Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ποιες είναι οι υποχρεώσεις του εργοδότης ( ιδιοκτήτης ξενοδοχείου ) απέναντι στο ΙΚΑ .ως εργοδότης έχει αλλες ασφαλιστικές υποχεώσεις ?


cathy

Ερώτηση

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα ,

τα πολλά τα έγραψα στον τίτλο .

Ευχαριστώ.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοίτα, αν εμπίπτει στην χωρική αρμοδιότητά του, υπάρχει το επικουρικό των ξενοδοχοϋπαλλήλων, πρώην ΤΑΞΥ, νυν ΤΑΠΙΤ...

Επίσης, υπάρχει η κανονική εισφορά του ΙΚΑ, και ο ειδικός λογαριασμός που καταβάλλεται ομοίως στο ΙΚΑ...

Αν θες, κάνε πιο συγκεκριμένη την ερώτησή σου, γιατί δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ψάχνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοίτα, αν εμπίπτει στην χωρική αρμοδιότητά του, υπάρχει το επικουρικό των ξενοδοχοϋπαλλήλων, πρώην ΤΑΞΥ, νυν ΤΑΠΙΤ...

Επίσης, υπάρχει η κανονική εισφορά του ΙΚΑ, και ο ειδικός λογαριασμός που καταβάλλεται ομοίως στο ΙΚΑ...

Αν θες, κάνε πιο συγκεκριμένη την ερώτησή σου, γιατί δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ψάχνεις....

Σωστό η απορία μου είναι εξης ..καταργήθηκε το ΤΑΞΥ και απο πότε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστό η απορία μου είναι εξης ..καταργήθηκε το ΤΑΞΥ και απο πότε ??

Το ΤΑΞΥ έχει ενσωματωθεί στο ΙΚΑ από τον 1/8/2008 και δημιουργήθηκε ένα καινούριο ταμείο το ΤΑΠΙΤ (Ταμείο Πρόνοιας Ιδιωτικού Τομέα), που περιλαμβάνει

● Το Ταμείο Πρόνοιας Εργατοϋπαλλήλων Μετάλλου (ΤΑΠΕΜ)

● Το Ταμείο Πρόνοιας Προσωπικού Εταιρειών Λιπασμάτων (ΤΑΠΠΕΛ)

● Ο Κλάδος Πρόνοιας του Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης Προσωπικού Εταιρειών Τσιμέντων (ΤΕΑΠΕΤ)

● Ο Κλάδος Πρόνοιας του Ταμείου Πρόνοιας και Επικουρικής Ασφάλισης Προσωπικού Ιπποδρομιών (ΤΑΠΕΑΠΙ)

● Ο Κλάδος Πρόνοιας του Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης Υπαλλήλων Εμπορικών Καταστημάτων (ΤΕΑΥΕΚ)

● Ο Κλάδος Πρόνοιας του Ταμείου Επικουρικής Ασφάλισης Υπαλλήλων Φαρμακευτικών Εργασιών (ΤΕΑΥΦΕ)

● Ο Κλάδος Πρόνοιας του ΤΑΞΥ

● Ο Κλάδος Πρόνοιας των Λιμενεργατών του Ταμείου Πρόνοιας Εργαζομένων στα Λιμάνια (ΤΑΠΕΛ)

● Ο Κλάδος Πρόνοιας Υπαλλήλων Οργανισμού Λιμένος Πειραιώς του Ταμείου Πρόνοιας Εργαζομένων στα Λιμάνια (ΤΑΠΕΛ)

● Ο Κλάδος Πρόνοιας του Ταμείου Πρόνοιας Προσωπικού Οργανισμού Εθνικού Θεάτρου (ΤΠΠΟΕΘ)

● Το Ταμείο Πρόνοιας Προσωπικού Υδρεύσεως Θεσσαλονίκης (ΤΠΠΟΥΘ)

● Το Ταμείο Πρόνοιας Προσωπικού Οργανισμού Λιμένος Θεσσαλονίκης (ΤΠΠΟΛΘ).

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=61593

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_75_2008.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΩΣ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΤΟ 4% ΤΟΥ ΤΑΠΙΤ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ( ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΠΑΛΛΗΛΟ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ >1993 ) , ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ;;;

ΤΟ 4% ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΔ ΠΟΤΕ. ΣΩΣΤΑ;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΩΣ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΤΟ 4% ΤΟΥ ΤΑΠΙΤ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ( ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΟΥΠΑΛΛΗΛΟ ΝΕΟ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ >1993 ) , ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ;;;

ΤΟ 4% ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΑΠΔ ΠΟΤΕ. ΣΩΣΤΑ;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!

Αποδίδεται στο πρώην ΤΑΞΥ νυν ΤΑΠΙΤ στις προθεσμίες πληρωμής των εισφορών του ΙΚΑ, υποβάλλοντας το σχετικό μισθολόγιο.

Δεν αναφέρεται στην ΑΠΔ, σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

stefanos her Σε ευχαριστω.

Το πραγματικο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι πως σε παλαιοτερες μισθοδοτικες καταστασεις και αποδειξεις πληρωμης (μετα το 2008) που ειδα δεν υπαρχουν πουθενα οι κρατησεις του ΤΑΠΙΤ

και σκεφτομενος αφελώς λεω μηπως : 1. Το προγραμμα μισθοδοσιας τις εχει προσθεσει στισ εισφορες του ΙΚΑ (πρωην ΤΑΞΥ)

2. Εχουν αποδωθει με καταστασεις στο ΤΑΠΙΤ και δεν υπαρχουν αντιγραφα και δεν φαινονται στη μισθοδοσια.... γιατι αφορουν παροχες του εργαζομενου;

3. Μηπως η ασφαλιση στο ΤΑΠΙΤ ειναι προαιρετικη;;;

Τα δυο πρωτα ειναι απιθανα αλλα μηπως το 3 δινει την εξηγηση;

Πως να το πω και ντρεπομαι.... αν ο υπολογισμος τα προηγουμενα χρονια ηταν λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά βοήθεια!!!

Νέα στο επάγγελμα και ανέλαβα από 01/01 έναν πελάτη (που έχει αλλάξει 2 λογιστές μέχρι τώρα), ο οποίος έχει 2 υπαλλήλους σε ενοικιαζόμενα δωμάτια.

Μιλώντας με το ΙΚΑ, προσέθεσα στην ΑΠΔ εκτός από το πακέτο 109 και το πακέτο κάλυψης 4172 (το οποίο δεν είχε συμπεριληφθεί σε προηγούμενες ΑΠΔ - προφανώς από λάθος). Προσωπικά -και μη γνωρίζοντας κάτι παραπάνω, καθώς και από τον προηγούμενο λογιστή δεν πήρα κανένα τέτοιο στοιχείο- θεώρησα ότι με την αλλαγή αυτή είχε καλυφθεί και ο κλάδος ασθενείας τους....

Διαβάζοντας τα παραπάνω, καταλαβαίνω ότι αυτά είναι πρόσθετα και θα πρέπει να καταβάλλονται κάθε μήνα... Σωστά?

Υπάρχει κάποιο έντυπο σχετικά?

Αν εγώ δεν έχω στοιχεία για τα προηγούμενα χρόνια (έχω την εντύπωση ότι ο τελευταίος λογιστής μάλλον δεν το είχε καθόλου στο μυαλό του το ΤΑΠΙΤ...), θα έχει επιπλέον κυρώσεις ο πελάτης? Τι παραστατικά πρέπει να του προσκομίσω? (Γιατί ομολογουμένως δεν ήταν πολύ συνεργάσιμος ο υπάλληλος στο τηλέφωνο...)

Ισχύουν τα ποσοστά των προσαυξήσεων 3% για τον πρώτο μήνα και 1% για κάθε επόμενο???

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να απογραφείς στο ΤΑΠΙΤ πρωτα απ'όλα, δε μπορείς να πληρώνεις εισφορές χωρίς να απογραφείς πρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!!

Το ξενοδοχείο ναι, είναι απογεγραμμένο στο ΤΑ.Π.Ι.Τ..

Ο υπάλληλος που με πήρε τηλέφωνο μου είπε ότι έχει να λάβει στοιχεία για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο από το 2010..... Τρέχα γύρευε δηλαδή!!!!! Και ναι, έχει ΤΑΠΙΤ στην περιοχή του ξενοδοχείου.....

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ! :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου είναι , λες στον εργοδότη τα λάθη και πόσο πάει το μαλί για τις απδ των προηγούμενων ετών και πως κάποια στιγμη στον τακτικό σίγουρα θα τα βρούνε. Αρα ή τα πληρώνει τώρα στο ικα με τις προσαυξήσεις του εκπρόθεσμου για τις συμπληρωματικές ΑΠΔ ή τα αφήνει ως έχει μέχρι να τον βρούνε και άρα θα πληρώσει ακόμη περισσότερα. Οσον αφορά το ΤΑΠΤΙ είναι μικρά τα ποσά εκεί οπότε μπορείς να κάνεις καταστάσεις αναδρομικά για να είναι εντάξει οι εργαζόμενοι με το Εφάπαξ. Αλλιώς αν δεν τα δηλώσεις μπορεί να στα διεκδικούσουν οι εργαζόμενοι. Το τάπιτ από μόνο του ακόμα δεν ξέρει τι του γίνεται.....για να προβεί σε ελέγχους και για αυτό δεν θέλει να ασχοληθεί ο υπάλληλος. Σε ποια περιοχή είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνώμη μου είναι , λες στον εργοδότη τα λάθη και πόσο πάει το μαλί για τις απδ των προηγούμενων ετών και πως κάποια στιγμη στον τακτικό σίγουρα θα τα βρούνε. Αρα ή τα πληρώνει τώρα στο ικα με τις προσαυξήσεις του εκπρόθεσμου για τις συμπληρωματικές ΑΠΔ ή τα αφήνει ως έχει μέχρι να τον βρούνε και άρα θα πληρώσει ακόμη περισσότερα. Οσον αφορά το ΤΑΠΤΙ είναι μικρά τα ποσά εκεί οπότε μπορείς να κάνεις καταστάσεις αναδρομικά για να είναι εντάξει οι εργαζόμενοι με το Εφάπαξ. Αλλιώς αν δεν τα δηλώσεις μπορεί να στα διεκδικούσουν οι εργαζόμενοι. Το τάπιτ από μόνο του ακόμα δεν ξέρει τι του γίνεται.....για να προβεί σε ελέγχους και για αυτό δεν θέλει να ασχοληθεί ο υπάλληλος. Σε ποια περιοχή είναι?

 

ΤΑΠΙΤ. Υπάρχει στα χαρτιά. Σιγά μη βρούνε τίποτα... Ας το ξεκινήσει σήμερα και ο Θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ!!

Το ξενοδοχείο είναι στα Χανιά..

Τακτικό έλεγχο θα περάσει από το ΙΚΑ τώρα (και μάλιστα μου ζητάνε στοιχεία και ό,τι στοιχεία έχω από το 2003 - να δω που θα βρω τι!!!!), γιατί όταν πήγε να κάνει ρύθμιση για τις εισφορές, του βρήκαν ότι μέσα στο 2012 δεν είχαν μπει τα σωστά πακέτα κάλυψης στους εργαζόμενους.....!!!!! Οπότε, θεωρώ πως ό,τι λάθος υπάρχει θα του το βρουν και θα του το καταλογίσουν....

Τον έχω ενημερώσει για το ΙΚΑ, απλά με το ΤΑΠΙΤ ψάχνω κυρίως να βρω άκρη με έντυπα και πρόστιμα για να δω πως θα τα μαζέψω να τα φτιάξω, να πάει να τα πληρώσει να τελειώνουμε...

Τι να πω, ένας πελάτης και μπάζει από παντού!!!!!!!!!

Τουλάχιστον πληρώνει............... B) B) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και πάλι και ευχαριστώ πολύ!!

Το ξενοδοχείο είναι στα Χανιά..

Τακτικό έλεγχο θα περάσει από το ΙΚΑ τώρα (και μάλιστα μου ζητάνε στοιχεία και ό,τι στοιχεία έχω από το 2003 - να δω που θα βρω τι!!!!), γιατί όταν πήγε να κάνει ρύθμιση για τις εισφορές, του βρήκαν ότι μέσα στο 2012 δεν είχαν μπει τα σωστά πακέτα κάλυψης στους εργαζόμενους.....!!!!! Οπότε, θεωρώ πως ό,τι λάθος υπάρχει θα του το βρουν και θα του το καταλογίσουν....

Τον έχω ενημερώσει για το ΙΚΑ, απλά με το ΤΑΠΙΤ ψάχνω κυρίως να βρω άκρη με έντυπα και πρόστιμα για να δω πως θα τα μαζέψω να τα φτιάξω, να πάει να τα πληρώσει να τελειώνουμε...

Τι να πω, ένας πελάτης και μπάζει από παντού!!!!!!!!!

Τουλάχιστον πληρώνει............... B) B) B)

 

Τι ΚΠΚ είχαν πριν να βάλεις τον 109+4172?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχαν μπει μόνο στο 109.... Το 4172 δεν υπήρχε καθόλου... Και φυσικά στον έκτακτο έλεγχο για το 2012 το βρήκαν και του τα καταλόγισαν όλα κανονικά και με το νόμο...!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχαν μπει μόνο στο 109.... Το 4172 δεν υπήρχε καθόλου... Και φυσικά στον έκτακτο έλεγχο για το 2012 το βρήκαν και του τα καταλόγισαν όλα κανονικά και με το νόμο...!!!!!

 

Άρα από το ΙΚΑ είσαι ΟΚ, οπότε μένει μόνο το τ.ΤΑΞΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Οι εργαζομενοι που εχουν  κρατησεις ΤΑΠΙΤ παιρνουν εφ απαξ η επιστροφη εισφορων  (αν διατηρηθει ), στο μελλον θα ζητησουν

 

βεβαιωσεις για τις κρατησεις τους οπωτε εκει θα φανει προβλημα επισεις οι εισφορες του κωδικου 4172 (υπερ ειδικου λογ/μου

 

ΤΑΠΙΤ) αποδιδονται στο ΙΚΑ  (δευτερη εγγραφη) 2,55% εργαζομενου & 5,1% εργοδοτη συνολο 7,65% και στο ΤΑΠΙΤ σαν δευτερο

 

ταμειο αποδιδονται αλλες εισφορες 4%  αυτα ισχυουν τωρα  εχουν γινει αλλαγες  ρωτησε τα ποσοστα στο ΙΚΑ και στο ΤΑΠΙΤ ανα

 

ετος.  

 

δες και εδω και ρωτησε μηπως μπορεις να κανεις  ρυθμηση

 

http://www.tapit.gr/entipa-aitiseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Οι εργαζομενοι που εχουν  κρατησεις ΤΑΠΙΤ παιρνουν εφ απαξ η επιστροφη εισφορων  (αν διατηρηθει ), στο μελλον θα ζητησουν

 

βεβαιωσεις για τις κρατησεις τους οπωτε εκει θα φανει προβλημα

http://www.tapit.gr/entipa-aitiseis

 

Δεν θα τις είχαν ζητήσει από το 2010; Δεν έβλεπαν στα μηνιαία εκκαθαριστικά τους ότι δεν υπάρχουν κρατήσεις υπέρ ΤΑΠΙΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα τις είχαν ζητήσει από το 2010; Δεν έβλεπαν στα μηνιαία εκκαθαριστικά τους ότι δεν υπάρχουν κρατήσεις υπέρ ΤΑΠΙΤ;

 

   Λογική απορία  

 πολυ πιθανον να μην το προσεξαν  οι εργαζομενοι  η να μην  επαιρναν εκκαθαριστικα  :)   η βεβαιωση εργοδοτη για κρατησεις υπερ ΤΑΠΙΤ ζητειται απ τον εργοδοτη για την τελευταια 5αετια πριν την αιτηση για το εφ απαξ η την επιστροφη των εισφορων  αν καποιος ζητησει τωρα τι θα βεβαιωσει ο εργοδοτης? :rolleyes: το ΤΑΠΙΤ  τ ΤΑΞΥ ξυπναει οταν προκειται να δωσει εφ απαξ η εισφορες  (και οι εργαζομενοι οταν προκειται να παρουν) και κανει ελεγχο για την απασχόληση σε ολα τα ξενοδοχεια που εχει εργαστει ο δικαιουχος για τους τελευταιους 180 μηνες εργασιας και για τουλαχιστον 4.500 ασφαλιστικα ημερομισθια αν τελικα δεν εχει γινει κρατηση υπερ ΤΑΠΙΤ και προκυπτουν διαφορες ταπεινη μου γνωμη να τακτοποιηθουν οι εκρεμοτητες  ειναι κριμα να τραβιουνται οι εργαζομενοι  στο μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Λογική απορία  

 πολυ πιθανον να μην το προσεξαν  οι εργαζομενοι  η να μην  επαιρναν εκκαθαριστικα  :)   η βεβαιωση εργοδοτη για κρατησεις υπερ ΤΑΠΙΤ ζητειται απ τον εργοδοτη για την τελευταια 5αετια πριν την αιτηση για το εφ απαξ η την επιστροφη των εισφορων  αν καποιος ζητησει τωρα τι θα βεβαιωσει ο εργοδοτης? :rolleyes: το ΤΑΠΙΤ  τ ΤΑΞΥ ξυπναει οταν προκειται να δωσει εφ απαξ η εισφορες  (και οι εργαζομενοι οταν προκειται να παρουν) και κανει ελεγχο για την απασχόληση σε ολα τα ξενοδοχεια που εχει εργαστει ο δικαιουχος για τους τελευταιους 180 μηνες εργασιας και για τουλαχιστον 4.500 ασφαλιστικα ημερομισθια αν τελικα δεν εχει γινει κρατηση υπερ ΤΑΠΙΤ και προκυπτουν διαφορες ταπεινη μου γνωμη να τακτοποιηθουν οι εκρεμοτητες  ειναι κριμα να τραβιουνται οι εργαζομενοι  στο μελλον...

 

Σίγουρα είναι καλό να διευθετηθεί, άλλωστε ο εργοδότης πρέπει να το αποφασίσει, μιας και αυτός πληρώνει.

Βέβαια όταν κάνει έλεγχο το ΤΑΠΙΤ τα περισσότερα ξενοδοχεία θα είναι ετοιμόρροπα κουφάρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείται ότι θα διευθετηθεί το θέμα τόσο για τους εργαζόμενους, όσο και για να έχω και εγώ ήσυχο το κεφάλι μου γιατί όσο αφήνεις τρύπες ανοιχτές τόσο αυτές θα σε κυνηγάνε!!!

Πάντως, μέχρι στιγμής δεν μου έχει ζητήσει κάποιος καμία βεβαίωση σχετική.... Οπότε, πάμε να τα φτιάξουμε και βλέπουμε...

Μια τελευταία ερώτηση μόνο: Τα έντυπα είναι αυτά που είναι αναρτημένα και στο site του ΤΑΠΙΤ φαντάζομαι ε?

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους θερμά!!! :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...