Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προστιμο Απο Ικα Αν Περναει Σε Εξοδα


madboy34

Ερώτηση

Καλησπερα,εχει κανει λαθος ο λογιστης μου και μου ειχε βαλει τον πατερα μου σαν 4ωρο(πραγμα που δεν ισχυει)και τωρα που πηγε να βγαλει συνταξη το ικα εκανε ελεγχο και μου κανει ριχνει προστιμο,τοκους και να πληρωσω την διαφορα στις εισφορες εφαπαξ για να ισχυσουν τα ενσημα!

Ερωτηματα α)Δεν εχει μεριδιο ευθυνης το ικα εφοσον αφησε τοσο καιρο να περασει?(οχι οτι θα βγαλω και ακρη φυσικα)

β)το ποσο που θα πληρωσω εκπιπτει απο τα βιβλια μου?και αν ναι σαν πως?

γ)μου ειπαν απο το ικα οτι για οδηγο α'βαθμου συγγενειας τα ποσοστα συμμετοχης ειναι 24,58 εργοδοτης 15,67 ασφαλισμενος,ισχυει?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπερα,εχει κανει λαθος ο λογιστης μου και μου ειχε βαλει τον πατερα μου σαν 4ωρο(πραγμα που δεν ισχυει)και τωρα που πηγε να βγαλει συνταξη το ικα εκανε ελεγχο και μου κανει ριχνει προστιμο,τοκους και να πληρωσω την διαφορα στις εισφορες εφαπαξ για να ισχυσουν τα ενσημα!

Ερωτηματα α)Δεν εχει μεριδιο ευθυνης το ικα εφοσον αφησε τοσο καιρο να περασει?(οχι οτι θα βγαλω και ακρη φυσικα)

β)το ποσο που θα πληρωσω εκπιπτει απο τα βιβλια μου?και αν ναι σαν πως?

γ)μου ειπαν απο το ικα οτι για οδηγο α'βαθμου συγγενειας τα ποσοστα συμμετοχης ειναι 24,58 εργοδοτης 15,67 ασφαλισμενος,ισχυει?

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Οι εισφορές εκπίπτουν από τα έσοδα της επιχείρησης,ενώ τα πρόστιμα και οι προσαυξήσεις όχι.

Ασφαλίζονται για τους κλάδους Ασθένειας & Σύνταξης & ΕΤΕΑΜ

(πλέον των αντίστοιχων ποσοστών Επαγγελμ.Κινδύνου & Βαρέων)

Εξαιρούνται των κλάδων οαεδ & οεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...