• 0
Sign in to follow this  
kosmaslog

Εκκαθαριστικη ΦΠΑ , παγια και αποσβεση παγιων

Question

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΑΓΟΡΩΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 656.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΑΓΟΡΩΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 656.ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ?

666

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΕΚΕΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΟΥ Ε3 ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 545.ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ. THANK YOU.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μηπως δεν μπαινουν αντιχριστη ?

γιατι να μην μπουν??

εγω προσωπικά τις βάζω πάντα!!

Ετσι ταυτίζω το Ε3 με την εκκαθαριστικη ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

γιατι να μην μπουν??

εγω προσωπικά τις βάζω πάντα!!

Ετσι ταυτίζω το Ε3 με την εκκαθαριστικη ΦΠΑ

Δεν ειναι υποχρεωτικη η ταυτιση των 2 αλλα δεν ειναι και λαθος

ΘΕΜΑ: "Υποχρέωση εμφάνισης των υπολογιστικών δαπανών επιχείρησης (αποσβέσεις, ιδιόχρηση κ.λ.π.) στην περιοδική και εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ"

Αθήνα 3/6/2002

ΘΕΜΑ: "Υποχρέωση εμφάνισης των υπολογιστικών δαπανών επιχείρησης (αποσβέσεις, ιδιόχρηση κ.λ.π.) στην περιοδική και εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ"

Απαντώντας σε έγγραφο ερώτημά σας, σχετικά με το παραπάνω θέμα, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στην παρ. 1 του άρθρου 38 κωδ. Φ.Π.Α.(Ν.2859/00) ορίζεται ότι η περιοδική δήλωση περιλαμβάνει, για κάθε φορολογική περίοδο, στην αξία των φορολογητέων παραδόσεων αγαθών και παροχής υπηρεσιών, την αξία των ενδκοινοτικών αποκτήσεων αγαθών, στα οποία συμπεριλαμβάνονται και τα καινούργια μεταφορικά μέσα και τα αγαθά που υπάγονται σε ειδικούς φόρους κατανάλωσης, την αξία των πράξεων παροχής υπηρεσιών, για τις οποίες οφείλεται φόρος απο το λήπτη των υπηρεσιών αυτών, το φόρο που αναλογεί, την αξία των απαλλασόμενων πραξεων τις εκπτώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις των αρθ. 30, 31 & 32 καθώς και τη διαφορά του φόρου που προκύπτει.

Η εκκαθαριστική δήλωση περιλαμβάνει τα δεδομένα των περιοδικών δηλώσεων της διαχειριστικής περιόδου μετά το διακανονισμό που έγινε, συμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 33.

Επίσης σημειώνουμε ότι τα άρθρα 30, 31 & 32 αναφέρονται αντίστοιχα στο δικαίωμα έκπτωσης του φόρου, στον προσδιορισμό του εκπιπτόμενου φόρου και στην άσκηση του δικαιώματος έκπτωσης.

Από τα παραπάνω δεν προκύπτει υποχρέωση να συμπεριηφθούν στις περιοδικές και εκκαθαριστικές δηλώσεις ποσά που αντιστοιχούν σε τεκμαρτές ή υπολογιστικές δαπάνες(π.χ. τεκμαρτό μίσθωμα ιδιόχρησης ακινήτου, αποσβέσεις κ.λ.π.).

Η τυχόν καταχώρηση όμως των ποσών αυτών στις παραπάνω δηλώσεις για λόγους συμφωνίας με τα βιβλία εφ' όσον αυτό επιθυμεί η επιχείρηση, δεν απαγορεύεται.

Η Προϊσταμένη της Δ/νσης

Γ.Ρουμελιώτη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν ισχυρίστηκα οτι η αναγραφή ειναι υποχρεωτική γι αυτό αλλωστε απάντησα "γιατι οχι?".

Επειδή τηρω τα Β κατ. βιβλία ως Γ, εννοώντας οτι τηρώ αναλυτικό λογιστικό σχέδιο το οποίο ενημερώνει αυτόματα τα έντυπα ΦΠΑ και εισοδήματος στους αντίστοιχους κωδικούς, επιτρέποντας τον ευκολο ελεγχο....αχρειαστος να ναι!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εχουμε κάνει στο παρελθόν αρκετές συζητήσεις για το θέμα. Κι εγώ τις βάζω πάντα τις αποσβέσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η γνώμη μου είναι ότι εφ' όσον οι αποσβέσεις δεν αποτελούν εισροές, δεν περιλαμβάνονται στη δήλωση του ΦΠΑ. Αντίθετα τα πάγια αποτελούν εισροές και περιλαμβάνονται αυτονόητα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.