Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν Οι Τελικές Αλλαγές Στην Φορολογία - Η Νέα Κλίμακα - Πώς Θα Λειτουργούν Οι Αποδείξεις


diba

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί στο πινακάκι στο δεύτερο κλιμάκιο του ισχύοντος νόμου βάζουν συντελεστή 25%, αφού αυτός που ισχύει αυτή τη στιγμή είναι 24%; (Ν. 3697/2008)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελααααααααααααααααααααααααααααα

πάμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

κάτι επικαιρο .

Στον Υπουργό με αγάπη :)

Και για να το προχωρήσω λίγο παραπάνω από τον Κίμωνα καθώς :

31. Κίνητρα για αποκάλυψη διαφθοράς και φοροδιαφυγής

Υιοθέτηση φορολογικής αμνηστίας για άτομα ή επιχειρήσεις που βοηθούν στην αποκάλυψη διεφθαρμένων δημοσίων λειτουργών. Αμοιβή όποιου οδηγεί σε σύλληψη για δωροδοκία που αφορά λαθρεμπορία με το ποσό πενταπλάσιο του ποσού της δωροδοκίας.

Και αποδείξεις και ονόματα cool.gifcool.gifcool.gifcool.gif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως βγαλατε κανενα συμπερασμα για δυο κλεφτες .....ελευθερους επαγγελματιες, θελω να πω, σε ενα σπιτι, ποσα τσουβαλια αποδειξεις πρεπει να μαζεψουν ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπημένοι μου συνάδελφοι

ενταξει όλα

με τα παιδιά έχουμε καταλάβει τι γίνεται

θα αυξάνουν το αφορολόγητο?

και τι θα γίνεται με τις αποδείξεις?

αν έχω 3 παιδιά, το εισόδημά μου είναι 20000€

το αφορολογητό μου θα είναι 12000 ή ...κάτι άλλο?

και πόσες αποδείξεις θα χρειάζομαι για να το κατοχυρώσω? 20000€ * 30% = 6000€ ή μήπως 12000€ * 10% = 12000€ ήηηηη μήπως 20000€ * 10% = 2000€

δεν μπορώ αλλα σενάρια κουράστικα

αν έχει καταλάβει κάποιος ας μου πει κι εμένα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως η διαβούλευση συνεχίζεται, μετά θα κατατεθεί στη Βουλή, μετά θα συζητηθεί και θα ψηφιστεί, μετά θα περιμένουμε τον συνδυασμό εγκυκλίων και υπουργικών αποφάσεων (όπου το ένα θα μπερδεύει το άλλο και όλα μαζί εμάς).............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπράβο για να το πάρει ένας πολιτικός , θα πρέπει να υπάρξει ένα τουλάχιστον αποτέλεσμα.

Τώρα αν καταφέρουν να φυλακίσουν παράλληλα,

πολιτικούς και παρατρεχάμενους σκανδαλοχωμένους και επιχειριματίες μπρουκληδες νεόπλουτους πονηρούς και αισχρούς φοροφυγάδες ,

που μου τρώνε τους φόρους που πληρώνω για τα παιδιά μου για να έχουν κόττερα βίλες και αμαξάρες ,

ε τότε ναι , χιλιά μπράβο και εγω το έχω πεί , θα πέσω μέσα στην κάλπη για πάρτυ τους.

Σε διαφορετική όμως περίπτωση θα πιάσω ντουφέκι και θα μάθω πως να ντουφεκάνε και οι κόρες μου , μια που γιό δεν έχω.

Οριακές καταστάσεις ..... θα δείξει .

Θα επιμένω οτι οσο δεν αλλάζουν την επίμαχη διάταξη και απο "Περί ΜΗ ευθύνης υπουργών" , να γίνει επιτέλους "Περί ΕΥΘΥΝΗΣ υπουργών" , τότε δεν αλλάζουν και τα υπόλοιπα που όλοι περιμέναμε αλλά..... μάλλον άδικα . Να κοπεί επιτέλους μαχαίρι ο ομφάλιος λώρος που θρέφει την διαπλοκή και την διαφθορά. Οσο επικρατεί η ατιμωρησία και η ασυδοσία στους παρανόμως πλουτίσαντες τι ψάχνουμε mon ami ? Γιατί δεν αλλάζουν την διάταξη ; Μήπως γιατί δεν έχουν χώρους για να τους ....χώσουν ; Αλλά βλέπεις να κινείται και κανένας Εισαγγελέας αυτεπαγγέλτως ; Στην Ιταλία , πατρίδα της Μαφίας και της λαμογιάς βρέθηκαν κάποιοι . Εδώ... άστο καλύτερα . Τα .......Φορολογικά Πιστοποιητικά μας μάραναν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίσεις από το Υπ..Οικονομικών για τις αποδείξεις καταναλωτικών δαπανών

......

......

.....

Προτεινόμενο όριο αποδείξεων: 15.000 ευρώ στον ελεύθερο και 30.000 ευρώ στους συζύγους που κατανέμεται κατά το ποσοστό του συνολικού εισοδήματος με κάλυψη πρώτα του απαιτούμενου αφορολόγητου και στους δύο συζύγους.

Προτεινόμενα όρια είναι αποδείξεων είναι αυτά???? :lol::):o:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καπελερης (ΥΠΕΕ) πριν λιγο πεταξε οτι ειναι αδικο οι ελ επαγγελματιες να κοβουν αποδειξη με την εισπραξη και το σωστο ειναι με την ολοκληρωση της παροχης

Τα ωραια δεν τα εχουμε ακουσει ακομα .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο καλό παιδί θα ανεβάσει ένα σούπερ excel για αυτόματο υπολογισμό του ΦΜΥ???????????????

Αν μας πεις με ποια κλίμακα θα γίνεται η παρακράτηση.. δλδ με αφορολόγητο 6000 ή 12000 με παιδιά ή όχι..

να στο φτιάξουμε.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAI ΑΦΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΕΝΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑΚΙ

Μια μέρα ένας ανθοπώλης πήγε να κουρευτεί στον κουρέα της γειτονιάς του.

Μετά το κούρεμα ρώτησε πόσο οφείλει, και ο κουρέας του είπε “Δεν θέλω χρήματα από εσένα σήμερα, είναι προσφορά του καταστήματος”.

Ο ανθοπώλης έφυγε ευχαριστημένος.

Οταν ο κουρέας πήγε την άλλη μέρα το πρωι να ανοίξει το μαγαζί του, βρήκε στην πόρτα του ένα σωρό τριαντάφυλλα και μια ευχαριστήρια κάρτα.

Αργότερα, έρχεται ένας μανάβης για κούρεμα, κι όταν ρώτησε πόσο κάνει, ο κουρέας του είπε “Δεν θέλω χρήματα, είναι προσφορά του καταστήματος”.

Ο μανάβης έφυγε ευχαριστημένος.

Οταν ο κουρέας πήγε να ανοίξει το μαγαζί του την άλλη μέρα το πρωί, βρήκε στην πόρτα του ένα τελάρο μ’ ένα σωρό φρούτα να τον περιμένει.

Κάποια μέρα ήρθε κι ένας βουλευτής για κούρεμα. Ρώτησε τι οφείλει, ο κουρέας του είπε “Τίποτα – δεν θέλω χρήματα – προσφορά του καταστήματος”, κι ο βουλευτής έφυγε ευχαριστημένος.

Οταν ο κουρέας πήγε την άλλη μέρα ν’ ανοίξει το μαγαζί του….

βρήκε στην πόρτα του…

ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΟΥΡΕΜΑ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Καπελερης (ΥΠΕΕ) πριν λιγο πεταξε οτι ειναι αδικο οι ελ επαγγελματιες να κοβουν αποδειξη με την εισπραξη και το σωστο ειναι με την ολοκληρωση της παροχης

Τα ωραια δεν τα εχουμε ακουσει ακομα .....................

ρε παιδια για να καταλαβω εσεις πιστευετε δηλαδη οτι με το να μας δωσουν μια πιστοποιηση θα ανα βαθμισουν το επαγγελμα μας?

ουτε τα κρητηρια ξερουμε ουτε ποιος θα μας την δωσει την πιστοποιηση αλλα το κυριωτερο γιατι θα μας την δωσει....

μηπως πιστευουν οτι θα κανουμε εμεις την δουλεια τους θα μας εχουν και συνενοχους και στο τελος θα χασουμε και τον πελατη

και καλα ενας ελ.επαγγελματιας ο μισθωτος τι θα γινει? ΜΗπως εμεις πρωτα απ ολα πρεπει να αναβαθμισουμε τους εαυτους μας και

το επαγγελμα μας που οι αμοιβες μας ειναι ελαχιστες και δεν μας πληρωνουν στο τελος. Μιλαω για ολους εμας που τρεχουμε απ τον πρωι

μεχρι το βραδυ και συμφωνων με εναν συναδελφο ..σιγα μην αφησω το παιδι μου για να καταγραφω αποδειξεις για μια δηλωση που δεν θα πληρωθω ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο καλό παιδί θα ανεβάσει ένα σούπερ excel για αυτόματο υπολογισμό του ΦΜΥ???????????????

Μην ξεχνάμε . Ενεργοποίηση Μακροεντολών για να δουλέψει.

Κάνε μερικές δοκιμές , γιατί το έφτιαξα μέσα σε δέκα λεπτά, και μπορεί να έχει λάθη.

FMY_2011.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μας πεις με ποια κλίμακα θα γίνεται η παρακράτηση.. δλδ με αφορολόγητο 6000 ή 12000 με παιδιά ή όχι..

να στο φτιάξουμε.. :)

Για τα παιδιά δεν το βλέπω να συνεχίζει....

Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έκατσα και άθροισα όλες τις αποδείξεις που μαζεύουμε στην οικογένεια από την αρχή του χρόνου. Σημειώνω ότι και εγώ και οι γυναίκα μου είμαστε μισθωτοί μηχανικοί στον ιδιωτικό τομέα , με συνολικό ετήσιο καθαρό εισόδημα 55.000+30.000 (σύνολο 85.000) Ευρώ χωρίς άλλα έσοδα. Άρα απαιτούνται αποδείξεις αξίας 15.000 για μένα (αν ισχύσει το όριο των 15.000) συν 9.000 της γυναίκας μου = 24.000.

Οι αποδείξεις των 40 ημερών είναι 3200 Ευρώ, και αν υποθέσουμε ότι έτσι συνεχίζουμε μέχρι την Πρωτοχρονιά, μάλλον ξεπερνάμε τα ελάχιστα όρια και φτάνουμε άνετα το όριο των 2Χ15.000=30.000. Αν βάλουμε μέσα μάλιστα αποδείξεις βενζίνης, κοινοχρήστων κλπ, εκτιμώ ότι θα είμαστε ΟΚ. Να σημειώσω ότι τις αποδείξεις τις μαζεύουμε ΟΛΕΣ! :)

Αναφέρω το προσωπικό μας παράδειγμα για να δείξω ότι τελικά ίσως και να μην είναι τόσο τραγικό να μαζευτούν οι αποδείξεις, ακόμη και για υψηλόμισθους.:lol:

Έχοντας αρνητικές εμπειρίες από το παρελθόν, οι Έλληνες είμαστε αρνητικοί σε οποιαδήποτε αλλαγή. Ίσως θα πρέπει να μην κατακρίνουμε βιαστικά ότι καινούργιο αλλά να δίνουμε λίγο χρόνο να δούμε στην πράξη πως δουλεύει. (Δεν αναφέρομαι σε όσα γράφονται στο forum, αλλά στις υπερβολές των ΜΜΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε . Ενεργοποίηση Μακροεντολών για να δουλέψει.

Κάνε μερικές δοκιμές , γιατί το έφτιαξα μέσα σε δέκα λεπτά, και μπορεί να έχει λάθη.

Ναι, εντάξει Κώστα...... Μας έπεισες......... :):lol: :lol:

Καλή δουλειά πάντως, ευχαριστούμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ρε γιατρέ δεν παίζεσαι με τίποτα!!! Δεν υπάρχει δεύτερος!!! Καλημέρα.)

Για το θέμα με το όριο των πληρωμών μέσω πιστωτικών καρτων κλπ

βαδίζουμε σιγά-σιγά στην ολοκληρωτική κατάργηση του απτού χρήματος.

Κάποια στιγμή ΟΛΕΣ οι συναλλαγές θα γίνονται μόνο μέσω καρτών από

τις ταμειακές μηχανές. Θα αγοράζω πχ ρούχα, αυτόματα θα αφαιρείται

ποσό από το λογ/σμο μου και θα μπαίνει στο λογ/σμο του μαγαζιού.

Αντίθετα από το λογ/σμο του πελάτη μου θα μπαίνουν τα χρήματα στο

δικό μου(θα έχω κι εγώ μηχάνημα στο γραφείο). Μετά από αυτό (επειδή θα

μπορεί να μου κλέψει κάποιος την κάρτα) θα μας βάλουν το τσιπάκι στο

χέρι!!! ("δεν θα μπορεί κάποιος να σας κόψει το χέρι"!!!)

Επίσης με το τσιπάκι στο χέρι θα κοιμόμαστε με ανοιχτές πόρτες!!!

"Δεν θα μπορεί κάποιος να σας κλέψει, γιατί το τσιπάκι μέσω gps θα δείχνει

ποιος μπήκε σπίτι σας" και φυσικά θα ξέρουμε και που θα έχει "κρυφτεί" μετά.

Αυτά προς το παρόν, βοηθειά μας και δεν διαβάζω Λιακόπουλο!!! Σκέψου να διάβαζα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................

Οι αποδείξεις των 40 ημερών είναι 3200 Ευρώ, και αν υποθέσουμε ότι έτσι συνεχίζουμε μέχρι την Πρωτοχρονιά, μάλλον ξεπερνάμε τα ελάχιστα όρια και φτάνουμε άνετα το όριο των 2Χ15.000=30.000. Αν βάλουμε μέσα μάλιστα αποδείξεις βενζίνης, κοινοχρήστων κλπ, εκτιμώ ότι θα είμαστε ΟΚ. Να σημειώσω ότι τις αποδείξεις τις μαζεύουμε ΟΛΕΣ! rolleyes.gif

.........................

τι συμπεριλαμβάνεις στο "ΟΛΕΣ";

Παράδειγμα με πραγματικά δεδομένα δήλωσης 2009.

Ελ.Επαγγ. με ετήσιο εισόδημα 60000,

υποχρέωση για αποδείξεις 60000*30%=18000

φορος (έστω με την προσκόμιση των αποδείξεων) 15600

Δαπανά:

εισφορες ΟΑΕΕ ~4365

ιατρικές δαπάνες 2248

ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ~3600

ενοίκια750*12=9000

εισιτήρια κλπ 1000

ιδ.ασφάλιση 2300

δίδακτρα 12000

Σύνολο δαπανών που δεν περιλαμβάνονται στις απαιτούμενες αποδείξεις 34513

υπόλοιπο εισοδήματος 25487

Αν ξοδέψει σε λοιπές δαπάνες για να έχει το αφορολόγητο άλλες 18000 θα του μείνουν 7487 για να πληρώσει το φόρο των 12500-13087 που θα προκύψει μετά την αφαίρεση των παραπάνω αναλυτικών δαπανών (ενοίκιο-ιατρικά-ασφάλιση)

Που θα τα βρεί;

Ας μη συζητήσουμε και για προκαταβολή επόμενης χρήσης κλπ

Όποιος συνάδελφος βρεί τη λύση να βγεί ο φόρος κάτω από το υπόλοιπο των 7487 θα πάρει αμοιβή την διαφορά και με τα υπόλοιπα θα πληρωθεί ο φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισόδημα μου=4.000 στην κλίμακα και 16.000 απο τόκους καταθέσεων

Εισόδημα συζύγου=500 στην κλίμακα και 11.000 απο τόκους καταθέσεων.

να υποθέσω ότι επειδή οι τόκοι δεν μπαίνουν στην κλίμακα,έχω εισοδήματα κάτω των 6.000 ευρώ,άρα δεν χρειάζεται να μαζέψω αποδείξεις?

ή για τις αποδείξεις και μόνο,μετρά το σύνολο του εισοδήματος από όλες τις πηγές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισόδημα μου=4.000 στην κλίμακα και 16.000 απο τόκους καταθέσεων

Εισόδημα συζύγου=500 στην κλίμακα και 11.000 απο τόκους καταθέσεων.

να υποθέσω ότι επειδή οι τόκοι δεν μπαίνουν στην κλίμακα,έχω εισοδήματα κάτω των 6.000 ευρώ,άρα δεν χρειάζεται να μαζέψω αποδείξεις?

ή για τις αποδείξεις και μόνο,μετρά το σύνολο του εισοδήματος από όλες τις πηγές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...