Jump to content
Sign in to follow this  
diba

Ανακοινώθηκαν Οι Τελικές Αλλαγές Στην Φορολογία - Η Νέα Κλίμακα - Πώς Θα Λειτουργούν Οι Αποδείξεις

Recommended Posts

Guest noname

ή όλοι θα σωθούμε ή όλοι θα πεινάσετε τώρα που έχουμε κρίση.

Σε μια παράφραση του στρατηγού που λέει στους φαντάρους

ή όλοι θα δοξαστούμε ή όλοι θα σκοτωθείτε

Guest ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ

....συγνωμη ρε παιδια και κυριοι..με ολο το θαρρος κλπ....

διαβαζω επι ωρα αυτο το υπεροχο φορουμ...

μα!! ποσα πραγματα πρεπει να ξερει ενας λογιστης? ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ??? κατι δεν στεκει καλα..στο Ελληνικο Συστημα....ειναι δυνατον ενας λογιστης να ξερει, να εφαρμοζει , να προλαβενει κλπ κλπ τοσα πραγματα και τοσες προθεσμιες?

ΠΑΡΑΛΟΓΟ !!!! συγνωμη κι ολας... :):lol: :lol:

Guest nonαme

και μετά να φταίει για όλα και να μην πληρώνεται επί πλέον.

Επείδη ακούγονται σενάρια για αυξήσεις σε ΦΠΑ , ΙΧ και έμμεσους φόρους κλπ ...

Παρακαλώ πολύ τους συναδέλφους που έχουν κάποιον δίαυλο επικοινωνίας με την Διοίκηση ή με τις αρμόδιες επιτροπές που εισηγούντε τα μέτρα , να τους πουν ότι εαν γίνει κάτι τέτοιο τότε όχι μόνο έσοδα δεν θα δει το Κράτος αλλά θα βουλιάξουμε σε σούπερ ύφεση (να μιλήσω και λίγο οικονομολογικά) .

Είναι απλώς παρανοϊκο και παράλογο να ελπίζει κάποιος είτε ευτωπαίος είτε έλληνας πολιτικός και οικονομολόγος ότι αυξάνοντας την έμμεση αλλά και την άμεση φορολογία μειώνοντας ταυτόχρονα την αγοραστική δύναμη , θα μειώσεις το έλλειμα . Εκτός αν πραγματικά θέλουμε να μειώσουμε το έλλειμα στους αριθμούς(και μόνο) και παράλληλα να αφανίσουμε την μικρή και μικρομεσαία επιχείρηση και τους μισθωτοσυνταξιαχούς, τότε πάω πάσο .

Λογικά η Διοίκηση θα ποντάρει ότι θα εισπράτει χιλιάδες προστίματα μιας και αμφιβάλλω αν πλέον κάποιος θα κόβει απόδειξη εκτός και αν αυξήσει τις τιμές (όποτε πάμε σε πληθωριστική οικονομία κλπ) .

Είναι τρομερά δύσκολο κάποιος να κατανοήσει ότι αν μια επιχείρηση έχει συντελεστή κέρδους 20% (λέμε τώρα....) , με αυτό το κέρδος (ξαναλέμε τώρα) θα πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ, ΔΟΥ , και λοιπές υποχρώσεις αλλά και να ζήσει με το δυσβάστακτό κόστος ζωής και ότι απλά δεν μπορεί να είναι βιώσιμη αν τελικώς είναι νόμιμη ????????

Ή μήπως θα έχει αυξανόμενη πελατεία και άρα αυξημένα έσοδα κάθε έτος (που θέλει η Διοίκηση) όταν οι μισθωτοί θα έχουν λιγότερο χρήμα να ξοδέψουν ??????

Κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είναι αλυσίδα όλα αυτά ??????

Και ακούω το πρώι τον συμπαθέστατο κατά τα άλλα κ.Καμπουράκη να τα βάζει με την αντιπρόεδρο των Εφοριακών γιατί τα τελευταία 2 χρόνια δε δουλέυουν οι εφοριακοί γιατί δεν είχε εισπράξει το κράτος , λες και οι εφοριακοί είναι εισπράκτορες και όχι επίστημονές (αλλά φταίνει και αυτοί που άφησαν το επάγγελμα τους να καταντήσει έτσι), τελικά όλους τους βολεύει αυτή η κατάσταση ????

Δεν θα ήταν πιο απλό να μειωθεί η φορολογία , να μειωθεί ο συντελεστής ΦΠΑ , να δώσει κίνητρα το Κράτος να αποσχολεις προσωπικό και να επενδύεις ακόμη περισσότερο στην επιχείρηση σου μειώνοντας τη φορολογία επιπλέον και πόσα άλλα πολύ απλά πράγματα μπορούν να γίνουν και τότε πράγματι να στέλνουμε στη πυρά όποιον φοροδιαφεύγει . Το έχω ξαναπεί στόχος του Κράτους θα πρέπει πρώτα από όλα να κάνει τον Έλληνα επιχειρηματία και πολίτη να έχει φορολογική συνείδηση χωρίς φόβο και πάθος και χωρίς να αναγκάζει κανένα να γίνεται κυνηγός αποδείξεων , δυστυχώς με αυτά τα μέτρα που ανακοινώνται κάτι τέτοιο φαντάζει ουτοπία .

Guest apomaz

Γεια σας

Οι αποδειξεις απο αγορές στο Internet μετρανε πχ βιβλια, ρούχα κλπ ?

Μιλαω για ηλεκτρονικά μαγαζια εξωτερικού και οχι ελληνικα που έχεις δυνατοτητα να κόψεις τιμολογιο. Ως γνωστον για όσους αγοράζουν απο εξωτερικο, απλως στέλνεται μια φωτοτυπια που περιλαμβάνει το ποσο, τον παραληπτη και τον αποστολεα και τις διευθυνσεις. Αυτες μπορουν να χρησιμοποιηθούν για το αφορολόγητο ?

Δεν μπορει να θέλεις να επιβαλεις ηλεκτρονικα ελενχόμενη τιμολόγηση και να μην υπάρχει σαφη οδηγια για αυτο (εκτος αν δεν την ξέρω)

Ευχαριστω

Γεια σας

Μιλαω για ηλεκτρονικά μαγαζια εξωτερικού και οχι ελληνικα που έχεις δυνατοτητα να κόψεις τιμολογιο. Ως γνωστον για όσους αγοράζουν απο εξωτερικο, απλως στέλνεται μια φωτοτυπια που περιλαμβάνει το ποσο, τον παραληπτη και τον αποστολεα και τις διευθυνσεις. Αυτες μπορουν να χρησιμοποιηθούν για το αφορολόγητο ?

Δεν μπορει να θέλεις να επιβαλεις ηλεκτρονικα ελενχόμενη τιμολόγηση και να μην υπάρχει σαφη οδηγια για αυτο (εκτος αν δεν την ξέρω)

Ευχαριστω

Σκέψου το αλλιώς ......

Ενισχύεις την ελληνική οικονομία ή μάλλον να το συγκεκριμενοποιήσω πιο τοπικιστικά , ενισχύεις το κατάστημα της γειτονιάς σου έτσι ώστε και εσύ να έχεις όφελος ????

ΥΓ Ναι ... Ναι .... ξέρω κλπ κλπ :):lol:

Γεια σας

Ευχαριστω

το οικονομικό επιτελείο αποφάσισε να χτυπήσει την φοροδιαφυγή στην Ελλάδα

αν μας δώσουν καλά λεφτά θα χτυπήσουμε και την φοροδιαφυγή στις άλλες χώρες

οπότε μόνο απο Ελλάδα μετρανε οι αποδείξεις

ΠΑΙΔΙΑ.ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ

"Εισόδημα μου=4.000 στην κλίμακα και 16.000 απο τόκους καταθέσεων

Εισόδημα συζύγου=1000 στην κλίμακα και 11.000 απο τόκους καταθέσεων.

να υποθέσω ότι επειδή οι τόκοι δεν μπαίνουν στην κλίμακα,έχω εισοδήματα κάτω των 6.000 ευρώ,άρα δεν χρειάζεται να μαζέψω αποδείξεις?

ή για τις αποδείξεις και μόνο,μετρά το σύνολο του εισοδήματος από όλες τις πηγές? "

Eιναι νωρις ακομα για να εχεις τετοιες ανησυχιες. Ειναι ολα σε εκκρεμοτητα.

Εξεταζεται η περαιτερω μειωση του αφοροληγου κατ αρχην στα 10000 ευρω.

Μειωνεται ακομα περισσοτερο η κλιμακα των 60000 κ των 40000 αντιστοιχα για να αναλογουν μεγαλυτεροι φοροι στα εισοδηματα αυτα.

Ψαλιδιζονται ολες οι εκπτωσεις δαπανων για γιατρους, νοσηλια, ασφαλιστρα ,ενοικια, διδακτρα φροντιστηριων , τοκοι στεγαστικων δανειων κλπ.

Επισης μελεταται κ η επιβολη φορου ιδιοκατοικησης που θα υπολογιζεται τεκμαρτα απο την εφορια κ θα προστιθεται στα υπολοιπα εισοδηματα για να φορολογηθει με την κλιμακα.

Μερικες μερες υπομονη.........

Εχω μια απορια ομως συναδελφοι.

Θα μπει ποτε κανενας φυλακη σε αυτη τη χωρα ?

Ρητορικη ερωτηση ε?

Δεν μπορούν να τσι βάλουνε στσι φλακές. Σε τούτονα φταίνε -είπανε μου- πάλι γι αλλοδαποί, απού μας ε γεμίσανε τσι φλακές και εδά - ίντα να κάνουμε και μεις - τσι αφήνουν ετούτους σας που λέεις αφλάκωτους...

Εκατάλαβες εδά, κουμπάρε Κρίτωνα ίντα γίνεται εκιά;

Κάνω μια απλή σκέψη!

Οι ιδιοκτήτες καταστημάτων που εξυπηρετούν Ελληνες αγοραστές , θα δεχθούν "βιασμό" για την έκδοση ΑΛΠ.

Οι ιδιοκτήτες τουριστικών καταστημάτων, που εξυπηρετούν κατεξοχήν αλλοδαπούς αγοραστές, θα εξακολουθούν να έχουν το "περιθώριο" της μη έκδοσης.

Οι πλανόδιοι....βενζινοπώλες....περιπτεράδες κλπ .....ούτε να το συζητάμε!!

δηλαδή , όσοι γλίτωναν και πριν....γλιτώνουν και τώρα!!

Τι θα κερδίσουν τελικά απο όλη αυτή την αναμπουμπούλα?? (θυμίστε μου ....γιατί μάλλον μπερδεύτηκα!)

Αν αρχίσουν να βάζουν φυλακή όσους φταίνε για την κατάστασή μας ποιός θα κυβερνήσει αυτόν τον τόπο?

Αν αρχίσουν να βάζουν φυλακή όσους φταίνε για την κατάστασή μας ποιός θα κυβερνήσει αυτόν τον τόπο?

..................και εμείς που τους ψηφίζουμε,τι θα απογίνουμε μετά??????????

Έχεις ακούσει αυτό που λένε στο χωριό μου:

"και με πονάει και μ'αρέσει"

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/5655

Με... δόσεις το νέο φορολογικό νομοσχέδιο.

Friday February 26, 2010 08:00 AM

Σε δόσεις θα δοθούν στη δημοσιότητα οι διατάξεις του νέου φορολογικού νομοσχεδίου το οποίο αναμένεται να κατατεθεί στην πλήρη του μορφή στη Βουλή στα τέλη Μαρτίου.

Με... δόσεις το νέο φορολογικό νομοσχέδιο.

Σε δόσεις θα δοθούν στη δημοσιότητα οι διατάξεις του νέου φορολογικού νομοσχεδίου το οποίο αναμένεται να κατατεθεί στην πλήρη του μορφή στη Βουλή στα τέλη Μαρτίου. Χθες πραγματοποιήθηκε η τελευταία συνεδρίαση της κεντρικής ομάδας συντονισμού για τη φορολογική μεταρρύθμιση υπό τον υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Παπακωνσταντίνου, ο οποίος δήλωσε ότι την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσουν να δίνονται στη δημοσιότητα οι διατάξεις του νομοσχεδίου προκειμένου να υπάρξει δημόσια διαβούλευση. Για το μείζον θέμα των αποδείξεων ο ίδιος δήλωσε ότι θα ισχύσει κανονικά η αρχική εξαγγελία της κυβέρνησης για σύνδεση του αφορολογήτου με τις αποδείξεις που πρέπει να συγκεντρώνουν κάθε χρόνο οι φορολογούμενοι. Ωστόσο ο ίδιος διευκρίνισε ότι θα υπάρξουν διορθώσεις και ότι θα υπολογίζεται το ύψος των αποδείξεων με αναλογικό τρόπο. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν θα ισχύσουν μόνο οι δύο συντελεστές (10% και 30%) αλλά περισσότεροι. Ακόμη ο κ. Παπακωνσταντίνου δήλωσε στα παρευρισκόμενα μέλη της επιτροπής ότι θα εφαρμοστεί σταδιακά καθολικό «πόθεν έσχες», αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι οι Ελληνες κατατάσσονται στη δεύτερη θέση μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών σε κατοχή πολυτελών τζιπ συγκεκριμένης μάρκας γερμανικής προέλευσης.

Πηγή Το Βήμα

Αφου σε αυτό το νομοσχέδιο , μείζον θέμα του, κατέλειξε να είναι αυτό των αποδείξεων , δεν νομίζω να χρειάζεται περισσότερη δημόσια διαβούλευση .

Αρκετά δημοσιοδιαβουλευτίκαμε , ήρθε η ώρα να περάσουμε στην επόμενη φάση, ή οποία θα είναι το καθολικό πόθεν έσχες το οποίο θα μπορούσε να είναι και ανα μάρκα αυτοκινήτων , σύμφωνα με το κόστος παραγωγής του .

Επίσης θα μπορούσατε να βάλετε και μια παράμετρο που θα αφορα το κόστος διαβίωσης και την ποιότητα ζωής του εργάτη της αντιστοιχης αυτοκινητοβιομηχανίας η οποία θα μπορούσε να φτάνει σε βάθος οικογενειακό .

Και μία ερώτηση , τα ονόματα των κατόχων των πολυτελών τζιπ συγκεκριμένης μάρκας γερμανικής προέλευσης δέν τα έχετε ?????

Εξωγήινοι είναι ???

Κοίτα να δεις που αυτό δεν το πρόσεξα στην πρώτη ανάγνωση...

Από εδώ

Τρόπος υποβολής

Οι φορολογούμενοι υποβάλλουν τις αποδείξεις σε ειδική φόρμα ηλεκτρονικά ή σε κλειστό φάκελο στη Δ.Ο.Υ.

Αυτό τι σημαίνει; Οτι οι ΔΦΕ οικον. έτους 2011 που θα υποβληθούν ηλεκτρονικά θα πρέπει να συνοδεύονται από υποβολή των αποδείξεων σε ηλεκτρονική φόρμα;

Εγώ δλδ που έχω σκοπό να πετάξω στους πελάτες μου το μπαλάκι της καταχώρησης των αποδείξεων (γιατί διαφορετικά θα πρέπει να προσλάβω 2-3 υπαλλήλους μόνο για να καταχωρούν αποδείξεις και να χρεώνω 300€ τη δήλωση), και στη συντριπτική τους πλειοψηφία θα καταχωρηθούν από τους πελάτες μου σε χειρόγραφες καταστάσεις, θα πρέπει να επιστρέψω στην υποβολή των ΔΦΕ στην εφορία;