Jump to content
  • 0

ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ 5% ή 2%?ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ?


A.M.
 Share

Question

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Θα ήθελα να ρωτήσω ο δημοτικός φόρος μειώθηκε από 5% που ίσχυε?Αν ναι,ποιο είναι το ποσοστό και με ποια απόφαση ισχύει κάτι τετοιο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ιχύει, περισσότερο παρά ποτε!!

 

Διευκρηνηση: Το συγκεκριμενο δεν εχει μουσικα οργανα(ζωντανη μουσικη) ειναι night club και παιζει μουσικη με dj...

 

Μημπως οταν δεν υπαρχει ζωντανη μουσικη δεν ισχυει το 5%???

 

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Διευκρηνηση: Το συγκεκριμενο δεν εχει μουσικα οργανα(ζωντανη μουσικη) ειναι night club και παιζει μουσικη με dj...

 

Μημπως οταν δεν υπαρχει ζωντανη μουσικη δεν ισχυει το 5%??? δεν παίζει ρόλο η ζωντανή ή μη, μουσική

 

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον....

ρίξε μία ματιά άρθρο 20 του Ν.2539/97 και στις τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τάδε έφη ο Κος Δημήτριος Κ. Αδαμόπουλος Δ/ντής Υπουργείου Οικονομίας & Οικονομικών


Το τέλος εστιατορίων κ.λπ. υπέρ των Δήμων και Κοινοτήτων

1. Νομικό καθεστώς
Με τις διατάξεις του άρθρου 20 του Ν.2539/1997 (ΦΕΚ 244/Α’), με τις οποίες αντικαταστάθηκε από 1.1.1998 το εδάφιο β’ της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.339/1976 (ΦΕΚ 136/Α’), όπως είχε αντικατασταθεί με το εδάφιο β’ του άρθρου 3 του Ν.658/1977 (ΦΕΚ 214/Α’) και την παρ. 6 του άρθρου 26 του Ν.1828/1989 (ΦΕΚ 2/Α’), έγιναν ρυθμίσεις που αφορούν το τέλος υπέρ των Δήμων και Κοινοτήτων που επιβάλλεται στα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων που περιγράφονται στις διατάξεις αυτές.
Ειδικότερα, με τις διατάξεις αυτές, από 1.1.1998 ισχύουν τα ακόλουθα:
 

 

Σχετικά με την επιβολή του δημοτικού τέλους 5% στα νυχτερινά κέντρα, αίθουσες χορού και άλλα καταστήματα με ποτά και θέαμα, με την ανωτέρω εγκύκλιο έχει επίσης διευκρινιστεί ότι:
- Κάθε κατάστημα, κυρίαρχο στοιχείο της λειτουργίας του οποίου αποτελεί η παρακολούθηση καλλιτεχνικού κυρίως μουσικού προγράμματος, σε συνδυασμό με την παροχή φαγητών ή ποτών, υπάγεται στην κατηγορία αυτή ανεξάρτητα από την ειδικότερη ονομασία του. Στην προκειμένη δηλαδή περίπτωση, κριτήριο για την επιβολή του δημοτικού τέλους 5% στα αναφερόμενα στην εν λόγω διάταξη καταστήματα αποτελεί το είδος της δραστηριότητάς τους, κατά τα προαναφερόμενα, που δεν συναρτάται υποχρεωτικά προς την προβλεπόμενη από υγειονομικής πλευράς κατηγοριοποίηση των καταστημάτων αυτών με βάση την υπ’ αριθ. Α18/8577/1983 υγειονομική διάταξη. Ο χαρακτηρισμός ενός κέντρου ως κέντρο διασκέδασης προκύπτει και από την υποχρέωση καταβολής εισιτηρίου, σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 1072823/513/ΠΟΛ.1159/22.6.1994 (ΦΕΚ 506/Β’/1994) απόφαση του Υπουργού Οικονομικών.
- Ως μουσική, για την περίπτωση των χορευτικών κέντρων, νοείται όχι μόνο η ζωντανή αλλά και η παραγόμενη από συστήματα αναπαραγωγής ήχου, δεδομένου ότι δεν γίνεται διάκριση από τον νόμο.
- Στην περίπτωση που καφετέριες, εστιατόρια και συναφή επισιτιστικά καταστήματα κάνουν χρήση στερεοφωνικού μηχανήματος μικρής ισχύος κατά τη σχετική άδεια, ενώ κυρίαρχο στοιχείο της λειτουργίας αυτής παραμένει η παροχή ποτών, καφέδων, φαγητών και λοιπών εδεσμάτων και όχι η ύπαρξη μουσικής, δεν συμπεριλαμβάνονται στην προαναφερόμενη κατηγορία και επομένως το επιβαλλόμενο τέλος στις επιχειρήσεις αυτές είναι 2%.
- Για τα καταστήματα «μπαρ», ανεξαρτήτως ιδιαίτερης ονομασίας και κατηγορίας είτε διαθέτουν είτε όχι άδεια λειτουργίας μουσικών οργάνων, προβλέπεται ειδικά ότι υπάγονται στην υποχρέωση καταβολής του δημοτικού τέλους 2%.

 

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μιλάτε για τα νυχτερινά κέντρα σωστά?

 

Τα καταστήματα στα οποία πωλούνται φαγητά, ποτά, καφές, αναψυκτικά κλπ., εφόσον κατά την άδεια που έχει εκδοθεί διαθέτουν πάγκους ή σκαμπό ή τραπεζοκαθίσματα εντός ή και εκτός του καταστήματος. Επιπλέον στα μπαρ, στις καντίνες, στα τμήματα super market, και όπου πωλούνται έτοιμα φαγητά, υποχρεούνται στην απόδοση τέλους 0,5% επί των ακαθάριστων εσόδων. Έτσι δεν είναι? Έχει αλλάξει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τάδε έφη ο Κος Δημήτριος Κ. Αδαμόπουλος Δ/ντής Υπουργείου Οικονομίας & Οικονομικών

Το τέλος εστιατορίων κ.λπ. υπέρ των Δήμων και Κοινοτήτων

1. Νομικό καθεστώς

Με τις διατάξεις του άρθρου 20 του Ν.2539/1997 (ΦΕΚ 244/Α’), με τις οποίες αντικαταστάθηκε από 1.1.1998 το εδάφιο β’ της παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν.339/1976 (ΦΕΚ 136/Α’), όπως είχε αντικατασταθεί με το εδάφιο β’ του άρθρου 3 του Ν.658/1977 (ΦΕΚ 214/Α’) και την παρ. 6 του άρθρου 26 του Ν.1828/1989 (ΦΕΚ 2/Α’), έγιναν ρυθμίσεις που αφορούν το τέλος υπέρ των Δήμων και Κοινοτήτων που επιβάλλεται στα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρήσεων που περιγράφονται στις διατάξεις αυτές.

Ειδικότερα, με τις διατάξεις αυτές, από 1.1.1998 ισχύουν τα ακόλουθα:

 

 

Σχετικά με την επιβολή του δημοτικού τέλους 5% στα νυχτερινά κέντρα, αίθουσες χορού και άλλα καταστήματα με ποτά και θέαμα, με την ανωτέρω εγκύκλιο έχει επίσης διευκρινιστεί ότι:

- Κάθε κατάστημα, κυρίαρχο στοιχείο της λειτουργίας του οποίου αποτελεί η παρακολούθηση καλλιτεχνικού κυρίως μουσικού προγράμματος, σε συνδυασμό με την παροχή φαγητών ή ποτών, υπάγεται στην κατηγορία αυτή ανεξάρτητα από την ειδικότερη ονομασία του. Στην προκειμένη δηλαδή περίπτωση, κριτήριο για την επιβολή του δημοτικού τέλους 5% στα αναφερόμενα στην εν λόγω διάταξη καταστήματα αποτελεί το είδος της δραστηριότητάς τους, κατά τα προαναφερόμενα, που δεν συναρτάται υποχρεωτικά προς την προβλεπόμενη από υγειονομικής πλευράς κατηγοριοποίηση των καταστημάτων αυτών με βάση την υπ’ αριθ. Α18/8577/1983 υγειονομική διάταξη. Ο χαρακτηρισμός ενός κέντρου ως κέντρο διασκέδασης προκύπτει και από την υποχρέωση καταβολής εισιτηρίου, σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 1072823/513/ΠΟΛ.1159/22.6.1994 (ΦΕΚ 506/Β’/1994) απόφαση του Υπουργού Οικονομικών.

- Ως μουσική, για την περίπτωση των χορευτικών κέντρων, νοείται όχι μόνο η ζωντανή αλλά και η παραγόμενη από συστήματα αναπαραγωγής ήχου, δεδομένου ότι δεν γίνεται διάκριση από τον νόμο.

- Στην περίπτωση που καφετέριες, εστιατόρια και συναφή επισιτιστικά καταστήματα κάνουν χρήση στερεοφωνικού μηχανήματος μικρής ισχύος κατά τη σχετική άδεια, ενώ κυρίαρχο στοιχείο της λειτουργίας αυτής παραμένει η παροχή ποτών, καφέδων, φαγητών και λοιπών εδεσμάτων και όχι η ύπαρξη μουσικής, δεν συμπεριλαμβάνονται στην προαναφερόμενη κατηγορία και επομένως το επιβαλλόμενο τέλος στις επιχειρήσεις αυτές είναι 2%.

- Για τα καταστήματα «μπαρ», ανεξαρτήτως ιδιαίτερης ονομασίας και κατηγορίας είτε διαθέτουν είτε όχι άδεια λειτουργίας μουσικών οργάνων, προβλέπεται ειδικά ότι υπάγονται στην υποχρέωση καταβολής του δημοτικού τέλους 2%.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Το ποσοστό 2% μειώθηκε από 01-01-2009 σε 0,5%, σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 23 του Ν.3756/09

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μιλάτε για τα νυχτερινά κέντρα σωστά? ΝΑΙ

 

Τα καταστήματα στα οποία πωλούνται φαγητά, ποτά, καφές, αναψυκτικά κλπ., εφόσον κατά την άδεια που έχει εκδοθεί διαθέτουν πάγκους ή σκαμπό ή τραπεζοκαθίσματα εντός ή και εκτός του καταστήματος. Επιπλέον στα μπαρ, στις καντίνες, στα τμήματα super market, και όπου πωλούνται έτοιμα φαγητά, υποχρεούνται στην απόδοση τέλους 0,5% επί των ακαθάριστων εσόδων. Έτσι δεν είναι? Έχει αλλάξει κάτι? ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 

Μιλάτε για τα νυχτερινά κέντρα σωστά? ΝΑΙ

 

Τα καταστήματα στα οποία πωλούνται φαγητά, ποτά, καφές, αναψυκτικά κλπ., εφόσον κατά την άδεια που έχει εκδοθεί διαθέτουν πάγκους ή σκαμπό ή τραπεζοκαθίσματα εντός ή και εκτός του καταστήματος. Επιπλέον στα μπαρ, στις καντίνες, στα τμήματα super market, και όπου πωλούνται έτοιμα φαγητά, υποχρεούνται στην απόδοση τέλους 0,5% επί των ακαθάριστων εσόδων. Έτσι δεν είναι? Έχει αλλάξει κάτι? ΟΧΙ

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...