Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αδεια Μητρότητας Και Λοχείας, Διευκρινήσεις


Christine

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους!

Παλεύω να βρω άκρη και μπερδεύτηκα περισσότερο από όσο νόμιζα....

Εργαζόμενη που προσλήφθηκε (εξυπηρέτηση έγινε) την 1η Απριλίου 2009 και γέννησε στις 25 Μαϊου 2009. Έχει κάνει χρήση του εξαμήνου από τον ΟΑΕΔ. Εγώ, από την πρώτη στιγμή που προσελήφθει, τι πρέπει να της κολλήσω σε ένσημα? Αδεια δεν δικαιούνταν, εφόσον θεωρητικά, ξεκίνησε την εργασία της 1,5 μήνα πριν από την γέννα!

Σος, έχω μπερδευτεί απίστευτα και πλέον, έχει κολλήσει το μυαλό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σε όλους!

Παλεύω να βρω άκρη και μπερδεύτηκα περισσότερο από όσο νόμιζα....

Εργαζόμενη που προσλήφθηκε (εξυπηρέτηση έγινε) την 1η Απριλίου 2009 και γέννησε στις 25 Μαϊου 2009. Έχει κάνει χρήση του εξαμήνου από τον ΟΑΕΔ. Εγώ, από την πρώτη στιγμή που προσελήφθει, τι πρέπει να της κολλήσω σε ένσημα? Αδεια δεν δικαιούνταν, εφόσον θεωρητικά, ξεκίνησε την εργασία της 1,5 μήνα πριν από την γέννα!

Σος, έχω μπερδευτεί απίστευτα και πλέον, έχει κολλήσει το μυαλό μου!

δικαιουται ενσημα και <πληρωμη>15 ημερων (μειον την διαφορα που θα παρει απο ικα )

εγω με την ταπεινη μου αποψη νομιζω πως δικαιουται κανονικα για το 2009 την αδεια της +επιδομα 2 ημερομισθια το μηνα διοτι ο νομιμος χρονος απουσιας εγγυου(εξαμηνη και λοχειας) λογιζεται ως χρονος πραγματικης υπηρεσιας για τον υπολογισμο της αδειας ,της προυπηρεσιας και της καταγγελιας περιπτωση απολυσης.

και μια απορια που μου διμιουργηθηκε πανω σε αυτο.

πως την προσελαβες 1/4/2009 ημερομηνια λιγοτερη απο 8 εβδομαδες πριν τον τοκετο? (25/5) πως υποτιθεται οτι εγινε? ειπε καλημερα σας ηλθα να εργαστω και ταυτοχρονα αντιο σας φευγω γιατι εχω μπη ηδη στο διαστημα που απαιτειται απο τον νομο να σταματησω λογω λοχειας ? και εσυ ησουν τοσο βλακας και την πηρες? δεν φανηκε οτι η προσληψη ειναι εικονικη? δεν συναντησατε προβλημα σε αυτο? ουτε η επιχειρηση ουτε η εργαζομενη? τα ενσημα τα ειχε πριν την εγγυμοσυνη ? διοτι τετοια περιπτωση δεν μου εχει ξανατυχει να ακουσω και ρωταω απο περιεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...