Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gus

Κανονική Άδεια

Question

ΝΟΜΟΣ 3302/28.12.04 Ρύθμιση ετήσιας άδειας εργαζομένων και άλλες διατάξεις.

Αρθρο 1

Ετήσιο άδεια με αποδοχές

1. Η διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 2 του Α.Ν. 539/1945 (ΦΕΚ 229 Α΄), όπως τροποποιήθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 13 του Ν. 3227/2004 (ΦΕΚ 31 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:

"1.α. Κάθε μισθωτός από την έναρξη της εργασίας του σε υπόχρεη επιχείρηση και μέχρι τη συμπλήρωση δώδεκα (12) μηνών συνεχούς απασχόλησης, δικαιούται να λάβει ποσοστό της ετήσιας κανονικής άδειας με αποδοχές κατ΄ αναλογία με το χρόνο εργασίας που έχει συμπληρώσει στην ίδια υπόχρεη επιχείρηση. Το ποσοστό αυτό υπολογίζεται με βάση ετήσια άδεια εικοσιτεσσάρων εργάσιμων ημερών ή αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας, 20 (είκοσι) εργάσιμων ημερών, χωρίς να υπολογίζεται σε αυτές η ημέρα της εβδομάδας κατά την οποία δεν απασχολούνται οι μισθωτοί λόγω του εφαρμοζόμενου συστήματος εργασίας.

β. Ο εργοδότης υποχρεούται μέχρι τη λήξη του πρώτου ημερολογιακού έτους, εντός του οποίου προσελήφθη ο μισθωτός να χορηγεί σε αυτόν την παραπάνω αναλογία της κανονικής άδειας.

Κατά το δεύτερο ημερολογιακό έτος, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει την ετήσια κανονική άδεια με αποδοχές, η οποία αναλογεί στο χρόνο απασχόλησής του στην υπόχρεη επιχείρηση και υπολογίζεται σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της περίπτωσης α΄. Η άδεια αυτή επαυξάνεται κατά μία (1) εργάσιμη ημέρα για κάθε έτος απασχόλησης επιπλέον του πρώτου μέχρι τις είκοσι έξι (26) εργάσιμες ημέρες ή μέχρι και τις είκοσι δύο (22) εργάσιμες ημέρες αν στην επιχείρηση εφαρμόζεται σύστημα πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.

Για καθένα από τα επόμενα ημερολογιακά έτη, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει από την 1η Ιανουαρίου εκάστου έτους, την κανονική ετήσια άδεια με αποδοχές, η οποία υπολογίζεται σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο.

Η ετήσια άδεια με αποδοχές, καθώς και το επίδομα αδείας, εκτός από τις διατάξεις του νόμου αυτού διέπονται και από τις λοιπές συναφείς διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας".

2. Η παράγραφος 2 του άρθρου 13 του Ν. 3227/2004 (ΦEΚ 31 Α) καταργείται.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

καλημερα

εχω ένα θεμα ο εργοδότης μου θελει η αδεια των εργαζομενων να δοθεί για τους μισους τον Ιουλιο και τους αλλους μισους τον Αυγουστο.Το θεμα είναι ότι για λογους δικους του μου ζητησε το επιδομα αδειας ολων να πληρωθεί αρχες Ιουλιου.Υπαρχει αυτή η δυνατοτητα η θα πρεπει παντα με την πληρωμη της λειφθεισας αδειας να ακολουθείται και το επιδομα αδειας ταυτόχρονα?Αν γινεται στην απδ πως θα εμφανιστεί?

 

Καλημέρα

Οι αποδοχές του επιδόματος αδείας προκαταβάλλονται με την έναρξη της χορηγούμενης άδειας. Απ' όσα γνωρίζω, δεν προβλέπεται απαγόρευση πληρωμής τους σε προηγούμενη ημερομηνία από την έναρξή της. Οι εισφορές ωστόσο, θα πρέπει να αποδοθούν στην προθεσμία που ορίζεται για τον μήνα που αυτές χορηγήθηκαν καθώς στην ΑΠΔ, θα πρέπει να εμφανιστούν κατά τα γνωστά στον ίδιο μήνα.

Ας πει όμως και άλλος συνάδελφος την άποψή του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Mπορεί να δοθουν  ως προκαταβολή , και 

Είτε να συμπεριληφθούν για όλους στην μισθοδοσία Ιουλίου με ότι αυτό συνεπάγεται για την ΑΠΔ

Είτε να συμπεριληφθουν στην μισθοδοσία του Ιουλίου για αυτούς που θα λάβουν άδεια τον Ιουλιο , και στην μισθοδοσία του Αυγούστου για αυτούς που θα λάβουν άδεια τον Αυγουστο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Kαλημέρα. Εργαζόμενος έλαβε μέρος της άδειάς του μέσα στον Άυγουστο π.χ. 20 δικαιούμενες-έλαβε 10 το επίδομα αδείας θα αναλογεί στις 10 αυτές μέρες και το υπόλοιπο, όταν λάβει τις υπόλοιπες ή υπάρχει περιορισμός που δέν έχω εντοπίσει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα επειδή κόλλησα τώρα στον υπολογισμό της ετήσιας άδειας μετράνε κανονικά οι ημέρες λοχείας ΙΚΑ αλλά οι μέρες του εξαμήνου ΟΑΕΔ μετράνε ή ΟΧΙ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα επειδή κόλλησα τώρα στον υπολογισμό της ετήσιας άδειας μετράνε κανονικά οι ημέρες λοχείας ΙΚΑ αλλά οι μέρες του εξαμήνου ΟΑΕΔ μετράνε ή ΟΧΙ?

ΕΝΟΕΙΤΑΙ οτι μετρανε και τα δυο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

 

Ήθελα να ρωτήσω, εργαζόμενος σε ιδιωτική εταιρεία απασχολείται από το 2007. Μέχρι το 2010 ήταν  με σύμβαση έργου (ως ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έκοβε σε άλλη επιχείρηση τιμολόγιο παροχής) και από το 2011 μέχρι σήμερα απασχολείται στην επιχείρηση με σύμβαση αορίστου χρόνου.  Αυτό που θα ήθελα να μου διευκρινίσετε ως προς τις δικαιούμενες ημέρες αδειών του συγκεκριμένου εργαζόμενου θα υπολογιστούν με βάση την 10ετία, λόγω το ότι απασχολείται στον ίδιο εργοδότη ή βάση 12ετίας, λόγω το ότι ήταν ελεύθερος επαγγελματίας μέχρι το 2010 και από 2011 εως σήμερα είναι μισθωτός  ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...