Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
SPYRIDON

Ανακεφαλαιωτικοί Πίνακες Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων Και Παραδόσεων - Vies

Question

Συνάδελφοι καλησπέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος από τους συναδέλφους που να γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα του νέου νόμου περί ΦΠΑ. Συγκεκριμένα αν μια εταιρεία λαμβάνει, αλλά και παρέχει υπηρεσίες στο εξωτερικό (εντός κοινότητας φυσικά) θα πρέπει να συμπληρώσει Ανακεφαλαιωτικούς Πίνακες Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων και Παραδόσεων για αυτές τις υπηρεσίες σε μηνιαία βάση. Για να μπορέσει όμως να προχωρήσει σε αυτήν ενέργεια χρειάζεται η εταιρεία να εγγραφεί πρώτα σε κάποιο ειδικό φορέα του V.I.E.S. η κάπου αλλού.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Χρειάζεται να κάνεις εγγραφή (δήλωση μεταβολής) στο μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ, όπου θα δηλώσεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές για υπηρεσίες μόνο αν δεν έχεις τίποτε άλλο -από εμπορική δραστηριότητα εννοώ-. Στη συνέχεια θα κάνεις κάθε μήνα δήλωση στο VIES τον μέχρι τώρα ανακεφαλαιωτικό που λέγαμε και στο εξής μηνιαία δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Επιπλέον θα κάνεις και μηνιαία δήλωση INTRASTAT αφού κάνεις κι εκεί εγγραφή μέσω internet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χρειάζεται να κάνεις εγγραφή (δήλωση μεταβολής) στο μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ, όπου θα δηλώσεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές για υπηρεσίες μόνο αν δεν έχεις τίποτε άλλο -από εμπορική δραστηριότητα εννοώ-. Στη συνέχεια θα κάνεις κάθε μήνα δήλωση στο VIES τον μέχρι τώρα ανακεφαλαιωτικό που λέγαμε και στο εξής μηνιαία δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Επιπλέον θα κάνεις και μηνιαία δήλωση INTRASTAT αφού κάνεις κι εκεί εγγραφή μέσω internet.

INTRASTAST μόνο σε εμπορεύματα και όχι σε υπηρεσίες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

-. Στη συνέχεια θα κάνεις κάθε μήνα δήλωση στο VIES τον μέχρι τώρα ανακεφαλαιωτικό που λέγαμε και στο εξής μηνιαία δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Επιπλέον θα κάνεις και μηνιαία δήλωση INTRASTAT αφού κάνεις κι εκεί εγγραφή μέσω internet.

Δηλαδή ασχετα από τις υπηρεσίες(εγώ δεν παρεχω ούτε δέχομαι),

για τα εμπορεύματα, θα στέλνουμε VIES κάθε μήνα?

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή ασχετα από τις υπηρεσίες(εγώ δεν παρεχω ούτε δέχομαι),

για τα εμπορεύματα, θα στέλνουμε VIES κάθε μήνα?

Ευχαριστώ.

ΑΠΟΦΑΣΗ 1091531/25.9.2009

Υποβολή ανακεφαλαιωτικών πινάκων για πράξεις που πραγματοποιούνται από 01/01/2010. - Κοινοποίηση οδηγιών για την συμπλήρωση των εντύπων των ανακεφαλαιωτικών πινάκων

Αθήνα 25 Σεπτεμβρίου 2009

Αριθ. Πρωτ.:1091531/7453/1653/Δ0014

ΘΕΜΑ: Υποβολή ανακεφαλαιωτικών πινάκων για πράξεις που πραγματοποιούνται από 01/01/2010. - Κοινοποίηση οδηγιών για την συμπλήρωση των εντύπων των ανακεφαλαιωτικών πινάκων.

Α. Γενικά

Με τις οδηγίες 2008/117/ΕΚ/16.12.2008/L14.7.20-1-2009 και 2008/8/ΕΚ/ 12.2.2008/L44.11.20-2-2008 του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου τροποποιήθηκαν οι διατάξεις της οδηγίας 2006/112/ΕΚ/28.11.2006/L347.1.11-12-2006 του Συμβουλίου «σχετικά με το κοινό σύστημα φόρου προστιθέμενης αξίας» με την οποία εναρμονίζεται ο Κώδικας Φ.Π.Α. (κύρωση με το ν.2859/2000), όπως ισχύει. Οι ανωτέρω αλλαγές στις κοινοτικές διατάξεις αφορούν και την υποβολή των ανακεφαλαιωτικών πινάκων.

Με το ν.3763/2009/ΦΕΚ 80 Α΄ έγινε ενσωμάτωση της οδηγίας 2008/8/ΕΚ/12.2.2008 και με νόμο (επίκειται ψήφιση έως 01/01/2010 σύμφωνα με το άρθρο 3 της οδηγίας 2008/117/ΕΚ), την ΑΥΟΟ ΠΟΛ.1127/25.9.2009 ενσωματώνεται η οδηγία 2008/117/ΕΚ/16.12.2008, στις εθνικές διατάξεις.

Β. Υποβολή ανακεφαλαιωτικών πινάκων

Σύμφωνα με τα ανωτέρω, για πράξεις που πραγματοποιούνται από 01/01/2010 και εφεξής, επέρχονται οι εξής αλλαγές στην υποβολή των ανακεφαλαιωτικών πινάκων:

α) Περιλαμβάνονται και οι πράξεις των ενδοκοινοτικών παροχών ή λήψεων υπηρεσιών.

Πιο συγκεκριμένα, στους ανακεφαλαιωτικούς πίνακες καταχωρείται η συνολική αξία των ενδοκοινοτικών παροχών και λήψεων υπηρεσιών εφόσον:

i) ο τόπος φορολογίας είναι το κράτος μέλος του λήπτη των υπηρεσιών και υπόχρεος για την καταβολή του φόρου είναι ο λήπτης των υπηρεσιών (πρόκειται για πράξη λήπτη),

ii) οι υπηρεσίες δεν απαλλάσσονται από το φόρο σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις στο κράτος μέλος του λήπτη των υπηρεσιών, δηλαδή δεν δηλώνονται οι πράξεις για τις οποίες δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής φόρου από το λήπτη.

Όπως και στην περίπτωση της ενδοκοινοτικής παράδοσης ή απόκτησης αγαθών, για την πραγματοποίηση της ενδοκοινοτικής παροχής ή λήψης υπηρεσιών είναι αναγκαίο τόσο αυτός που παρέχει τις υπηρεσίες όσο και ο λήπτης των υπηρεσιών να διαθέτουν αριθμό φορολογικού μητρώου Φ.Π.Α., σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Στο πλαίσιο αυτό επισημαίνεται ότι τα υπόχρεα σε υποβολή ανακεφαλαιωτικών πινάκων πρόσωπα έχουν υποχρέωση να επαληθεύουν τον ΑΦΜ/ΦΠΑ του αντισυμβαλλόμενου πριν από κάθε συναλλαγή που πραγματοποιούν σύμφωνα με τα ισχύοντα για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Η επαλήθευση γίνεται από το Δ΄ Τμήμα της Δ/νσης Φ.Π.Α. (Διοικητικής Συνεργασίας & Ανταλλαγής Πληροφοριών) ή την ηλεκτρονική υπηρεσία που διατίθεται για το σκοπό αυτό.

β) Οι ανακεφαλαιωτικοί πίνακες υποβάλλονται για κάθε ημερολογιακό μήνα και μέχρι την 26η ημέρα του επόμενου μήνα ανεξαρτήτως του τρόπου υποβολής τους (σε έντυπη μορφή στη Δ.Ο.Υ. ή με ηλεκτρονικό τρόπο μέσω του ειδικού δικτύου TAXISnet). Η υποβολή των αρχικών και εμπρόθεσμων ανακεφαλαιωτικών πινάκων πραγματοποιείται αποκλειστικά και μόνο με ηλεκτρονικό τρόπο επικοινωνίας μέσω του ειδικού δικτύου (TAXISnet), πλην εξαιρέσεων, σύμφωνα με τα ισχύοντα για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και την ΑΥΟΟ ΠΟΛ.1127/25.9.2009.....................

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10539/hl/VIES

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εταιρία που δεν έχει ούτε λήψη υπηρεσιών ούτε παροχή υπηρεσιών με κράτη μέλη της κοινότητας, παρά μόνο ενδοκοινοτικές αποκτήσεις και παραδόσεις αγαθών θα υποβάλει μηνιαίο listing? Ποια η σημασία του αφού θα ταυτίζεται με το intrastat(αφου δεν υπάρχουν υπηρεσίες)? Στραβά τα βλέπω εγώ ή στραβά αρμενίζουμε????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εταιρία που δεν έχει ούτε λήψη υπηρεσιών ούτε παροχή υπηρεσιών με κράτη μέλη της κοινότητας, παρά μόνο ενδοκοινοτικές αποκτήσεις και παραδόσεις αγαθών θα υποβάλει μηνιαίο listing? Ποια η σημασία του αφού θα ταυτίζεται με το intrastat(αφου δεν υπάρχουν υπηρεσίες)? Στραβά τα βλέπω εγώ ή στραβά αρμενίζουμε????

Μάλλον τα βλέπεις στραβά εσύ... :)

Το Intrastat με το Listing δεν ταυτίζονται επ'ουδενί. Το ένα αφορά την ΕΣΥΕ (αυτή που έστελνε τα ψευδή στοιχεία) και το άλλο το Υπ.Οικ., και ειδικότερα το τμήμα του VIES. Και για να το καταλάβεις και καλύτερα, εαν π.χ. δεν έχεις φτάσει το κατώφλι που ορίζει κάθε χρόνο η ΕΣΥΕ δεν υποχρεούσε στην υποβολή Intrastat ενώ το listing υποχρεούσε να το υποβάλλεις από το πρώτο λεπτό. Υστερα άλλη αξία δηλώνεις στο intrastat και άλλη στο listing. Οι αξίες αυτές συμπίπτουν μόνο υπό προυποθέσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χρειάζεται να κάνεις εγγραφή (δήλωση μεταβολής) στο μητρώο της αρμόδιας ΔΟΥ, όπου θα δηλώσεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές για υπηρεσίες μόνο αν δεν έχεις τίποτε άλλο -από εμπορική δραστηριότητα εννοώ-. Στη συνέχεια θα κάνεις κάθε μήνα δήλωση στο VIES τον μέχρι τώρα ανακεφαλαιωτικό που λέγαμε και στο εξής μηνιαία δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Επιπλέον θα κάνεις και μηνιαία δήλωση INTRASTAT αφού κάνεις κι εκεί εγγραφή μέσω internet.

μα όταν κάναμε την έναρξη της εταιρείας στο πεδίο "ενδοκοινοτικές συναλλαγές" είπαμε "Υπηρεσίες" τώρα γιατί δεν το ανοίγουν αυτόματα?

γιατί πρέπει να πάω στο μητρώο για να ξαναδηλώσω κάτι που έχω ήδη δηλώσει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μα όταν κάναμε την έναρξη της εταιρείας στο πεδίο "ενδοκοινοτικές συναλλαγές" είπαμε "Υπηρεσίες" τώρα γιατί δεν το ανοίγουν αυτόματα?

γιατί πρέπει να πάω στο μητρώο για να ξαναδηλώσω κάτι που έχω ήδη δηλώσει?

Επιδή μπορεί το έντυπο να το προέβλεπε, το σύστημα όμως όχι. Αν θυμάμαι καλά τόσο η διαταγή όσο και η ενημέρωση του συστήματος (taxis) έγιναν στα μέσα Δεκεμβρίου. Αν έχεις κάνει έναρξη μετά την ημερομηνία αυτή δε χρειάζεται να πας πουθενά. Αν όχι, δε τη γλιτώνεις την επίσκεψη. Για του λόγου το αληθές, μόλις πας να στείλεις listing με υπηρεσίες για τον Ιανουάριο, σου βγάζει προειδοποίηση (την δήλωση όμως την δέχεται)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest lofo

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ?

Η ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ?

Η ΑΡΚΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ?

Πρέπει να κάνεις μεταβολή .

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/10966/hl/

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πρέπει να κάνεις μεταβολή .

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/10966/hl/

Επειδή είναι βράδυ, και είναι περασμένη η ώρα, οι αντιστάσεις πεσμένες κτλ κτλ...

Στα πλαίσια εφαρμογής των διατάξεων του ν.3763/2009 (ΦΕΚ 80 Α΄) και μέχρι εκτύπωσης νέων εντύπων Μητρώου, θα αναγράφεται χειρόγραφα, από τον υπόχρεο κατά την υποβολή δήλωσης έναρξης /μεταβολής εργασιών, η τιμή «ΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ» στις ενδείξεις του πίνακα Ενδοκοινοτικών Συναλλαγών των εντύπων Μ2 «Δήλωση Έναρξης / Μεταβολής Εργασιών Φυσικού Προσώπου» και Μ3 «Δήλωση Έναρξης/ Μεταβολής Εργασιών Μη Φυσικού Προσώπου».

Εξυπακούεται ότι η προαναφερόμενη «τιμή» θα καταχωρείται ηλεκτρονικά στο Υποσύστημα Μητρώου.

Και στο Μ2 και στο Μ3 υπάρχουν ενδείξεις για Υπηρεσίες στις ενδοκοινοτικές...

Οπότε, τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας ότι θέλει χειρόγραφη αναγραφή μέχρι την εκτύπωση νέων εντύπων..????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή είναι βράδυ, και είναι περασμένη η ώρα, οι αντιστάσεις πεσμένες κτλ κτλ...

Και στο Μ2 και στο Μ3 υπάρχουν ενδείξεις για Υπηρεσίες στις ενδοκοινοτικές...

Οπότε, τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας ότι θέλει χειρόγραφη αναγραφή μέχρι την εκτύπωση νέων εντύπων..????

Στέφανε , Καλημέρα

Τώρα που είναι πρωί και είσαι ξεκούραστος, θα δείς ότι

Τά εντυπα έχουν πεδίο μόνον για Παροχή Υπηρεσιών, και όχι για λήψη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest FROZEN

Γι΄αυτό και σου λέει η εγκύκλιος θα αναγράφεται χειρόγραφα.

Δεν είναι τίποτα φοβερό, το έκανα μερικές φορές και το συνήθισα! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παιδιά μόλις πήρα το HelpDesk του ΤΑΧΙS

Εαν έχεις δηλώσει στο Μ3(2) της έναρξης στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές "παροχή" τους δίνεις το ΑΦΜ και σου "ανοίγουν" εκείνοι το σύστημα για την υποβολή VIES

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στέφανε , Καλημέρα

Τώρα που είναι πρωί και είσαι ξεκούραστος, θα δείς ότι

Τά εντυπα έχουν πεδίο μόνον για Παροχή Υπηρεσιών, και όχι για λήψη

Αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα...................................

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παιδιά μόλις πήρα το HelpDesk του ΤΑΧΙS

Εαν έχεις δηλώσει στο Μ3(2) της έναρξης στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές "παροχή" τους δίνεις το ΑΦΜ και σου "ανοίγουν" εκείνοι το σύστημα για την υποβολή VIES

και μετά με πήραν τηλέφωνο απο το taxis... και μου είπαν ότι δεν μπορούν και να πάω στην ΔΟΥ....

τσαμπα χάρηκα ότι έχουμε σοσιαλισμό :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στέφανε , Καλημέρα

Τώρα που είναι πρωί και είσαι ξεκούραστος, θα δείς ότι

Τά εντυπα έχουν πεδίο μόνον για Παροχή Υπηρεσιών, και όχι για λήψη

Καλησπέρα, απ ότι βλέπω ακόμα το Μ3 δεν έχει "λήψη ενδοκοινοτικής Π.Υ" ή κάνω λάθος?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...