Προς το περιεχόμενο

Συνυπευθυνότητα Λογιστή - Φοροτέχνη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλο το forum!!!

Λόγω των ημερών θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα της συνυπευθυνότητας των λογιστών.

Είναι πολλές οι περιπτώσεις που πονηροί και "έξυπνοι" επιχειρηματίες προσπαθούν με διάφορους τρόπους να ωφεληθούν φορολογικά.

(εικονικά - "γραψε αυτό έτσι κι όχι αλλιώς" κλπ.).

Που αρχίζει και που τελειώνει η συνυπευθυνότητα για εμάς?

Πως εξασφαλιζόμαστε εμείς όταν έχουμε ενημερώσει τον πελάτη για την παράβαση το ύψος του προστίμου και τις επιπτώσεις που θα έχει, αλλά αυτός επιμένει στην παράνομη πράξη?

Θα ήθελα να διαβάσω και κάποιες άλλες γνώμες.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

έχεις θέσει ένα ερώτημα το οποίο φαντάζομαι απασχολεί όλους τους συναδέλφους

όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα, αλλά το θέμα είναι ότι είμαστε αυτοί που πάντα κάνουμε λάθος , αυτοί που πάντα φταίμε, ευθύνη δεν έχει κανείς άλλος εκτός από εμάς!!

δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι θα σου πω τι αποφάσισα και το τηρώ εδώ και 2 μήνες. κάθε μήνα που ενημερώνω βιβλία τρώω 5 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο μου για να γράψω μία επιστολή στην οποία υπογράφουν και κρατάω ένα αντίγραφο. Ισως να είναι υπερβολικό !! αλλά είμαι 42 χρονών έχω ένα κοριτσάκι 10 χρονών και σκέφτομαι ότι πρέπει να ζήσω να χαρώ το παιδάκι μου πρώτα από όλα , γιατί το εγκεφαλικό το έχω σίγουρο με την δουλειά που έχουμε.

Αν ο επιχειρηματίας δεν μας δει ως συνεργάτη αλλά μας βλέπει ως υποχρέωση και ως δεκανίκι που μαζεύουμε χρήματα για το κράτος, άστα χ...... . Ισως όμως να φταίμε και εμείς γιαυτό , ίσως........

σας χαιρετώ

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

καλημέρα

έχεις θέσει ένα ερώτημα το οποίο φαντάζομαι απασχολεί όλους τους συναδέλφους

όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα, αλλά το θέμα είναι ότι είμαστε αυτοί που πάντα κάνουμε λάθος , αυτοί που πάντα φταίμε, ευθύνη δεν έχει κανείς άλλος εκτός από εμάς!!

δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι θα σου πω τι αποφάσισα και το τηρώ εδώ και 2 μήνες. κάθε μήνα που ενημερώνω βιβλία τρώω 5 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο μου για να γράψω μία επιστολή στην οποία υπογράφουν και κρατάω ένα αντίγραφο. Ισως να είναι υπερβολικό !! αλλά είμαι 42 χρονών έχω ένα κοριτσάκι 10 χρονών και σκέφτομαι ότι πρέπει να ζήσω να χαρώ το παιδάκι μου πρώτα από όλα , γιατί το εγκεφαλικό το έχω σίγουρο με την δουλειά που έχουμε.

Αν ο επιχειρηματίας δεν μας δει ως συνεργάτη αλλά μας βλέπει ως υποχρέωση και ως δεκανίκι που μαζεύουμε χρήματα για το κράτος, άστα χ...... . Ισως όμως να φταίμε και εμείς γιαυτό , ίσως........

σας χαιρετώ

καλή συνέχεια

.....τι εννοείς'' γράφωντας μία επιστολή στην οποία υπογράφουν και κρατάω ένα αντίγραφο. ''Τί περιλαμβάνει αυτή η επιστολή?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω με ποιους άλλους τρόπους μπορούμε να προστατευθούμε?

Ας πω ένα δικό μου παράδειγμα το οποίο και εφαρμόζω..... στην περίπτωση καθυστερημένου τιμολογίου βάζω τον πελάτη μου να μου υπογράψει και σφραγίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....τι εννοείς'' γράφωντας μία επιστολή στην οποία υπογράφουν και κρατάω ένα αντίγραφο. ''Τί περιλαμβάνει αυτή η επιστολή?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω με ποιους άλλους τρόπους μπορούμε να προστατευθούμε?

Ας πω ένα δικό μου παράδειγμα το οποίο και εφαρμόζω..... στην περίπτωση καθυστερημένου τιμολογίου βάζω τον πελάτη μου να μου υπογράψει και σφραγίσει!

Καθυστερημένου τιμολογίου σε πελάτη;;;;;

Δηλαδή ξεχνούν να στείλουν εγκαίρως το παραστατικό;;

Εάν εννοείς προμηθευτή σου, εάν περάσει η περίοδος ενημέρωσης και έρθει καθυστερημένα, τους το ξαναστέλνω πίσω και ζητώ να το στείλουν με ταχυδρομική επιστολή, την οποία επισυνάπτω στο τιμολόγιο και καταχωρώ με ημερομηνία κατάθεσης στα ΕΛΤΑ/courier και ΟΧΙ την ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού... Τουλάχιστον αυτά τους έχω πει να κάνουν... Αν δεν τα κάνουν, δεν θα κάτσω να ασπρίσει και να πέσει το μαλλί μου... Γιατί δεν ξέρω αν μπορούν να πάρουν εμφυτεύματα από την γλώσσα μου που έχει μαλλιάσει.

Κάλυψη από τον πελάτη σου δεν μπορείς να έχεις ποτέ. Αν μπορείς να υπογράψεις σύμβαση ελ.επαγ/τια, στην οποία να μνημονεύεις ότι υπεύθυνος για την ποσοτική και αξιακή καταγραφή της απογραφής είναι ο πελάτης και ουχί ο λογιστής, αυτό είναι ένα πρώτο βήμα εξασφάλισης της παραμονής σου εκτός Γεντί Κουλέ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το διαβάσατε ? Γιατί εγώ και μόνο που το διάβασα αγχώθηκα :(

Ενημερωτικό δελτίο από την Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. για τις ευθύνες των λογιστών - φοροτεχνικών και τον τιμοκατάλογο υπηρεσιών

Tuesday February 01, 2011 12:00 PM

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.)<br style="font-weight: bold; font-style: italic;">ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 12 - 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ <br style="font-weight: bold; font-style: italic;">ΤΗΛ.: 2310/554.073 - FAX: 2310/523.666 <br style="font-weight: bold; font-style: italic;">www.efeeth.gr, e-mail: [email protected]

ΠΡΟΣ:

ΜΕΛΗ Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΑΝΤΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΥ 2011

Θεσσαλονίκη 28/1/2011

Συναδέλφισσες, Συνάδελφοι,

Επειδή από 01/01/2011 οι ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ – ΛΟΓΙΣΤΕΣ έχουν αυξημένες ευθύνες και υποχρεώσεις, με κίνδυνο να υποστούν κυρώσεις, διοικητικές (υψηλά πρόστιμα από 3.000€ έως 30.000 €), πειθαρχικές (αφαίρεση αδείας, κλείσιμο γραφείου) και ποινικές (φυλάκιση από 1 έως 10 έτη) εάν δεν τηρήσουν τους νόμους και στην ουσία έχουν καταστεί φορολογικοί ελεγκτές, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι:

1. Καθίσταται υποχρεωτική η υποβολή των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος του οικονομικού έτους 2011 και μετά, ηλεκτρονικά μέσω διαδικτύου, από όλα τα φυσικά πρόσωπα επιτηδευματίες και τα Νομικά Πρόσωπα. Η εκπρόθεσμη υποβολή έχει πρόστιμο 200€ χωρίς καμία μείωση.

2. Υπάρχει υποχρέωση απόκτησης από τους λογιστές φοροτεχνικούς, κατόχους άδειας ασκήσεως επαγγέλματος του ν. 2515/1997, πιστοποιητικού που θα εκδίδεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδος (πιστοποίηση).

3. Οι λογιστές φοροτεχνικοί υποχρεούνται στην απόκτηση ψηφιακής υπογραφής για την επικοινωνία τους με τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών.

4. Οι λογιστές φοροτεχνικοί είναι υπεύθυνοι, πέρα από την ακρίβεια και την ειλικρίνεια των δηλώσεων που υποβάλλουν, ως προς τη συμφωνία αυτών με τα φορολογικά και οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν κατά τη μεταφορά τους από τα στοιχεία στα βιβλία και από τα βιβλία στις κατά περίπτωση δηλώσεις, και για την ορθή φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται, καθώς και για την ορθή υποβολή όλων των δηλώσεων παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος και απόδοσης των έμμεσων φόρων. Ειδικότερα, τις μη εκπιπτόμενες δαπάνες θα πρέπει να τις αποτυπώνουν αναλυτικά σε κατάσταση που θα συνυποβάλλεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος, το περιεχόμενο της οποίας δεν είναι δεσμευτικό για τη φορολογούσα αρχή, ενώ όσον αφορά την ορθή υποβολή όλων των δηλώσεων παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος και απόδοσης των έμμεσων φόρων, αυτή θα πρέπει να γνωστοποιείται από τους λογιστές φοροτεχνικούς στην αρμόδια φορολογούσα αρχή, με τη μορφή δήλωσης που θα συνυποβάλλεται με την ετήσια δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Επίσης υπάρχει υποχρέωση των λογιστών φοροτεχνικών για υπογραφή, πέραν των δηλώσεων και των συνυποβαλλόμενων εντύπων ή καταστάσεων.

5. Οι λογιστές φοροτεχνικοί θα εκδίδουν Α.Π.Υ ή Τ.Π.Υ όταν ολοκληρώσουν τις υπηρεσίες τους χωρίς να εισπράττουν τις αμοιβές τους, βαρυνόμενοι με το ΦΠΑ και το φόρο εισοδήματος αυτών.

6. Υπόχρεα πρόσωπα μεταξύ άλλων για όλες τις περιπτώσεις που αναφέρονται στο ξέπλυμα χρήματος είναι και οι φοροτεχνικοί – λογιστές, οι οποίοι θα πρέπει να αναφέρουν αυτές άμεσα στην Επιτροπή καταπολέμησης της νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες και στο ΣΔΟΕ.

7. Αυξήθηκαν οι φορολογικές και λοιπές υποχρεώσεις των επιχειρήσεων και των φορολογουμένων όπως ενδεικτικά αναφέρονται κατωτέρω:

- Υποβολή του Ε9 χωριστά από την δήλωση εισοδήματος από 15/2/2011 για τα φυσικά πρόσωπα και από 15/5/2011 για τα Νομικά Πρόσωπα.

- Υποβολή οριστικής δήλωσης για αμοιβές ελευθέρων επαγγελματιών μέχρι 29/4/2011.

- Υποβολή οριστικής δήλωσης για αμοιβές από εμπορικές επιχειρήσεις μέχρι 31/5/2011.

- Υποβολή καταστάσεων πελατών προμηθευτών μέχρι 25/6/2011.

- Διασφάλιση και έλεγχος συναλλαγών για ποσά πάνω από 1.000€ για αγρότες, 1.500€ για ιδιώτες και 3.000€ για επιτηδευματίες.

- Ηλεκτρονική διαβίβαση στην Γ.Γ.Π.Σ. των συναλλαγών πάνω από 3.000€.

- Επιβεβαίωση από την ΓΓΠΣ της ακρίβειας των στοιχείων και της φορολογικής συνέπειας του εκδότη φορολογικών στοιχείων πάνω από 3.000€.

- Υποβολή δήλωσης φόρου χρηματικών δωρεών σε αγορά πρώτης κατοικίας και δωρεών σε ΝΠ.

- Υποβολή δήλωσης Νομικών Προσώπων για Φ.Α.Π. από 15/5/2011 και Ειδικού φόρου επί ακινήτων 15% μέχρι 20/5/2011,.

- Υπαγωγή στο καθεστώς του λογιστικού προσδιορισμού και ΦΠΑ πλειάδας επιχειρήσεων, επιτηδευματιών και ελεύθερων επαγγελματιών.

- Ρύθμιση και παρακολούθηση των συνεχών διευκολύνσεων για τμηματική καταβολή των φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων των επιχειρήσεων και επαγγελματιών.

- Παρακολούθηση και διαχείριση των φορολογικών κινήτρων, για την ανάπτυξη, νεανικής επιχειρηματικότητας, ευρυζωνικότητας, ευρεσιτεχνίας, γεωργών, διατήρησης θέσεων εργασίας και για την επισκευή διατηρητέων κτισμάτων .

- Παρακολούθηση και διαχείριση των νέων υποχρεώσεων και προστίμων του Κ.Β.Σ., τις ποινικές ευθύνες των φορολογουμένων για παραβάσεις του Κ.Β.Σ., μη καταβολής του φόρου εισοδήματος, Φ.Π.Α. και λοιπών παρακρατούμενων φόρων.

- Παρακολούθηση και διαχείριση των πληρωμών σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα κρατών μη συνεργάσιμων στο φορολογικό τομέα ή κρατών με προνομιακό φορολογικό καθεστώς.

- Παρακολούθηση και διαχείριση των τριγωνικών συναλλαγών και της τεκμηρίωσης των συναλλαγών συγγενικών επιχειρήσεων.

- Αυτοέλεγχος υποβαλλόμενων δηλώσεων, μετακύλιση εκροών από υψηλότερο σε χαμηλότερο συντελεστή ΦΠΑ και υποβολή ειδικού σημειώματος αυτοελέγχου ΦΠΑ και για τις υπηρεσίες.

- Παρακολούθηση και διαχείριση των αποδείξεων για το αφορολόγητο όριο και των αντικειμενικών δαπανών και υπηρεσιών που προσδιορίζουν εισόδημα σε φυσικά πρόσωπα.

- Παρακολούθηση και διαχείριση εισοδημάτων από μισθωτές υπηρεσίες με βάση την εργοστασιακή αξία των επιβατικών αυτοκινήτων των επιχειρήσεων και χορήγηση της σχετικής βεβαίωσης αποδοχών.

- Παρακολούθηση και διαχείριση του τρόπου πληρωμής μισθών, Φ.Μ.Υ. και ασφαλιστικών εισφορών μέσω τραπεζικών λογαριασμών των εργαζομένων από 1/7/2011.

- Σύνταξη και χορήγηση βεβαιώσεων μερισμάτων ΕΠΕ και Α.Ε, αμοιβών, διαχειριστών ΕΠΕ, και μελών Δ.Σ Α.Ε.

- Παρακολούθηση και διαχείριση, προγραμμάτων επιχορήγησης επενδύσεων (ΕΣΠΑ), επιδότησης νέων επιχειρήσεων, νέων θέσεων εργασίας ή διατήρησης αυτών, ειδικών μορφών απασχόλησης, των νέων φορολογικών, αναπτυξιακών, εργασιακών και ασφαλιστικών νόμων που συνεχώς αλλάζουν τα δεδομένα και κάνουν την δουλειά μας ποιο δύσκολη κάθε φορά.

Από όλα τα παραπάνω αντιλαμβάνεσθε ότι η Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. δεν δύναται να εκδώσει ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟ.

Οι ευθύνες των φοροτεχνικών – λογιστών είναι τεράστιες, οι εργασίες, έλεγχοι και επαληθεύσεις είναι πάρα πολλές, εξειδικευμένες, σοβαρές, χρονοβόρες και κοστοβόρες, η δουλειά μας πλέον είναι πολύ δύσκολη και ενέχει αρκετούς κινδύνους, γι΄ αυτό θα πρέπει να οργανωθείτε σε νέες βάσεις, να μελετάτε, να ξανακοστολογήσετε τις υπηρεσίες που προσφέρετε, για να μην υπάρξει πρόβλημα και ζημία με ανυπολόγιστες συνέπειες σε κανένα.

Δεν πρέπει όμως να ξεχνάτε ότι θα υπάρξει άμεσα Κώδικας Δεοντολογίας που θα προβλέπει εκτός των άλλων και συνέπειες για αθέμιτο ανταγωνισμό μεταξύ των πιστοποιημένων φοροτεχνικών – λογιστών.

Το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. είναι πρόθυμο και έτοιμο να απαντήσει σε κάθε εύλογο ερώτημα των μελών του και να παράσχει οποιαδήποτε βοήθεια του ζητηθεί, γι’ αυτό επιτακτική ανάγκη είναι πλέον να είστε κοντά στην Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. και να στηρίζετε τις προσπάθειές της για το καλό του επαγγέλματος μας..

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος

Δόβελος Ιωάννης

Ο Γεν. Γραμματέας

Φιλίππου Κων/νος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθυστερημένου τιμολογίου σε πελάτη;;;;;

Δηλαδή ξεχνούν να στείλουν εγκαίρως το παραστατικό;;

Εάν εννοείς προμηθευτή σου, εάν περάσει η περίοδος ενημέρωσης και έρθει καθυστερημένα, τους το ξαναστέλνω πίσω και ζητώ να το στείλουν με ταχυδρομική επιστολή, την οποία επισυνάπτω στο τιμολόγιο και καταχωρώ με ημερομηνία κατάθεσης στα ΕΛΤΑ/courier και ΟΧΙ την ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού... Τουλάχιστον αυτά τους έχω πει να κάνουν... Αν δεν τα κάνουν, δεν θα κάτσω να ασπρίσει και να πέσει το μαλλί μου... Γιατί δεν ξέρω αν μπορούν να πάρουν εμφυτεύματα από την γλώσσα μου που έχει μαλλιάσει.

Κάλυψη από τον πελάτη σου δεν μπορείς να έχεις ποτέ. Αν μπορείς να υπογράψεις σύμβαση ελ.επαγ/τια, στην οποία να μνημονεύεις ότι υπεύθυνος για την ποσοτική και αξιακή καταγραφή της απογραφής είναι ο πελάτης και ουχί ο λογιστής, αυτό είναι ένα πρώτο βήμα εξασφάλισης της παραμονής σου εκτός Γεντί Κουλέ! :)

Καλή και αυτή σου η σκέψη συνάδελφε! Τί άλλο εφαρμόζεις στους πελάτες σου? Κάτι αντίστοιχο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή και αυτή σου η σκέψη συνάδελφε! Τί άλλο εφαρμόζεις στους πελάτες σου? Κάτι αντίστοιχο.....

Αν θες να έχεις πρωτα απ' όλα το κεφάλι σου ήσυχο και να μην ξενυχτάς πάνω από τα ρημάδια τα χειρόγραφα βιβλία απογραφών, απαίτησε την απογραφή εμπορευμάτων-προϊόντων να συντάσσει ο επιχειρηματίας ή οι υπάλληλοί του και να την καταγράφουν εκείνοι στο βιβλίο ΜΕ το σύνολο της αποτίμησης, πριν ξεκινήσεις την καταγραφή των παγίων κλπ όπως κάνουμε κάθε χρόνο. Υπεύθυνος θα είναι εκείνος για το σύνολο της αποτίμησης-αν, όπως γίνεται στις περισσότερες των περιπτώσεων, το έχει μαγειρέψει ποσοτικά-αξιακά, πρόβλημά του. Εσύ θέλεις ΜΟΝΟ το τελικό απόθεμα για να ξεκινήσεις τον ισολογισμό.

Και μόνο ο διαφορετικός γραφικός χαρακτήρας σου εξασφαλίζει την ηρεμία σου και την ελευθερία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά τα περι γραφικού χαρακτήρα κλπ αλλά να έχουμε κατά νου ότι αν στραβώσει το πράγμα είναι απλά επιχειρήματα της απολογίας μας στο δικαστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά τα περι γραφικού χαρακτήρα κλπ αλλά να έχουμε κατά νου ότι αν στραβώσει το πράγμα είναι απλά επιχειρήματα της απολογίας μας στο δικαστήριο

Εάν στραβώσουν ΤΟΣΟ πολύ πια τα πράγματα και είναι σίγουρος ο λογιστής ότι επίκειται "φόρτωμα ευθυνών" σε εκείνον έναντι της διοίκησης μιας εταιρείας, πιστεύω ότι θα πρέπει να έχει φροντίσει ώστε να έχεια ρκετά στοιχεία στα χέρια του ώστε ο λόγος του να έχει σημαίνουσα σημασία και μεγαλύτερη βαρύτητα στο δικαστήριο...

Και άν είναι θέμα τακτικής "Όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε", ας τους καταγγείλει και στο ΣΔΟΕ ζητώντας την προστασία του νόμου.

ΣΔΟΕ (περιμένουμε επιτροπή για να αποφασίσει τις μίζες πριν φτιάξουμε το site)

Αλλά εδώ μιλάμε για πολύ τραβηγμένες καταστάσεις...

Καλό είναι όταν έχεις μυρίσει μπαρούτι, να την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια γιατί για τον Έλληνα "επιχειρηματία" (θα βρείτε φωτο του στο λεξικό στο λήμα ΛΑΜΟΓΙΟ) όλο οι άλλοι του φταίνε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

έχεις θέσει ένα ερώτημα το οποίο φαντάζομαι απασχολεί όλους τους συναδέλφους

όλοι αντιμετωπίζουμε τα ίδια προβλήματα, αλλά το θέμα είναι ότι είμαστε αυτοί που πάντα κάνουμε λάθος , αυτοί που πάντα φταίμε, ευθύνη δεν έχει κανείς άλλος εκτός από εμάς!!

δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι θα σου πω τι αποφάσισα και το τηρώ εδώ και 2 μήνες. κάθε μήνα που ενημερώνω βιβλία τρώω 5 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο μου για να γράψω μία επιστολή στην οποία υπογράφουν και κρατάω ένα αντίγραφο. Ισως να είναι υπερβολικό !! αλλά είμαι 42 χρονών έχω ένα κοριτσάκι 10 χρονών και σκέφτομαι ότι πρέπει να ζήσω να χαρώ το παιδάκι μου πρώτα από όλα , γιατί το εγκεφαλικό το έχω σίγουρο με την δουλειά που έχουμε.

Αν ο επιχειρηματίας δεν μας δει ως συνεργάτη αλλά μας βλέπει ως υποχρέωση και ως δεκανίκι που μαζεύουμε χρήματα για το κράτος, άστα χ...... . Ισως όμως να φταίμε και εμείς γιαυτό , ίσως........

σας χαιρετώ

καλή συνέχεια

Όσον αφορά το πως μας βλέπει ο επιχειρηματίας.... Ο οποίος είναι ίδιος ο Πάγκαλος: θα ισχυριστεί ότι "μαζί τα φάγαμε" με τα μαύρα που έχει τόσα χρόνια, αλλά υπεύθυνος είναι ο λογιστής....

Όλοι πρέπει να έχουν δει την ταινία "Μια ζωή την έχουμε" με τον Χόρν. Θυμηθείτε απλά την αντιμετώπιση του "λογιστάκου" από τον διευθυντή της τράπεζας και από τον εστιάτορα που του κράταγε τα βιβλία το απόγευμα (Του έδωσε ένα ψάρι να το πάει στην γυναίκα του στο σπίτι για να κάνει σούπα-όσο για λεφτά, "την άλλη εβδομάδα").

2:40 και μετά...

"Εκεί δα να στο ντουλάπι έχω τα τεφτέρια"-το ίδιο ισχύει και σήμερα! :)

"Αχ πως καταντήσαμε... μας έκανε η Εφορία και ανοίξαμε και λογιστήριο"

"Α μπα μόνο για λεφτά μην μου λες τώρα...άντε τράβα τώρα... και κόιτα μην κάνεις κανένα λάθος"¨.

"Πάρε και τούτο να το πάς στην γυναίκα μου...Βραστό πες της...να το κάνει σουπίτσα για τα παιδιά"

Μια ζωή την έχουμε

Αναρωτιέμαι πως μπορούμε να κάνουμε θέμα με ψηφοροφία για τις ατάκες που έχουμε ακούσει από την εκλεκτή ελληνική επιχειρηματικότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...