Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κανονική Άδεια


gus

Ερώτηση

ΝΟΜΟΣ 3302/28.12.04 Ρύθμιση ετήσιας άδειας εργαζομένων και άλλες διατάξεις.

Αρθρο 1

Ετήσιο άδεια με αποδοχές

1. Η διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του Α.Ν. 539/1945 (ΦΕΚ 229 Α΄), όπως τροποποιήθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 13 του Ν. 3227/2004 (ΦΕΚ 31 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:

"1.α. Κάθε μισθωτός από την έναρξη της εργασίας του σε υπόχρεη επιχείρηση και μέχρι τη συμπλήρωση δώδεκα (12) μηνών συνεχούς απασχόλησης, δικαιούται να λάβει ποσοστό της ετήσιας κανονικής άδειας με αποδοχές κατ΄ αναλογία με το χρόνο εργασίας που έχει συμπληρώσει στην ίδια υπόχρεη επιχείρηση. Το ποσοστό αυτό υπολογίζεται με βάση ετήσια άδεια εικοσιτεσσάρων εργάσιμων ημερών ή αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας, 20 (είκοσι) εργάσιμων ημερών, χωρίς να υπολογίζεται σε αυτές η ημέρα της εβδομάδας κατά την οποία δεν απασχολούνται οι μισθωτοί λόγω του εφαρμοζόμενου συστήματος εργασίας.

β. Ο εργοδότης υποχρεούται μέχρι τη λήξη του πρώτου ημερολογιακού έτους, εντός του οποίου προσελήφθη ο μισθωτός να χορηγεί σε αυτόν την παραπάνω αναλογία της κανονικής άδειας.

Κατά το δεύτερο ημερολογιακό έτος, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει την ετήσια κανονική άδεια με αποδοχές, η οποία αναλογεί στο χρόνο απασχόλησής του στην υπόχρεη επιχείρηση και υπολογίζεται σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της περίπτωσης α΄. Η άδεια αυτή επαυξάνεται κατά μία (1) εργάσιμη ημέρα για κάθε έτος απασχόλησης επιπλέον του πρώτου μέχρι τις είκοσι έξι (26) εργάσιμες ημέρες ή μέχρι και τις είκοσι δύο (22) εργάσιμες ημέρες αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.

Για καθένα από τα επόμενα ημερολογιακά έτη, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει από την 1η Ιανουαρίου εκάστου έτους, την κανονική ετήσια άδεια με αποδοχές, η οποία υπολογίζεται σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο.

Η ετήσια άδεια με αποδοχές, καθώς και το επίδομα αδείας, εκτός από τις διατάξεις του νόμου αυτού διέπονται και από τις λοιπές συναφείς διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας".

2. Η παράγραφος 2 του άρθρου 13 του Ν. 3227/2004 (ΦEΚ 31 Α) καταργείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης betty

καπου διαβασα και για αποζημιωση.δηλαδη αν δουλεψω σεπτεμβριο μεχρι μαιο με συμβαση αοριστου οταν απολυθω θα παρω αδεια(λεφτα) + επιδομα αδειας + αποζημιωση?οποιος μπορει ας μου δωσει μια αμεση απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-αγγελικη-

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΑ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΣΤΙΣ 16 ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 3.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΑ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΣΤΙΣ 16 ΙΟΥΛΙΟΥ 2009 ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 3.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

2 για κάθε πλήρη μήνα εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σας, δεν γνωρίζω αν θα ήταν πιο σωστό να ανοίξω νέο θέμα με το ερώτημά μου οπότε αν τα καταφέρω το θέτω εδώ: είναι νόμιμο να καταργείται το δικαίωμα κανονικής άδειας σε μια σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου? Με μια γνωμοδότηση του γραφείου του νομικού συμβούλου του Υπουργείου Υγείας που χρονολογείται από τις 17/01/2007 και αποστέλλεται στα νοσοκομεία στις 21/10/2009 προκύπτει να μή δικαιούνται καμία άδεια εκτός από τις προβλεπόμενες (που απ΄όσο έχω τσεκάρει είναι βασικά οι αναρρωτικές) οι επικουρικοί ιατροί. Δλδ ιατροί που υπηρετούν με συμβάσεις ενός έτους και για μέχρι 5 έτη από τη λήψη της ειδικότητάς τους. Διευκρινίζω ότι οι εργαζόμενοι από το 2006 και έως σήμερα έπαιρναν κανονικά 2 μέρες άδεια ανά μήνα υπηρεσίας. Είναι άραγε νόμιμο να μή δικαιούται ένας εργαζόμενος ούτε μέρα κανονικής άδειας? Και σε κάθε περίπτωση πού θα μπορούσε να προσφύγει για να βρει το δίκιο του?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωτα

καλησπέρα εχω προσληφθεί 9/4/2009, η επιχείρηση έκλεισε για 3 εβδομάδες και μας εδωσε τοτε την αδεια μας για το 2009, εγω φευγω απο την επιχείρηση στις 30/7/2010, ξερω οτι για το 2009 εχω τελειωσει με την αδεια και με το επίδομα. Η ερωτηση μου είναι η εξής: ποσες μερες αδειας εχω για το 2010? και τι δικαιούμε να πάρω σαν επιδόματα τωρα που φεύγω?

Ευχαριστω πολυ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα εχω προσληφθεί 9/4/2009, η επιχείρηση έκλεισε για 3 εβδομάδες και μας εδωσε τοτε την αδεια μας για το 2009, εγω φευγω απο την επιχείρηση στις 30/7/2010, ξερω οτι για το 2009 εχω τελειωσει με την αδεια και με το επίδομα. Η ερωτηση μου είναι η εξής: ποσες μερες αδειας εχω για το 2010? και τι δικαιούμε να πάρω σαν επιδόματα τωρα που φεύγω?

Ευχαριστω πολυ!!!!

εαν ακολουθεις συστημα εργασιας 5 ημερων και αν δεν εχεις δωδεκαετη προυπηρεσια

σαν μερες δικαιουσαι 21/12*7=12ημερομ.

σαν πληρωμη 25/12*7=14,6ημερομ.

και 1/2 μισθο επιδομα αδειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώτα

Ευχαριστω πολυ!!! αλλη μια ερωτηση , πέρα απο το επίδομα αδείας , δικαιούμε και καποιο μέρος απο το επίδομα των Χριστουγέννων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω πολυ!!! αλλη μια ερωτηση , πέρα απο το επίδομα αδείας , δικαιούμε και καποιο μέρος απο το επίδομα των Χριστουγέννων?

εως 31/7 9,68 ημερομισθια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑΝΝΑ

απο 4/2 εως 14/5 με μισθο 1000

πως υπολογιζεται το επιδομα αδειας

ποτε πληρωνοτε οι εισφορες στο ικα και ποτε μπαινει στη ΑΠΔ?

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Yπάλληλος με πρόσληψη 01/02/07 και αποδοχες 1295 €,με πενθήμερο , έχει κλείσει 12 ετη προυπηρεσία σε άλλους εργοδοτες,πέρνει φέτος 25 ημέρες άδεια , επίδομα 1/2 του μισθου ή 13 ημερομ. και αποδοχές αδείας 25 ημερομισθια ή 30 ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΠΟ 17/10/2007 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΜΕΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 1392,12€.

ΟΛΟ ΤΟ ΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΘΩΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΠΟ 9 ΕΩΣ 27 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ(ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ). ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ 1η ΚΑΙ 16 ΤΟΥ ΜΗΝΑ.

Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΙΝΑΙ :

ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΔΕΙΑΣ 44Χ25=1100

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ 44Χ13=572

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ 6/8 ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ 1/8-6/8 5Χ44=220.

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ?

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 22(ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ) ΜΕΙΟΝ ΤΙΣ 15 ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΔΗΛΑΔΗ 7Χ44?

ΡΩΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

a και είναι σαν να πληρώθηκα για όλο τον αυγουστο?δηλαδη αν δουλευα θα πληρωνομουν 16 αυγούστου και 1Η σεπτεμρη. πήρα απο τώρα κ τα χρήματα που θα επαιρνα 1Η σεπτεμρη? και την υπολοιπη μου αδεια που δεν θα την παρω ποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΠΟ 17/10/2007 ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΜΕΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 1392,12€.

ΟΛΟ ΤΟ ΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΘΩΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΠΟ 9 ΕΩΣ 27 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ(ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ). ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ 1η ΚΑΙ 16 ΤΟΥ ΜΗΝΑ.

Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΙΝΑΙ :

ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΔΕΙΑΣ 44Χ25=1100

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ 44Χ13=572

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ 6/8 ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΟ 1/8-6/8 5Χ44=220.

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ?

ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 22(ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ) ΜΕΙΟΝ ΤΙΣ 15 ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΔΗΛΑΔΗ 7Χ44?

ΡΩΤΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ.

Δεν έχει λογιστή η ιδιοκτήτρια να ρωτήσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω πωσ υπολογίζετε η δικαιούμενη άδεια 3ημερης απασχόλησης 4ωρης εργασίας?

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μισθωτος (με 2 χρονια στην επιχ/ση) εργαζεται 6 ημερες /εβδομαδα οποτε δικαιουται να λαβει 25 εργασιμες αδεια και αποδοχες 1 μηνα.

Αρα θα καθισει απο π.χ. 1-8-2012 εως και 4-9-2012, θα λαβει 1 μισθο ως αδεια και 1/2 ως επιδομα και το Σεπτεμβριο που θα εργαστει απο 5-9-2012 εως 30-9-2012 θα λαβει κανονικα ολοκληρο τον μισθο του ? ενω θα εχει εργαστει λιγοτερες ημερες ?

ΑΚΥΡΟ !!!

ΛΑΘΟΣ.

Εχω κανει λαθος μετρημα των ημερων..... Αν μπορει καποιος moderator ας σβησει το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πότε υποχρεούτε ο εργοδότης στην καταβολή του ΕΑ ?

 

Εχω ένα παράδειγμα και διαφωνούμε με μια συναδέλφισσα.

 

Ας υποθέσουμε πως έγινε πρόσληψη ορισμένου χρόνου 1/8/12 με λήξη 31/7/13 , πότε θα καταβληθεί το Ε.Α ? Εκείνη υποστηρίζει πως θα υπολογιστεί ένα επίδομα άδειας κατα τη λήξη της σύμβασης δηλ 31/7/13.

 

Εγώ πάλι πιστεύω πως θα υπολογιστεί αναλογία, ένα ΕΑ ως 31/12/12 και ένα δεύτερο κατα την λήξη της σύμβασης.

 

:huh: :huh: :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πότε υποχρεούτε ο εργοδότης στην καταβολή του ΕΑ ?

 

Εχω ένα παράδειγμα και διαφωνούμε με μια συναδέλφισσα.

 

Ας υποθέσουμε πως έγινε πρόσληψη ορισμένου χρόνου 1/8/12 με λήξη 31/7/13 , πότε θα καταβληθεί το Ε.Α ? Εκείνη υποστηρίζει πως θα υπολογιστεί ένα επίδομα άδειας κατα τη λήξη της σύμβασης δηλ 31/7/13.

 

Εγώ πάλι πιστεύω πως θα υπολογιστεί αναλογία, ένα ΕΑ ως 31/12/12 και ένα δεύτερο κατα την λήξη της σύμβασης.

 

:huh: :huh: :huh:

Συμφωνώ μαζί σου, δύο υπολογισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιάννη θέλω κάποιο νόμο .

 

 

Η άδεια με το άρθρο 1 του Ν.3302/2004 και για το επίδομα που ακολουθεί την άδεια βλ. Ν.4504/66  άρθρο 3 παρ.16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα Επειδή έψαξα στα θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι (ίσως δεν πρόσεξα ) όταν κάποιος έχει λήψει 3 μήνες λόγω απεργίας η άδεια χορηγείται κανονικά ή πόσες ημέρες αφαιρούμε γιά κάθε μήνα απεργίας ?? Ρωτάω γιατί έιναι πολλου οι εργαζόμενοι και μεγάλο το διάστημα της απεργίας Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα , εργοδοτης και εργαζομενος εχουν συμφωνησει γραπτως να σπασουν την αδεια (22 ημερες) σε 1 περιοδο 31/03/2014 εως 04/04/2014     2 περιοδος 05/05/2014 εως 09/05/2014 και     3 περιοδος 01/08/2014 εως 19/08/2014 , εγω θα πρεπει καθε φορα να τρεχω το επιδομα αδειας η να το δώσω ολο τον αυγουστο . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα , εργοδοτης και εργαζομενος εχουν συμφωνησει γραπτως να σπασουν την αδεια (22 ημερες) σε 1 περιοδο 31/03/2014 εως 04/04/2014     2 περιοδος 05/05/2014 εως 09/05/2014 και     3 περιοδος 01/08/2014 εως 19/08/2014 , εγω θα πρεπει καθε φορα να τρεχω το επιδομα αδειας η να το δώσω ολο τον αυγουστο . ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπερα , εργοδοτης και εργαζομενος εχουν συμφωνησει γραπτως να σπασουν την αδεια (22 ημερες) σε 1 περιοδο 31/03/2014 εως 04/04/2014     2 περιοδος 05/05/2014 εως 09/05/2014 και     3 περιοδος 01/08/2014 εως 19/08/2014 , εγω θα πρεπει καθε φορα να τρεχω το επιδομα αδειας η να το δώσω ολο τον αυγουστο . ευχαριστω 

 

καλημερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα 

 

 

Καλησπερα , εργοδοτης και εργαζομενος εχουν συμφωνησει γραπτως να σπασουν την αδεια (22 ημερες) σε 1 περιοδο 31/03/2014 εως 04/04/2014     2 περιοδος 05/05/2014 εως 09/05/2014 και     3 περιοδος 01/08/2014 εως 19/08/2014 , εγω θα πρεπει καθε φορα να τρεχω το επιδομα αδειας η να το δώσω ολο τον αυγουστο . ευχαριστω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...