Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗΣ ΕΠΕ ΕΝΟΨΕΙ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟΝ 3299/2004


επισκέπτη AlexK

Ερώτηση

καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή χρονιά σε όλους. μια γρήγορη ερώτηση αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του: μονοπρόσωπη ΕΠΕ ιδρυθείσα το 2007, με σκοπό την ανάπτυξη ενέργειας από φωτοβολταϊκά με καταβολή κεφαλαίου 18.000, έκανε αίτηση για υπαγωγή στον 3299 το 2009 και πρέπει τώρα να προβεί σε αύξηση εταιρικού κεφαλαίου. Έχω αντιληφθεί σωστά ότι θεωρείται ήδη υφιστάμενη εταιρεία, έστω κι αν δεν έχει κόψει ούτε ένα τιμολόγιο, παρα μόνο έχει προβεί σε δαπάνες συνδεδεμένες με την προς επιχορήγηση επένδυση (10.000 στη ΔΕΗ, συμβολαιογραφικά κλπ), άρα ως ίδια συμμετοχή ύψους 25% θα θεωρηθεί το ποσό της άυξησης χωρίς να προστίθεται σε αυτό το αρχικώς καταβληθέν εταιρικό κεφάλαιο των 18.000;

ευχαριστώ πολύ!

Αλέξανδρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή χρονιά σε όλους. μια γρήγορη ερώτηση αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του: μονοπρόσωπη ΕΠΕ ιδρυθείσα το 2007, με σκοπό την ανάπτυξη ενέργειας από φωτοβολταϊκά με καταβολή κεφαλαίου 18.000, έκανε αίτηση για υπαγωγή στον 3299 το 2009 και πρέπει τώρα να προβεί σε αύξηση εταιρικού κεφαλαίου. Έχω αντιληφθεί σωστά ότι θεωρείται ήδη υφιστάμενη εταιρεία, έστω κι αν δεν έχει κόψει ούτε ένα τιμολόγιο, παρα μόνο έχει προβεί σε δαπάνες συνδεδεμένες με την προς επιχορήγηση επένδυση (10.000 στη ΔΕΗ, συμβολαιογραφικά κλπ), άρα ως ίδια συμμετοχή ύψους 25% θα θεωρηθεί το ποσό της άυξησης χωρίς να προστίθεται σε αυτό το αρχικώς καταβληθέν εταιρικό κεφάλαιο των 18.000;

ευχαριστώ πολύ!

Αλέξανδρος

Σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και το αρχικό κεφάλαιο, αλλά όχι στην δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ φίλε, μπερδεύτηκα λίγο :) σε ποιές περιπτώσεις δηλαδή θα μπορούσε και γιατί όχι στη δική μου; ευχαρισώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε κάποιες περιπτώσεις θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και το αρχικό κεφάλαιο, αλλά όχι στην δική σου.

καταρχήν γιατί έχεις κλείσει χρόνο.. τις υπόλοιπες προϋποθεσεις μπορείς να τις δεις στον 3299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταρχήν γιατί έχεις κλείσει χρόνο.. τις υπόλοιπες προϋποθεσεις μπορείς να τις δεις στον 3299

οκ σε ευχαριστώ πολύ. να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...