόρο που προκύπτει στην τρέχουσα, προσαυξημένο με την προκαταβολή της τρέχουσας. Πολύ δε περισσότερο όταν δεν προκύπτει φόρος στην τρέχουσα χρήση, όπως τώρα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να κινήσεις τον 54.08, οπότε θα παραμείνει στον 33.13.

Ή στον 33.13, ή 54.08, η ουσία είναι η ίδια. Στον Ισολογισμό μόνο να πας το κονδύλι στις βραχυπρόθεσμες απαιτήσεις.

Πράγματι η ουσία είναι ίδια

Πρόκειται για απαίτηση

Ομως στον και κατά την γνώμη μου στον 54.08 απεικονίζεται ο φειλόμενος φόρος , και τυχον χρεωστικό υπόλοιπο πρέπει να μεταφέρεται στο 33.13 και να μηδενίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχάσεις να ζητήσεις από την ΔΟΥ σου να σου επιστραφεί το ποσό του 33-13.. γιατί αν το αφήσεις σε αυτούς θα περιμένεις πολύ για να το πάρεις

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή...Το έχω υπ'όψιν μου!!biggrin.gif

Λοιπόν,εγω προτιμώ τη συγκέντρωση των λογαριασμών στον 54.08 γιατί έτσι μου φαίνεται πιο νοικοκυρεμένο και στην προκειμένη περίπτωση είναι σαν να βλέπω την πρώτη σελίδα της δήλωσης...Δεν ψάχνω σε διάφορους λογαριασμούς..smile.gif

Αναρωτιέμαι πάντως....Ο σωστός λογαριασμός για τη μεταφορά του χρεωστικού υπολοίπου..είναι ο 33.13 που μιλά για παρακρατημένους φόρους ή ο 33.14 που μιλά για λοιπές απαιτήσεις από το Ελληνικό Δημόσιο;;;

Αν μου απαντήσετε αυτή...έχω και άλλη μια ερώτηση μετά,αλλά να μη σας φορτώνω...σιγά σιγά!!tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχάσεις να ζητήσεις από την ΔΟΥ σου να σου επιστραφεί το ποσό του 33-13.. γιατί αν το αφήσεις σε αυτούς θα περιμένεις πολύ για να το πάρεις

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή...Το έχω υπ'όψιν μου!!biggrin.gif

Λοιπόν,εγω προτιμώ τη συγκέντρωση των λογαριασμών στον 54.08 γιατί έτσι μου φαίνεται πιο νοικοκυρεμένο και στην προκειμένη περίπτωση είναι σαν να βλέπω την πρώτη σελίδα της δήλωσης...Δεν ψάχνω σε διάφορους λογαριασμούς..smile.gif

Αναρωτιέμαι πάντως....Ο σωστός λογαριασμός για τη μεταφορά του χρεωστικού υπολοίπου..είναι ο 33.13 που μιλά για παρακρατημένους φόρους ή ο 33.14 που μιλά για λοιπές απαιτήσεις από το Ελληνικό Δημόσιο;;;

Αν μου απαντήσετε αυτή...έχω και άλλη μια ερώτηση μετά,αλλά να μη σας φορτώνω...σιγά σιγά!!tongue.gif

εγώ πάντως την περσινή χρονιά μετέφερα τον 54-08 στον 33-14 και όταν μου επιστράφησαν τα χρήματα από το δημόσιο έκλεισα και τον 33-14 με τον 38-00.Σωστό μου φάνηκε... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο σωστά φαίνονται...αλλά μάλλον η απειρία μου με οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα......dry.gif

Το επόμενο βαρύσημαντο ερώτημα μου έχει να κάνει με τον 53.08....ο οποίος επίσης βγαίνει χρεωστικός....και καθώς δεν έχω κέρδη να μοιράσω...τί τον κάνω;;;τον πάω σε 33.95;;;Ιδού η απορία....wacko.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<P>Πως έχει προκύψει το χρεωστικό? Παίρνανε χρήματα στη χρήση ή από παλιά?</P>

Το υπόλοιπο ήταν μηδενικό στην αρχή του έτους..Πρόκειται για αναλήψεις από το ταμείο..Δεν ήμουν εγώ λογίστρια τότε, οπότε δεν έχω ιδέα τί και πώς....Μέσα από το καθολικό και τις εγγραφές είδα, ότι ήταν χρεωμένος ο 53.08 και πιστωμένο το ταμείο όλες τις φορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33.07 εως 33.10, ανάλογα με την ιδιότητα, αλλά οφείλεται χαρτόσημο

χαρτόσημο;;;δηλαδή;;αυτό δε μου έχει ξανατύχει....απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον....unsure.gif

Αν βαρεθήκατε να απαντάτε,σας κατανοώ απόλυτα πάντως.....

Να'στε καλά όλοι για την προθυμία σας!!!wub.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα στον αγαπητό κο Σακέλλη σχετικά με το χαρτόσημο.....rolleyes.gif

Ανέφερα πριν τον 33.95 γιατί τον έχουν ήδη ανοιγμένο και απ'ότι κοίταξα το παρελθόν έχει ξαναγίνει αυτό...Πόσο επικίνδυνο είναι αν το αφήσω ώς έχει;;Σε περίπτωση ελέγχου εννοώ....Να μη χρησιμοποιήσω καθόλου δηλαδή τον 33.07 και να περάσω τα υπόλοιπα στους ήδη υπάρχοντες 33.95;;sad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω,ότι θα τα βρούνε...απλά αναρωτιόμουν για τις συνέπειες πέραν από τις δεδομένες...τέλος πάντων....Εγώ θα ενημερώσω και από κει και πέρα βλέπω,τί κάνω!

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!smile.gifsmile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...