Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΚΥΡΗ ΑΠΟΛΥΣΗ- ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ


επισκέπτη ATHENS

Ερώτηση

Χαιρετιζω ολα τα μελη του forum.. Εδω και ενα χρονο αντιμετωπιζω προβληματα που αφορουν την εργασια μου και οσο και να φανει περιεργο την περισσοτερη βοηθεια την εχω παρει απο ΕΔΩ..

Σας ευχαριστω ολους πολυ γι'αυτο που κανετε, η ενημερωση που προσφερετε ολοι ειναι πολυτιμη.. Οσον αφορα στην περιπτωση μου:

Εργαζομαι σε καταστημα ως υπαλληλος απ'τον Ιουνη του 2005, εχω δηλαδη κλεισει 4,5 ετη. Τους τελευταιους 6-8 μηνες ο εργοδοτης επικαλουμενος κρισεις κλπ, με πληρωνε οποτε ηθελε, μου χρωσταει ακομη ποσα απο μισθους, δωρα και γενικα εκανε οτι μπορουσε για να προκαλεσει αναιδως την παραιτηση μου ώστε να γλιτωσει την αποζημιωση της απολυσης..

Στις 31/12/2009 εργαστηκα κανονικα, την 1η, 2η, 3η Γεναρη ηταν αργιες. Ζητησα τις 3 ημερες αδειας για θεμα υγειας και μου τις εδωσε λεγοντας "βεβαιως και οταν μπορεις και γινεις καλα ελα"..

Επιστρεφοντας στη δουλεια μου ανακοινωνει ξαφνικα πως εχω απολυθει και μου πεταει το χαρτι απολυσης λεγοντας "παρε κι αυτο για κανα ταμειο ανεργειας, ολα τα αλλα εχουν τακτοποιηθει". Ο κυριος ειχε καταθεσει την προγουμενη μερα τα εντυπα καταγγελιας συμβασης στον ΟΑΕΔ και μαλιστα με ημερομηνια απολυσης 31/12/2009 -προφανως για να γλιτωσει τις προσαυξησεις για το νεο ετος-, χωρις να μου εχει γνωστοποιησει τιποτα, χωρις να εχω υπογραψει πουθενα, χωρις να μου δωσει ποτε αποζημιωση.

Του λεω πως η απολυση αυτη ειναι ακυρη για τους παραπανω λογους και εκεινος απαντα πως ετσι γινονται αυτα και να μη ψαχνω και πολλα..

Στην Επιθ. Εργασιας, τους εξηγω την κατασταση και μου λενε πως πρωτη φορα ακουν τετοια πραγματα και να κανω καταγγελια γιατι η απολυση ειναι περα για περα ΑΚΥΡΗ.

Εγω δεν κανω την καταγγελια, δε θελω να φτασω στα ακρα, παω στον εργοδοτη και του λεω ξανα πως αυτο που εκανε ηταν ατιμο, η απολυση ειναι ακυρη και να μου δωσει τα χρηματα μου δινοντας του κι'ολας περιθωριο μια βδομαδα. Εκεινος μου απαντα "τι θα μας κανεις, θα μας βαλεις δικηγορο? θα μας κλ**εις τ'αρ***ια..."

Ξερω πως δεν εχει προβλημα για τα λεφτα που ειναι να μου δωσει..

Εσεις τι λετε, τι μπορει να συμβει? Καλυπτομαι νομικα, αλλα να εχω δικηγορο? Ειμαι αρκετα ενημερωμενη για τα εργατικα, αλλα καθολου για παραθυρακια Νομων και περιπτωσεις εξαιρεσεων.. Επισης φοβαμαι πολυ για πλαστες υπογραφες..

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΣ POST, σας παρακαλω για καποιες συμβουλες και σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οι πλαστές υπογραφές αποδεικνύονται και οδηγούν στη φυλακή

Κάνοντας καταγγελία η επιθεώρηση είναι υποχρεωμένη να τον καλέσει για εξηγήσεις, και εφόσον δεν βρεθεί λύση αποδεκτή απο τον εργαζόμενο και σύννομη θα τον οδηγήσει στο δικαστήριο για τα περαιτέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Εργατολόγος - dg

Προφανώς ο τύπος σε δήλωσε στον ΟΑΕΔ ως οικειοθελή αποχώρηση (παραίτηση).Γνώμη μου είναι να γίνουν τα εξής:

1) Καταγγελία στην Επιθεώρηση εργασίας για όλα αυτά που εξέθεσες(τρόπος απόλυσης, οφειλόμενα δεδουλευμένα κλπ). Γράφεις λίγα και καλά, γιατί η Επιθεώρηση πέρα από το να τον καλέσει δεν μπορέι να κάνει τίποτε άλλο. 2) αγωγή για άκυρη απόλυση: έχεις προθεσμία 3 μηνών να προσβάλεις την απόλυση (ως αίτημα, πέρα από την ακυρότητα της καταγγελίας, ζητάς οφειλόμενα και μισθούς υπερημερίας (όσα θα έπαιρνες αν δεν είχε μεσολαβήσει η άκυρη απόλυση). Ενδεχομένως πριν την αγωγή να πρέπει να σταλεί και ένα εξώδικό όπου θα του δηλώνεις την ακυρότητα. Αν δε θές να στραφείς κατά της απόλυσης, μπορέις εντός έξι μηνών να ζητήσεις αποζημίωση καταγγελίας και τα δεδουλευμένα σου. 3) Άκόμα και μια μήνυση για πλαστογραφία ίσως θα ήταν καλή για να έχεις να πορεύεται ο τύπος. Αυτό βέβαια να πράγματι πλαστογράφησε την υπόγραφή σου γιατί στο έντυπο του ΟΑΕΔ απ' όσο ξέρω δεν είναι απαραίτητη η υπογραφή του αποχωρούντα.

Προτείνω την εξεύρεση δικηγόρου πρίν από όλα αυτά.

Σε κάθε περίπτωση ΜΗΝ το αφήσεις έτσι. Η απόλυσή σου, όπως την εκθέτεις, είναι πέρα για πέρα άκυρη (φτάνει να μπορεί και να αποδειχθεί με μάρτυρες, έγγραφα κλπ. )

Δεν υπάρχει κάνενας φόβος. Αν το χειριστείς σωστά, έχεις το πάνω χέρι.

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα !

τελικά έχουν ξεφύγει τα πράγματα από κάθε έλεγχο.Οι περισσότεροι νομίζουν ότι μπορούν να κρύβονται πίσω από την οικονομική κρίση και να δικαιολογούν τα αδικαιολόγητα.Συμφωνω με όλα όσα δόθηκαν σαν απάντηση στο ερώτημά σου.Αν πράγματι κάτεθεσε ο πρωην εργοδότης σου απόλυση στον ΟΑΕΔ τότε θα το έκανε με πλαστή υπογραφή.Να γνωρίζεις ότι αν δεν συμορφωθεί με τις συστάσεις της επιθεώρησης εργασίας αφού βέβαια κάνεις καταγγελία τότε θα πρέπει με δικά σου έξοδα και ενέργειες να κινηθείς νομικά εναντίον του που σίγουρα θα δικαιοθείς πανηγυρικά!!!

καλή επιτυχία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kατ'αρχας να σας πω οτι τρεμω απ'τη χαρα μου και μονο που μπηκατε στον κοπο να μου γραψετε δυο πραγματα... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παρα πολυ και πραγματικα μακαρι να μπορουσα καπως να σας το ανταποδωσω.. Να'στε ολοι καλα!!

1) Πλαστες υπογραφες ανακαλυψα μια μερα στο βιβλιο αδειων, και εχω τρομαξει τωρα επειδη τις ειχαν κανει σχεδον πανομοιοτυπες με τη δικη μου.

2)Πηγα ΟΑΕΔ και καποιος ευαισθητοποιηθηκε και μου εδειξε κρυφα το εντυπο απολυσης. ΔΕΝ ειχε υπογραφη. Παρ'ολα αυτα εκανα αιτηση για αντιγραφο, ισως καπου να μου χρειαστει.

3)Την αγωγη για ακυρη καταγγελια συμβασης την κανω που και πως? Δικηγορο χρειαζομαι σιγουρα... Μπορει ολο αυτο να τραβηξει και χρονια??

4)Μου προτεινετε να διεκδικησω και τις προσαυξησεις του 2010 της αποζημιωσης ή να παρω τα 2900 και να ληξει εκει??

Ευχαριστω θερμα για ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.......

2)Πηγα ΟΑΕΔ και καποιος ευαισθητοποιηθηκε και μου εδειξε κρυφα το εντυπο απολυσης. ΔΕΝ ειχε υπογραφη. Παρ'ολα αυτα εκανα αιτηση για αντιγραφο, ισως καπου να μου χρειαστει.

Καταγγελία σύμβασης (απόλυση) χωρίς υπογραφή από τον εργαζόμενο, δεν γίνεται να έχει παραλάβει ο ΟΑΕΔ..εκτός και αν σου είχε κοινοποιηθεί με δικαστικό κλητήρα.

Άρα οικειοθελή αποχώρηση πρέπει να έχει καταθέσει.. γι'αυτό και δεν λέει τίποτα για αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταγγελία σύμβασης (απόλυση) χωρίς υπογραφή από τον εργαζόμενο, δεν γίνεται να έχει παραλάβει ο ΟΑΕΔ..εκτός και αν σου είχε κοινοποιηθεί με δικαστικό κλητήρα.

Άρα οικειοθελή αποχώρηση πρέπει να έχει καταθέσει.. γι'αυτό και δεν λέει τίποτα για αποζημίωση.

ΚΙ ΟΜΩΣ!!!! Το εντυπο ηταν μηχανογραφημενο και εγραφε "σας πληροφορουμε οτι καταγγελλουμε τη συμβαση που υπαρχει μεταξυ μας για εργασια αοριστου χρονου......και σας καλουμε να παρουσιαστειτε στο ταμειο μας και να εισπραξετε τη νομιμη αποζημιωση σας....." οπου μετα εγραφε το ποσο!!

Αυτο το εντυπο ΔΕΝ το υπεγραψα και ΔΕΝ το πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην τρελαθούμε ..

αν έχει παραλάβει ο ΟΑΕΔ απόλυση χωρίς υπογραφή είναι και ο υπάλληλος υπόλογος και η απόλυση αυτοδίκαια άκυρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην τρελαθούμε ..

αν έχει παραλάβει ο ΟΑΕΔ απόλυση χωρίς υπογραφή είναι και ο υπάλληλος υπόλογος και η απόλυση αυτοδίκαια άκυρη.

Παρελειψα να σου αναφερω αγαπητε μου... Στο συγκεκριμενο υποκαταστημα του ΟΑΕΔ δουλευει χρονια η ξαδελφη του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πας πρώτα στην επιθεώρηση εργασίας να κάνεις καταγγελία και να παραθέσεις όλα όσα έγραψες εδώ.Κανονικά θα πρέπει να ζητήσεις την συμβουλή δικηγόρου και μάλιστα αν μπορέσεις να βρείς κάποιον ο οποίος ασχολείται με εργατικά θα ήταν καλύτερα.Να συμβουλευτείς αν θα πρέπει να γυρίσεις στην δουλειά σου άσχετα αν υπάρχει απόλυση έστω και χωρις υπογραφή.Και φυσικά θα δικδικήσεις και άδειες και επιδόματα για το έτος 2010.Κορόιδο μην είσαι.Τα δικαιούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρελειψα να σου αναφερω αγαπητε μου... Στο συγκεκριμενο υποκαταστημα του ΟΑΕΔ δουλευει χρονια η ξαδελφη του..

Αν πάρεις αντίγραφο ανυπόγραφης καταγγελίας στα χέρια σου.. πάει η ξαδέλφη.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρελειψα να σου αναφερω αγαπητε μου... Στο συγκεκριμενο υποκαταστημα του ΟΑΕΔ δουλευει χρονια η ξαδελφη του..

τώρα εξηγούνται όλα...........αν όντως ο υπάλληλος έχει κάνει παρατυπία τότε την βάψανε όλοι μαζί........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πας πρώτα στην επιθεώρηση εργασίας να κάνεις καταγγελία και να παραθέσεις όλα όσα έγραψες εδώ.Κανονικά θα πρέπει να ζητήσεις την συμβουλή δικηγόρου και μάλιστα αν μπορέσεις να βρείς κάποιον ο οποίος ασχολείται με εργατικά θα ήταν καλύτερα.Να συμβουλευτείς αν θα πρέπει να γυρίσεις στην δουλειά σου άσχετα αν υπάρχει απόλυση έστω και χωρις υπογραφή.Και φυσικά θα δικδικήσεις και άδειες και επιδόματα για το έτος 2010.Κορόιδο μην είσαι.Τα δικαιούσε.

Αυριο πρωι πρωι, ουτως ή αλλως, θα κανω ακριβως οτι ειπες.. Ληγει και η προθεσμια της εβδομαδας που του εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν πάρεις αντίγραφο ανυπόγραφης καταγγελίας στα χέρια σου.. πάει η ξαδέλφη.. :)

και όχι τίποτε άλλο δεν υπάρχουν και νέες προκηρύξεις για να ξανακάνει τα χαρτιά της(η ξαδερφη) για το δημόσιο.Άντε μπας και αδειάσει καμιά θέση και μπούμε εμείς.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και όχι τίποτε άλλο δεν υπάρχουν και νέες προκηρύξεις για να ξανακάνει τα χαρτιά της(η ξαδερφη) για το δημόσιο.Άντε μπας και αδειάσει καμιά θέση και μπούμε εμείς.........

Στο ευχομαι!! Αν και απ'οτι εχω καταλαβει ολα πανε κομματικα-παραταξιακα.. Θελει γερο στομαχι ο ιδιωτικος τομεας, αλλα τελικα και το δημοσιο δε παει πισω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη SEA-ΕΛΕΝΗ

πως εχω απολυθει και μου πεταει το χαρτι απολυσης λεγοντας "παρε κι αυτο για κανα ταμειο ανεργειας, ολα τα αλλα εχουν τακτοποιηθει". Ο κυριος ειχε καταθεσει την προγουμενη μερα τα

[

Αφού λες ότι δεν πήρες την απόλυση,τι χαρτί είναι αυτό που σου πέταξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού λες ότι δεν πήρες την απόλυση,τι χαρτί είναι αυτό που σου πέταξε?

Το εντυπο της καταγγελιας συμβασης, το οποιο το διαβασα. Του ειπα οτι η απολυση αυτη ειναι ακυρη, δεν το υπεγραψα και δεν το πηρα. Τα ειχε ομως καταθεσει στον ΟΑΕΔ απο μονος του την προηγουμενη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αποψή μου

1. Θα κάνεις μία έγγραφη αναφορά-καταγγελία προς τον ΟΑΕΔ (την οποία θα καταθέσεις στο πρωτόκολλο και θα πάρεις σχετικό αριθμό) με την οποία θα τους θέτεις πρό των ευθυνών τους και θα ζητάς να επιστρέψουν την καταγγελία στο εργοδότη ως άκυρη.

2. Θα υποβάλεις έγγραφη αναφορά-καταγγελία στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας. Θα πάρεις αρ.Πρωτοκόλλου.

3. Θα αποστείλεις ανάλογο έγγραφο προς τον εργοδότη, στον οποίο θα τονίζεις οτι υπέβαλλες τις πιό πάνω αναφορές-καταγγελίες

Προσοχή!!!!! όλα εγγράφως

Καλόν θα ήταν όλα τα ανωτέρω έγγραφα να τα συντάξει Δικηγόρος

Ειδικά δέ στον εργοδότη να επιδοθεί εξώδικο εγγραφο .

Αν όμως συντάξεις τά εγγραφα μόνος σου , τότε στον εργοδότη στείλτο επι αποδείξει (συστημένη επιστολή)

Καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ'ευχαριστω πολυ argevelos.. Ειναι κινησεις που απαιτουν προσοχη και εχεις απολυτο δικιο. Να'σαι παντα καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...