Jump to content
Sign in to follow this  
adel

Αντικατάσταση Εταίρου Σε Οε. Ποιές Οι Προθεσμίες Για Δου & Ικα ?

Recommended Posts

Σε αντικατάσταση εταίρου σε ΟΕ ποιές είναι οι προθεσμίες για γνωστοποίηση σε ΔΟΥ & ΙΚΑ.

30 ημέρες και για τα δύο ή κάνω λάθος ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δ.Ο.Υ. εντός 30 ημερών απο την μεταβολή (ημερομηνία καταστατικού σε πρωτοδικείο). ΙΚΑ εντός 30 ημερών απο την ημερομηνία κατάθεσης της μεταβολής στην Δ.Ο.Υ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...................

ΙΚΑ εντός 30 ημερών απο την ημερομηνία κατάθεσης της μεταβολής στην Δ.Ο.Υ.

Από το site του ιδρύματος.....

Προθεσμία υποβολής Δήλωσης:

Η "Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη" υποβάλλεται άμεσα (με την έναρξη της απασχόλησης) στις εξής περιπτώσεις:

* έναρξη απασχόλησης προσωπικού σε παράρτημα του εργοδότη,

* επαναλειτουργία της επιχείρησης, που συνοδεύεται με έναρξη απασχόλησης προσωπικού στην έδρα ή σε παράρτημα του εργοδότη.

Η "Δήλωση Μεταβολής Στοιχείων Εργοδότη" υποβάλλεται εντός τριάντα (30) ημερολογιακών ημερών από την επόμενη της μεταβολής στις εξής περιπτώσεις:

* οριστική διακοπή εργασιών επιχείρησης ή παραρτήματός της,

* μεταφοράς έδρας ή παραρτήματος εργοδότη,

* αλλαγή των υπευθύνων, των στοιχείων τους, του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους,

* αλλαγή επωνυμίας,

* αλλαγή νομικής μορφής.

Εάν η τελευταία ημέρα της προθεσμίας συμπίπτει με αργία ή μη εργάσιμη για τις δημόσιες υπηρεσίες ημέρα, η λήξη της παρατείνεται μέχρι την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα (άρθρο 242 Αστικού Κώδικα).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης,

http://www.ika.gr/gr/infopages/news/20040428.cfm

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ. 54

Αθήνα, 23 Απριλίου 2004

ΘΕΜΑ: Τροποποίηση του συστήματος ασφάλισης μέσω Αναλυτικής Περιοδικής Δήλωσης (Α.Π.Δ.).

4.2. Προθεσμίες γνωστοποίησης μεταβολών.

Με τις διατάξεις των άρθρων 11 παρ. 3 και 13 παρ. 3 του «Κανονισμού διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της Α.Π.Δ.», επιμηκύνθηκε (για ορισμένες περιπτώσεις) η προθεσμία γνωστοποίησης των μεταβολών των στοιχείων των εργοδοτών σε τριάντα (30) ημέρες (ημερολογιακές), από τον χρόνο που έγιναν αυτές.

Επειδή η υπ΄. αριθμ. Φ11321/30819/1977/04 Α.Υ.Ε.Κ.Α., που τροποποίησε τα ανωτέρω άρθρα, ισχύει από 5/3/04 (ημερομηνία δημοσίευσής της στο ΦΕΚ) θεωρείται ότι, η προθεσμία των 30 ημερών αφορά τις μεταβολές για τις οποίες στις 5/3/04 δεν είχε λήξει η προϊσχύουσα οκταήμερη προθεσμία (δηλ. για όσες μεταβολές έγιναν από 24/2/04 και μετά ισχύει η προθεσμία των 30 ημερών, ενώ γι΄ αυτές που έγιναν μέχρι και 23/2/04 ισχύει η προθεσμία των 8 εργασίμων ημερών).

Οι ενδιαφερόμενοι εργοδότες δεν είναι απαραίτητο κατά την υποβολή των ειδικών εντύπων να συνυποβάλλουν άλλα έγγραφα στοιχεία σχετικά με την μεταβολή που δηλώνουν (π.χ. Φ.Ε.Κ., ανακοινώσεις Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων), τα οποία ενδεχομένως δεν διαθέτουν τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Ωστόσο, πρέπει να τους υποδεικνύεται να προσκομίσουν τα έγγραφα αυτά το συντομότερο δυνατό.

Οι υπάλληλοι των Υπηρεσιών Εσόδων πρέπει κατά τον έλεγχο να εξετάζουν, εάν οι εργοδότες έχουν δηλώσει όλες τις μεταβολές των στοιχείων τους, για τις οποίες παρήλθε η προθεσμία γνωστοποίησής τους στο Ι.Κ.Α.. Σε αντίθετη περίπτωση, πρέπει να συντάσσουν αυτεπάγγελτα τα προβλεπόμενα ειδικά έντυπα, προκειμένου να ενημερωθεί το Μητρώο Εργοδοτών και ταυτόχρονα να επιβάλλουν τις αντίστοιχες κυρώσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τις ανωνυμες υπαρχει νεοτερη εγκυκλιος Στεφανε

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_E40_410_24-11-2008.pdf

Καλά, το ερώτημα για ΟΕ λέει, οπότε πιστεύω ότι είναι οκ...

Thanks πάντως, θα την έχω στα υπόψη.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...