Προς το περιεχόμενο

Βελτιωσεισ Στο Προγραμμα Extra Γ' Κατηγοριασ


επισκέπτη GRPETS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EXTRA ΓΙΑ ΤΑ Γ΄ΚΑΤΗΓ.

ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ Β' (ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ), ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ Γ' ΚΑΤ.

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΕΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ

1. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΩ ΜΑΖΙΚΑ, ΚΑΡΤΕΛΛΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΩΝ ΣΕ EXCEL

2. ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΥΝ/ΝΩΝ, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ, ΓΙΑ ON LINE ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

3. ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΛΕΓΧΟΥ (ΕΤΗΣΙΕΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΦΠΑ/ΤΖΙΡΟΣ) > 1,5%, ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ (ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ Β')

ΚΛΠ

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΔΙΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ, ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
επισκέπτη Νικόλας

Και γω ενώ χρησιμοποιώ το extra Έσοδα-Έξοδα εδώ και 2 χρόνια περίπου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Φέτος που πρωτοχρησιμοποίησα τα Γ' κατηγορίας απογοητεύτηκα μαζί τους. Δεν υπάρχει κατ αρχήν κάποιο εγχειρίδιο. Οι λογαριασμοί-κάποιοι τουλάχιστον-χρειάζονται παραμετροποιήσεις που δεν γνωρίζω πως να τις κάνω. Σε επικοινωνία μου μαζί τους-συγκεκριμένα με την επιστημονική ομάδα και για θέμα εισαγωγών από τρίτες χώρες με εκτελωνισμούς-αρχικά μου πρότειναν να στείλω email με το ερώτημά μου. Έθεσα λοιπόν και γω ερώτημα πως θα μπορούσα να στήσω πρότυπα άρθρα για την εισαγωγή αγαθών από τρίτες χώρες και τι παραμετροποιήσεις θα πρεπε να κάνω στους λογαριασμούς. Η απάντησή τους? Δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε εμείς χειριστείτε το όπως νομίζεται. Το θεώρησα το λιγότερο απαρτάδεκτο από μέρους τους ειδικά όταν είναι μακράν η ακριβότερη εταιρεία λογιστικών προγραμμάτων.

Λ Υ Π Α Μ Α Ι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου διοτι έχω αρκετή εμπειρία χρήσης του προγράμματος σε Γ κατ βιβλία.

Το βασικό χαρακτηριστικό του είναι οτι κάνει τα 95% των όσων υπόσχεται χωρίς καμία μα καμία παραμετροποίηση.

Και μετά απο χρόνια ενασχόλησης με προγράμματα λογιστικής θεωρώ οτι είναι οχι το απλούστερο αλλά τολμώ να πω

με βεβαιότητα το πληρέστερο που κυκλοφορεί σήμερα.

Η βλακεία που ακούγαμε παλιά απο τους κατασκευαστές προγραμμάτων οτι δήθεν ηταν πλήρως παραμετροποιήσεων

ευτυχώς εξέλειπε απο το πρόγραμμα αυτό.

Και λέω βλακεία διοτι οι άσχετοι άφηναν ανοιχτά τα πάντα αφου δεν ήξεραν ποιο ηταν το σωστό που έπρεπε να κάνουν

με αποτέλεσμα να χάνουμε άσκοπα πολύτιμο χρόνο απο το κύριο έργο μας για να παραμετροποιούμε ατέλειες.

Τι το ιδιαίτερο έχουν οι εισαγωγές σας και θέλει κάποια ρύθμιση που εγω δεν χρειάστηκε να κάνω?

Ακόμα και το κύκλωμα των ενδοκοινοτικών λειτουργεί μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου διοτι έχω αρκετή εμπειρία χρήσης του προγράμματος σε Γ κατ βιβλία.

Το βασικό χαρακτηριστικό του είναι οτι κάνει τα 95% των όσων υπόσχεται χωρίς καμία μα καμία παραμετροποίηση.

Και μετά απο χρόνια ενασχόλησης με προγράμματα λογιστικής θεωρώ οτι είναι οχι το απλούστερο αλλά τολμώ να πω

με βεβαιότητα το πληρέστερο που κυκλοφορεί σήμερα.

Η βλακεία που ακούγαμε παλιά απο τους κατασκευαστές προγραμμάτων οτι δήθεν ηταν πλήρως παραμετροποιήσεων

ευτυχώς εξέλειπε απο το πρόγραμμα αυτό.

Και λέω βλακεία διοτι οι άσχετοι άφηναν ανοιχτά τα πάντα αφου δεν ήξεραν ποιο ηταν το σωστό που έπρεπε να κάνουν

με αποτέλεσμα να χάνουμε άσκοπα πολύτιμο χρόνο απο το κύριο έργο μας για να παραμετροποιούμε ατέλειες.

Τι το ιδιαίτερο έχουν οι εισαγωγές σας και θέλει κάποια ρύθμιση που εγω δεν χρειάστηκε να κάνω?

Ακόμα και το κύκλωμα των ενδοκοινοτικών λειτουργεί μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νικόλας

Καλημέρα συνάδελφε. Θα σου πω για ποιό λόγο έκανα αυτή την ερώτηση στην Έψιλον. Πέρασα κάποια στιγμή πιστωτικό τιμολόγιο έκπτωσης εκδοσής μας και παρατήρησα ότι στην περιοδική ΦΠΑ δεν αφαιρούνταν από το τελικό ποσό. Επικοινώνησα μαζί τους και μου υπέδειξαν να παραμετροποιήσω τους λογαριασμούς που χρησιμοποίησα. Το ίδιο συνέβει και με τις ενδοκοινοτικές. Γι' αυτό λοιπόν επικοινώνησα μαζί τους για να μου υποδείξουν αν χρειάζεται και στις εισαγωγές να κάνω κάτι αντίστοιχο μιας και στο υπόδειγμα που έχουν για αντιμετώπιση εισαγωγών στα Β' κατηγορίας υποδεικνύουν παραμετροποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νικόλας

Να προσθέσω επίσης ότι δεν υπάρχει λογαριασμός ΦΠΑ στο λογιστικό τους σχέδιο που να αναφέρεται στις εισαγωγές από τρίτες χώρες αλλά μόνο για ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Εγώ ποιόν υπολογαριασμό του 54 θα πρέπει να χρησιμοποιήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΣΑ ΤΗ ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ 4,37,4,287 , ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΑΡΘΡΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...