Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν Οι Τελικές Αλλαγές Στην Φορολογία - Η Νέα Κλίμακα - Πώς Θα Λειτουργούν Οι Αποδείξεις


diba

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους !

Μια απλή διαπίστωση και από εμένα:

Εισόδημα έτους 30.000 (χωρισμένος με ένα παιδί) άρα πρέπει να μαζέψω 9.000 ευρώ αποδείξεις.

αυτά που δεν μπορώ να μετρήσω στις αποδείξεις:

4.000 διατροφή για το παιδί

3.000 δόση από δάνειο καταναλωτικό

5.000 ενοικίαση σπιτιού

4.000 παρακρατηθέν φόρος κλίμακας

3.000 ΔΕΚΟ, κινητό τηλέφωνο

500 ιατρικές δαπάνες

500 εισιτήρια

άρα έχω φτάσει στις 20.000 τα οποία είναι χαμένα για τις συγκεκριμένες αποδείξεις

Τώρα να προσθέσω και τυχόν μικροέξοδα, χαρτζιλίκι του παιδιού, κλπ φτάνω αρκετά ψηλότερα

και θα πρέπει από όλα τα υπόλοιπα να μαζεύω αποδείξεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ....

Άρα μπλέξαμε....

Υ.Γ. τελικά τα Ασφάλιστρα αυτοκινήτου μπαίνουν στις αποδείξεις ή θα πρέπει στην πάνω λίστα να προσθέσω και άλλα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη από τους επαγγελματίες και ειδικούς στο θέμα αλλά από ότι διαβάζω στον τύπο, από το δηλωθέν εισόδημα αφαιρούνται αρκετά από τα έξοδα που προαναφέρθηκαν , π.χ. διατροφές, νοίκια, γιατροί, ασφάλιστρα ζωής, εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία κλπ...

Μήπως δεν κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη από τους επαγγελματίες και ειδικούς στο θέμα αλλά από ότι διαβάζω στον τύπο, από το δηλωθέν εισόδημα αφαιρούνται αρκετά από τα έξοδα που προαναφέρθηκαν , π.χ. διατροφές, νοίκια, γιατροί, ασφάλιστρα ζωής, εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία κλπ...

Μήπως δεν κατάλαβα καλά;

Φίλε μου όταν αναφέρομαι σε διατροφή παιδιού αναφέρομαι στο ποσό που δίνω Διατροφή στην πρώην σύζυγο αποκλειστικά για το παιδί και αυτό δεν αναγράφεται καν στην φορολογική δήλωση, δηλαδή νόμιμα μαύρα λεφτά τα οποία δεν φαίνονται πουθενά, στην φορολογική δήλωση μπαίνει μόνο το ποσό που τυχόν δίνει για διατροφή ο ένας σύζυγος στον άλλον αλλά όχι για παιδιά.

Τα νοίκια, γιατροί, ασφάλειες ζωής, εισφορές, τόκοι δανείων κλπ, μπαίνουν στην φορολογική δήλωση έχοντας σημαντική φοροαπαλλαγή αλλά δεν μετράνε στο συγκεκριμένο ποσό που πρέπει να μαζέψουμε σε αποδείξεις για να συμπληρώσουμε το αφορολόγητο μας.

Άρα στην ουσία είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που έχει τέτοιες υποχρεώσεις να πιάσει το όριο σε αποδείξεις για το αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη από τους επαγγελματίες και ειδικούς στο θέμα αλλά από ότι διαβάζω στον τύπο, από το δηλωθέν εισόδημα αφαιρούνται αρκετά από τα έξοδα που προαναφέρθηκαν , π.χ. διατροφές, νοίκια, γιατροί, ασφάλιστρα ζωής, εισφορές στα ασφαλιστικά ταμεία κλπ...

Μήπως δεν κατάλαβα καλά;

Όντως δεν το έπιασες το θέμα.........

Πράγματι κάποιες δαπάνες από αυτές αφαιρούνται και μειώνουν το φόρο.........

.........................................

Αν ξοδέψει σε λοιπές δαπάνες για να έχει το αφορολόγητο άλλες 18000 θα του μείνουν 7487 για να πληρώσει το φόρο των 12500-13087 που θα προκύψει μετά την αφαίρεση των παραπάνω αναλυτικών δαπανών (ενοίκιο-ιατρικά-ασφάλιση)

Που θα τα βρεί;

.................................

Ωστόσο δεν μετράνε στο 30% που πρέπει να μαζέψεις για να έχεις τα πρώτα 12χιλ. αφορολογητα οπότε επειδή αυτά είναι σημαντικά ποσά που αφορούν βασικές δαπάνες μιας οικογένειας δεν μπορείς από τις λοιπές να φτάσεις το ύψος αποδείξεων που απαιτείται.

Με απλά λόγια οι αποδείξεις αφορούν δαπάνες διατροφής και ένδυσης και ψυχαγωγίας (πχ διακοπές αλλά χωρίς τα εισιτήρια) δεν είναι δυνατόν να φτάσουν σε ποσοστό 30% του εισοδήματος.

Οπότε δεν μπορείς να διασφαλίσεις το αφορολόγητο των 12000 συνεπώς μιλάμε για κατάργηση του αφορολόγητου ή μέρους αυτού από την πίσω πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ηρθε η ωρα να χυσουν και λιγο αιμα αυτοι που τοσα χρονια το ρουφανε οντας στο απυροβλητο?

Μα αφού τώρα Διομήδη θα βγουν και ήρωες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγανάκτιση με το αφορολόγητο και τις παγίδες του

e-mail αναγνώστη (εστάλη και σε άλλα ιστολόγια):

Έχουμε και λέμε : ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ για την κάλυψη του αφορολόγητου μας

1) Κάθε είδους λογιαριασμοί του σπιτιού μας ( ύδρευση, αποχέτευση,ηλεκτρισμός, τηλεπικοινωνίες, κινητά )

2) Κάθε είδους εισιτήρια ( Λεωφορεία, τρένα, αεροπλάνα )

3) Οι δαπάνες από φροντιστήρια, ιατρικές δαπάνες, ασφάλιστρα, εισφορές, ενοίκια, τόκοι, αμοιβές δικηγότων.

4) Τα έξοδα για απόκτηση αυτοκινήτου, σπιτιού κλπ.

Με απλά λόγια, όλα τα πάγια έξοδα κάθε οικογένειας εκτος από τα έξοδα για...

φαγητό και ένδυση

Αλλά στο μεταξύ δεν μπορούμε να πάρουμε αποδείξεις από λαϊκές αγορές, βενζινάδικα, περίπτερα, κυλικεία, πλανόδιοι μικροπωλητές, παρεμπόριο.

Επιπλέον δεν έχει ξεκαθαρίσει εάν ισχύει το αφορολόγητο για ΠΑΙΔΙΑ, όπως τις άλλες χρονιές.

Και εκεί ισχύει ότι πρέπει να καλυφθεί με αποδείξεις του 30% ;

Υπάρχει έστω και ένας ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ μπορεί να καλύψει το ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ χωρίς τις παραπάνω δαπάνες ;

Ο κόσμος, κύριε πρωθυπουργέ, χάνει την υπομονή του. Υφίσταται μείωση μισθού ( ακόμα και όσοι έχουν 3 και 4 και άνω παιδιά - χωρίς εξαίρεση ) και ταυτόχρονα καλείται να καλύψει το αφορολόγητο, χωρίς ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ.

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ άλλο αυτό τον εμπαιγμό.

http://taxalia.blogspot.com/2010/02/blog-post_4628.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο φακελλοι θα σταλουν....

ο ενας θα χτιζει το αφορολογητο

ο αλλος θα παιρνει τα μπονους ....

και εναν τριτο με μια μεγαλη μουντζα απο μενα ......

...., γιατι απ το λιγο που σκεφτηκα δεν βρισκω τι να βαλω ουτε στον πρωτο ουτε στον δευτερο, αφου οι κυριες δαπανες μας ειναι εισιτηρια, ενοικια , ΔΕΚΟ, κινητα τηλεφωνα, πετρελαια (για φοιτητη σε αλλη πολη) και ιδιαιτερα μαθηματα ανευ αποδειξεων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο φακελλοι θα σταλουν....

ο ενας θα χτιζει το αφορολογητο

ο αλλος θα παιρνει τα μπονους ....

και εναν τριτο με μια μεγαλη μουντζα απο μενα ......

...., γιατι απ το λιγο που σκεφτηκα δεν βρισκω τι να βαλω ουτε στον πρωτο ουτε στον δευτερο, αφου οι κυριες δαπανες μας ειναι εισιτηρια, ενοικια , ΔΕΚΟ, κινητα τηλεφωνα, πετρελαια (για φοιτητη σε αλλη πολη) και ιδιαιτερα μαθηματα ανευ αποδειξεων.....

Να σου προτεινω κατι πιο προσοδοφορο?

Στον τριτο φακελλο μπορεις να βαλεις ενα νομισμα του ενος ευρω με την υποχρεωση να αποδεχτουν τους δυο πρωτους χωρις πολλα πολλα

Ετσι θα ισοφαρισουν την μειωση του ΔΙΒΕΤ , εσυ θα παρεις το αφορολογητο με τα bonus και ολοι θα ειμαστε μια ωραια οικογενεια

Το ιδιο θα κανεις και για καθε πελατη σου χωριστα

Υ.Γ. Εαν θες να το παρατραβηξεις στον τριτο φακελλο θα βαλεις 1000 ευρω προσημειωμενα και θα καταγγειλεις το γεγονος

Πιεση στην κυβερνηση να περασει στο νομοσχεδιο να δινει αμοιβη οχι μονο σε καταγγελιες για δωροδοκιες που αφορουν λαθρεμπορια αλλα να το γενικευσουν για καθε ειδους δωροδοκια

Θα αμοιφθεις με το πενταπλασιο , θα τσιμπησεις το πενταχιλιαρο , οποτε στα παλαιοτερα των υποδηματων σου και το αφορολογητο και ολα

Δεν σου το χοντραινω , με το ιδιο χιλιαρικο( για να μην εχεις και προβλημα ρευστοτητας ) να κανεις το ιδιο με ολους τους πελατες σου διοτι αφενος τα νουμερα ειναι εξωπραγματικα αφετερου θα μεινουν τα τμηματα εισοδηματος κενα και δεν θα μπορεις να παρεις ουτε μια απλη βεβαιωση

Αει σικτιρ ....................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις .. ησυχάστε..

Ξύπνησαν τα ΜΜΕ και αφού τα βάλανε κάτω (με αρχηγό τον Αυτιά).. ξετίναξαν την διάταξη για τις αποδείξεις..

οπότε προβλέπονται διορθωτικές κινήσεις.. :lol:

Εκείνη η Τρέμη όμως, "φαγώθηκε" με το αφορολόγητο των επαγγελματιών και προβλέπω κακά ξεμπερδέματα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις .. ησυχάστε..

Ξύπνησαν τα ΜΜΕ και αφού τα βάλανε κάτω (με αρχηγό τον Αυτιά).. ξετίναξαν την διάταξη για τις αποδείξεις..

οπότε προβλέπονται διορθωτικές κινήσεις.. :lol:

Εκείνη η Τρέμη όμως, "φαγώθηκε" με το αφορολόγητο των επαγγελματιών και προβλέπω κακά ξεμπερδέματα.. :)

τι ειπε η Τρεμη ?

φτου δεν την προλαβα, μηπως τα ελεγε πανω που η Πετρουλα, ντυμενη φοροτεχνικος, ανελυε το φορολογικο και τις αποδειξεις ????

(μηπως βλεπουμε πολυ τηλεοραση ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειπε η Τρεμη ?

φτου δεν την προλαβα, μηπως τα ελεγε πανω που η Πετρουλα, ντυμενη φοροτεχινος, ανελυε το φορολογικο και τις αποδειξεις ????

(μηπως βλεπουμε πολυ τηλεοραση ? )

Μην αποκλειεις να εχει και αδεια ασκησεως ................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αποκλειεις να εχει και αδεια ασκησεως ................

πολυ πιθανο , τοσοι πηραν τοτε που ειχε ξεπουλημα ....

.....μη σου πω οτι τα ειπε και καλυτερα απο αλλους φοροτεχνικους που μιλανε τοσες μερες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειπε η Τρεμη ?

φτου δεν την προλαβα, μηπως τα ελεγε πανω που η Πετρουλα, ντυμενη φοροτεχνικος, ανελυε το φορολογικο και τις αποδειξεις ????

(μηπως βλεπουμε πολυ τηλεοραση ? )

τα έλεγε σωστά ή μήπως χρειάζεται να τη βοηθήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έλεγε σωστά ή μήπως χρειάζεται να τη βοηθήσουμε?

να τη βοηθησετε βεβαια , μικρη και απειρη ειναι ....

εσας ποιος θα σας βοηθησει μετα δεν ξερω .....smile.gif

(ο πληθυντικος δεν ειναι ευγενειας, ειναι για ολους τους φιλευσπλαχνους αρσενικους του κλαδου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφάλιστρα αυτοκινήτου, πυρός????ΜΠΑΙΝΟΥΝ?

Αυτή την απάντηση δεν την έχω πάρει ούτε εγώ, όσες φορές και αν έχω ρωτήσει, ούτε από ενημερωτικές εκπομπές της TV

Πιθανόν να μην έχει διευκρινιστεί ακόμα, γιατί δεν αναφέρεται πουθενά κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο φακελλοι θα σταλουν....

ο ενας θα χτιζει το αφορολογητο

ο αλλος θα παιρνει τα μπονους ....

και εναν τριτο με μια μεγαλη μουντζα απο μενα ......

...., γιατι απ το λιγο που σκεφτηκα δεν βρισκω τι να βαλω ουτε στον πρωτο ουτε στον δευτερο, αφου οι κυριες δαπανες μας ειναι εισιτηρια, ενοικια , ΔΕΚΟ, κινητα τηλεφωνα, πετρελαια (για φοιτητη σε αλλη πολη) και ιδιαιτερα μαθηματα ανευ αποδειξεων.....

Δύο φάκελλα θα στείλουμε.........

τρία φάσκελα θα πάρουμε.........

Αλλά στις εκλογές θα το έχουμε ξεχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καπελερης (ΥΠΕΕ) πριν λιγο πεταξε οτι ειναι αδικο οι ελ επαγγελματιες να κοβουν αποδειξη με την εισπραξη και το σωστο ειναι με την ολοκληρωση της παροχης

Τα ωραια δεν τα εχουμε ακουσει ακομα .....................

Το είπε και ο κ.Γεωργακόπουλος γγ οικονομικών και τελωνειακών θεμάτων , με πρόφαση τους γιατρούς , δηλαδή θα αλλάξεί και το άρθρο 48 .

Δύο πραγματάκια , βεβαίως και πρέπει να ληφθούν κάποια μέτρα και βεβαίως να (ξανα)κάνουμε υπομόνη , αλλά όμως φτιάξτε πρώτα το ριμάδι το κράτος και μετά κυνήγείστε τους φοροφυγάδες της γειτονιάς , γιατι ας μη γελίομαστε σχεδόν στο σύνολο τους τα μέτρα θα χτυπήσουν τις μικρές επιχειρήσεις και επιτέλους ας βγεί κάποιος από τους τόσους συναδέλφους που είναι κάθε μέρα στις τηλεοράσεις και να πει να σταματήσει εκείνη η παπαρολογία των δημοσιαγράφων για τους μισθωτούς και τους ελεύθερους επαγγελματίες .

Ας φτιάξει πρώτα το Κράτος την Υγεία τα νοσοκομεία και την παιδεία μας και μετά να μας ζητήσει τα ρέστα , ας βρεί που πήγαν τα λεφτά γιατί εγώ και καθένας μας δεν τα διαχειρίστικε , αλλά αυτοί που μας κυβερνούν και οι υφιστάμενοι τους και δε μπορεί ο κάθε υπουργός και βουλυτής να λέι στη φυλακή οι φοροφυγάδες (που μη νομίζετε θα μπουν στη φυλακή κάποιοι για να πουν ότι κάτι γίνεται μόνο που αυτοί θα είναι κάποιο καψεροί που δεν θα έχουν κόψει 10,20,100,1000 ευρώ) όταν οι αρχικλεφταράδες θα τα πίνουν στην υγεία μας ... :)

Ναι φοροδιαφυγή υπάρχει , αλλά ας βρεθεί κάποιος τυπικός με αυτά που ισχυούν σημέρα και με το κόστος ζωής που υπάρχει και αν κρατήσει πάνω απο ένα χρόνο τα ξαναλέμε .... :lol:

Αμφιβάλλω και για το επάγγελμα μας , θεωρώ ότι απλώς θα αναλάβουμε επιπλέον ευθύνες και μάλιστα με χαμηλότερες αμοιβές , ελπίζω να διαψευστώ αλλά ......

Όσον αφορά τον ΦΜΑΠ , νομίζω ο φίλος ype το είπε πολύ απλά , ναι μέν 400.000 αφορολογήτο , αλλά δεν αναφέρουν ότι αν αυξηθούν οι αντικειμενικές το ΕΤΑΚ θα μοιάζει παιδική χαρά ...

Πολλά μπορούμε να πούμε , αλλά μας πνίγει η απογοήτευση ..... Πάντως αν περιμένετε να πάρει αανάσα η οικονόμια με αυτά τα μέτρα είστε πολλοί σωστοί , μόνο που αυτό θα φαίνεται στα νούμερα γιατί στη πράξη θα δούμε κύμα κλεισίματος μαγαζιών με συνέπεια και κύμα απολύσεων και μέσα σε αυτά οι πραγματικά μεγάλες επιχειρήσεις θα έχουν τη δικαιολογία να μειώσουν το προσωπικό .....

Και κάτι τελευταίο , διάβασα κάποιον φίλο που έγραφε για μολδαβία κλπ , δε διαφωνώ , αλλά αν δείτε τις μεγάλες πολυεθνικές που κατασκευάζουν τα προϊόντα τους τότε θα βγάλουμε πολλά συμπεράσματα , εκτός αν θέλουμε να γίνουμε και εμείς τριτοκοσμικοί με εξαθλιωμένες συνθήκες εργασίας και μισθούς της πλάκας .... Προσωπικά δε διαφωνώ να μειωθεί η φορολογία των μεγάλων (αλλά και γενικά όλων) επιχειρήσεων γιατί κακά τα ψέμματα η ανάπτυξη βγαίνει από εκεί ,αλλά επιπρόσθετα να τους δίνει κίνητρα να παραμένουν στη χώρα , αντίθετα αν κάποια επιχείρηση να κάνει επενδύσεις εκτός χώρας να φορολογείται πιο επαχθέστερα (λίγο αυταρχικό αυτό , αλλά νομίζω πως είναι πιο δίκαια λύση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα για ενημερωση :

Εχουν κατεβει εδω και 2 βδομαδες στα Χανια τουριστικοι πρακτορες ( νταβατζηδες ειναι το σωστο αλλα τεσπα) του εξωτερικου και ακυρωνουν υπογεγραμμενα συμβολαια απο περυσι με τουριστικα γραφεια .

Προσοχη .Δεν κανουν μειωση συμβολαιου , αφηνουν τα ξενοδοχεια με προφαση την κριση .

Ακουγεται μαλιστα οτι αφηνουν τα ξενοδοχεια που δεν εχουν δανειακες υποχρεωσεις και κλεινουν με εξευτελιστικα συμβολαια τις βουτηγμενες στα δανεια επιχειρησεις ,που ενδιδουν στους εκβιασμους τους μη μπορωντας να κανουν αλλιως

Ξενοδοχουπαλληλοι εχουν αρχισει και ερχονται στα γραφεια μας και μας παρακαλουν να μεσολαβησουμε προκειμενου να βρουν δουλεια το καλοκαιρι σ επιχειρησεις που τους τηρουμε τα βιβλια .

Αυτα και ειμαστε ακομα στον Φλεβαρη .................

Υ.Γ. Και κατι ακομα: Τραπεζες

Εχει δοθει εντολη στους εκτιμητες μηχανικους να υποεκτιμουν τα ακινητα που προσημειωνουν ωστε να παιρνουν μεγαλυτερες εξασφαλισεις περιμενοντας προφανως μεγαλυτερο κραχ στα ακινητα

Επισης για αστεια ποσα εγγυητικων επιστολων ζητανε προσημειωσεις σε ακινητα

Αν δεν επανακρατικοποιησουν καποιες τραπεζες οι οποιες να δουλεουν με μικρα περιθωρια κερδους και να χτυπησουν τα ιδιωτικα ολιγοπωλια η πτωχευση ειναι προ των πυλων και δεν μας σωνει ουτε η Ευρωπη ουτε το ΔΝΤ ουτε κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχυλίζω απο οργή ,

θέλω να τους βρίζω κάθε δευτερόλεπτο , αλλα δεν βγαινει άκρη .

Για αυτο κάνω τα βραδυα στην αυλή μου επανάσταση .

Της αυλής η επανάσταση .

Τα βραδυα κάνω στην αυλή μου επανασταση

και η απλώστρα με κοιτάζει μ' απορία

βλέπω την καύτρα του τσιγάρου , φως ανάστασης

κ' ο αναπτηρας μου θα γραψει ιστορία.

Ρούχα απλωμένα σαν σημαίες ανεμίζουνε

και την καρέκλα μου εχω κάνει μαυρο άτι

ψευτικα λόγια στο μυαλό μου τριγυρίζουνε

μα εγω ειμαι εδώ , σας κυνηγώ απο γινάτι.

Η λεμονίτσα έχει ανθίσει μα είναι γέρικη

τι κ' αν πριν χρόνια την ξανάκαψε το χιόνι

έχει την τύχη να μην βλέπει τηλεόραση

να μην της καίνε τους χυμούς της με το ζόρι .

Αυτά ........

η συνέχεια στο επόμενο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ καλό φορολογικό νομοσχέδιο είναι αρκετό;

Το φορολογικό νομοσχέδιο που ανακοινώθηκε από την κυβέρνηση θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω τουλάχιστον καταπληκτικό.

Δεν πίστευα στα μάτια μου για το θάρρος του Οικονομικού Επιτελείου να πάρει τέτοιες ριζικές αποφάσεις. Η φορολογική δικαιοσύνη καθώς και η πάταξη μεγάλου μέρους της παραοικονομίας θα μπορούσε να είναι άμεσες συνέπειες μιας ορθής εφαρμογής του.

Ειλικρινά μπράβο τους και πάλι μπράβο τους.

Παρά ταύτα οφείλω – ως πολίτης - να παρατηρώ σφαιρικά το θέμα και όχι μονάχα από την καθαρά φορολογική του πλευρά....

Και εκεί υπάρχουν – όχι διαφωνίες – (εξάλλου είπα πως το νομοσχέδιο είναι καταπληκτικό) αλλά προβληματισμοί…

Αλήθεια ποια η στιγμή της εφαρμογής του…;

Η πάταξη της παραοικονομίας σημαίνει αύξηση των φόρων...

Ας μην ντρεπόμαστε και ας μιλήσουμε ντόμπρα....

Όταν λέμε φοροδιαφυγή εννοούμε το 98% των επαγγελματιών της Ελλάδας και το 50% των μισθωτών (ασφαλίζονται εκούσια ή ακούσια σε λιγότερα ποσά από ότι λαμβάνουν) και το 70% των συνταξιούχων (δεν δηλώνουν τα πραγματικά ενοίκια που λαμβάνουν). Νόμιμοι είναι το 2% των επιχειρήσεων, το 50% των μισθωτών, το 30% των συνταξιούχων, τα πιτσιρίκια και …εγώ. (σ.σ. όποτε μιλάει ο καθένας για τον εαυτό του συνήθώς έτσι απαντάει… Όλοι είναι παράνομοι εκτός απ’ αυτόν.)

Συνεπώς – με λίγα λόγια – η παραοικονομία της Ελλάδας είναι εν τι ουσία σχεδόν όλη η χώρα !!!

Η δε πάταξη της θα αναγκάσει την πλειοψηφία των πολιτών να πληρώσει πολύ - μα πάρα πολύ - περισσότερους φόρους, σε όλα τα επίπεδα. Μην βλέπουμε το επιχείρημα του Υπουργείου για μείωση του φόρου σε εισοδήματα έως 40.000 ευρώ.. Είναι μεν σωστό αλλά δεν λέει ότι εκτός του φόρο της φορολογικής μας δήλωσης είναι και ο ΦΠΑ, ο φόρος των καυσίμων, οι υπόλοιποι έμμεσοι ή άμεσοι φόροι αλλά και η αύξηση των τιμών των αγαθών και υπηρεσιών λόγω της νέας φορολογικής –αλλά δίκαιας – πολιτικής.. Αν τα συνυπολογίσουμε όλα τότε η πληρωμή των φόρων θα είναι σίγουρα αυξημένη.

Και ερωτώ…

Αυτό το καταπληκτικό φορολογικό νομοσχέδιο μήπως άργησε να έρθει;

Που θα βρεθούν ΤΩΡΑ τα χρήματα για την πληρωμή των – σωστών επαναλαμβάνω- αυτών φόρων; Είναι σίγουροι πως υπάρχουν χρήματα στην άκρη από τους επιτηδευματίες ή του ιδιώτες γενικά;

Ερωτώ: Η αύξηση της φορολογίας – αυτήν την περίοδο – δεν θα σημαίνει μείωση του χρήματος που θα κυκλοφορήσει στην αγορά; Δεν θα σημαίνει μια ψυχολογική πίεση στον καταναλωτή που θα ακούει μια φωνή να του λέει « Κάτσε σπίτι σου και μην καταναλώνεις ούτε 1 ευρώ γιατί θα δεις δύσκολες μέρες..»; Η τόνωση (..τι αστεία λέξη..!!) της αγοράς που πήγε;

Συνεπώς το εν λόγω νομοσχέδιο μπορεί να είναι φορολογικά άριστο, αλλά οικονομολογικά πάσχει…

Και πάσχει για έναν μονάχα λόγο: Επειδή είναι μόνο του…

Εννοώ ότι αν ταυτόχρονα βγουν και νομοσχέδια που να στηρίζουν πραγματικά την αγορά τότε μονάχα θα υπάρξει ελπίδα. Μόνο τότε θα υπάρξει ισορροπία στο σύστημα.. Δεν γίνεται να βγαίνει ένα καλό φορολογικό νομοσχέδιο χωρίς να αντιστοιχεί και ένα άλλο αντάξιο για την στήριξη της αγοράς.… Και βέβαια δεν εννοώ νομοσχέδια της λογικής, «σου βελτιώνω της δόσεις των δανείων σου για να… σου τα πάρω σε φόρους….»

Αυτό λοιπόν είναι και το σημείο που η κυβέρνηση κινδυνεύει να το πληρώσει με αίμα… Διότι άμα ασχοληθεί μονάχα βρίσκοντας τον καλύτερο τρόπο για να εισπράξει χρήμα και δεν ασχοληθεί αμέσως μετά με τον πολίτη τότε θα ξεχειλίσει το ποτήρι… Ο κόσμος δεν θα δεχτεί μια κυβέρνηση να εισπράττει για να πληρώνει απλώς τα δάνεια της. Θέλει μια κυβέρνηση να εισπράττει για να τα διοχετεύει αμέσως μετά σε μια Ποιοτική Υγεία, Παιδεία, Κοινωνική Μέριμνα, Στήριξη της Αγοράς, Ασφάλεια, Προστασία κ.τ.λ.

Αν η κυβέρνηση δεν προσέξει αυτήν την ισορροπία τότε αντί να αδράξει καρπούς από ένα σωστό φορολογικό νομοσχέδιο θα αδράξει αίμα ζεστό… (είτε δικό τους είτε του κοσμάκη …)

Αυτός ήταν ο προβληματισμός μου πάνω στην προσπάθεια της κυβέρνησης για την εξυγίανση του φορολογικού μας συστήματος…

Όμως εκτός της οικονομολογική διάσταση του θέματος υπάρχει και η ηθική…

Η καθυστέρηση δεκάδων ετών για λήψη ουσιαστικών μέτρων μου θυμίζει στο μυαλό μου την κάτωθι σκηνή:

«Βρίσκεσαι στην προβλήτα και δεν ξέρεις μπάνιο… Έρχεται κάποιος με φόρα και σου ρίχνει μία και σε ρίχνει στην θάλασσα… Σε αφήνει λίγο να σου ψιλο-φύγει η ψυχή και μετά βουτάει και σε βγάζει μισοπνιγμένο… Μετά καλεί τα τηλεοπτικά κανάλια για να δείξουν την ηρωική του πράξη….»

Καλή επιτυχία – με όλη την καρδιά μου - στην προσπάθεια των Ελλήνων, και όχι των Πολιτικών.…

Σταυρουλάκης Αρτεμ. Κωνσταντίνος

Άρθρο υπ’ αρ. 216 σε¨"Χανιώτικα Νέα"

Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απάντηση στο φορολογικό νομοσχέδιο και σε όποιο ανάλογο τέτοιο.

(αφιερωμένο και στον Κωστή)

Δεν μοιραστήκαμε τον πλούτο σας

Δεν θα πληρώσουμε την κρίση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματα τα οποία έπρεπε να γίνουν τμηματικά τα προηγούμενα χρόνια δεν έγιναν με αποτέλεσμα τώρα να έρθει το αυγό στον.... και να λαμβάνονται αποφάσεις(φορολογικό/ασφαλιστικό/ακίνητα) που αλλιώς θα τα απορροφούσε η αγορά και ο καθένας ατομικά και αλλιώς τώρα. Πολλοί κάναν λεφτά με πλάγιους τρόπους και τώρα διώχνουν τα λεφτά έξω. ΕΣΠΑ, αναπτυξιακός και λοιπά προγράμματα κινούνται με ρυθμούς χελώνας, εργολάβοι οφείλουν να αρχίσουν να αποδίδουν τον ΦΠΑ ακινήτων προ 5ετίας χωρίς να τα χουν πουλήσει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ μαζί με το νέο φορολογικό αν δεν υπάρξουν κινήσεις στο αναπτυξιακό κομμάτι η χώρα όπως πάντα θα βιώσει την κρίση που βίωσαν αγορές Αμερικής και Ευρώπης καθυστερημένα και μάλιστα με πολύ μεγαλύτερη ένταση. Ακάλυπτες επιταγές-συν/κές, μείωση τουρισμού, κλείσιμο βιοτεχνιών-μεταποιητικών (αρχικά) εταιριών, κάθετη πτώση τιμών ακινήτων, ραγδαία αύξηση ανεργίας(κάποιοι μιλούν για 25-30% σε 2 χρόνια), τράπεζες να ψάχνουν ρευστό και πολλά πολλά άλλα άρχισαν και έπονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μοιραστήκαμε τον πλούτο σας

Δεν θα πληρώσουμε την κρίση σας

Η αλήθεια - δυστηχώς - Γιάννη :

"Δεν μοιραστήκαμε τον πλούτο μου...

Για αυτό πληρώσε τουλάχιστον την κρίση μου...

Εξάλλου εγώ θα είμαι προσωρινά αλλού.... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...