Προς το περιεχόμενο

Περίοδοι υποβολής Α.Π.Δ. μισθολογικών περιόδων από 1/1/2010 έως 31/12/2010


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιγράφω από τη 2η σελίδα :

"Στα πλαίσια της προσπάθειας περιορισμού γραφειοκρατικών διαδικασιών ...................."

Τα σχόλια περιττεύουν ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω από τη 2η σελίδα :

"Στα πλαίσια της προσπάθειας περιορισμού γραφειοκρατικών διαδικασιών ...................."

Τα σχόλια περιττεύουν ........

Τα είχα γράψει δυστυχώς απο τον Σεπτέβριο του 2009 ....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5086

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είχα γράψει δυστυχώς απο τον Σεπτέβριο του 2009 ....

http://www.taxheaven...ws/view/id/5086

Δυστυχώς Κώστα ότι και να πούμε δεν εισακουόμαστε ,

Μια εγκύκλιος κατάπτυστη , με ημερομηνίες υποβολής ανάποδο μέτρημα από το τέλος του μήνα

μόνο και μόνο για να καταλογίζονται πρόστιμα και προσαυξήσεις .

Πολλές από τις επιχειρήσεις των οποίων έχω την παρακολούθηση της μισθοδοσίας

παραλαμβάνουν τώρα τα ένσημα του 2008!!!!.

Αν εμείς αργήσουμε έστω και μια μέρα στην υποβολή πάρε 10% .

Τι να πω δεν ξέρω , ή στραβά είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε.

Πρέπει να κάνουμε κάτι με τις αλχημείες του ΙΚΑ ,

αλλά το αιώνιο ερώτημα

μπορούμε ?

Εκπρόθεσμες ΑΠΔ και κουραφέξαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως παιδια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο διοτι σιγουρα θα την πατησω καποια φορα σκεπτομαι να τις στελνω 15 του μηνος ολες και να τελειωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς Κώστα ότι και να πούμε δεν εισακουόμαστε ,

Μια εγκύκλιος κατάπτυστη , με ημερομηνίες υποβολής ανάποδο μέτρημα από το τέλος του μήνα

μόνο και μόνο για να καταλογίζονται πρόστιμα και προσαυξήσεις .

Πολλές από τις επιχειρήσεις των οποίων έχω την παρακολούθηση της μισθοδοσίας

παραλαμβάνουν τώρα τα ένσημα του 2008!!!!.

Αν εμείς αργήσουμε έστω και μια μέρα στην υποβολή πάρε 10% .

Τι να πω δεν ξέρω , ή στραβά είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε.

Πρέπει να κάνουμε κάτι με τις αλχημείες του ΙΚΑ ,

αλλά το αιώνιο ερώτημα

μπορούμε ?

Εκπρόθεσμες ΑΠΔ και κουραφέξαλα.

Στέλιο, είναι πασιφανές πως πρόκειται για μια αναχρονιστική απόφαση. Το κάνανε για καθαρά εισπρακτικούς λόγους.

εγω παντως παιδια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο διοτι σιγουρα θα την πατησω καποια φορα σκεπτομαι να τις στελνω 15 του μηνος ολες και να τελειωνω

Το ζήτημα δεν είναι αυτό. Γιατί αφού υπάρχει η δυνατότητα να τις στέλνουμε με λιγότερο άγχος στο τέλος του μήνα να τις υποβάλλουμε στις ημερομηνίες που αυτοί θέλουν; Ποιά η χρησιμότητα. Ακόμη περιμένω απάντηση απ το ΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι διαμαρτυρηθηκε κανεις ?

αντιδρασαμε ?

τους δειξαμε οτι δεν θα περναει οτι τους κατεβαζει η κουτρα τους χωρις λογο ?

τοσα χρονια δεχτηκαμε καν και καν και σκυψαμε το κεφαλι και το ξερουν πολυ καλα...

ας αφησουμε την γκρινια γιατι κατα βαθος ειμαστε ετοιμοι για ολα .... ηδη τοχουμε χωνεψει και προγραμματισει ...

ειμαστε λογιστες ετοιμοι για ολα .... τα χειροτερα δεν ειμαι σιγουρη οτι τα εχουμε δει ακομα ...

αντε γεια ...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι διαμαρτυρηθηκε κανεις ?

αντιδρασαμε ?

τους δειξαμε οτι δεν θα περναει οτι τους κατεβαζει η κουτρα τους χωρις λογο ?

τοσα χρονια δεχτηκαμε καν και καν και σκυψαμε το κεφαλι και το ξερουν πολυ καλα...

ας αφησουμε την γκρινια γιατι κατα βαθος ειμαστε ετοιμοι για ολα .... ηδη τοχουμε χωνεψει και προγραμματισει ...

ειμαστε λογιστες ετοιμοι για ολα .... τα χειροτερα δεν ειμαι σιγουρη οτι τα εχουμε δει ακομα ...

αντε γεια ...!!!!

e-mail διαμαρτυρίας πάντως στείλαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-mail διαμαρτυρίας πάντως στείλαμε.

Συλλογικά όμως ή μόνο κάποιοι που ευεσθητοποιήθηκαν ????

Το ξαναλάμε ούτως ή άλλως τις περισσότερες ΑΠΔ τις έχουμε σχεδόν όλοι μας έτοιμες από αρχές του μήνα(όχι πάντα βέβαια !!!) , το θέμα δεν είναι αυτό όμως , αλλά όπως έχουμε ξαναγράψει όλοι μας ότι δεν υπάρχει λογική εξήγηση (πλην του εισπρακτικού) για την κίνηση αυτή που πιο πολλά μπερδέματα θα φέρει από ότι λύσεις .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

e-mail διαμαρτυρίας πάντως στείλαμε.

συγκινηθηκαν ....!!!

τους γραψαμε, μας εχουν γραμμενους και ολα καλα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σύλλογοι απαρτίζονται από άτομα, οι κοινωνίες απαρτίζονται από άτομα. Μη γκρινιάζουμε συνεχώς για κάποια πράγματα. Αν θεωρούμε πως οι σύλλογοι μας είναι ανεπαρκείς, τότε ως άτομα μπορούμε να αντιδράσουμε. Αλλά πόσοι αλήθεια απο δώ μέσα στείλανε το e-mail ; Με το να προφασιζόμαστε πως δεν κάνουν τίποτε οι σύλλογοι δε λύνουμε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλογικά όμως ή μόνο κάποιοι που ευεσθητοποιήθηκαν ????

......................

Όπου Συλλογικά βάλτε μαζικά , πάντως σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα τους συλλόγους , ούτως ή άλλως αυτοί περί άλλα ...... :)

Αυτό εννοώ, τη μαζική συμμετοχή , το να στείλεις email εσύ, εγώ και η Χρυσούλα δεν ιδρώνει το αυτί κανένος(που παρεπιπτώντος εμείς στείλαμε , θα το τσεκάρω βέβαια γιατί έχουμε χάσει τη μπάλα με τις διαμαρτυρίες , έχουμε καταντήσει γραφικοί .... :lol: )

Αν στείλουν όμως πχ 10.000 μεϊλ και παράλληλα και οι Συλλόγοι κάνουν κάτι πιο οργανωμένο αλλά και πιο ευρύ (εννοώ βεβαίως τα ΜΜΕ) τότε κάτι γίνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σύλλογοι απαρτίζονται από άτομα, οι κοινωνίες απαρτίζονται από άτομα. Μη γκρινιάζουμε συνεχώς για κάποια πράγματα. Αν θεωρούμε πως οι σύλλογοι μας είναι ανεπαρκείς, τότε ως άτομα μπορούμε να αντιδράσουμε. Αλλά πόσοι αλήθεια απο δώ μέσα στείλανε το e-mail ; ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΗΛΕΙ Με το να προφασιζόμαστε πως δεν κάνουν τίποτε οι σύλλογοι δε λύνουμε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ανάποδο μέτρημα υπολογίζουμε και τις αργίες? :)

το καλοκαίρι, πηγαίνοντας για μπάνιο πέρναγα από το μέγαρο της ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή.

εκεί, υπήρχε ένα ρολόι που μέτραγε ανάποδα, μέχρι την ημερομηνία των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

προτείνω στο 'ίδρυμα' να εγκαταστήσει ένα παρόμοιο ρολόι έξω από τα κεντρικά του γραφεία στην Πειραιώς, ένα στην έξοδο πρός Νότια Ελλάδα στο "Δαφνί" και ένα στην έξοδο προς Βόρεια Ελλάδα στο "Νταού Πεντέλης".

έτσι, θα αποφύγει τις εκπρόθεσμες ΑΠΔ και θα διευκολύνει τους "τρόφιμους λογιστές" στο έργο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........Και 50.000 e-mail να στείλουμε,πάλι γραμμένους μας έχουνε.

Ότι γραφτό και να τους στείλουμε,εκείνοι γελούν και πιάνουν τα "φρύδια" του.

Έχουμε εμείς τα ούμπαλα να μην στείλει ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ Α.Π.Δ????? ΟΧΙ βέβαια και αυτό το

γνωρίζουν αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις.

Κάνουμε απεργίες,συλλαλητήρια,που δεν οδηγούν πουθενά.Ε..και τι έγινε.......

Αγαπητοί συνάδελφοι,είμαστε από τους λίγους,που έχουμε νοιώσει στο πετσί μας τι

σημαίνει δημόσια διοίκηση και γνωρίζουμε πολύ καλά ότι το τέρας δεν πολεμιέται με τα

λόγια.

Άρα λοιπόν εκτός από το "πέστα χρυσόστομε να ξεθυμάνεις" μας μένει το "σκάσε και

κολύμπα" ή άλλαξε επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

Κάνουμε απεργίες,συλλαλητήρια,που δεν οδηγούν πουθενά.Ε..και τι έγινε.......

......................

Βαγγελη ,

αυτα που ακριβως τα καναμε και γω δεν πηρα χαμπαρι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σύλλογοι απαρτίζονται από άτομα, οι κοινωνίες απαρτίζονται από άτομα. Μη γκρινιάζουμε συνεχώς για κάποια πράγματα. Αν θεωρούμε πως οι σύλλογοι μας είναι ανεπαρκείς, τότε ως άτομα μπορούμε να αντιδράσουμε. Αλλά πόσοι αλήθεια απο δώ μέσα στείλανε το e-mail ; Με το να προφασιζόμαστε πως δεν κάνουν τίποτε οι σύλλογοι δε λύνουμε το πρόβλημα.

Η λυση ειναι μια :

Κατσαρολες η χυτρες , την επιλογη της μαρκας την αφηνω πανω σας .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........................

δεν υπάρχει λογική εξήγηση (πλην του εισπρακτικού) για την κίνηση αυτή που πιο πολλά μπερδέματα θα φέρει από ότι λύσεις .... :)

Μάλιστα ...... κοιτάχτε και αυτό .....

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5675

και κυρίως αυτό :

....................

13 Προσαυξημένες κατά 70% εισφορές θα καλούνται να πληρώσουν όσοι υποβάλλουν Αναλυτικές Περιοδικές Δηλώσεις (ΑΠΔ) χωρίς να έχουν καταβάλει τις οφειλόμενες ασφαλιστικές εισφορές.

....................

Δηλαδή αν τις υποβάλλεις εκπρόθεσμα έχεις με τα ισχύοντα 15% επί των εισφορών και αν τις υποβάλλεις χωρίς πληρωμή έστω και ενός μήνα πας στο 70% ...

Δε λέω , σοσιαλιστικότατο μέτρο ....... :)

ΥΓ 1 Παίδες χαιρετίστε τις μικρές επιχειρήσεις που έχετε στα γραφεία σας ...... :)

ΥΓ 2 Μήδη ...... σετ ολόκληρο όχι απλά κατσαρόλα και πιστεύω ότι δεν θα είναι πλάκα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη ,

αυτα που ακριβως τα καναμε και γω δεν πηρα χαμπαρι ???

Χρυσούλα γειά σου

Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο θέμα.Μιλάω γενικά για συλλαλητήρια και απεργίες,που

δεν κατέληξαν πουθενα.

Αυτό που ήθελαν να περάσουν,το πέρασαν,κακή ώρα όπως περνάνε τώρα ένα-ένα τα μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...