Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αναπροσαρμογή σε ξενοδοχειακές


voodoo

Ερώτηση

Με βάση την ΠΟΛ 1315

"Εξαιρετικά για τις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις και τις επιχειρήσεις

κατασκηνωτικών κέτρων (CAMPING), ποσοστό 50% της υπεραξίας που θα προκύψει από

τα γήπεδα δεν φορολογείται, εφόσον στα γήπεδα αυτά υφίστανται κτίσματα ή άλλες

εγκαταστάσεις που εξυπηρετούν τις ανάγκες του ξενοδοχείου ή του κάμπινγκ."

Τι γίνεται όταν βρισκόμαστε σε κατασκευαστική περίοδο; Τα κτίσματα που περιγράφονται πιο πάνω, υπάρχουν. Απομένουν μόνο κάποιες προμήθειες επίπλων και λοιπού εξοπλισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Επαναφέρω.

Καμία άποψη;

Εφ΄οσον δεν έχει ολοκληρωθεί η επένδυση (κατασκευαστική περίοδος) τα κτίσματα ακόμα δεν έχουν αξία (λογ 16) και δεν δηλώνονται.

Θα δηλώσεις μόνο το οικόπεδο με μείωση κατα 50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΓΙΝΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ, ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΤΟΤΕ Ο.Κ.

ΑΝ ΟΜΟΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΑ, ΤΟΤΕ ΚΑΝΕ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΤΙΡΙΑ.

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΤΣΙ ΟΠΟΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ, ΑΦΟΥ ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ, ΤΕΚΜΑΙΡΩ ΠΩΣ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ, ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΤΙΡΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν τίθεται θέμα αναπροσαρμογής κτιρίων, γιατί η επιχείρηση δεν έχει αρχίσει να λειτουργεί. Το ζήτημα είναι αν έχω το δικαίωμα της μείωσης του 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΩΡΓΟΣ-

ΜΑ ΤΟ 50% ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ. ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΑ ΤΟ 50% ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ. ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ.

Διάβασε την αρχική ερώτηση "εφόσον υπάρχουν κτίσματα...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Διάβασε την αρχική ερώτηση "εφόσον υπάρχουν κτίσματα...."

Καλημέρα , και χρόνια πολλά . Η άποψη μου είναι ότι θα γίνει αναπροσαρμογή μόνο για το οικόπεδο με την μείωση κατά 50% όπως αναφέρεις . Το οικόπεδο , άσχετα αν έχει ολοκληρωθεί η ανέγερση του ξενοδοχείου , χρησημοποιείται για τον παραπάνω σκοπό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα , και χρόνια πολλά . Η άποψη μου είναι ότι θα γίνει αναπροσαρμογή μόνο για το οικόπεδο με την μείωση κατά 50% όπως αναφέρεις . Το οικόπεδο , άσχετα αν έχει ολοκληρωθεί  η ανέγερση  του ξενοδοχείου ,  χρησημοποιείται για τον παραπάνω σκοπό .

Καλημέρα και σε σένα.

Σ' ευχαριστώ και για τις ευχές σου και για την απάντησή σου.

Την ίδια άποψη έχω κι εγώ.

Απλά έχω ενδοιασμούς, γιατί στην ΠΟΛ αναφέρεται ως προϋπόθεση για τη μείωση, η ύπαρξη κτισμάτων για τους σκοπούς της εταιρίας και όχι η χρήση του γηπέδου. Τα κτίσματα υπάρχουν μεν, αλλά στον ισολογισμό της 31-12 θα εμφανίζονται ως υπό εκτέλεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...