Προς το περιεχόμενο

Εταιρία Διαχείρισης – Αξιοποίησης Ακινήτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Αρχικά ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, σε περίπτωση που έχω ήδη απευθυνθεί σε κάποιον από εσάς.

Υπάρχει 1 εμπορικό ακίνητο σε 2 φυσικά πρόσωπα (συγγένεια 1ου βαθμού). Ύστερα από υπολογισμούς προκύπτει το αποτέλεσμα ότι συμφέρει (τουλάχιστον ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ) να μεσολαβήσει εταιρία «Διαχείρισης – Αξιοποίησης Ακινήτων».

Υπάρχουν τα εξής ΔΕΔΟΜΕΝΑ : η εταιρία θα έχει υποχρεωτικά Γ κατηγορίας βιβλία και το ακίνητο χρειάζεται ανακατασκευή. Ύστερα από μεγάλη και ενδελεχή έρευνα προκύπτουν τα εξής διλλήματα μεταξύ απόψεων ΛΟΓΙΣΤΩΝ:

1) Υπάρχουν 2 τρόποι μεσολάβησης της άνωθεν εταιρίας :

Α) Η εταιρία ενοικιάζει τα ακίνητα από τα φυσικά πρόσωπα (τουλάχιστον 9 έτη) και τα επινοικιάζει στους τελικούς ενοικιαστές. Για κάποιους θεωρείται ΝΟΜΙΜΗ μια τέτοια εταιρία, για κάποιους άλλους θεωρείται ΕΙΚΟΝΙΚΗ και αυτό διότι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου είναι και μέτοχος της εταιρίας (Και μάλιστα σε κάποιον τυχόν έλεγχο θα υπάρχει επιβολή προστίμων κ.λ.π.). Εσείς τι πιστεύεται…??

Β) Η εταιρία να γίνει κάτοχος των ακινήτων και απλά να τα μισθώνει στους τελικούς ενοικιαστές. Κάποιοι λογιστές (αυτοί που θεωρούν ΕΙΚΟΝΙΚΗ την εταιρία του ερωτήματος 1Α) βλέπουν ως πλεονέκτημα το ακίνητο να περιέλθει στην εταιρία (με 8% απόσβεση), ενώ κάποιοι άλλοι (αυτοί που θεωρούν ΝΟΜΙΜΗ την εταιρία του ερωτήματος 1Α) βλέπουν ως μειονέκτημα το ακίνητο να περιέλθει στην εταιρία (διότι η εταιρία δεν μπορεί να μεταβιβάσει το ακίνητο άμεσα – λόγω γραφειοκρατίας). Εσείς τι πιστεύεται…??

2) Η μορφή της εταιρίας θα είναι :

Α) Για κάποιους η εταιρία μπορεί να είναι μόνο ΑΕ ή ΕΠΕ.

Β) Για κάποιους άλλους (υποστηρικτές του 2Α ερωτήματος) η εταιρία μπορεί να είναι και ΟΕ ή ΕΕ (με Γ κατηγορίας). Σε αυτή την περίπτωση τα ενοίκια προς τα φυσικά πρόσωπα εκπίπτουν ΣΙΓΟΥΡΑ ως έξοδο της εταιρία Ή όχι..??

3) Το κόστος ανακατασκευής του ακινήτου (ενώ ισχύουν τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ) μπορεί να εκπέσει ως έξοδο σε οποιαδήποτε μορφή και σε οποιαδήποτε τρόπο μεσολάβησης της εταιρίας…???

4) Ποιός είναι ο πιο συμφέρον τρόπος απόκτησης του ακινήτου από την εταιρία:

Α) Με έκδοση εταιρικού δανείου…???

Β) Με έκδοση εταιρικού Leasing…???

Γ) Με εισφορά των ιδιοκτητών στα κεφάλαια της εταιρίας ()…???

Δ) Με διακανονισμό πληρωμής προκαθορισμένου αριθμού ετήσιων πληρωμών μεταξύ εταιρίας και φυσικών προσώπων…???

5) Ποιά είναι η γνώμη σας για το sale and leaseBack ακινήτων...?

6) Αν πρόκειται για εταιρία να έχει μοναδικό σκοπό «Διαχείρισης – Αξιοποίησης Ακινήτων», ο ΦΠΑ αγορών επιστρέφεται Ή περνάει κατευθείαν στα έξοδα…???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα,

Μαριλένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, σε όλες τις περιπτώσεις- φυσικό πρόσωπο, ΟΕ, ΑΕ ή ΕΠΕ ως εισόδημα και καθαρό εισόδημα ισχύουν οι διατάξεις των άρθρων 21 & 22 του ΚΦΕ. Μονάχα αν η εταιρία είμαι μεικτή, να έχει δηλαδή και εμπορική δραστηριότητα μπορούν να εκπέσουν κάποια έξοδα στο 100%. Πέρα από τις επιλογές που αναφέρετε, υπάρχει και η δυνατότητα σύστασης εταιρίας με εισφορά της χρήσης- εκμετάλλευσης του ακινήτου. Γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη και αυτό, αλλά δε μεταβιβάζεται το ακίνητο. Όσον αφορά το leaseback, πρέπει πρώτα να μεταβιβαστεί το ακίνητο από τα φυσικά πρόσωπα στο νομικό πρόσωπο και μετά στην τράπεζα. Σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζεται και εκτίμηση της επιτροπής του άρθρου 9 για την απόκτηση περιουσιακών στοιχείων από τους μετόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STAGAFOT, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Καταρχήν, σε όλες τις περιπτώσεις- φυσικό πρόσωπο, ΟΕ, ΑΕ ή ΕΠΕ ως εισόδημα και καθαρό εισόδημα ισχύουν οι διατάξεις των άρθρων 21 & 22 του ΚΦΕ.

Στις περιπτώσεις ΜΗ ΙΔΟΚΤΗΣΙΑΣ του ακινήτου από την εταιρία πιστεύεις ότι υπάρχει θέμα εικονικότητας...??

Μονάχα αν η εταιρία είμαι μεικτή, να έχει δηλαδή και εμπορική δραστηριότητα μπορούν να εκπέσουν κάποια έξοδα στο 100%.

Μου έχουν αναφέρει ότι αν η εταιρία έχει μοναδικό σκοπό τα ακίνητα τότε το ΦΠΑ περνά ως έξοδο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση υπάρχει συμψηφισμός του ΦΠΑ αγορών με των πωλήσεων.

Πέρα από τις επιλογές που αναφέρετε, υπάρχει και η δυνατότητα σύστασης εταιρίας με εισφορά της χρήσης- εκμετάλλευσης του ακινήτου. Γίνεται με συμβολαιογραφική πράξη και αυτό, αλλά δε μεταβιβάζεται το ακίνητο.

Μιλάμε για παραχώρηση επικαρπείας...???

Όσον αφορά το leaseback, πρέπει πρώτα να μεταβιβαστεί το ακίνητο από τα φυσικά πρόσωπα στο νομικό πρόσωπο και μετά στην τράπεζα.

Το sale AND leaseback έχει προκύψει ως λύση διότι, εκτός από του ότι μπορείς να το έχεις για 10 έτη (άρα με 10% απόσβεση), μπορείς από το 3ο έτος και μετά να πληρώνεις ότι δόση θες χωρίς να υπάρχει υποχρέωση εξόφλησης.

Σε όλες τις περιπτώσεις χρειάζεται και εκτίμηση της επιτροπής του άρθρου 9 για την απόκτηση περιουσιακών στοιχείων από τους μετόχους.

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πρότεινα πριν προβείτε σε οποιαδήποτε ενέργεια να περιμένετε την κατάθεση του νέου φορολογικού νομοσχεδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πρότεινα πριν προβείτε σε οποιαδήποτε ενέργεια να περιμένετε την κατάθεση του νέου φορολογικού νομοσχεδίου.

Συμφωνώ απόλυτα!Μετά το Μάρτιο, οποιαδήποτε ενέργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πρότεινα πριν προβείτε σε οποιαδήποτε ενέργεια να περιμένετε την κατάθεση του νέου φορολογικού νομοσχεδίου.

απλά επαυξάνω

αν δεν δούμε τι θα δούμε καμία επένδυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά επαυξάνω

αν δεν δούμε τι θα δούμε καμία επένδυση

OK να περιμένουμε.

Με τα σημερινά δεδομένα (έστω ότι δεν θα αλλάξει τίποτα), ποιά είναι η γνώμη σου στα ερωτήματα που θέτω.....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πρότεινα πριν προβείτε σε οποιαδήποτε ενέργεια να περιμένετε την κατάθεση του νέου φορολογικού νομοσχεδίου.

OK να περιμένουμε.

Με τα σημερινά δεδομένα (έστω ότι δεν θα αλλάξει τίποτα), ποιά είναι η γνώμη σου στα ερωτήματα που θέτω.....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημερινά δεδομένα κάνεις μια ΕΠΕ τύπου "Βουλγαράκη" μόνο για υπεκμίσθωση.

STAGΑFOT,

Από ότι ξέρω η ΕΠΕ τύπου "Βουλγαράκη" είχες τα εξής δεδομένα:

1) Μονοπρόσωπη ΕΠΕ

2) Ο μονοπρόσωπος εταίρος ήταν OFFSHORE εταιρία.

3) Κάτοχος της OFFSHORE ήταν άλλη OFFSHORE, για να χάνονται τα ίχνη.

4) Η συγκεκριμένη ΕΠΕ ήταν ιδιοκτήτης ακινήτων, άρα ενοικίαζε και ΟΧΙ επινοικίαζε...

Άρα τι ακριβώς μου προτείνεις με τα σημερινά δεδομένα (λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι δεν θα γίνουν αλλάγες)..??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τι ακριβώς μου προτείνεις με τα σημερινά δεδομένα (λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι δεν θα γίνουν αλλάγες)..??

Ευχαριστώ

Προτέινω να μην κινηθείς όπως ο Βουλγαράκης ώστε να αποφύγεις το ίδιο τέλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τύπου Βουλγαράκη αφορούσε σε φορολογική ελαφρυνση σε σχέση με φυσικό πρόσωπο, αλλά μόνο με υπεκμίσθωση ανέφερα και όχι να μεταβιβαστεί κάτι, διότι ο Μάρτιος έρχεται και και δεν ξέρουμε τι αλλαγές θα γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τύπου Βουλγαράκη αφορούσε σε φορολογική ελαφρυνση σε σχέση με φυσικό πρόσωπο, αλλά μόνο με υπεκμίσθωση ανέφερα και όχι να μεταβιβαστεί κάτι, διότι ο Μάρτιος έρχεται και και δεν ξέρουμε τι αλλαγές θα γίνουν.

Ο ενδιαφερόμενος πολυμετοχοποιούσε τα ακίνητα σε πολλές διαφορετικές εταιρίες τύπου "Βουλγαράκη" (ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ λόγω οι ιδιοκτήτες των OFFSHORE ήταν άγνωστοι) έτσι ώστε να μην γίνεται συγκέντρωση μεγάλης ακίνητης περιουσίας και επίσης γλύτωνε και φορολογία - αφού είχε μόνο 25% φορολογικό συντελεστή. Το όφελος ήταν διπλό και έτσι είπε και την ΑΤΑΚΑ "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό". Φυσικά δεν υπήρχε καμία δίωξη...!!!

Εγώ στην περίπτωση που περιγράφω δεν προσπαθώ να κρυφτώ.

Το θέμα είναι ότι ο νόμος δεν απαγορεύει αυτό που σκέφτομαι, αλλά τι γίνεται ΑΝ η εφορία το χαρακτηρήσει "ΕΙΚΟΝΙΚΟ"...??

Και επί της ουσίας όταν ακίνητο ανήκει 50% στον Α και 50% στον Β. Όταν η μονοπρόσωπη Α LTD (ιδοκτήτης ο Α) ενοικιάσει το ακίνητο και το επινοικιάσει ΣΤΑ ΦΑΝΕΡΑ, τίθεται θέμα "ΕΙΚΟΝΙΚΟΤΗΤΑΣ"..??

Τι γίνεται αν Α LTD έχει ιδοκτήτες τον Α και Β Ή τον Α και Γ ....??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας ότι δεν υπήρξαν φορολογικές αλλαγές στις ΕΠΕ, μπορεί κάποιος να μου λύσει τις απορίες που έχω θέσει ....???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Μαριλένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να υπάρχει θέμα εικονικότητας!!Εγώ έχω αρκκετούς πελάτες με τέτοιες περιπτώσεις και ΟΕ & ΑΕ & ΕΠΕ.

Εδώ υπάρχει και σχετική αναφορά στις διατάξεις περί εκπιπτόμενων δαπανών:

Εισφορά χρήσης ακινήτου σε Α.Ε. για ορισµένο διάστηµα, επί του

οποίου δεν αποκτά κάποιο εµπράγµατο δικαίωµα

Εισφορά χρήσης ακινήτου σε ανώνυµη εταιρία για ορισµένο χρονικό

διάστηµα, επί του οποίου αυτή δεν αποκτά κάποιο εµπράγµατο δικαίωµα και έναντι της οποίας ο εισφέρων λαµβάνει από την εταιρεία µετοχές εκδόσεώς της, ισόποσης αξίας µε τη µισθωτική αξία του ακινήτου:

Στην περίπτωση αυτή,η ανώνυµη εταιρία για καθένα από τα έτη που διαρκεί η εισφορά χρήσης του ακινήτου, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδά της ποσό που αντιστοιχεί στην εισφορά χρήσης του ακινήτου, προς αποκατάσταση της απώλειας του κεφαλαίου την οποία θα υποστεί η ανώνυµη εταιρία, λόγω περιέλευσης του ακινήτου στον κύριο αυτού, µετά τη λήξη του χρόνου κατά τον οποίο εισφέρεται η χρήση του, χωρίς καµία αποζηµίωση. Το ποσό αυτό είναι ίσο µε το πηλίκο της διαίρεσης της αξίας της εισφερόµενης χρήσης του ακινήτου διατου αριθµού των ετών για τα οποία εισφέρεται η χρήση αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί να υπάρχει θέμα εικονικότητας!!Εγώ έχω αρκκετούς πελάτες με τέτοιες περιπτώσεις και ΟΕ & ΑΕ & ΕΠΕ.

Εδώ υπάρχει και σχετική αναφορά στις διατάξεις περί εκπιπτόμενων δαπανών:

Μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητή.

Μιλάω για "ΕΙΚΟΝΙΚΟΤΗΤΑ" για την εξής περίπτωση: γιος και μητέρα έχουν ένα ακίνητο. Ο γιος έχει το 100% μιας μονοπροσωπης ΕΠΕ την "Ακίνητα ΕΠΕ".

Μπορεί η ακίνητα ΕΠΕ να ενοικιάζει από τον γιο και μητέρα το ακίνητο και έπειτα να το επινοικιάζει σε κάποιον ΤΕΛΙΚΟ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗ...??

Θα μπορούσε αντι για ΕΠΕ να ήταν ΕΕ...??

Χωρίς εισφορά ακινήτου, χωρίς μεταβίβαση ακινήτου και χωρίς παραχώρηση επικαρπείας ακινήτου στην ΑΚΙΝΗΤΑ ΕΠΕ.

Το θέμα της "ΕΙΚΟΝΙΚΟΤΗΤΑΣ" το λέω διότι ο γιος που ενοικιάζει απο τον εαυτό του και την μητέρα του, κάνει όλη αυτήν την κατάσταση καθαρά για να γλυτώσει φόρους.

Εσύ STAGAFOT έχεις κάποια τέτοιυς είδους εταιρία για πελάτη...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τις εξής περιπτώσεις: ΟΕ όπου εταίροι είναι η μαμά και ένας τρίτος, τα ακίνητα ανοίκουν στο γιο και τα νοικιάζει στην ΟΕ και τα επινοικιάζουν σε τρίτους (πάνω από 10 χρόνια εταιρία και χωρίς άλλη δραστηριότητα). Εμπορική ΕΠΕ με εταίρους γιο και μαμά, με εισφορά της χρήσης ακινήτου που ήταν νοικιασμένο σε τρίτο (στην περίπτωση αυτή συναντήσαμε ενστάσεις από τους ενοικιαστές καθώς είχαν συμβόλαιο ήδη 6έτη και φοβόταν μη χάσουν τα δικαιώματά τους, αλλά το ξεπεράσαμε). Εμπορική ΑΕ με αγορά ακινήτου από τον έναν μέτοχο (έγινε εκτίμηση από την επιτροπή του άρθρου 9) και στη συνέχεια το ακίνητο έγινε leaseback- ήταν και είναι ήδη νοικιασμένο από τρίτο και στην περίπτωση αυτή το κάναμε για πηγή χρηματοδότησης και όχι τόσο για φορολογική ελάφρυνσηκαι τέλος εγώ προσωπικά μονοπρόσωπη ΕΠΕ Παροχής υπηρεσιών και εκμετάλλευσης ακινήτων, όπου νοικιάζω από εμένα ως φυσικό πρόσωπο, τον πατέρα μου και τις αδερφές μου ακίνητα και τα επινοικιάζω, τα τελευταία 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τις εξής περιπτώσεις: ΟΕ όπου εταίροι είναι η μαμά και ένας τρίτος, τα ακίνητα ανοίκουν στο γιο και τα νοικιάζει στην ΟΕ και τα επινοικιάζουν σε τρίτους (πάνω από 10 χρόνια εταιρία και χωρίς άλλη δραστηριότητα). Εμπορική ΕΠΕ με εταίρους γιο και μαμά, με εισφορά της χρήσης ακινήτου που ήταν νοικιασμένο σε τρίτο (στην περίπτωση αυτή συναντήσαμε ενστάσεις από τους ενοικιαστές καθώς είχαν συμβόλαιο ήδη 6έτη και φοβόταν μη χάσουν τα δικαιώματά τους, αλλά το ξεπεράσαμε). Εμπορική ΑΕ με αγορά ακινήτου από τον έναν μέτοχο (έγινε εκτίμηση από την επιτροπή του άρθρου 9) και στη συνέχεια το ακίνητο έγινε leaseback- ήταν και είναι ήδη νοικιασμένο από τρίτο και στην περίπτωση αυτή το κάναμε για πηγή χρηματοδότησης και όχι τόσο για φορολογική ελάφρυνσηκαι τέλος εγώ προσωπικά μονοπρόσωπη ΕΠΕ Παροχής υπηρεσιών και εκμετάλλευσης ακινήτων, όπου νοικιάζω από εμένα ως φυσικό πρόσωπο, τον πατέρα μου και τις αδερφές μου ακίνητα και τα επινοικιάζω, τα τελευταία 5 χρόνια.

Ευχαριστώ Πολύ :)...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προϋπόθεση βασική το αρχικό ενοίκιο να είναι τουλάχιστον το τεκμαρτό, αν και εγώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου για τον κίνδυνο να θεωρηθεί εικονικότητα στις παραπάνω συναλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προϋπόθεση βασική το αρχικό ενοίκιο να είναι τουλάχιστον το τεκμαρτό, αν και εγώ κρατώ τις επιφυλάξεις μου για τον κίνδυνο να θεωρηθεί εικονικότητα στις παραπάνω συναλλαγές.

Εννοείς ότι το ελάχιστο ετήσιο ενοίκιο να είναι ίσο με το 6% της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου..??

Δημήτρη όταν λέμε "ΕΙΚΟΝΙΚΟΤΗΤΑ" τι μπορούν να σου κάνουν - όταν ο νόμος δεν στο απαγορεύει...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Ευχαριστώ Πολύ smile.gif...!!!

ΤΟΝ ΦΑΠ ΟΜΩΣ Ο ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΕ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΧΡΗΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ) ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕ ΓΑΙ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ (ΑΓΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ) ΠΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕ ΓΑΙ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλημέρα εταιρεία που αγοράζει ένα ακίνητο και το μεταπωλεί  θεωρείτε εκμετάλλευσης ακινήτων ? υπάρχει υποχρεώσει να εχει  Γ κατηγορίας  βιβλία ? Επίσης για το ΦΠΑ που αναφέρθηκε κάτι ποιό πάνω τι ισχύει ? και τέλος η εταιρεία αγοράζει ακίνητο  απο ιδιώτη , μπορεί να το εξοφλήσει με μετρητά ? ή έχει τις κυρώσεις και τους περιορισμούς του 500€? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...