Προς το περιεχόμενο

Οι νέες επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα στα 3 πρώτα χρόνια που ακολουθούν τη διαχείριση που έκαναν έναρξη εργασιών να μην πραγματοποιήσουν αποσβέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέες επιχειρήσεις (αυτές που ιδρύονται από 1.1.2003)

(άρθρο 1 Π.Δ.299/2003)

Οι νέες επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα στα 3 πρώτα χρόνια που ακολουθούν τη διαχείριση που έκαναν έναρξη εργασιών:

α) να μην πραγματοποιήσουν αποσβέσεις ή

β) να πραγματοποιήσουν αποσβέσεις με συντελεστή μειωμένο κατά 50% προβλεπόμενο από τους πίνακες,

π.χ. επιλογή κατώτερου 8%, συντελεστής απόσβεσης 4% (μείον 50%). Η επιλογή αφορά όλα τα πάγια στοιχεία και για τις 3 χρήσεις. Σημειώνουμε ότι οι νέες αυτές επιχειρήσεις για τον πρώτο χρόνο λειτουργίας τους θα εφαρμόσουν κανονικά τον επιλεγμένο συντελεστή και ως άνω τρόπος απόσβεσης εφαρμόζεται δυνητικά.

Η αξία των ανταλλακτικών και εργαλείων αποσβένεται υποχρεωτικά 100% στον χρόνο που χρησιμοποιήθηκαν πρώτη φορά.

Τα έξοδα πρώτης εγκατάστασης μπορεί να αποσβεστούν σε μία χρήση ή εισόποσα τμηματικά μέσα σε μία πενταετία.

Συνάδερφοι έχω μια ερώτηση πάνω σε αυτό και θέλω την βοήθεια σας. Έχω επιχείρηση με Γ΄ κατηγορίας βιβλία και το πρώτο έτος λειτουργίας προχώρησε σε αποσβέσεις με τους συντελεστές χωρείς να χρησιμοποιήσει τις δυνατότητες του (άρθρο 1 Π.Δ.299/2003) που αναφέρω παραπάνω . Λόγο σοβαρού θέματος που προέκυψε το δεύτερο έτος πρέπει να εμφανίσω κέρδη. Έχω την δυνατότητα να μην προχωρήσω σε αποσβέσεις και να συνεχίσω μετά το πέρας των 3 ετών από την διαχείριση που έκαναν έναρξη εργασιών;;;

Η γνώμη σας και η συμβουλή σας πολύτιμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συνάδερφοι έχω μια ερώτηση πάνω σε αυτό και θέλω την βοήθεια σας. Έχω επιχείρηση με Γ΄ κατηγορίας βιβλία και το πρώτο έτος λειτουργίας προχώρησε σε αποσβέσεις με τους συντελεστές χωρείς να χρησιμοποιήσει τις δυνατότητες του (άρθρο 1 Π.Δ.299/2003) που αναφέρω παραπάνω . Λόγο σοβαρού θέματος που προέκυψε το δεύτερο έτος πρέπει να εμφανίσω κέρδη. Έχω την δυνατότητα να μην προχωρήσω σε αποσβέσεις και να συνεχίσω μετά το πέρας των 3 ετών από την διαχείριση που έκαναν έναρξη εργασιών;;;

Η γνώμη σας και η συμβουλή σας πολύτιμη!!!

Ναι μπορείς να το κάνεις.

Σου παραθέτω και τον λόγο. :) :

Οι νέες επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα στα 3 πρώτα χρόνια που ακολουθούν τη διαχείριση που έκαναν έναρξη εργασιών:

α) να μην πραγματοποιήσουν αποσβέσεις ή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να το κάνεις.

Σου παραθέτω και τον λόγο. :) :

Εγώ απάντησα. Ημουν εκτός σύνδεσης,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αποσβέσεις τον δευτερο χρόνο που δεν θα γίνουν θα αφορούν τα πάγια του πρώτου ετους ή και του δεύτερου ετους ?Δηλαδη τον δευτερο χρονο δεν θα γίνουν αποσβεσεις σε κανενα πάγιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αποσβέσεις τον δευτερο χρόνο που δεν θα γίνουν θα αφορούν τα πάγια του πρώτου ετους ή και του δεύτερου ετους ?Δηλαδη τον δευτερο χρονο δεν θα γίνουν αποσβεσεις σε κανενα πάγιο ?

Δεν έχει σημασία πότε τα απόκτησες. Απλά έχε στο μυαλό σου οτι ενα επιλέξεις να μην πραγματοποιήσεις αποσβέσεις θα πρέπει να το κάνεις και για τις 3 χρήσεις που ακολουθούν την έναρξη. Δες την ΠΟΛ 1122/19.11.2003

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........

Οι νέες επιχειρήσεις έχουν τη δυνατότητα στα 3 πρώτα χρόνια που ακολουθούν τη διαχείριση που έκαναν έναρξη εργασιών:

..........

Συνάδερφοι έχω μια ερώτηση πάνω σε αυτό και θέλω την βοήθεια σας. Έχω επιχείρηση με Γ΄ κατηγορίας βιβλία και το πρώτο έτος λειτουργίας προχώρησε σε αποσβέσεις με τους συντελεστές χωρίς να χρησιμοποιήσει τις δυνατότητες του (άρθρο 1 Π.Δ.299/2003) που αναφέρω παραπάνω .

Και μια παρατήρηση στο παραπάνω....

Το πρώτο έτος λειτουργίας, υποχρεούται η επιχείρηση να κάνει αποσβέσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία συγγνώμη τώρα είδα τις απαντήσεις σας!!! Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!

Από ότι σας είπα το πρώτο έτος έκανα αποσβέσεις με συντελεστή άρα από αυτό που προτείνετε είναι να προχωρήσω το δεύτερο έτος σε αποσβέσεις και να μην κάνω τρικ και να αποφύγω αποσβέσεις για το δεύτερο έτος. Ευχαριστώ πάρα πολύ αν υπάρχει και άλλη άποψη τεκμηριωμένη θα το σεβαστό και θα το εκτιμήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία συγγνώμη τώρα είδα τις απαντήσεις σας!!! Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!

Από ότι σας είπα το πρώτο έτος έκανα αποσβέσεις με συντελεστή άρα από αυτό που προτείνετε είναι να προχωρήσω το δεύτερο έτος σε αποσβέσεις και να μην κάνω τρικ και να αποφύγω αποσβέσεις για το δεύτερο έτος. Ευχαριστώ πάρα πολύ αν υπάρχει και άλλη άποψη τεκμηριωμένη θα το σεβαστό και θα το εκτιμήσω

Δεν χρειάζεται κάποιο τρικ όπως λές.

Όπως έγραψε και ο Στέφανος από τον Νόμο δικαιούσαι να μην κάνεις αποσβέσεις

τα τρία έτη που έπονται του έτους έναρξης. Δηλαδή είτε θέλεις να

υπολογίσεις αποσβέσεις τα τρία αυτά έτη, είτε όχι,

πρέπει να τις υπολογίσεις

το έτος έναρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κάποιο τρικ όπως λές.

Όπως έγραψε και ο Στέφανος από τον Νόμο δικαιούσαι να μην κάνεις αποσβέσεις

τα τρία έτη που έπονται του έτους έναρξης. Δηλαδή είτε θέλεις να

υπολογίσεις αποσβέσεις τα τρία αυτά έτη, είτε όχι,

πρέπει να τις υπολογίσεις

το έτος έναρξης.

Για να κλίσουμε το θέμα εγώ δεν έχω πρόβλημα που το πρώτο έτος έκανα αποσβέσεις το δεύτερο δεν θα κάνω και το τρίτο θα κάνω

Ευχαριστώ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλίσουμε το θέμα εγώ δεν έχω πρόβλημα που το πρώτο έτος έκανα αποσβέσεις το δεύτερο δεν θα κάνω και το τρίτο θα κάνω

Ευχαριστώ ;;;

Ή θα κάνεις για όλες τις χρονιές αποσβέσεις ή θα κάνεις το πρώτο έτος και δεν α κάνεις τα επόμενα τρία, άλλη επιλογή δεν έχεις, οπότε δεν πρέπει να κάνεις το τρίτο και το τέταρτο έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία πότε τα απόκτησες. Απλά έχε στο μυαλό σου οτι ενα επιλέξεις να μην πραγματοποιήσεις αποσβέσεις θα πρέπει να το κάνεις και για τις 3 χρήσεις που ακολουθούν την έναρξη. Δες την ΠΟΛ 1122/19.11.2003

η απορία μου είναι αν για τα πάγια που εχουν αγοραστει το δευτερο ετος λειτουργιας εφοσον ακολουθηθει η επιλογη μη διενεργειας αποσβεσεων για τα τρια πρωτα ετρη που επονται του ετους εναρξης θα γινουν αποσβεσεις ή δεν θα γινουν οπως στα παγια του πρωτου ετους ?

το ρωταω γιατι καπου διαβασα οτι αυτο ισχυει μονο για τα παγια του πρωτου ετους να μην διενεργηθουν αποσβεσεις για τα επομενα τρια ετη και οχι για τα παγια που εχουν αγοραστει το δευτερο τριτο τεταρτο ετος για τα οποια οι αποσβεσεις γινονται κανονικα ,βεβαια η ΠΟΛ1122/19,11,2003 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απορία μου είναι αν για τα πάγια που εχουν αγοραστει το δευτερο ετος λειτουργιας εφοσον ακολουθηθει η επιλογη μη διενεργειας αποσβεσεων για τα τρια πρωτα ετρη που επονται του ετους εναρξης θα γινουν αποσβεσεις ή δεν θα γινουν οπως στα παγια του πρωτου ετους ?

το ρωταω γιατι καπου διαβασα οτι αυτο ισχυει μονο για τα παγια του πρωτου ετους να μην διενεργηθουν αποσβεσεις για τα επομενα τρια ετη και οχι για τα παγια που εχουν αγοραστει το δευτερο τριτο τεταρτο ετος για τα οποια οι αποσβεσεις γινονται κανονικα ,βεβαια η ΠΟΛ1122/19,11,2003 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Η επιλογή της μη διενέργειας ή της διενέργειας μειωμένων κατά το ήμισυ αποσβέσεων αφορά όλα τα πάγια περιουσιακά στοιχεία της πρώτης χρήσης και όχι αυτά που αποκτώνται στις επόμενες

(νομίζω δηλαδή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απορία μου είναι αν για τα πάγια που εχουν αγοραστει το δευτερο ετος λειτουργιας εφοσον ακολουθηθει η επιλογη μη διενεργειας αποσβεσεων για τα τρια πρωτα ετρη που επονται του ετους εναρξης θα γινουν αποσβεσεις ή δεν θα γινουν οπως στα παγια του πρωτου ετους ?

το ρωταω γιατι καπου διαβασα οτι αυτο ισχυει μονο για τα παγια του πρωτου ετους να μην διενεργηθουν αποσβεσεις για τα επομενα τρια ετη και οχι για τα παγια που εχουν αγοραστει το δευτερο τριτο τεταρτο ετος για τα οποια οι αποσβεσεις γινονται κανονικα ,βεβαια η ΠΟΛ1122/19,11,2003 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΓΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

Από τον κανόνα αυτό ορίζεται παρέκκλιση με το δεύτερο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 1. Ειδικότερα με το εν λόγω εδάφιο ορίζεται ότι οι νέες επιχειρήσεις για τις τρεις (3) πρώτες διαχειριστικές χρήσεις που ακολουθούν τη διαχειριστική χρήση εντός της οποίας άρχισαν την παραγωγική λειτουργία τους έχουν την εξής δυνατότητα: α) είτε να μην πραγματοποιήσουν καθόλου αποσβέσεις για τα πάγια περιουσιακά στοιχεία τους ή β) να πραγματοποιήσουν μεν αποσβέσεις γι' αυτά αλλά με συντελεστή το μισό εκείνου που προβλέπεται, δηλαδή αν προβλέπεται για κάποιο πάγιο κατώτερος συντελεστής απόσβεσης οκτώ τοις εκατό (8%) και ανώτερος δώδεκα τοις εκατό (12%) και η επιχείρηση επιλέξει τον κατώτερο συντελεστή, θα πρέπει να διενεργήσει αποσβέσεις γι' αυτό με συντελεστή τέσσερα τοις εκατό 4% (8% x 50%), διαφορετικά θα έχει ανάλογη εφαρμογή το τρίτο εδάφιο της παρούσας παραγράφου. Τονίζεται ότι η επιλογή της μη διενέργειας ή της διενέργειας μειωμένων αποσβέσεων αφορά αφενός όλα τα πάγια περιουσιακά στοιχεία (δηλαδή είτε δεν θα διενεργηθούν αποσβέσεις για κανένα πάγιο περιουσιακό στοιχείο είτε θα διενεργηθούν για όλα με το μισό του προβλεπόμενου συντελεστή) και αφετέρου όλες τις διαχειριστικές χρήσεις (δηλαδή η επιχείρηση δεν θα διενεργήσει αποσβέσεις ή θα διενεργήσει τις προβλεπόμενες μειωμένες αποσβέσεις και στις τρεις - 3 - διαχειριστικές χρήσεις). Eπισημαίνεται ότι για τη διαχειριστική χρήση εντός της οποίας οι επιχειρήσεις αρχίζουν την παραγωγική λειτουργία τους θα πρέπει να διενεργήσουν κανονικά αποσβέσεις για τα πάγια περιουσιακά στοιχεία τους, δεδομένου ότι η κατά τα πιο πάνω επιλογή αφορά τις τρεις (3) πρώτες διαχειριστικές χρήσεις που έπονται αυτής της διαχειριστικής χρήσης. Για την εφαρμογή των παραπάνω ως νέες επιχειρήσεις θεωρούνται οι ακόλουθες:

Αρα εαν π.χ. επιλέξεις να μην κάνεις αποσβέσεις τότε η επιλογή σου αφορά ολα τα πάγια άσχετα πότε τα αγόρασες. Εαν βέβαια έχεις διαβάσει κάτι διαφορετικό θα ήθελα να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον κανόνα αυτό ορίζεται παρέκκλιση με το δεύτερο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 1. Ειδικότερα με το εν λόγω εδάφιο ορίζεται ότι οι νέες επιχειρήσεις για τις τρεις (3) πρώτες διαχειριστικές χρήσεις που ακολουθούν τη διαχειριστική χρήση εντός της οποίας άρχισαν την παραγωγική λειτουργία τους έχουν την εξής δυνατότητα: α) είτε να μην πραγματοποιήσουν καθόλου αποσβέσεις για τα πάγια περιουσιακά στοιχεία τους ή β) να πραγματοποιήσουν μεν αποσβέσεις γι' αυτά αλλά με συντελεστή το μισό εκείνου που προβλέπεται, δηλαδή αν προβλέπεται για κάποιο πάγιο κατώτερος συντελεστής απόσβεσης οκτώ τοις εκατό (8%) και ανώτερος δώδεκα τοις εκατό (12%) και η επιχείρηση επιλέξει τον κατώτερο συντελεστή, θα πρέπει να διενεργήσει αποσβέσεις γι' αυτό με συντελεστή τέσσερα τοις εκατό 4% (8% x 50%), διαφορετικά θα έχει ανάλογη εφαρμογή το τρίτο εδάφιο της παρούσας παραγράφου. Τονίζεται ότι η επιλογή της μη διενέργειας ή της διενέργειας μειωμένων αποσβέσεων αφορά αφενός όλα τα πάγια περιουσιακά στοιχεία (δηλαδή είτε δεν θα διενεργηθούν αποσβέσεις για κανένα πάγιο περιουσιακό στοιχείο είτε θα διενεργηθούν για όλα με το μισό του προβλεπόμενου συντελεστή) και αφετέρου όλες τις διαχειριστικές χρήσεις (δηλαδή η επιχείρηση δεν θα διενεργήσει αποσβέσεις ή θα διενεργήσει τις προβλεπόμενες μειωμένες αποσβέσεις και στις τρεις - 3 - διαχειριστικές χρήσεις). Eπισημαίνεται ότι για τη διαχειριστική χρήση εντός της οποίας οι επιχειρήσεις αρχίζουν την παραγωγική λειτουργία τους θα πρέπει να διενεργήσουν κανονικά αποσβέσεις για τα πάγια περιουσιακά στοιχεία τους, δεδομένου ότι η κατά τα πιο πάνω επιλογή αφορά τις τρεις (3) πρώτες διαχειριστικές χρήσεις που έπονται αυτής της διαχειριστικής χρήσης. Για την εφαρμογή των παραπάνω ως νέες επιχειρήσεις θεωρούνται οι ακόλουθες:

Αρα εαν π.χ. επιλέξεις να μην κάνεις αποσβέσεις τότε η επιλογή σου αφορά ολα τα πάγια άσχετα πότε τα αγόρασες. Εαν βέβαια έχεις διαβάσει κάτι διαφορετικό θα ήθελα να το δω.

Ο όρος όλα τα πάγια αφορά τα πάγια της πρώτης χρήσης δηλαδή: δεν μπορώ να διενεργώ απόσβεση για τα μισά και τα άλλα όχι, ή όλα τα πάγια ή κανένα.

και βεβαια εξακολουθώ να πιστεύω ότι ισχυει μονο για τα παγια του πρωτου ετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το αρχικό μου ερώτημα που έχει να κάνει με το αν μπορώ να μην κάνω αποσβέσεις την 2ρη χρήση από την έναρξη λαμβάνω το εξής μήνυμα: μπορείς την πρώτη χρήση να διεξάγεις αποσβέσεις κανονικά την 2ρη – 3η – 4η να μην διεξάγεις και έπειτα την 5η να συνεχίσεις σαν να είσουν στο 2ο έτος. ΣΩΣΤΑ;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά το αρχικό μου ερώτημα που έχει να κάνει με το αν μπορώ να μην κάνω αποσβέσεις την 2ρη χρήση από την έναρξη λαμβάνω το εξής μήνυμα: μπορείς (ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ) την πρώτη χρήση να διεξάγεις αποσβέσεις κανονικά την 2ρη – 3η – 4η να μην διεξάγεις και έπειτα την 5η να συνεχίσεις σαν να είσουν στο 2ο έτος. ΣΩΣΤΑ;;;;;;

ΣΩΣΤΑ!

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ,

ΕΙΤΕ ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ,

ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ,ΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ,ΕΙΤΕ ΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

τελικα τι ισχυει η μη διενεργεια αποσβεσεων αφορα μονο ολα τα παγια της πρωτης χρησης ή και των επομενων χρησεων μεχρι να κλεισει τριετια ?στο ΠΔ 299/2003 αναφερεται χωρις διευκρινησεις ,υπαρχει καποια διευκρινιστικη εγκυκλιο που να αναφερεται πιο ξεκαθαρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ.ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΕΝΉΡΓΗΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ 1η (ΧΡΗΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ) & ΚΑΤΑ ΤΗΝ 2η ΧΡΗΣΗ. ΤΩΡΑ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΤΗΝ 3η ΧΡΗΣΗ & ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ. Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΕΡΔΗ & ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ & ΦΟΡΟΥΣ. ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ "ΧΑΘΟΥΝ" ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ.ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΕΝΉΡΓΗΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ 1η (ΧΡΗΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ) & ΚΑΤΑ ΤΗΝ 2η ΧΡΗΣΗ. ΤΩΡΑ ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΤΗΝ 3η ΧΡΗΣΗ & ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ. Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΕΡΔΗ & ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ & ΦΟΡΟΥΣ. ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ "ΧΑΘΟΥΝ" ΟΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επέλεξες να κάνεις κανονικά τις αποσβέσεις.

Σύμφωνα με την πολ 1122/2003 αν η επιχείρηση δεν διενεργήσει αποσβέσεις χάνει το δικαίωμα να πραγματοποιήσει στο μέλλον τις αποσβέσεις που όφειλε να διενεργήσει και δεν διενήργησε.

Αυτή είναι η μοναδική επίπτωση που προβλέπει η πολ 1122/2003.Τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ & ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Πάντως πρόσεξε αν θα κάνεις αυτοέλεγχο. Εκεί τις αποσβέσεις θα τις προσθέσεις, είτε τις έχεις εκπέσει είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...