Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προθεσμία για δήλωση παύσης και έναρξης ΦΤΜ


adel

Ερώτηση

Ποιά η προθεσμία για δήλωση παύσης λειτουργίας ΦΤΜ λόγω πλήρωσης μνήμης ?

Ποιά η προθεσμία για δήλωση νέας ΦΤΜ λόγω πλήρωσης μνήμης της προηγούμενης ?

Απαιτούνται δικαιολογητικά (ασφαλιστική ενημερότητα, ΟΑΕΕ, κτλ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας!

 

Μια ερώτηση, λίγο άσχετη με το θέμα αλλα τον ΚΩΔΙΚΑ αφορά. 

 

Τον Ιούλιο του 2014 έγινέ έναρξη σε μια ατομική επιχείρηση με χονδρικό και λιανικό εμπόριο. Δεν έγινε ποτέ αγορά ΦΤΜ ή ΕΑΦΔΣΣ απο τον επιχειρηματία.

Εκανε μόνο χονδρική πώληση μέχρι σήμερα οπου και πάμε για παύση εργασιών της επιχείρησης, μέσα σε 7 μήνες απο την έναρξη.

Στον Κώδικα στην Δ.Ο.Υ.λοιπόν μου ζητάνε πρόστιμο για την μη αγορά ΦΤΜ ή ΕΑΦΔΣΣ, άσχετα αν δεν πραγματοποίησε ποτέ λιανικές πωλήσεις.

Ομως προσπαθούν να βρούν τι πρόστιμο πρέπει να καταλογιστεί.

Γνωρίζει κανείς????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα προσπαθούν πολύ να βρουν και δεν θα βρίσκουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

PONZI αυτο ακριβώς συμβαίνει.

 

Το θέμα είναι πρέπει να καταλογιστεί πρόστιμο? και με βάση ποιο νόμο?

 

Δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοιο πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Το 2004 έγινε διακοπή σε μια ατομική και ταυτόχρονα διακοπή (με κωδικό 10) της ταμειακής μηχανής, τώρα το ίδιο πρόσωπο έκανε έναρξη επαγγέλματος και θα χρησιμοποιήσουμε την ίδια ταμειακή. Ηθελα να ρωτήσω - επιβεβαιώσω  την διαδικασία :

δ13 με κωδικό 36 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα την βοήθειά σας.

Το 2004 έγινε διακοπή σε μια ατομική και ταυτόχρονα διακοπή (με κωδικό 10) της ταμειακής μηχανής, τώρα το ίδιο πρόσωπο έκανε έναρξη επαγγέλματος και θα χρησιμοποιήσουμε την ίδια ταμειακή. Ηθελα να ρωτήσω - επιβεβαιώσω  την διαδικασία :

δ13 με κωδικό 36 ?

 

 

Επίσης θα πάω με έναρξη Δ13 ή μεταβολή Δ13, και στα 2 έχει τον κωδικό 36 επανέναρξη επιχειρησης - ταμειακης.

 

Στη θέση σας θα έκανα Δ13 έναρξη με κωδικό 36.

Δείτε αν θέλετε και την ΠΟΛ.1005/13

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη θέση σας θα έκανα Δ13 έναρξη με κωδικό 36.

Δείτε αν θέλετε και την ΠΟΛ.1005/13

Καλημέρα.

Εχω διαβάσει την ΠΟΛ 1005. Τελικά έκανα έναρξη με κωδικό 36 αυτό θεώρησα και εγώ σωστότερο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτης(ψιλικά) πρίν τον αναλάβω, είχε αγοράσει φορολογικό μηχανισμό(3.01.2013), όμως για κάποιο λόγο (ισχυρίζεται ότι ο μηχανισμός δεν έκανε αυτό που του είχανε πεί όταν τον παρουσιάσανε αναφορικά με τις δυνατότητές του). Η εταιρεία δεν δέχτηκε την επιστροφή και καταφύγε στα δικαστήρια-έχω το εξώδικο που τους έκανε-.Στο μηχανισμό δεν έκοψε όπως λέει ο πελάτης μου κανένα ζ πλήν των δοκιμαστικών. Σήμερα η μηχανή φαίνεται ενεργή στο taxis, στο βιβλιαράκι επισκευής δεν υπάρχει καμιά παρατήρηση τεχνικού, έχει σφραγιστεί με σήμανση, και το χειρότερο η εταιρεία δεν απαντά στις συνεχείς οχλήσεις μου. Αγαπητοί συνάδελφοι αν έχει κάποιος ιδέα πως να το αντιμετωπίσω ας γράψει κάτι σχετικό.

Υ.Γ Δεν έχω κανένα ζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτης(ψιλικά) πρίν τον αναλάβω, είχε αγοράσει φορολογικό μηχανισμό(3.01.2013), όμως για κάποιο λόγο (ισχυρίζεται ότι ο μηχανισμός δεν έκανε αυτό που του είχανε πεί όταν τον παρουσιάσανε αναφορικά με τις δυνατότητές του). Η εταιρεία δεν δέχτηκε την επιστροφή και καταφύγε στα δικαστήρια-έχω το εξώδικο που τους έκανε-.Στο μηχανισμό δεν έκοψε όπως λέει ο πελάτης μου κανένα ζ πλήν των δοκιμαστικών. Σήμερα η μηχανή φαίνεται ενεργή στο taxis, στο βιβλιαράκι επισκευής δεν υπάρχει καμιά παρατήρηση τεχνικού, έχει σφραγιστεί με σήμανση, και το χειρότερο η εταιρεία δεν απαντά στις συνεχείς οχλήσεις μου. Αγαπητοί συνάδελφοι αν έχει κάποιος ιδέα πως να το αντιμετωπίσω ας γράψει κάτι σχετικό.

Υ.Γ Δεν έχω κανένα ζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 4/11/2016 at 9:03 ΠΜ, dcc410 said:

Πελάτης(ψιλικά) πρίν τον αναλάβω, είχε αγοράσει φορολογικό μηχανισμό(3.01.2013), όμως για κάποιο λόγο (ισχυρίζεται ότι ο μηχανισμός δεν έκανε αυτό που του είχανε πεί όταν τον παρουσιάσανε αναφορικά με τις δυνατότητές του). Η εταιρεία δεν δέχτηκε την επιστροφή και καταφύγε στα δικαστήρια-έχω το εξώδικο που τους έκανε-.Στο μηχανισμό δεν έκοψε όπως λέει ο πελάτης μου κανένα ζ πλήν των δοκιμαστικών. Σήμερα η μηχανή φαίνεται ενεργή στο taxis, στο βιβλιαράκι επισκευής δεν υπάρχει καμιά παρατήρηση τεχνικού, έχει σφραγιστεί με σήμανση, και το χειρότερο η εταιρεία δεν απαντά στις συνεχείς οχλήσεις μου. Αγαπητοί συνάδελφοι αν έχει κάποιος ιδέα πως να το αντιμετωπίσω ας γράψει κάτι σχετικό.

Υ.Γ Δεν έχω κανένα ζ

Καλημέρα ..για δείτε αυτό..μήπως σας βοηθήσει κάπου.

http://taxpress.gr/archives/15434

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/1/2010 at 8:44 ΠΜ, adel said:

Ποιά η προθεσμία για δήλωση παύσης λειτουργίας ΦΤΜ λόγω πλήρωσης μνήμης ?

Ποιά η προθεσμία για δήλωση νέας ΦΤΜ λόγω πλήρωσης μνήμης της προηγούμενης ?

Απαιτούνται δικαιολογητικά (ασφαλιστική ενημερότητα, ΟΑΕΕ, κτλ) ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...