Προς το περιεχόμενο

Εκπροθεσμη Υποβολη Συγκεντρωτικων Καταστασεων


INTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ατομικη επιχειρηση με Β΄κατηγοριας :

1. Δεν έχει καταχωρηθει τιμολογιο καθ. αξιας 500 € ετους 2007 , με αποτελεσμα απαντες δηλωσεις να ειναι λαθος (ΦΠΑ,Ε1,συνκεντρωτικες)

2. Συγκεντρωτικες οικ.2009 ειναι λαθος .

Να κανω συμπληρωματικες ΜΥΦ 2007 & 2009 και ποιο ειναι το πρόστιμο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρόστιμα που επιβάλλονται - Παραδείγματα

Σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. ζ’ της παρ. 6 του άρθρου 5 του Ν 2523/1997 όπως ίσχυαν πριν την αντικατάστασή τους με το άρθρο 33 του Ν 3522/2006 (ΦΕΚ Α΄ 276), σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής στοιχείων του άρθρου 20 μετά το τέλος του έτους που έληξε η προθεσμία υποβολής τους, καθώς και στις περιπτώσεις παράλειψης καταχώρησης αντισυμβαλλομένων ή ανακριβούς καταχώρησης της αξίας, εφόσον οι ανωτέρω παραλείψεις και ανακρίβειες αφορούν μεγέθη συνολικής αξίας πάνω από 14.673 ευρώ, εφαρμόζεται ΣΒ με αριθμητική τιμή τρία (3).

Όπως παρατηρούμε, στη διατύπωση των ως άνω διατάξεων δεν γίνεται ρητή αναφορά για το εάν το μέγεθος (διαφορά) των 14.673 € προκειμένου να προσδιορισθεί το πρόστιμο με ΣΒ = 3, αφορά και τις δύο καταστάσεις δηλαδή πελατών και προμηθευτών αθροιστικά ή αναφέρεται μόνο στη μία, γεγονός που αποτέλεσε και τη γενεσιουργό αιτία των συχνών ερωτημάτων, αποριών και παρερμηνειών σχετικά με το συνολικό ύψος του προστίμου που επιβάλλεται.

Το ότι το μέγεθος (διαφορά) των 14.673 € (Σ.Σ. πριν την καθιέρωση του ευρώ ήταν 5.000.000 δρχ.) αφορούσε μέγεθος συνολικής αξίας ανά κατάσταση προμηθευτών - πελατών, δηλαδή το ότι εξετάζαμε την υπέρβαση του ορίου αυτού ή στην κατάσταση πελατών ή στην κατάσταση προμηθευτών και υπολογίζαμε το πρόστιμο με ΣΒ = 3, εφόσον το υπερέβαινε τουλάχιστον στη μία από αυτές και όχι αθροιστικά και στις δύο, είχε γίνει δεκτό από τη Διοίκηση με τις εγκυκλίους Πολ. 1317/2.12.1997 (Ερμηνευτική των διατάξεων του Ν 2523/1997) και κυρίως Εγκύκλιο Πολ. 1010/12.1.2000 (Ερμηνευτική των διατάξεων του Ν 2753/1999) αλλά παρά το γεγονός αυτό οι αμφισβητήσεις και οι παρερμηνείες εξακολουθούσαν να υφίστανται προφανώς λόγω της μη ρητής αναφοράς στο κείμενο του νόμου της φράσης ανά κατάσταση όπως προαναφέραμε.

Με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 33 του Ν 3522/2006 (ΦΕΚ Α΄ 276) αντικαταστάθηκε η περ. ζ’ της παρ. 6 του άρθρου 5 του Ν 2523/1997 και με την αντικατάσταση αυτή συμπεριλαμβάνεται πλέον η εν λόγω φράση «ανά κατάσταση» στο κείμενο του νόμου και αναδιατυπώνονται οι προαναφερθείσες διατάξεις με τρόπο ώστε να προκύπτει με περισσότερη σαφήνεια πλέον το ύψος του προστίμου που επιβάλλεται για κάθε περίπτωση παράβασης που αφορά τις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών - προμηθευτών της παρ. 1α του άρθρου 20 του ΚΒΣ.

Έτσι μετά την προαναφερθείσα αντικατάσταση, με τις διατάξεις των δύο πρώτων εδαφίων της περ. ζ’ της παρ. 6 του άρθρου 5 του Ν 2523/1997 ορίζεται πλέον ότι, «Σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής στοιχείων της παρ. 1 του άρθρου 20 μετά το τέλος του έτους που έληξε η προθεσμία υποβολής τους, καθώς και στις περιπτώσεις παράλειψης καταχώρησης αντισυμβαλλομένων ή ανακριβούς καταχώρησης της αξίας ο συντελεστής βαρύτητας (ΣΒ) διαμορφώνεται σε τρία (3), εφόσον οι ανωτέρω παραλείψεις και ανακρίβειες αφορούν μεγέθη συνολικής αξίας πάνω από δεκατέσσερις χιλιάδες εξακόσια εβδομήντα τρία (14.673) € ανά κατάσταση.

Ο ίδιος συντελεστής ισχύει και σε περίπτωση μη υποβολής στοιχείων, εκτός αν ο υπόχρεος μέχρι τη λήξη της προθεσμίας εξώδικης επίλυσης της διαφοράς ή άσκησης εμπρόθεσμης προσφυγής κατά της απόφασης επιβολής προστίμου υποβάλλει εκπρόθεσμα τα στοιχεία και προκύπτει ότι τα συνολικά μεγέθη ανά κατάσταση είναι μέχρι του ορίου του προηγούμενου εδαφίου, οπότε εφαρμόζεται συντελεστής βαρύτητας ίσος με τη μονάδα».

Ενόψει των ανωτέρω, τα πρόστιμα που επιβάλλονται κατά περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής των συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών - προμηθευτών έχουν ως ακολούθως.*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Μια ερώτηση..

Θέλω να υποβάλλω σύμφωνα με τη ΠΟΛ 1190 7/09/2011 εκπρόεθσμη συγκεντρωική-αρχική για τη χρήση 2006..

Θ α χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα που έχει στο axisnet για τη χρήση 2006?

Για τις χρήσεις 2007 και μετά το αντίστοιχο πρόγραμμα?

Επίσης το αρχείο το θέλουν σε zip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση..

Θέλω να υποβάλλω σύμφωνα με τη ΠΟΛ 1190 7/09/2011 εκπρόεθσμη συγκεντρωική-αρχική για τη χρήση 2006..

Θ α χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα που έχει στο axisnet για τη χρήση 2006? Ναι

Για τις χρήσεις 2007 και μετά το αντίστοιχο πρόγραμμα? Για το 2007 και μετά είναι το ίδιο πρόγραμμα

Επίσης το αρχείο το θέλουν σε zip? Όχι αλλά πρέπει να μετονομαστεί σε IL01. Το κακό είναι ότι πολλές εφορίες το θέλουν μόνο σε δισκέττα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά για΄τι είχα σκοπό να τα παώ τη Πέμπτη όταν έληγε η απεργία ζιπαρισμένα...Τι είναι αυτό το IL01???

Eχει σημασία η ονομασία? Εγώ π.χ το ονομάζω με την ονομασία του πελάτη στα λατινικά και κολλητά τη χρήση που αφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει καμια δεκαρια μεχρι στιγμής συγκεντρωτικές καταστάσεις προηγούμενων ετων σε δυο ΔΟΥ τις δέχονται μόνο με δισκέτα και όταν κανεις αποθήκευση ως το αρχειο από το προγραμματάκι του gsis καλό είναι να το μετονομάσεις IL01 και μετά να το αποθηκευσεις στη δισκέτα των 3,5''!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε μπορώ να καταλάβω π.χ αν γράψω στη δισκέτα kotlistianos2009 ποιο είναι το πρόβλημα..?

Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ HELPPPP....

Γεια σας.

Θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά πρέπει να μου πείτε γιατί είναι η πρώτη φορά φέτος που υποβάλλω συγκεντρωτική,καθώτι πρωτάρης! :lol:

1.Υποβάλλω την συγκ/κη πελ-προμ ηλεκτρονικά,πρέπει να την υποβάλλω και στην ΔΟΥ ή αρκεί η ηλετρονική υποβολή?

2.Επίσης αν ο υπολογιστής μου δεν δέχεται δισκέτα(είναι νέο μοντέλο),τότε τι κάνω?

3.Στην ηλεκτρονική υποβολή μπορώ να γράψω μία -μία εγγραφή πάνω από 300€ αντί να το στείλω με συμπιεσμένο αρχείο??(έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω...) :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ηλεκτρονική υποβολή

3) Ή θα τη στείλεις με συμπιεσμένο αρχέιο ή θα συμπληρώσεις μία-μία τις εγγραφές μέσα στη φόρμα του taxisnet..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Γεια σας.

Θέλω να κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά πρέπει να μου πείτε γιατί είναι η πρώτη φορά φέτος που υποβάλλω συγκεντρωτική,καθώτι πρωτάρης! :lol:

1.Υποβάλλω την συγκ/κη πελ-προμ ηλεκτρονικά,πρέπει να την υποβάλλω και στην ΔΟΥ ή αρκεί η ηλετρονική υποβολή? ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ

2.Επίσης αν ο υπολογιστής μου δεν δέχεται δισκέτα(είναι νέο μοντέλο),τότε τι κάνω?

3.Στην ηλεκτρονική υποβολή μπορώ να γράψω μία -μία εγγραφή πάνω από 300€ αντί να το στείλω με συμπιεσμένο αρχείο??(έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω...) :mellow:

ΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ HELPPPP....

ΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΕΞΗ

τι θα πει πάλι αυτό?

Τελικά είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό αν τις έχω υποβάλλει ηλεκτρονικά να τις υποβάλλω και σε δισκέτα στη ΔΟΥ? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα πει πάλι αυτό?

Τελικά είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό αν τις έχω υποβάλλει ηλεκτρονικά να τις υποβάλλω και σε δισκέτα στη ΔΟΥ? :o

Μόνο Ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε μπορώ να καταλάβω π.χ αν γράψω στη δισκέτα kotlistianos2009 ποιο είναι το πρόβλημα..?

Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό...:rolleyes:

Το taxis ειναι το προβλημα. Χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ αφού υποβάλλω τη συγκεντρωτική ηλεκτρονικά να μπω και να το αρχείο που υπέβαλα ή

πρεπει πριν την υποβάλλω να την αποθηκεύσω σε USB ώστε να την έχω σαν αρχείο?

ευχαριστώ

Σημείωση: θα συμπληρώσω 1-1 τις εγγραφές και όχι από αρχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ αφού υποβάλλω τη συγκεντρωτική ηλεκτρονικά να μπω και να το αρχείο που υπέβαλα ή

πρεπει πριν την υποβάλλω να την αποθηκεύσω σε USB ώστε να την έχω σαν αρχείο?

ευχαριστώ

Σημείωση: θα συμπληρώσω 1-1 τις εγγραφές και όχι από αρχείο...

Εφόσον υποβάλεις το αρχείο και γίνει η δήλωση οριστική μπορείς μέσα από την εφαρμογή του taxis να δείς όλες τις εγγραφές αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υποβάλεις το αρχείο και γίνει η δήλωση οριστική μπορείς μέσα από την εφαρμογή του taxis να δείς όλες τις εγγραφές αναλυτικά.

Εως 50 εγγραφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτησούλες:

1.Υποβολή Συγκ.Έδρας με όλες τις εγκαταστάσεις:πότε επιλέγω ναι και πότε όχι?

2.Αριθ.Εγκ/σης:πότεεπιλέγω ενιαία υποβολή και πότε 0 έδρα?

ευχαριστώ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε μπορώ να καταλάβω π.χ αν γράψω στη δισκέτα kotlistianos2009 ποιο είναι το πρόβλημα..?

Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό...:rolleyes:

αυτό είναι πραγματικά για τα άγραφα!!! τι σχέση έχει η ονομασία του αρχείου είναι κάτι που δεν το έχω καταλάβει ακόμα και ούτε πρόκειται! το άλλο ακαταλαβίστικο είναι ότι η ΔΟΥ δεν μπορεί να διαβάσει cd θέλει μόνο δισκέτα και άντε να βρεις δισκέτες να αγοράσεις και floppy να το γράψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά......

Για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια που έως τώρα δεν υπέβαλαν συγκεντρωτικές,φέτος τι κάνουμε?

Λαμβάνουμε υπόψιν για την συγκεντρωτική μόνο τα τιμολόγια μετά την 1/7/10(και έως 31/12/10)?

Επίσης γενικά φέτος στις συγκεντρωτικές στο αξια λιαν πωλήσεων και στο συναλλαγές για τις οποίες δεν υπάρχει υποχρ.υποβολ. ,βάζω 0,00 ή τα συμπληρώνω?

tnx B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι πραγματικά για τα άγραφα!!! τι σχέση έχει η ονομασία του αρχείου είναι κάτι που δεν το έχω καταλάβει ακόμα και ούτε πρόκειται! το άλλο ακαταλαβίστικο είναι ότι η ΔΟΥ δεν μπορεί να διαβάσει cd θέλει μόνο δισκέτα και άντε να βρεις δισκέτες να αγοράσεις και floppy να το γράψεις!

Η λογική όπως καταλαβαίνεις συνάδελφε έχει χαθεί...

Το 2011 πηγαίνω σε άλλο γραφείο για να αντιγράψω συγκεντρωικές σε ΔΙΣΚΕΤΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι πραγματικά για τα άγραφα!!! τι σχέση έχει η ονομασία του αρχείου είναι κάτι που δεν το έχω καταλάβει ακόμα και ούτε πρόκειται! το άλλο ακαταλαβίστικο είναι ότι η ΔΟΥ δεν μπορεί να διαβάσει cd θέλει μόνο δισκέτα και άντε να βρεις δισκέτες να αγοράσεις και floppy να το γράψεις!

το πρόγραμμα του Κ.Β.Σ. διαβάζει αρχεία που ονομάζονται IL01 όπως ορίζεται από τις εγκυκλίους. Τόσο δύσκολο είναι να μετονομάσεις τα αρχεία σε IL01?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...