Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκαν Οι Τελικές Αλλαγές Στην Φορολογία - Η Νέα Κλίμακα - Πώς Θα Λειτουργούν Οι Αποδείξεις


diba

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια..θα συμφωνησω με τους παραπανω οτι αυτη η δουλεια με τις αποδειξεις οπως κ να το κανεις δεν πληρωνεται με τιποτα!!

οσο για την "ευκαιρια' του επαγγελματος μας συμφωνω εν μερη..αλλα για πειτε μου ποιος θα μας ποιστοποιει? πως θα ειναι αυτη η διαδικασια?τι επιπτωσεις θα εχει?αφου κυνηγαει την διαφθορα κ την φοροδιαφυγη πως θα εξαλιψει κ αυτο το φαινομενο με τους τοσους "σκορπιους' λογιστες που κλεβουν λεφτα απο το κρατος?

αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παντως τις τελευταιες μερες διαφαινεται ακομα ενα φυσικο ταλεντο των λογιστων.....

"γραφουμε" στο γυαλι βρε παιδι μου , εχουμε μια φωτογενεια κι αν δεν επαιζε και η Μενεγακη αυτο τον καιρο θα ειχαμε ξεπερασει και τους σεισμολογους ...!!!

αυτο ειναι το κλου στην ολη υποθεση και παρατηρω παντα διαοφορετικα προσωπα αναλογα με την υπαρχουσα κυβερνησηrolleyes.gif

επισης βρισκω απολυτα σωστη την αποψη για τα πειραματοζωα που αναφερθηκε παραπανω unsure.gif

αντε και καλη δυναμη σε ολους να απανταμε σε ερωτησεις laugh.gif απο αυριο τα τηλεφωνα θα παρουν φωτια σε εμενα ηδη αρχισαν απο σημερα smile.gif ωχ παλι χτυπαει! ουτε τον μικρο δεν θα με αφησουν να ταισωlaugh.gif

vassilis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέτρα αυτά - αν εφαρμοστούν - είναι κορμοτομή στο σύστημα.

Αρα θα χυθέι αίμα.

Μακάρι το αίμα που θα χυθεί να έιναι προς όφελος των επομένων γενεών.

Γιατί απεύχομαι την άλλη εκδοχή: Και να χυθεί αίμα και να μην υπάρξει αποτέλεσμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια..θα συμφωνησω με τους παραπανω οτι αυτη η δουλεια με τις αποδειξεις οπως κ να το κανεις δεν πληρωνεται με τιποτα!!

οσο για την "ευκαιρια' του επαγγελματος μας συμφωνω εν μερη..αλλα για πειτε μου ποιος θα μας ποιστοποιει? πως θα ειναι αυτη η διαδικασια?τι επιπτωσεις θα εχει?αφου κυνηγαει την διαφθορα κ την φοροδιαφυγη πως θα εξαλιψει κ αυτο το φαινομενο με τους τοσους "σκορπιους' λογιστες που κλεβουν λεφτα απο το κρατος?

αυτα...

Σκέψου.....και αν σκεφτείς πρώτα με το αποτέλεσμα και κατα δεύτερον με την αιτία τότε...δεν νομίζω να συμφωνήσεις ούτε εν μέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέτρα αυτά - αν εφαρμοστούν - είναι κορμοτομή στο σύστημα.

Αρα θα χυθέι αίμα.

Μακάρι το αίμα που θα χυθεί να έιναι προς όφελος των επομένων γενεών.

Γιατί απεύχομαι την άλλη εκδοχή: Και να χυθεί αίμα και να μην υπάρξει αποτέλεσμα....

Μηπως ηρθε η ωρα να χυσουν και λιγο αιμα αυτοι που τοσα χρονια το ρουφανε οντας στο απυροβλητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά , εδώ μιλάμε για τομές τέτοιες που αν ισχύσουν θα χυθεί αίμα όπως λεει και ο +λάκης.

Ποιες αποδείξεις και τρίχες , για τις αποδείξεις όπως ειπαν και τα παιδιά παραπανω , τους ενημερωνουμε όλους να φτιαχνουν τις καταστασεις μονοι τους , σιγα μην κατσει συναδελφος να κανει αυτην την δουλειά , πάει , το έκλεισε.

Εδω μιλάμε για νομοσχεδιο που δεν εχει όμοιο τα τελευταια 15 με 20 χρόνια .

Απο την φύση μου έχω μια γενικότερη άρνηση ως προς αυτα τα θέματα , αλλά η ουσία είναι αυτο ακριβώς που λέει ο Κωστής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μέτρα αυτά - αν εφαρμοστούν - είναι κορμοτομή στο σύστημα.

Αρα θα χυθέι αίμα.

Μακάρι το αίμα που θα χυθεί να έιναι προς όφελος των επομένων γενεών.

Γιατί απεύχομαι την άλλη εκδοχή: Και να χυθεί αίμα και να μην υπάρξει αποτέλεσμα....

"Γι’ αυτό σου λέω! Την άλλη φορά που θα μας ρίξουνε, να μην την κοπανίσουμε. Να ζυγιαστούμε, μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρεεε..."

Παραγγελιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sat, August 30, 2008

Πως να πληρώνετε μηδέν φόρο στα εταιρικά κέρδη; Μετακομίστε στη Μολδαβία

Τώρα και πολλά χρόνια είμαστε σε μια εποχή όπου τα κράτη ανταγωνίζονται μεταξύ τους για να προσελκύσουν επενδύσεις.

Ο λόγος για αυτό ειναι απλό. Όσες πιο πολλές επενδύσεις προσελκύσεις, τόσο χαμηλότερη θα ειναι η ανεργία, τόσο θα αυξάνετε το βιοτικό επίπεδο και τόσο περισσότερο τζίρο κάνει η οικονομία κτλ.

Είναι πραγματικά λυπηρό ότι σε μια εποχή φορολογικού ανταγωνισμού, η Ελλάδα να κάνει ανάποδη πλεύση.

Σε ένα ωραίο άρθρο στο Guardian: Regus quits Britain for Luxembourg, διαβάζουμε τα εξής:

Office rental firm Regus has become the latest company to quit Britain because of its uncompetitive tax regime.

The world’s biggest provider of office space said today it would move its head office and tax base to Luxembourg, through creating a holding company called New Regus which will be incorporated in Jersey and listed on the London Stock Exchange.

The group’s decision to leave the UK follows similar plans by asset manager Henderson Group and engineering group Charter to move their tax residences to Ireland, announced yesterday, rekindling fears of a mass outflow of British businesses. The pharmaceutical group Shire and publisher United Business Media have already moved their tax domiciles to Ireland.

The Treasury cut corporation tax to 28% from 30% in April, but it is still far higher than Ireland’s 12.5%. Charter cited the UK’s taxing of overseas subsidiaries’ profits as the main reason for its decision to relocate.

H Regus, η μεγαλύτερη εταιρεία ενοικίασης γραφείων και εταιρικών χώρων στον κόσμο αποφάσισε να μετακομίσει στο Λουξεμβούργο. Οι λόγοι ειναι υψηλή φορολογία καθώς και η πολύπλοκη φορολογική νομοθεσία στην Μεγάλη Βρετανία.

Δεν ειναι μόνο αυτή. Πρόσφατα πολλές άλλες επιχειρήσεις έχουν πάρει ανάλογη απόφαση και έχουν μετακομίσει στην Ιρλανδία όπου ο φόρος στις εταιρείες ειναι 12.5%.

Μεταξύ αυτών ειναι η Henderson Group, Charter engineering, Shire, United Business Media και πολλές άλλες.

Και αν νομίζετε ότι 12.5% φορολογία ειναι χαμηλή, υπάρχει μια άλλη χώρα που πρόσφατα κατέβασε την φορολογία στις επιχειρήσεις στο ΜΗΔΕΝ ... Zero, nada, zilch, nothing!!!

Αυτή η χώρα ειναι η Μολδαβία.

http://www.imf.org/external/pubs/ft/wp/2008/wp08203.pdf

Πιο πάνω ειναι το link όπου το IMF περιγράφει τις επιπτώσεις από αυτή την κίνηση της Μολδαβίας για την ευρύτερη περιοχή αλλά και για το μέλλον της εταιρικής φορολογίας.

Πριν από πάρα πολύ καιρό είχα πει ότι στο μέλλον, η φορολογία εκ μέρους των επιχειρήσεων θα ειναι εθελοντική! Η Μολδαβία ειναι η πρώτη απόδειξη αυτού.

Δεν περιμένω βέβαια πολλές άλλες χώρες να κάνουν το ίδιο σύντομα (σε βάθος χρόνου όμως ναι), απλά αυτό που θέλω να πω ειναι ότι η τάση κοιτάζοντας μπροστά ειναι για χαμηλότερους φορολογικούς συντελεστές στις επιχειρήσεις και όχι υψηλότερους.

Το πιο κάτω διάγραμμα μας απεικονίζει την φορολογική κλίμακα και τα έσοδα των εταιρικών φόρων ως ποσοστό του ΑΕΠ στην ανατολική Ευρώπη. Όπως δείχνουν τα διαγράμματα, όσο περισσότερο ρίχνουν τους φόρους τα κράτη της ανατολικής Ευρώπης, τόσο αυξάνονται τα έσοδα.

Το πιο κάτω διάγραμμα μας δείχνει τους φορολογικούς συντελεστές σε όλη της Ευρώπη. Θα παρατηρήσετε ότι, ακόμα και στις ανεπτυγμένες χώρες, οι φορολογικοί συντελεστές ειναι καθοδικοί.

Είναι κρίμα σε μια εποχή όπου οι φορολογικοί συντελεστές πέφτουν παντού, η Ελλάδα τους αυξάνει.

Ας κοιτάξουν αυτά τα διαγράμματα ορισμένοι Έλληνες πολιτικοί, διότι αν νομίζουν ότι αυξάνοντας την φορολογική κλίμακα θα αυξήσουν τα έσοδα, ειναι γελασμένοι. Το αντίθετο θα γίνει.

Γιώργος Καισάριος

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ποιος να ξερει να μας πεί ......

δεν βλέπω πουθενα να αναφερουν τα παιδιά μας σε σχεση με την κλίμακα ,

ιπτάμενοι και ναυτικοί πως θα φορολογηθούν ...........

στην κλίμακα και αυτοι?????

Ακουσα οτι σε δυο με τρεις εβδομάδες λεει θα ξανασυζητήσουν .........

και έξω έχει αρχίσει και γίνεται ο χαμός και κανενας μας δεν μπορεί να απαντήσει .

Θα απογοητευτώ πάλι πολυ γρήγορα , το αισθάνομαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με πρώτη ματιά είμαι μάλλον στους θιγόμενους ωστόσο μπορώ κατ΄αρχήν να το δω θετικά. Αλλά θα πάρω και κάτι ως ανταπόδοση δημόσια; Θα βελτιωθεί η ποιότητα των δημόσιων υπηρεσιών σε όλους μας;

Μπορώ να το δώ και ως ευκαιρία όπως λέει ο diba για τους λογιστές.

Εστιάζω κι εγώ σ΄αυτά που θίγει ο Soulis και κυρίως στο θέμα της ευθύνης.

Δεν την αποποιούμαι αλλά νομίζω χρειάζεται διευκρινήσεις.

π.χ.

Ο λογιστής θα ελέγχεται για την μεταφορά των δεδομένων των βιβλίων και του ορθού υπολογισμού του φόρου βάσει αυτών ή και για την νομιμότητα της εγγεγράμένης δαπάνης ή την πιθανή εικονικότητα της συναλλαγής;

και κάτι ακόμα..........

16. Επέκταση ΦΠΑ

Προβλέπεται η επέκταση ΦΠΑ σε οικονομικές δραστηριότητες που σήμερα δεν καλύπτονται ή απαλλάσσονται.

Δηλαδή αύξηση (μέσω ΦΠΑ) σε ιατρικές δαπάνες (αν περάσει από ε.ε.) δαπάνες εκπαίδευσης, δικηγόρων-συμβολαιογράφων.

Αυτό θίγει κυρίως τα χαμηλά εισοδήματα;

Επίσης τα τεκμήρια θα καλύπτονται από οικογενειακά εισοδήματα όπως τώρα ή από ατομικά;

Και τέλος μιλάμε για Φ.Μ.Α.Π. ή για φόρο κατοχής περιουσίας γενικά.

Ας είναι κι έτσι αν το θέλουμε αλλά μην μιλάμε για μεγάλη περιουσία στα 400χιλ.

Αν οπως λένε πλησιάσουν οι Αντικειμενικές τις πραγματικές (μακάρι) τότε ένα σπίτι 120τμ νεόκτιστο για τις ανάγκες μιας 4μελούς οικογένειας στην Αθήνα κάνει περίπου 350χιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη , ήδη ετοιμάζω καταστάσεις σε excel και οδηγίες για να έρχονται συμπληρωμένες οι καταστάσεις rolleyes.gifrolleyes.gifrolleyes.gifrolleyes.gif

(εξαιρούνται οι ευπαθείς κοινωνικές ομάδες)

Πάντως πιστεύω ότι δε θα υπάρξουν και πολλοί συνάδελφοι που θα ασχοληθούν με την καταγραφή των αποδείξεων,

μιλάμε για πολύ μεγάλο λούκι που δεν πληρώνεται με τίποτα.

Στέλιο,

Προσωπικά πιστεύω ότι ΔΕΝ θα καταχωρούνται ΜΙΑ-ΜΙΑ οι αποδείξεις,αλλά το σύνολό τους (π.χ 7350,00) σε κάποιον

κωδικό της δήλωσης και θα φυλάσσονται από τους φορολογούμενους για επίδειξη στις φορολογικές αρχές,σε περίπτωση

ελέγχου.

Σαφώς όμως πρέπει να ενημερώσουμε και τους πελάτες μας,ότι θα πρέπει να οργανωθούν,ώστε να μη μας πετάνε ένα

κιβώτιο με αποδείξεις διπλωμένες στα τέσσερα να τις ξεκαθαρίσουμε και να τις αθροίσουμε μόνοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούλη , ήδη ετοιμάζω καταστάσεις σε excel και οδηγίες για να έρχονται συμπληρωμένες οι καταστάσεις rolleyes.gifrolleyes.gifrolleyes.gifrolleyes.gif

(εξαιρούνται οι ευπαθείς κοινωνικές ομάδες)

Πάντως πιστεύω ότι δε θα υπάρξουν και πολλοί συνάδελφοι που θα ασχοληθούν με την καταγραφή των αποδείξεων,

μιλάμε για πολύ μεγάλο λούκι που δεν πληρώνεται με τίποτα.

Αν και δεν ασχολούμαι με δηλώσεις παρά μονο ως εξυπηρέτηση σε συγγενείς και φίλους αυστηρά ωστόσο νομίζω πως εσείς οι Ελ.Επαγ. δεν το γλιτώνετε.

Εκτός των επιτηδευματιών πελατών σας οι περισσότεροι που πηγαίνουν σε γραφεία για την δήλωση είναι είτε συνταξιούχοι είτε αλλοδαποί είτε άνθρωποι που δεν ξέρουν τι θα πεί Η/Υ.

Άρα ποιός θα κάνει την καταγραφή;

Πόσο χρόνο θα χρειαστεί για μια δήλωση;

Πόσο πρέπει να πληρωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ασχολούμαι με δηλώσεις παρά μονο ως εξυπηρέτηση σε συγγενείς και φίλους αυστηρά ωστόσο νομίζω πως εσείς οι Ελ.Επαγ. δεν το γλιτώνετε.

Εκτός των επιτηδευματιών πελατών σας οι περισσότεροι που πηγαίνουν σε γραφεία για την δήλωση είναι είτε συνταξιούχοι είτε αλλοδαποί είτε άνθρωποι που δεν ξέρουν τι θα πεί Η/Υ.

Άρα ποιός θα κάνει την καταγραφή;

Πόσο χρόνο θα χρειαστεί για μια δήλωση;

Πόσο πρέπει να πληρωθεί; Γιάννη όσο γιαυτό ζήτω που καήκαμε

Η δική μου άποψη είναι η ακόλουθη:

Προσωπικά πιστεύω ότι ΔΕΝ θα καταχωρούνται ΜΙΑ-ΜΙΑ οι αποδείξεις,αλλά το σύνολό τους (π.χ 7350,00) σε κάποιον

κωδικό της δήλωσης και θα φυλάσσονται από τους φορολογούμενους για επίδειξη στις φορολογικές αρχές,σε περίπτωση

ελέγχου.

Σαφώς όμως πρέπει να ενημερώσουμε και τους πελάτες μας,ότι θα πρέπει να οργανωθούν,ώστε να μη μας πετάνε ένα

κιβώτιο με αποδείξεις διπλωμένες στα τέσσερα να τις ξεκαθαρίσουμε και να τις αθροίσουμε μόνοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ποιός θα κάνει την καταγραφή;

Πόσο χρόνο θα χρειαστεί για μια δήλωση;

Πόσο πρέπει να πληρωθεί;

Προτείνω:

Το κόστος σύνταξης και υποβολής φορολογικών δηλώσεων να καλύπτεται από το Υπουργείο Οικονομικών ώστε να το σκεφτούν περισσότερο όταν προσθέτουν επιπλέον εργασίες για την σύνταξη της

Στο κάτω κάτω αυτοί έχουν ανάγκη, όχι ο φορολογούμενος!!! Ας βρει το κάθε εισόδημα με άλλο τρόπο και να στείλει την εκκαθάριση χωρίς καμία δήλωση! Μπορεί?? ΟΧΙ. Ε τότε ας πληρώσει!!!:P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..............

Σαφώς όμως πρέπει να ενημερώσουμε και τους πελάτες μας,ότι θα πρέπει να οργανωθούν,ώστε να μη μας πετάνε ένα

κιβώτιο με αποδείξεις διπλωμένες στα τέσσερα να τις ξεκαθαρίσουμε και να τις αθροίσουμε μόνοι μας.

και θα το πεις αυτό στον παππού που δεν ακούει ή δεν βλέπει ή ......ή ................

και θα γίνει αμέσως.

Εδώ εγώ που είμαι της "δουλειάς" τις μαζεύω σε μια σακκούλα και δεν έχω βρεί χρόνο να τις καταγράψω σε ένα excel για να μπορώ στο τέλος να κάνω άθροιση.

Τελος πάντων...............ας περιμένουμε τήν ψήφιση και μετά τις διευκρινήσεις και τα ξαναλέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ατομικο εισόδημα έχουν αναφέρει πως θα γίνεται η διαδικασία με τις αποδείξεις.Όσον αφορά όμως το αντρόγυνο πως θα γίνει άραγε που έχουν δύο εισοδήματα; Θα τις κόψουν στη μέση; Ξέρει κανένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ατομικο εισόδημα έχουν αναφέρει πως θα γίνεται η διαδικασία με τις αποδείξεις.Όσον αφορά όμως το αντρόγυνο πως θα γίνει άραγε που έχουν δύο εισοδήματα; Θα τις κόψουν στη μέση; Ξέρει κανένας;

Φαντάζομαι με μερισμό ανάλογα με το δηλωθέν εισόδημα αλλά...............

......................

Τελος πάντων...............ας περιμένουμε τήν ψήφιση και μετά τις διευκρινήσεις και τα ξαναλέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι με μερισμό ανάλογα με το δηλωθέν εισόδημα αλλά...............

Όπως το είπες φαντάζομαι. Κι εμένα η φαντασία μου οργιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άποψη.

τελικά όλοι θέλουν το χρόνο τους.΄

πως από την πασοκική παπαρολογία οι ίδιοι άνθρωποι κατορθώνουν να εφαρμόσουν ΣΩΣΤΑ ΜΕΤΡΑ. συμφωνώ απολύτως και περιμένω τις λεπτομέρειες με τις υπουργικές αποφάσεις. διότι "ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες"

μπράβο στον Κο Παπακωνσταντίνου & Σαχινίδη, περιμένω να παραμείνουν σε αυτή την αντίληψη και να μην μολυνθούν από τη γνωστή παπαρολογία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άποψη.

τελικά όλοι θέλουν το χρόνο τους.΄

πως από την πασοκική παπαρολογία οι ίδιοι άνθρωποι κατορθώνουν να εφαρμόσουν ΣΩΣΤΑ ΜΕΤΡΑ. συμφωνώ απολύτως και περιμένω τις λεπτομέρειες με τις υπουργικές αποφάσεις. διότι "ο διάολος κρύβεται στις λεπτομέρειες"

μπράβο στον Κο Παπακωνσταντίνου & Σαχινίδη, περιμένω να παραμείνουν σε αυτή την αντίληψη και να μην μολυνθούν από τη γνωστή παπαρολογία..

O πολυς κοσμος ειναι ετοιμος να δεχτει μετρα προς την σωστη κατευθυνση

Εαν , λεω εαν ομως οι υπουργικες αποφασεις αρχισουν τις εξαιρεσεις και τα παραθυρακια , θα εχουμε εξεγερση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπράβο για να το πάρει ένας πολιτικός , θα πρέπει να υπάρξει ένα τουλάχιστον αποτέλεσμα.

Τώρα αν καταφέρουν να φυλακίσουν παράλληλα,

πολιτικούς και παρατρεχάμενους σκανδαλοχωμένους και επιχειριματίες μπρουκληδες νεόπλουτους πονηρούς και αισχρούς φοροφυγάδες ,

που μου τρώνε τους φόρους που πληρώνω για τα παιδιά μου για να έχουν κόττερα βίλες και αμαξάρες ,

ε τότε ναι , χιλιά μπράβο και εγω το έχω πεί , θα πέσω μέσα στην κάλπη για πάρτυ τους.

Σε διαφορετική όμως περίπτωση θα πιάσω ντουφέκι και θα μάθω πως να ντουφεκάνε και οι κόρες μου , μια που γιό δεν έχω.

Οριακές καταστάσεις ..... θα δείξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπράβο για να το πάρει ένας πολιτικός , θα πρέπει να υπάρξει ένα τουλάχιστον αποτέλεσμα.

Τώρα αν καταφέρουν να φυλακίσουν παράλληλα,

πολιτικούς και παρατρεχάμενους σκανδαλοχωμένους και επιχειριματίες μπρουκληδες νεόπλουτους πονηρούς και αισχρούς φοροφυγάδες ,

που μου τρώνε τους φόρους που πληρώνω για τα παιδιά μου για να έχουν κόττερα βίλες και αμαξάρες ,

ε τότε ναι , χιλιά μπράβο και εγω το έχω πεί , θα πέσω μέσα στην κάλπη για πάρτυ τους.

Σε διαφορετική όμως περίπτωση θα πιάσω ντουφέκι και θα μάθω πως να ντουφεκάνε και οι κόρες μου , μια που γιό δεν έχω.

Για να μην τις κανεις θηλυκες ραμπο και μετα δεν βρισκεις να τις παντρεψεις , μηπως ειναι καλυτερα να κανεις μια τελευταια προσπαθεια για τον γιο ?

Οριακές καταστάσεις ..... θα δείξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλλο παλι πως σας φαινεται που απο 1/1/2011 πασα συναλλαγη μεταξυ ιδιωτων ανω των 1500ευρω για να ειναι νομιμη θα θελει πιστωτικη καρτα ή διγραμμη επιταγη δηλαδη εκτος απο εμενα που ειναι προβλημα η μαννα μου στο χωριο οταν θελει να αντικαταστηση τον γαϊδαρο της για γερασε και δεν τραβαει αλλο και αν ενας νεος και κοτσονατος κοστιζει

πανω απο 1500ευρω θα πρεπει να βγαλει καρνε??????? βοηθα παναγια μου τι ειναι παλι τουτο unsure.gifunsure.gifunsure.gif

και ενα αλλο επειδη Ελλαδα δεν ειναι μονο τα μεγαλα αστικα κεντρα αλλα και τα χωρια στα οποια ζουν οι μισοι κατοικοι οταν καποιος απο αυτους εχει π.χ 13000 εισοδημα πρεπει να προσκομηση 3900 ευρω αποδειξεις σωστα ? ενας που ζει στο χωριο μπορει πραγματι να μην ξοδευει ρε φιλε τοσα λεφτα ολο τον χρονο διοτι εχει τον κηπο του ,την κοττουλα του, το κατσικακι του, και πιθανως να μην τρωει και καθε μερα κρεας ουτε να αλλαζει τα επιπλα του και τα χαλια του και φυσικα δεν πηγαινει ουτε στις ταβερνες ουτε στα μπουζουκια,ουτε θεατρο,ουτε στις βιτρινες διοτι δεν υπαρχουν,ουτε σουπερ μαρκετ διοτι δεν υπαρχει μονο στο μπακαλικο του χωριου του παει και αυτο με το σταγονομετρο διοτι εχουν μαθει σε αλλο τροπο ζωης αυτος τι θα γινει θα πληρωση και φορο απο πανω? αυτο ομως μπορει να ισχυει και για καποιον π.χ στην αθηνα και εγω ο ιδιος τοσα που ζητανε στο εισοδημα μου μπορει να μην τα ξοδεψω για διαφορους λογους και οταν εχεις και παιδι με ξεχωριστο εισοδημα που ζητανε και απο αυτο αλλες 5000 ευρω σε αποδειξεις ενω οι οικιακες δαπανες ειναι κοινες και παρολα αυτα σε υποχρεωνουν να συγκεντρωσης π.χ 17000 ευρω οικογενειακες αποδειξεις που να τις βρω αφου μπορει να μην ξοδεψα τοσα? να τις γεννησω? ή να τις αγορασω ?πρεπει να μου παρουν extra φορο επειδη δεν εκανα την δικη τους δουλεια να γινω φοροεισπρακτωρας με το ζορι? ετσι θα με αναγκαζουν να κλεβω απο οπου μπορω αφουετσι και αλλιως δεν εχω και μεγαλα τεκμηρια δεν θα χασουν απο την αλλη? αυτο δεν ειναι δικαιο και ειναι μονο η δικη μου αποψη οποιος δεν συμφωνει ας την παραβλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρόεδρος της Ευρωζώνης Jean Claude Junker αναμένεται να πραγματοποιήσει τηλεδιάσκεψη με τους υπουργού Οικονομικών της Ευρωζώνης στις 16.00 ώρα Ελλάδας σχετικά με πιθανή βοήθεια προς την Ελλάδα σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της Le Monde.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα της le Monde στην τηλεδιάσκεψη αναμένεται να συμμετάσχει και ο Πρόεδρος της ΕΚΤ Jean Claude Trichet.

Y.Γ.Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, είναι καλοί άνθρωποι

Αρτέμης Μάτσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...