Jump to content
  • 0

Εσπα Για Ελευθερους Επαγγελματιες - Βαθμολογιες , Εγκρισεις Κτλ.

karn
 Share

Question

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ , ΒΑΜΟΛΟΓΙΕΣ ΚΤΛ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ;

Η ΕΧΟΥΝΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝΕ Β' ΚΥΚΛΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΗ Ο Α' ???

• Answers 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

• 0

Πέρασα! Πέρασα! Τα όνειρα μου έγιναν πραγματικότητα...Κερνάω όλο το forum!

Τετοια να λες και δε θα σου μεινει ουτε ευρουλακη απο την επιδότηση !!! :)

• 0

Αραγε θα δημοσιευτουν επισημα τα κριτηρια υπολογισμου της βαθμολογιας ωστε να υποβληθουν οι τυχον ενστασεις?

Υπενθυμιζω οτι ενα απο τα κριτηρια ειχε να κανει με την διάμεσο του καθαρού εισοδήματος από το ατομικό επάγγελμα όλων των ελεύθερων επαγγελματιών που έχουν υποβάλει πρόταση στην συγκεκριμένη κατηγορία της παρούσαςπροκήρυξης, τα τελευταία δύο χρόνια

Υ.Γ. Εχω περιπτωση που ειναι μεσα επαγγελματιας με τα ιδια γενικα δεδομενα αλλα χειροτερα οικονομικα στοιχεια και εκτος αλλος με καλυτερα

Ο εκτος ειχε κανει διορθωτικη υποβολη για τον ταχυδρομικο κωδικα :)

• 0

Αραγε θα δημοσιευτουν επισημα τα κριτηρια υπολογισμου της βαθμολογιας ωστε να υποβληθουν οι τυχον ενστασεις?

Υπενθυμιζω οτι ενα απο τα κριτηρια ειχε να κανει με την διάμεσο του καθαρού εισοδήματος από το ατομικό επάγγελμα όλων των ελεύθερων επαγγελματιών που έχουν υποβάλει πρόταση στην συγκεκριμένη κατηγορία της παρούσαςπροκήρυξης, τα τελευταία δύο χρόνια

Υ.Γ. Εχω περιπτωση που ειναι μεσα επαγγελματιας με τα ιδια γενικα δεδομενα αλλα χειροτερα οικονομικα στοιχεια και εκτος αλλος με καλυτερα

Ο εκτος ειχε κανει διορθωτικη υποβολη για τον ταχυδρομικο κωδικα :)

http://www.espa.gr/el/Pages/NewsFS.aspx?item=187

Τις επόμενες ημέρες κάθε δικαιούχος της ενίσχυσης θα μπορεί να ανακτά τα αναλυτικά στοιχεία για την έγκριση ή την απόρριψή του στην ιστοσελίδα http://www.ependyseis/mis, κάνοντας χρήση του προσωπικού του κωδικού πρόσβασης.

Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση διαφωνίας επί του αποτελέσματος, υπάρχει, όπως προβλέπεται από την προκήρυξη, η δυνατότητα υποβολής ένστασης ηλεκτρονικά σε χρονικό διάστημα 15 ημερολογιακών ημερών από την παραλαβή της έγγραφης ειδοποίησης.

• 0

Κατέθεσα 3 αιτήσεις......με την βεβαιοτητα οτι θα κοπουν κι οι 3, γιατι εγραφα "τρίχες κατσαρές"

Οι 2 αφορουσαν σε λογιστικο γραφείο (εμενα και της αδερφής μου).

Φτιάχνω πρώτα της αδερφής μου κι επειδή στέρεψα απο ιδέες αντέγραψα τα ιδια και σε μένα.

Η αδερφή μου "κόπηκε" .....εγω πέρασα!

Η 3η αίτηση αφορούσε σε ψυχίατρο.

Ως γνωστό οι ψυχιάτροι δεν εχουν και ιδιαίτερο εξειδικευμένο εξοπλισμό και κατα βάσην το αίτημα μου περιλάμβανε έπιπλα , τηλεόραση και στερεοφωνικό συγκρότημα καθώς και κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης, που σύμφωνα με το πρόγραμμα δεν επιδοτούνται.

Η αλήθεια είναι οτι στην περιγραφή έβαλα καταπληκτικές αηδίες και προφανώς τους έπεισα γιατί και η ψυχολόγος πέρασε!!

Τι να πω??

• 0

Οι προσφορές που υποβλήθηκαν προφανώς δεν είναι δεσμευτικές ως προς τους προμηθευτές και τον εξοπλισμό, αλλά μόνο η συνολική δαπάνη.

• 0

Από τη στιγμή που εγκρίθηκαν 8.174 αιτήσεις σε σύνολο 28.000 αιτήσεων, τότε μιλάμε για ένα ποσοστό επιτυχίας κοντά στο 28% (το αντίστοιχο ποσοστό της Αττικής πρέπει να είναι αρκετά μικρότερο).Δυστυχώς φάνηκε πως η περικοπή του κονδυλίου από 250 εκατ. σε 70 εκατ.είχε ως αποτέλεσμα την απόρριψη 20.000 έργων, των οποίων η υλοποίηση θα έριχνε φρέσκο χρήμα προκειμένου να κινηθεί η αγορά σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε.

Η βαθμολογία των αιτήσεων ήταν αντικειμενική και βασίστηκε στα φορολογικά οικονομικά στοιχεία κάθε επαγγεματία, στα οικονομικά στοιχεία του κλάδου και στο έτος έναρξης επαγγέλματος (δόθηκε μεγαλύτερη βαθμολογία στους νέους). Οπότε φαντάζομαι πως μάλλον δε διάβασε κανείς τι γραφόταν ή τι περιλάμβανε κάθε αίτηση.

• 0

Παιδιά αναφορικά με τα αποτελέσματα έχω να πω δυο τρία πράγματα που έγραψα και στο ΕΣΠΑ-FORUM:

Ανακοινώθηκαν αποτελέσματα χωρίς βαθμολογίες και πριν τη διαδικασία των ενστάσεων.

Αν δεν ανακοινωθεί η βαθμολογία, η ένσταση για σφάλμα στη βαθμολόγηση δεν μπορεί να τεκμηριωθεί.

Από την άλλη, ο επενδυτής έχει δικαίωμα (αρχή δημοσιότητας) να μάθει τη βαθμολογία βάσης έγκρισης και τη δική του.

Επίσης, σε περίπτωση αποδοχής ενστάσεων όπως π.χ. για τον Τ.Κ., από πού θα βρεθούν τα χρήματα για πληρωμή;

Θα αρχίσει πάλι υπερδέσμευση και άλλες "πατέντες";

Πάντως άλλο ένα τρένο ρευστότητας χάθηκε.

Με 8000 περίπου εγκρίσεις απορροφάται κονδύλι 70 εκ.€. Αν δεν λάμβανε χώρα περικοπή των 250 εκ.€, μάλλον θα είχαμε έγκριση σε όλους.

Μετρήστε ΦΠΑ 21% και παρακράτηση 20% (αφού ομιλούμε για ελ.επαγγελματίες) που χάθηκε σε ένα μήνα δύσκολο όπως είναι ο Απρίλιος.

Και κάτι ακόμα: Αφού Απρίλιο αποδίδεται ο ΦΠΑ, βγάλε σαν Υπουργείο αρχές Μάρτη τα αποτελέσματα, να κοπούν τιμολόγια εντός του 3ου για να εισπράξουν οι Δ.Ο.Υ. ΦΠΑ αστραπιαία...

Θέλει πολύ μυαλό;

• 0

.............................

Μετρήστε ΦΠΑ 21% και παρακράτηση 20% (αφού ομιλούμε για ελ.επαγγελματίες) που χάθηκε σε ένα μήνα δύσκολο όπως είναι ο Απρίλιος.

Καλά όλα τα προηγούμενα, αλλά εδώ με μπέρδεψες λιγάκι....

Τι εννοείς..??

Η επιχορήγηση δεν έχει παρακράτηση...

Η αγορά παγίων, επίσης, δεν έχει παρακράτηση...

Οπότε..??

Και κάτι ακόμα: Αφού Απρίλιο αποδίδεται ο ΦΠΑ, βγάλε σαν Υπουργείο αρχές Μάρτη τα αποτελέσματα, να κοπούν τιμολόγια εντός του 3ου για να εισπράξουν οι Δ.Ο.Υ. ΦΠΑ αστραπιαία...

Θέλει πολύ μυαλό;

Ε, καλά, μην ορκίζεσαι κιόλας.....

Το φπα που θα αποδίδανε οι επιχειρήσεις πώλησης του εξοπλισμού (δλδ η διαφορά από το φπα της πώλησης που εισπράξανε μείον το φπα της αγοράς που εκπέσανε) θα υπερκαλυφθεί από το φπα που θα εκπέσουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες (οι οποίοι θα εκπέσουν όλο το φπα των παγίων που θα αγοράσουν)....

Οπότε, δεν περιμένει έσοδα από φπα από αυτή την ενέργεια ο George....

• 0

Καλά όλα τα προηγούμενα, αλλά εδώ με μπέρδεψες λιγάκι....

Τι εννοείς..??

Η επιχορήγηση δεν έχει παρακράτηση...

Η αγορά παγίων, επίσης, δεν έχει παρακράτηση...

Οπότε..??

Ε, καλά, μην ορκίζεσαι κιόλας.....

Το φπα που θα αποδίδανε οι επιχειρήσεις πώλησης του εξοπλισμού (δλδ η διαφορά από το φπα της πώλησης που εισπράξανε μείον το φπα της αγοράς που εκπέσανε) θα υπερκαλυφθεί από το φπα που θα εκπέσουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες (οι οποίοι θα εκπέσουν όλο το φπα των παγίων που θα αγοράσουν)....

Οπότε, δεν περιμένει έσοδα από φπα από αυτή την ενέργεια ο George....

Για το πρώτο κομμάτι δίκιο έχεις...

Μήπως λογιστές τώρα (αυτό το διάστημα) με τις φορολογικές δηλώσεις θα κόψουν όμως παραστατικά και άρα αν έχουν πιστωτικό ΦΠΑ από την επένδυση θα τα κόψουν εντός Μαρτίου;

Άρα, εκεί πάει η παρακράτηση... Σαφώς και δεν υπάρχει παρκράτηση στα πάγια...

Από εκεί κι έπειτα κατάλαβες το συλλογισμό μου για τιμολογήσεις εντός Μαρτίου για απόδοση ΦΠΑ.

Εννοείται ότι πληρώνει ο "τελευταίος" καταναλωτής και αποδίδει ο προμηθευτής στη Δ.Ο.Υ.

Αλλά κάποιος αποδίδει... Για αυτό λέμε ότι όσο εκδίδονται παραστατικά ο ΦΠΑ αποδίδεται από κάποιον... Μία φορά γίνεται η απόδοση, από έναν της αλυσίδας χονδρική-λιανική.

• 0

Για το πρώτο κομμάτι δίκιο έχεις...

Μήπως λογιστές τώρα (αυτό το διάστημα) με τις φορολογικές δηλώσεις θα κόψουν όμως παραστατικά και άρα αν έχουν πιστωτικό ΦΠΑ από την επένδυση θα τα κόψουν εντός Μαρτίου;

Άρα, εκεί πάει η παρακράτηση... Σαφώς και δεν υπάρχει παρκράτηση στα πάγια...

Κατ' αρχήν, οι λογιστές είναι ένα μικρό κομμάτι των ελεύθερων επαγγελματιών...

Κατά δεύτερον, υποχρέωση παρακράτησης υπάρχει μόνο σε επαγγελματίες, και όχι σε ιδιώτες (βλ. φορολογικές δηλώσεις)...

Κατά τρίτον, η έκδοση των στοιχείων έχει να κάνει με το χρόνο είσπραξης και όχι με το χρόνο που βγήκαν τα αποτελέσματα (ανεξάρτητα δλδ)...

Για αυτό δεν καταλαβαίνω που κολλάει στη συζήτηση η παρακράτηση 20%.....

Από εκεί κι έπειτα κατάλαβες το συλλογισμό μου για τιμολογήσεις εντός Μαρτίου για απόδοση ΦΠΑ.

Εννοείται ότι πληρώνει ο "τελευταίος" καταναλωτής και αποδίδει ο προμηθευτής στη Δ.Ο.Υ.

Αλλά κάποιος αποδίδει... Για αυτό λέμε ότι όσο εκδίδονται παραστατικά ο ΦΠΑ αποδίδεται από κάποιον... Μία φορά γίνεται η απόδοση, από έναν της αλυσίδας χονδρική-λιανική.

Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω...

Ο ΦΠΑ καταβάλλεται ολόκληρος από τον τελικό καταναλωτή...

Για τις επιχειρήσεις πάει φπα εσόδων μείον φπα εξόδων...

Και αφού θα εκπέσουν όλο το φπα οι ελεύθεροι επαγγελματίες, αθροιστικά (από επιχειρήσεις που πουλάνε τα πάγια και επαγγελματίες που τα αγοράζουν) δεν θα έχει κάποιο όφελος στο φπα....

Ίσως να μην το εξηγώ καλά...

• 0

Οι προσφορές που υποβλήθηκαν προφανώς δεν είναι δεσμευτικές ως προς τους προμηθευτές και τον εξοπλισμό, αλλά μόνο η συνολική δαπάνη.

Στις συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις του site των ελεύθερων επαγγελματιών και στην ερώτηση

15 "Τι θα συμβεί εάν αλλάξω προμηθευτή ή εξοπλισμό μετά την υποβολή της πρότασης; Θα είναι επιλέξιμα ή δεν θα επιχορηγηθούν;"

η απάντηση έχει ως εξής:

"Σύμφωνα με το άρθρο 11, παράγραφος 8 της Υπουργικής Απόφασης, είναι δυνατόν να περιλαμβάνονται στην βεβαίωση ολοκλήρωσης αποκλίσεις μικρής κλίμακας (π.χ. αλλαγή προμηθευτή) στο φυσικό αντικείμενο της εγκεκριμένης πρότασης, όπως αυτές περιγράφονται στη σχετική έκθεση ελέγχου. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται αύξηση του οικονομικού αντικειμένου της πρότασης και δεν επιτρέπεται η αλλαγή εξοπλισμού από την υποβολή της πρότασης στην υλοποίηση."

Επιπλέον, στην ΥΑ στο άρθρο 10, περ 4

"Ο δικαιούχος της ενίσχυσης δεσμεύεται για την υλοποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικείμενου που έχει περιγράψει στην πρόταση που έχει υποβάλλει. Ο έλεγχος και η επιβεβαίωση της επιλεξιμότητας των επιμέρους δαπανών, ενεργειών καθώς και του εύλογού τους κόστους διενεργείται κατά τη φάση του επιτόπιου ή/και διοικητικού ελέγχου που περιγράφεται στο άρθρο 11 της παρούσας."

καθώς επίσης και στο άρθρο 11, περ 8

"Είναι δυνατόν να περιλαμβάνονται στην βεβαίωση ολοκλήρωσης αποκλίσεις μικρής κλίμακας (πχ. αλλαγή προμηθευτή) στο φυσικό αντικείμενο της εγκεκριμένης πρότασης, όπως αυτές περιγράφονται στη σχετική έκθεση ελέγχου. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται αύξηση του οικονομικού αντικειμένου της πρότασης",

δεν γίνεται αναφορά αν στην κατηγορία των μικρών αποκλίσεων συμπεριλαμβάνεται και η αλλαγή εξοπλισμού από τον αρχικά δηλωθέντα στην πρόταση.

Επιπλέον, στον ενημερωτικό οδηγό στην περίπτωση 6.3, στην παρ 3 (μεταφέρω αυτούσια)

"Η ολοκλήρωση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου και της υλοποίησης της πρότασης συνίσταται:

1) Στην προμήθεια του συνόλου του εγκεκριμένου εξοπλισμού (υλοποίηση του αρχικώς εγκεκριμένου φυσικού αντικειμένου σύμφωνα με τα προτιμολόγια, προσφορές που έχουν αποτυπωθεί στο έντυπο υποβολής)".

Τα παραπάνω θα πρέπει να ληφθούν υπόψη σε περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να κάνει αλλαγές στον εξοπλισμό που αρχικά είχε δηλώσει.

Καλύτερα πάντως να μην το ρισκάρει να προβεί σε τέτοιες αλλαγές μέχρι να δωθεί μια σαφής απάντηση στο αν τελικά επιτρέπονται αλλαγές στον εξοπλισμό ή όχι.

Σαφώς θα πρέπει να γίνει κατανοητό από τους υπεύθυνους ότι μετά από 5+ μήνες από την υποβολή της πρότασης και μέχρι την έναρξη υλοποίησης, κάποιοι εξοπλισμοί και κυρίως στον τομέα των Η/Υ έχουν πλέον αποσυρθεί από την αγορά και έχουν βγει πιο καινούριοι και σύγχρονοι στις ίδιες τιμές...

• 0

Ένα θέμα που θα πρέπει να μας απασχολήσει και στο οποίο θα πρέπει να ασκήσουμε την δέουσα πίεση, είναι αν τελικά δοθούν στην δημοσιότητα, στα πλαίσια άλλωστε της διαφάνειας όπως ορίζει ο κοινός νους αλλά και η ΚΥΑ

α) οι βαθμολογίες των προτάσεων που υποβλήθηκαν,

β) η βαθμολογία του τελευταίου επιτυχόντα (βάση), καθώς και

γ) Ο λεγόμενος διάμεσος βάση του οποίου μπορεί κανείς να υπολογίσει την βαθμολογία της πρότασης που υπέβαλλε.

Σε διαφορετική περίπτωση ουδεμία σημασία έχει, αν έχουμε δυνατότητα να υποβάλλουμε ή όχι ένσταση. Να υποβάλλουμε ένσταση στηριζόμενοι σε τι επιχειρήματα;

Το αποτέλεσμα δε, σε περίπτωση που δεν δωθούν αυτά τα στοιχεία, θα είναι να γεμίσει το πληροφοριακό σύστημα με 20.000 αιτήσεις ενστάσεων χωρίς να υπάρχει κάτι χειροπιαστό με το οποίο θα υποστηρίζεται η ένσταση. Οι οποίες ενστάσεις θα πρέπει να εξεταστούν σε 30 ημέρες....Ο καθένας μπορεί να φανταστεί πόσο σοβαρά θα την λάβουν υπόψη τους και τι είδους αξιολόγηση της ένστασης θα γίνει.

Αν δωθούν τα στοιχεία ο καθένας θα γνωρίζει την βαθμολογία του, θα μπορεί να την επαληθεύσει και να δει ότι όντως δεν πέρασε με τα συγκεκριμένα κριτήρια που όριζε αυτό το πρόγραμμα.

Εκτός και αν η λεγόμενη διαφάνεια ορίζεται διαφορετικά από το υπουργείο και διαμορφώνεται βάση των μέτρων και σταθμών που συμφέρει καλύτερα κάθε φορά. (κοινώς μας εμπαίζουν).

Άλλωστε δεν βλέπω το λόγο να μην δωθούν αυτά τα στοιχεία σε δημοσιοποίηση...

• 0

Ένα θέμα που θα πρέπει να μας απασχολήσει και στο οποίο θα πρέπει να ασκήσουμε την δέουσα πίεση, είναι αν τελικά δοθούν στην δημοσιότητα, στα πλαίσια άλλωστε της διαφάνειας όπως ορίζει ο κοινός νους αλλά και η ΚΥΑ

α) οι βαθμολογίες των προτάσεων που υποβλήθηκαν,

β) η βαθμολογία του τελευταίου επιτυχόντα (βάση), καθώς και

γ) Ο λεγόμενος διάμεσος βάση του οποίου μπορεί κανείς να υπολογίσει την βαθμολογία της πρότασης που υπέβαλλε.

Σε διαφορετική περίπτωση ουδεμία σημασία έχει, αν έχουμε δυνατότητα να υποβάλλουμε ή όχι ένσταση. Να υποβάλλουμε ένσταση στηριζόμενοι σε τι επιχειρήματα;

Το αποτέλεσμα δε, σε περίπτωση που δεν δωθούν αυτά τα στοιχεία, θα είναι να γεμίσει το πληροφοριακό σύστημα με 20.000 αιτήσεις ενστάσεων χωρίς να υπάρχει κάτι χειροπιαστό με το οποίο θα υποστηρίζεται η ένσταση. Οι οποίες ενστάσεις θα πρέπει να εξεταστούν σε 30 ημέρες....Ο καθένας μπορεί να φανταστεί πόσο σοβαρά θα την λάβουν υπόψη τους και τι είδους αξιολόγηση της ένστασης θα γίνει.

Αν δωθούν τα στοιχεία ο καθένας θα γνωρίζει την βαθμολογία του, θα μπορεί να την επαληθεύσει και να δει ότι όντως δεν πέρασε με τα συγκεκριμένα κριτήρια που όριζε αυτό το πρόγραμμα.

Εκτός και αν η λεγόμενη διαφάνεια ορίζεται διαφορετικά από το υπουργείο και διαμορφώνεται βάση των μέτρων και σταθμών που συμφέρει καλύτερα κάθε φορά. (κοινώς μας εμπαίζουν).

Άλλωστε δεν βλέπω το λόγο να μην δωθούν αυτά τα στοιχεία σε δημοσιοποίηση...

Απόλυτο δίκιο έχεις Χρήστο.

Προσυπογράφω.

Αυτά τα κρυφάκια του Υπουργείου, μόνο εκ του πονηρού λαμβάνονται...

Μία για τις υπεργολαβίες των Τραπεζών στο ΠΕΠ, μία για την ανάθεση της Μεταποίησης 2010, μια για τα αποτελέσματα...

Αν δεν δημοσιοποιηθεί βάση έγκρισης και βαθμολογία σε κάθε έναν επενδυτή μιλάμε για σκάνδαλο τεράστιο...

Ας καταργήσουν και τα κριτήρια βαθμολόγησης και να περιμένουμε μόνο τα .pdf με τα αποτελέσματα...

Ίσως να είναι και αυτό ένα μέτρο για τη ρευστότητα των επιχειρήσεων...

• 0

Kαλημέρα, παιδιά θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.

Λίγο πριν αποχωρήσω απο την προηγούμενη δουλειά μου είχα προλαβει την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή μια αίτηση (ΕΣΠΑ- Ελευθερων επαγγελματιών) για εναν γιατρό που τελικά εγκρίθηκε.

Επείδη έχω χάσει λίγο την επαφή με αυτα τώρα τελευταία αναρωτιούμουν αν θα μπορούσε κάποιος απο εσάς να μου πεί ποια είναι η διαδικασία απο εδώ και πέρα.

Έχει τρέξιμο στην τράπεζα για υπογρφή σύμβασης?

Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει ποια βήματα πρέπει να παρθούν απο εδώ και πέρα...

ΥΓ: Μπορεί να ακούγεται σε έσας τους έμπειρους χαζη ερώτηση αλλα χρειάζομαι λίγο βοήθεια

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

• 0
Guest captain

Kαλημέρα, παιδιά θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.

Λίγο πριν αποχωρήσω απο την προηγούμενη δουλειά μου είχα προλαβει την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή μια αίτηση (ΕΣΠΑ- Ελευθερων επαγγελματιών) για εναν γιατρό που τελικά εγκρίθηκε.

Επείδη έχω χάσει λίγο την επαφή με αυτα τώρα τελευταία αναρωτιούμουν αν θα μπορούσε κάποιος απο εσάς να μου πεί ποια είναι η διαδικασία απο εδώ και πέρα.

Έχει τρέξιμο στην τράπεζα για υπογρφή σύμβασης?

Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει ποια βήματα πρέπει να παρθούν απο εδώ και πέρα...

ΥΓ: Μπορεί να ακούγεται σε έσας τους έμπειρους χαζη ερώτηση αλλα χρειάζομαι λίγο βοήθεια

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΦΑΚΕΛΟ ΟΠΟΥ ΘΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ

• 0
Guest alicek

Βοήθεια Παρακαλώ!!!!

Ειμαι σε λίστα αναμονής για την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ για το προγραμμα γυναικείας επιχειρηματικότητας. Είμαι ψυχολόγος και θέλω να ανοίξω το γραφείο μου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξης: Αν καταθέσω το επιχειρηματικό σχέδιο κ εγκριθεί η αίτηση μου, θα γίνει ένας έλεγχος εντός 30 ημερών. Η πρώτη δόση είναι 6000 ευρώ . Αυτά τα χρήματα πρέπει να τα έχω ήδη και να έχω αγοράσει εξοπλισμό και κατόπιν- αν εγριθεί- θα μου τα δώσουν? Καλύπτεται ως έξοδο το ενοικιο, το ΤΕΒΕ, η εκπαίδευση ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρον

• 0

Βοήθεια Παρακαλώ!!!!

Ειμαι σε λίστα αναμονής για την επιδότηση από τον ΟΑΕΔ για το προγραμμα γυναικείας επιχειρηματικότητας. Είμαι ψυχολόγος και θέλω να ανοίξω το γραφείο μου. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το εξης: Αν καταθέσω το επιχειρηματικό σχέδιο κ εγκριθεί η αίτηση μου, θα γίνει ένας έλεγχος εντός 30 ημερών. Η πρώτη δόση είναι 6000 ευρώ . Αυτά τα χρήματα πρέπει να τα έχω ήδη και να έχω αγοράσει εξοπλισμό και κατόπιν- αν εγριθεί- θα μου τα δώσουν? Καλύπτεται ως έξοδο το ενοικιο, το ΤΕΒΕ, η εκπαίδευση ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρον

Αγαπητή φίλη,

Σου απαντώ με ένα απόσπασμα από άρθρο στο ΕΣΠΑ-FORUM:

Όλο το άρθρο βρίσκεται ΕΔΩ

Δ. ΠΟΣΟ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ- ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗΣ

Η πρώτη δόση, ύψους 6.000,00 ευρώ καταβάλλεται μετά την έκδοση της απόφασης υπαγωγής και τα υπόλοιπα 18.000,00 ευρώ σε τρεις (3) ισόποσες ετήσιες δόσεις των 6.000,00 ευρώ η κάθε μία, καταβαλλόμενη στο τέλος κάθε έτους από την υπαγωγή της και αφού θα έχει πραγματοποιηθεί τουλάχιστον ένας επιτόπιος έλεγχος κατά το ενδιάμεσο χρονικό διάστημα, όπου και διαπιστώνεται η κανονική λειτουργία της επιχείρησης.

Άρα, τα πρώτα χρήματα τα λαμβάνει η άνεργη μετά την έκδοση απόφασης υπαγωγής, αφού έχει δαπανήσει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Για να δούμε ποιο είναι αυτό στην απλή περίπτωση της ατομικής επιχείρησης παροχής υπηρεσιών:

-Εγγραφή στον ΟΑΕΕ => 110€

-Τουλάχιστον ένα πλήρες δίμηνο συνδρομή στον ΟΑΕΕ =>420€

-Εγγραφή στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο => 50€

-Αγορά Φορολογικών Βιβλίων=> 20€

-Έκδοση σφραγίδας =>25€

-Σύνδεση ΔΕΗ στην έδρα (Πληρωμή εγγύησης 3Φ για επαγγελματική έδρα) => 500€

-Σύνδεση τηλεφωνική με ΟΤΕ =>100€

-Μίσθωση έδρας με παροχή 2 μηνών εγγύησης (έστω 400€) =>1200€

-Μίσθια 2 μηνών ως την έκδοση απόφασης υπαγωγής =>800€

-Πάγια και κατανάλωση από ΔΕΚΟ-κινητό για 2 μήνες =>200€

-Αλλαγή κλειδαριάς στην επαγγελματική έδρα =>20€

-Αμοιβή λογιστή για παροχή βοήθειας στην έναρξη και 2 μήνες υπηρεσίες =>200€

-Έξοδα κίνησης-μετακίνησης για όλα τα παραπάνω =>100€

Συνολικά λοιπόν και με την υπόθεση ότι εντός 2 μηνών από την έναρξη υπάρχει απόφαση υπαγωγής, τα έξοδα μέχρι τώρα για μια κενή έδρα είναι στα 4.645€.

Αν τελικά περάσει κι άλλο δίμηνο για την έκδοση της απόφασης υπαγωγής καθώς πλησιάζει καλοκαίρι και πρέπει να δοθούν άδειες στα «γυμνά» από Stage ΚΠΑ του ΟΑΕΔ, τότε προστίθενται επίσης:

-Δίμηνο στον ΟΑΕΕ =>420€

-Δίμηνο λογιστή =>100€

-Δίμηνο μίσθιο έδρας =>800€

-Δίμηνο ΔΕΚΟ-κινητό => 200€

Τα οποία σημαίνουν 1.520€ ακόμα.

Αν αθροίσουμε και τα προηγούμενα 4.645€, τότε ξεπερνούμε την πρώτη δόση της προκαταβολής και φθάνουμε να έχουμε δώσει 6.165€.

Η μίσθωση έδρας είναι υποχρεωτική για να γίνει έναρξη εργασιών. Θέτουμε το πιθανό όριο των 3-5 μηνών διότι: α) Οι Τριμελείς Επιτροπές Αξιολόγησης ανά Άξονα Προτεραιότητας συνεδριάζουν κάθε δίμηνο (2μηνο) για την επιλογή των επιχειρηματικών σχεδίων, β) Ο πρώτος επιτόπιος έλεγχος πραγματοποιείται εντός 30 ημερών από την ημερομηνία αξιολόγησης του επιχειρηματικού σχεδίου από την Τριμελή Επιτροπή και ορίζεται κατόπιν συνεννοήσεως των ελεγκτών με την επαγγελματία και γ) Εφόσον η έκθεση του επιτόπιου ελέγχου είναι θετική, η ΝΕΕ καλείται να προσέλθει στην Υπηρεσία μέσα σε είκοσι (20) ημερολογιακές ημέρες, από την ημερομηνία γνωστοποίησης της ένταξής της, και να προσκομίσει αίτημα πρώτης πληρωμής.

Άρα, 60 ημέρες για την Τριμελή Επιτροπή και 30 ημέρες ο επιτόπιος έλεγχος και 20 ημέρες για το αίτημα πληρωμής και 30 ημέρες για να πάνε στη Διοίκηση για έλεγχο τα έγγραφα και 15 ημέρες για να πιστωθεί η επιχειρηματίας = 5 και πλέον μήνες. Και αν δεν περάσει στην πρώτη Επιτροπή αλλά στη 2η συνεδρίαση μετά 2μήνου τότε 7 και πλέον μήνες…

Σε όλα τα παραπάνω δεν υπολογίζουμε το χρονικό διάστημα που απαιτείται από την έκδοση της απόφασης υπαγωγής μέχρι την πίστωση του λογαριασμού της άνεργης. Επίσης, δεν υπολογίζουμε διάφορα άλλα λειτουργικά όπως μελάνια, χαρτί, λαμπτήρες, μπαταρίες, καύσιμα, κοινόχρηστα και τόσα άλλα που αθροίζονται στα συνολικά λειτουργικά έξοδα μιας επιχείρησης. Επίσης θεωρούμε πως θα αγοραστεί εξοπλισμός με ίδια κεφάλαια και μόνο, διότι αν έχουμε και δόσεις δανείου, τότε όλα αλλάζουν προς τα πάνω.

• 0
Guest alicek

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την τοσο εμπεριστατωμένη και πλήρη απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα για να ξεκινήσει αυτό το εγχείρημα και δεν είχα ιδέα ότι απαιτούνται τόσες και τέτοιες δαπάνες!

• 0
Guest George Sar

Καλημέρα,

Είμαι ένας από τους επιτυχόντες στην τελευταία επιδότηση του ΕΣΠΑ για τους επιστήμονες ελεύθερους επαγγελματίες.

Μέχρι στιγμής, αν και έχουν περάσει αρκετές ημέρες, δενμου έχει έρθει ΤΙΠΟΤΑ εκτός επό την ενημέρωση των αποτελεσμάτων.

Έχει κανείς από εσάς περισσότερη ενημέρωση ή έχει λάβει κανείς εγκριτική απόφαση με ταχυδρομίο ή ε-μαιλ?

Και κάτι τεχνικό.

Κάνω τρίμηνη κατάθεση ΦΠΑ. Τα τιμολόγια από την επιδότηση τα καταχωρώ κανονικά και αφαιρώ το ΦΠΑ εξόδων όπως όλα τα υπόλοιπα ή έχουν ειδικό καθεστός οι επιδοτήσεις του δημοσίου? Κάποιος γνοστός μου λογιστής μου έλεγε κάτι για pro rata κλπ.

Ευχαριστώ.

• 0

Μέσα στο σύστημα, με τους κωδικούς που είχαμε υποβάλλει και την αίτηση, υπάρχει επίσης και η σχετική επιστολή ενημέρωσης. Έπίσης, ανάλογα με την Τράπεζα που καθένας είχε δηλώσει στην αίτηση, ο υπεύθυνος της τράπεζας επικοινωνεί με τους επιτυχώντες

• 0

Ούτε στην Ουγκάντα η δημοσιότητα του ΥΠΟΙΑΝ...

1) Βαθμολογίες των προτάσεων γιοκ

2)Βάση έγκρισης, γιοκ

3)Επιστολές απόριιψης/έγκρισης γιοκ

4)4μηνο υλοποίησης να μετρά από την ηλεκτρονικά ανακοινωθείσα ημερομηνία στο Πληροφοριακό και όχι επιστολή

5)Δυνατότητα αιτήματος πληρωμής γιοκ

6)Δικαίωμα ένστασης γιοκ

7)Χρήματα κυκλοφορούντα ή πιστωμένα για επενδυτές γιοκ

Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά είναιμια ευχάριστη ατμόσφαιρα η όλη δράση...