Jump to content

ΑΠΟΓΡΑΦΗ - ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΣΕ 10%


Recommended Posts

ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΟΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΗ ΤΡΙΕΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕ 10%ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί.

Πρόσεξε μόνο ότι τα υποχρεωτικά έτη είναι τρία μετά τη σύνταξη της πρώτης απογραφής. Δηλ. συνολικά τέσσερις απογραφές.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΟΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΩΤΙΚΗ ΤΡΙΕΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕ 10%ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ?

Εφ 'οσον υπάρχει αρχική απογραφή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΜΕ 10%ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ μονο 10% για την απογραφή λήξης

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ Η΄ΠΟΛ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ?

Ισχύει για 4 χρήσεις, εσύ τώρα τί ρωτάς:

α) Που γίνεται αναφορά για τις 4 χρήσεις?

β) Το γεγονός ότι σαν απογραφή έναρξης θα πάρεις την προηγούμενη απογραφή?

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ Π.Χ 31.12.2004

Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ

ΕΩΣ ΚΑΙ 31.12.2007. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ

ΣΤΟΝ Ν. 2753/1999. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΤΩΝ ΑΠΟΓΡΑΦΩΝ Η ΕΠΙΧ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 2008 ΜΠΟΡΕΙ

ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΟ 10% ΤΩΝ ΑΓΟΡΩΝ ΤΟΥ 2008 ΓΙΑ ΑΡΧΙΚΟ ΑΠΟΘΕΜΑ.

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 100% ΕΓΚΥΡΑ !

Link to comment
Share on other sites

2753/1999

Άρθρο 6

Καθαρό εισόδημα επιχειρήσεων.

1. Το άρθρο 33 του Ν. 2238/1994 αντικαθίσταται ως εξής:

"Άρθρο 33

Ειδικός προσδιορισμός του καθαρού εισοδήματος

1. Για τις επιχειρήσεις που τηρούν βιβλία και στοιχεία δεύτερης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, το καθαρό εισόδημά τους, που προσδιορίζεται εξωλογιστικώς σύμφωνα με το προηγούμενο άρθρο, δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το καθαρό εισόδημα που εξευρίσκεται λογιστικώς με την έκπτωση από τα ακαθάριστα έσοδά τους των εξόδων που ορίζονται στο άρθρο 31. Στην περίπτωση αυτήν για την εφαρμογή της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1 του άρθρου 31, όταν δεν διενεργήθηκε απογραφή ή δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση, σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, ως απογραφή λήξης της διαχειριστικής περιόδου λαμβάνεται ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) επί των αγορών της περιόδου αυτής και ως απογραφή έναρξης ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) επί των αγορών της προηγούμενης διαχειριστικής περιόδου. Αν προαιρετικά έχει συνταχθεί απογραφή έναρξης και λήξης, για τον προσδιορισμό του καθαρού εισοδήματος λαμβάνονται υπόψη τα δεδομένα αυτών, με την προϋπόθεση ότι θα συνεχισθεί η σύνταξη των απογραφών για μία τριετία από τη σύνταξη της πρώτης προαιρετικής απογραφής λήξης. Αν δεν τηρηθεί η υποχρέωση αυτή, επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τις διατάξεις του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων κυρώσεις για τη μη σύνταξη απογραφής.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...