Προς το περιεχόμενο

Συγκεντρωτική Περιοδική Δήλωση Εισφορών


Constantinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει πουθενά το έντυπο Συγκεντρωτική Περιοδική Δήλωση εισφορών γιατί το ψάχνω απεγνωσμένα και ούτε το ΙΚΑ το έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Εστω και καθυστερημενα ανεβαζω ενα εντυπο ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ

Συγκεντρωτική Περιοδικη Δηλωση.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ & ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ !!!....

ΙΣΙΔΩΡΑ ( ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ...ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΗ ΣΤΑ ΘΕΜΕΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ )ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?????

"ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ "????

ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΚΑΤΙ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ & ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ !!!....

ΙΣΙΔΩΡΑ ( ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ...ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΗ ΣΤΑ ΘΕΜΕΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ )ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?????

"ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ "????

ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΚΑΤΙ???

ΙΚΑ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ-ΕΣΟ∆ΩΝ

Γ.Ε.:Γ99/1/163/28-12-2006

Με αφορμή ερωτήματα Υποκαταστημάτων μας σχετικά με την πρόβλεψη ή μη κυρώσεων σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής Συγκεντρωτικής Περιοδικής Δήλωσης Εισφορών, διευκρινίζουμε τα εξής:

Με την πρώτη περίπτωση της παραγράφου 3 του άρθρου 10 του ν. 3050/2002 (ΦΕΚ 214 Α΄) και την όμοιου περιεχομένου διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 35 του Κανονισμού διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της ΑΠΔ θεσμοθετήθηκε η Συγκεντρωτική Περιοδική Δήλωση Εισφορών, που υποβάλλεται από εργοδότες που δεν είναι φυσικά πρόσωπα, για το προσωπικό τους για το οποίο καταβάλλουν εισφορές μόνο για φορείς ή κλάδους και λογαριασμούς των οργανισμών κοινωνικής πολιτικής τις οποίες εισπράττει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Στη συνέχεια, με τις παραγράφους 3 και 4 του άρθρου 15 του Κανονισμού ∆ιαδικασιών Ασφάλισης για την εφαρμογή της Αναλυτικής Περιοδικής ∆ήλωσης, όπως τροποποιήθηκαν με την υπ’ αριθμ. Φ11321/30819/1997/2-3-2004 απόφαση Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, η υποχρέωση υποβολής Συγκεντρωτικής Περιοδικής ∆ήλωσης Εισφορών επεκτάθηκε και σε ορισμένες κατηγορίες εργοδοτών που εξαιρούνται από την υποχρέωση υποβολής ΑΠ∆ μέχρι την πλήρη εφαρμογή του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, οι οποίοι ασφαλίζουν για τον κλάδο παροχών ασθενείας σε είδος ή και για επαγγελματικό κίνδυνο, πρόσωπα που παρακολουθούν εκπαιδευτικά κυρίως προγράμματα για συγκεκριμένο χρόνο.

Στις κατηγορίες αυτές περιλαμβάνονται:

Οι φορείς υλοποίησης εκπαιδευτικών προγραμμάτων επιδοτούμενων ή μη από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο Επαγγελματικής Κατάρτισης για τα πρόσωπα που παρακολουθούν τα προγράμματα,

Ο ΟΑΕΔ για τους ανέργους που παρακολουθούν προγράμματα εξειδίκευσης σε θέματα διοικητικής υποστήριξης ή προγράμματα επιδοτούμενα από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο Επαγγελματικής Κατάρτισης, για τους εκπαιδευόμενους στα προγράμματα STAGE και για τους επιδοτούμενους λόγω ανεργίας που ασφαλίζονται στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για τον κλάδο παροχών ασθενείας σε είδος,

τα δημόσια και ιδιωτικά Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) για τους εκπαιδευόμενους σ’ αυτά,

Ο Οργανισμός Επαγγελματικής Κατάρτισης και Εκπαίδευσης (Ο.Ε.Ε.Κ.) για το σύνολο των εκπαιδευομένων σε δημόσια Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ) και

Τα Ιδρύματα προστασίας απροσάρμοστων παιδιών για τους τροφίμους τους που πραγματοποιούν την πρακτική τους άσκηση.

Η Συγκεντρωτική Περιοδική Δήλωση Εισφορών υποβάλλεται πάντοτε στην έδρα του εργοδότη, ανεξάρτητα από το αν η απασχόληση του προσωπικού λαμβάνει χώρα στην έδρα ή σε παράρτημα, είναι πάντοτε έγγραφη και αναφέρεται σε κάθε ημερολογιακό τρίμηνο απασχόλησης. ∆εν πρέπει να συγχέεται με την Αναλυτική Περιοδική Δήλωση (ΑΠΔ), με την οποία οι εργοδότες έχουν υποχρέωση να δηλώνουν για κάθε έναν απασχολούμενο τα στοιχεία που αφορούν το χρόνο απασχόλησής του, την αμοιβή, τους κλάδους ασφάλισης και το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών.

Στη Συγκεντρωτική Περιοδική Δήλωση Εισφορών αναγράφεται από τον εργοδότη αριθμητικά το σύνολο του προσωπικού που ασφαλίζεται στους φορείς ή κλάδους και λογαριασμούς των οργανισμών κοινωνικής πολιτικής τις εισφορές των οποίων εισπράττει ή συνεισπράττει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Η υποχρέωση υποβολής Αναλυτικής Περιοδικής ∆ήλωσης (ΑΠΔ) είναι αυτοτελής, ανεξάρτητη από την υποχρέωση καταβολής εισφορών και η παραβίασή της επισύρει τις κυρώσεις του άρθρου 7 του ν. 2972/2001, όπως ισχύει μετά την τροποποίησή του με την παρ.4 του άρθρου 9 του ν. 3232/2004 (επιβολή πρόσθετης επιβάρυνσης εισφορών).

Για τη μη υποβολή ή την υποβολή εκπρόθεσμης Συγκεντρωτικής Περιοδικής ∆ήλωσης Εισφορών, από καμία διάταξη νόμου δεν προβλέπεται επιβολή κυρώσεων αντίστοιχων με αυτών της μη υποβολής ή της εκπρόθεσμης υποβολής Αναλυτικής Περιοδικής ∆ήλωσης (ΑΠΔ).

Η απουσία κυρώσεων σχετίζεται με το μεταβατικό χαρακτήρα της Συγκεντρωτικής Περιοδικής Δήλωσης Εισφορών, η οποία αρχικά θεσπίστηκε για μια μεταβατική χρονική περίοδο από 1/1/2002 έως 31/12/2003, που παρατάθηκε σταδιακά μέχρι 31-12-2006, και έχει ήδη προταθεί νέα παράτασή της μέχρι 31-7-2008 (άρθρο 10 παρ.3 τελ.εδάφιο ν.3050/2002 και άρθρο 35 παρ.4 του Κανονισμού διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της ΑΠΔ, όπως αντικαταστάθηκε με τις Φ11321/30819/1997/2-3-2004 ( ΦΕΚ 296 Β΄), Φ11321/31739/1921/19-11-2005 (ΦΕΚ 1705 Β΄) και Φ11321/25443/1832/20-3-2006 (ΦΕΚ 335 Β΄) αποφάσεις του Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας).

Διευκρινίζεται όμως ότι, σε περίπτωση μη καταβολής ή εκπρόθεσμης καταβολής των εισφορών για το σύνολο του προσωπικού που περιλαμβάνεται ή θα έπρεπε να περιληφθεί στη Συγκεντρωτική Περιοδική Δήλωση Εισφορών επιβάλλεται το πρόσθετο τέλος λόγω εκπρόθεσμης καταβολής εισφορών που προβλέπεται από το άρθρο 27 παρ.1του α.ν.1846/51 όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του με την παρ.6 του άρθρου 9 του ν 3232/2004 (3% για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης, 1% για κάθε επόμενο μήνα και μέχρι 120% συνολικά) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Για την πληρότητα του θέματος, η συγκεντρωτική περιοδική κατάσταση εισφορών έχει πλέον καταργηθεί (πιάσαμε και το Νιάρχο με foul! - σελ 759 της έκδοσης 2011 του πρακτικού οδηγού) ήδη από 31/7/2009....

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11312

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την πληρότητα του θέματος, η συγκεντρωτική περιοδική κατάσταση εισφορών έχει πλέον καταργηθεί (πιάσαμε και το Νιάρχο με foul! - σελ 759 της έκδοσης 2011 του πρακτικού οδηγού) ήδη από 31/7/2009....

http://www.taxheaven...r/view/id/11312

το συγκεκριμένο έγγραφο αναφέρει εργαζομένους

τι γινεται στην περίπτωση των καταρτιζομένων; παρακολοθούν σεμινάρια και ο εργοδότης πληρωνει ενα ποσοστό εισφορών

αυτοι δεν ειναι εργαζόμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο έγγραφο αναφέρει εργαζομένους

τι γινεται στην περίπτωση των καταρτιζομένων; παρακολοθούν σεμινάρια και ο εργοδότης πληρωνει ενα ποσοστό εισφορών

αυτοι δεν ειναι εργαζόμενοι

Το συγκεκριμένο έγγραφο αναφέρει ότι καταργείται η συγκεντρωτική περιοδική κατάσταση εισφορών.

Οι καταρτιζόμενοι ασφαλίζονται στην απδ κανονικά όπως και οι εργαζόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο έγγραφο αναφέρει ότι καταργείται η συγκεντρωτική περιοδική κατάσταση εισφορών.

Οι καταρτιζόμενοι ασφαλίζονται στην απδ κανονικά όπως και οι εργαζόμενοι.

για τους εκπαιδευτες στέλνουμε ΑΠΔ όπωα και για τους υπόλοιπους εργαζομενους της εταιρείας ανα τρίμηνο ηλεκτρονικα

για τους καταρτιζομένους δεν στέλνουμε ΑΠΔ αναλυτικά

πέρυσι σε έλεγχο απο ΙΚΑ μας ζήτησαν συγκεντρωτική Περιοδική δήλωση 2002 και επειτα (3μηνα) για τους καταρτιζομένους, επειδη φαινόταν οτι ειχαμε πληρωσει περισσοτερα και η διαφορα ήταν οι εισφορες των καταρτιζομενων

επειδη η εταιρεία έχει ξέκινησει πάλι σεμινάρια σε ανεργους έχω το εξής θέμα το οποίο ανέφερα στο ΙΚΑ

οι εισφορές για τους καταρτιζομενους πληρώνονταν πάντα με την λήξη του προγράμματος-σεμιναρίου

όμως μια συγκεντρωτική περιοδική δήλωση περιλαμβάνει όλα τα προγραμματα

οπότε έτσι η εταιρεία θα φένεται οτι χρωσταει...αν καταθετω καθε τριμηνο συγκεντρωτικη

στο ΙΚΑ του εργοδότη μου ειπαν να κανω ερωτημα στα κεντρικα γιατι δεν τους εχει τυχει ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους καταρτιζομένους δεν στέλνουμε ΑΠΔ αναλυτικά

332030 Σπουδαστές- εκπαιδευόμενοι Κ.Ε.Κ.

332050 Ανεργοι που παρακολουθούν εκπαιδευτικά προγράμματα

176 ΑΝΕΡΓΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ - ΑΥΤ/ΣΤΕΣ .0000 6.4500 6.4500

Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πω, καθείς όπως νομίζει..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πω, καθείς όπως νομίζει..........

Οχι ακριβως οπως νομιζει, αλλα πως πρεπει για να μην εχει προβλημα.

Συνεπως αφου η συγκεντρωτικη δηλωση εχει καταργηθει τοτε οι εκπαιδευομενοι σε ΑΠΔ τριμηνη ή προσεχως μηνιαια και εφοσον προκειται για ΚΕΚ ή ΙΕΚ η καταβολη των εισφορων με τη ληξη του προγραμματος ή την εισπραξη της επιχορηγησης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ενημερωσω την εταιρεία που μας υποστηρίζει, γιατι δεν εχω επιλογη να προσθετω τους εκπαιδευομενους στην ΑΠΔ με τους εργαζομένους και τους εκπαιδευτες

ΙSIDORA απο την στιγμη που θα στελνω προσεχως μηνιαία ΑΠΔ για ολους και τις εισφορές θα τις πληρώνω στην ληξη του προγράμματος η με την εισπραξη της επιχορηγησης (ψαχνω επίσημο εγγραφο γι α υτο αλλα δεν εχω βρει κατι)

η εταιρεία θα φένεται οτι χρωσταει...αρα ενημεροτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ενημερωσω την εταιρεία που μας υποστηρίζει, γιατι δεν εχω επιλογη να προσθετω τους εκπαιδευομενους στην ΑΠΔ με τους εργαζομένους και τους εκπαιδευτες

ΙSIDORA απο την στιγμη που θα στελνω προσεχως μηνιαία ΑΠΔ για ολους και τις εισφορές θα τις πληρώνω στην ληξη του προγράμματος η με την εισπραξη της επιχορηγησης (ψαχνω επίσημο εγγραφο γι α υτο αλλα δεν εχω βρει κατι)

η εταιρεία θα φένεται οτι χρωσταει...αρα ενημεροτητα...

Ενημεροτητα μονο χειρογραφα, λογω της ετεροχρονισμενης υποβολης και καταβολης για τα ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

επaνaφερω κaι πaλι το θέμa κaθως aπο τa κεντρικa του ΙΚA δεν έχω λάbει κaμιa aπάντηση κaι στο υποκaτάστημa που aνήκει ο εργοδότης δεν το γνωρίζουν.

ψάχνω νa bρω την εγκύκλιο που aνaφέρει ξεκάθaρa οτι ο εργοδότης πληρωνει τις εισφορές των κaτaρτιζομένων μετa την λήξη του προγράμμaτος, έτσι ώστε νa μου δίνουν τουλάχιστον χειρόγρaφη ενημερότητa aπο το ΙΚA.

μου έχει στείλει ενaς γνωστός την Ε40/196 - 02.06.2003, aλλa μου ειπε οτι υπάρχει aλλη μιa η οποίa το aνaφέρει ξεκάθaρa.

μέχρι στιγμής δεν εχω bρει κάτι

εχω aρχίσει νa ψάχν ω aνa έτος τις εγκυκλίους του ικa (διευθυνση aσφάλισης εσόδων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα οι σχετικες διαταξεις ειναι στον βασικο νομο Ν.2458/1997 αρθρο 18.

Δες λιγο την σχετικη εγκύκλιο 22/1997

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_22_97.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...