Jump to content
  • 0
TOLL

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΣΤΟ GOOGLE AΠΟ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΕΔΡΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Question

ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ GOOGLE IRELAND LTD

ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΤΟ GOOGLE ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ

"ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ ΣΕ ΦΠΑ ΜΕ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΛΗΠΤΗ

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 196 ΤΗΣ ΟΔΗΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ 2006/112/ΕΚ."

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΑΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΠΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΟΙΚΕΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΙΝΤΡΑΣΤΑΤ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Ο ΦΠΑ που καταβάλει η μη υποκείμενη επιχείρηση στην περίπτωση αυτή, αποτελεί δαπάνη (έξοδο) και καταχωρείται στα βιβλία;

Εννοείται...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μου είπε κάποιος υπάλληλος,όχι με ιδιαίτερη προθυμία θα έλεγα,ότι εφόσον η υπηρεσία ,ως παρεχόμενη μέσω INTERNET,απευθύνεται κυρίως στην ΕΛΛΑΔΑ και η επιχείρηση στην οποία αναφέρομαι δεν είναι εξαγωγική ισχύει ό,τι ισχύει και στην ΕΛΛΑΔΑ.Δεν μου άφησε περιθώρια για περαιτέρω επεξηγήσεις.

Προφανως εννοει οτι αν η υπηρεσια απευθυνεται στην Ελλαδα θα πρεπει να γινει παρακρατηση 25% συμφωνα με το αρθρο 13 του ΚΦΕ ή να εφαρμοστει η συμβαση αποφυγης διπλης φορολογιας εφοσον υπαρχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μια επιχειρηση που ασκει δραστηριοτητα μη υποκειμενη στο ΦΠΑ (π.χ. του αρθρου 22, ιατροι, υπηρεσιες εκπαιδευσης κλπ)

θα ηταν υποχρεωμενη να αποδωσει το οφειλομενο ΦΠΑ με εκτακτη δηλωση.

Στην εκτακτη δηλωση θα εβαζε την αξια μονο στις πωλησεις και θα προεκυπτε ο οφειλομενος ΦΠΑ.

έχω μια ένσταση για την περίπτωση αυτή:

Σύμφωνα με τον Καραγιάννη (ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ σελ. 62,63) και σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ 2β του ν.2859/2000, ο Ιρλανδός πρέπει να προσθέσει ΦΠΑ στο τιμολόγιο, και να αποδοθεί στην Ιρλανδία. Ο Έλληνας επειδή είναι μη υποκείμενος, δεν κάνει τίποτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

έχω μια ένσταση για την περίπτωση αυτή:

Σύμφωνα με τον Καραγιάννη (ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ σελ. 62,63) και σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ 2β του ν.2859/2000, ο Ιρλανδός πρέπει να προσθέσει ΦΠΑ στο τιμολόγιο, και να αποδοθεί στην Ιρλανδία. Ο Έλληνας επειδή είναι μη υποκείμενος, δεν κάνει τίποτα.

Ο Ιρλανδος και γενικα καθε προμηθευτης απο την ΕΕ πρωτα θα ελεγξει στο VIES αν επαληθευεται το ΑΦΜ του.

Αν επαληθευεται, δεν θα χρεωσει ΦΠΑ.

Αν δεν επαληθευεται θα χρεωσει ΦΠΑ Ιρλανδιας.

Να ληφθει υποψιν οτι συμφωνα με το αρθρο 14:

1. Ορισμοί

Για τους σκοπούς της εφαρμογής του παρόντος άρ­θρου:

............................

β) Μη υποκείμενο στον φόρο νομικό πρόσωπο το οποίο διαθέτει αριθμό μητρώου ΦΠΑ θεωρείται ως υποκείμενος στον φόρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο Ιρλανδος και γενικα καθε προμηθευτης απο την ΕΕ πρωτα θα ελεγξει στο VIES αν επαληθευεται το ΑΦΜ του.

Αν επαληθευεται, δεν θα χρεωσει ΦΠΑ.

Αν δεν επαληθευεται θα χρεωσει ΦΠΑ Ιρλανδιας.

Να ληφθει υποψιν οτι συμφωνα με το αρθρο 14:

1. Ορισμοί

Για τους σκοπούς της εφαρμογής του παρόντος άρ­θρου:

............................

β) Μη υποκείμενο στον φόρο νομικό πρόσωπο το οποίο διαθέτει αριθμό μητρώου ΦΠΑ θεωρείται ως υποκείμενος στον φόρο.

Έχεις απόλυτο δίκιο Τάσο αλλά μόνο εμείς στην Ελλάδα αγχωνόμαστε με το θέμα μου φαίνεται.

Ειδικά από την συγκεκριμένη εταιρεία έχω τιμολόγια χωρίς ΦΠΑ ακόμη και σε ιδιώτες, και αρκετά τιμολόγια θα έλεγα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Alexandros

Όπως αναφέρει και εδώ : http://support.googl...76&ctx=topic#GR

Σε αυτήν την περίπτωση, η πληρωμή σας πραγματοποιείται από την Google Ireland, μια ανώνυμη εταιρεία που έχει συσταθεί σύμφωνα με την ιρλανδική νομοθεσία. Βάσει των όρων της συμφωνίας σας με την Google, οι παρεχόμενες υπηρεσίες υπόκεινται στο μηχανισμό αντίστροφης επιβάρυνσης και ως εκ τούτου ο ΦΠΑ αποδίδεται από τον παραλήπτη, την Google Ireland, βάσει του Άρθρου 196 της Οδηγίας 2006/112/ΕΚ του Συμβουλίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε επιχείρηση απαλλασσόμενη του ΦΠΑ αλλά ενταγμένη στο VIES που κάνει διαφήμιση στο facebook άνα δίμηνο ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης των τιμολογίων; Να ενταχθεί και στο ΦΠΑ και να στέλνει κανονικά περιοδικές δηλώσεις για αυτά τα μικροποσά; Ή να παραμείνει όπως έχει και να ζητήσει να χρεωθεί ΦΠΑ στο τιμολόγιο (δεν ξέρω αν γίνεται :mellow:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
33 λεπτά πριν , koskir1 said:

Σε επιχείρηση απαλλασσόμενη του ΦΠΑ αλλά ενταγμένη στο VIES που κάνει διαφήμιση στο facebook άνα δίμηνο ποιος είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης των τιμολογίων; Να ενταχθεί και στο ΦΠΑ και να στέλνει κανονικά περιοδικές δηλώσεις για αυτά τα μικροποσά; Ή να παραμείνει όπως έχει και να ζητήσει να χρεωθεί ΦΠΑ στο τιμολόγιο (δεν ξέρω αν γίνεται :mellow:)

Ατομική ή νπ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
μόλις τώρα, ponzi said:

Άσχετη ήταν η ερώτηση μου. 

Ανακεφαλαιωτικό και έκτακτη.

Μα έκτακτη πλέον δεν προβλέπεται για αυτές τις περιπτώσεις νομίζω.. και σε επικοινωνία με την ΔΟΥ μου το επιβεβαίωσαν και μου είπαν κανονικά ένταξη στο ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή δεν το ξέρω το θέμα, ξέρει το fb ότι είσαι επιχείρηση και σου κόβει τιμολόγιο ?

Γιατί νομίζω ότι μόνο αριθμό την πιστωτική σου βάζεις και σε χρεώνει αναλόγως δεν ξέρω άμα βγάζει τιμολόγιο ή απόδειξη 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα ,έχω την ίδια περίπτωση,αλλα για ΕΠΕ ,μη υποκείμενη στο ΦΠΑ,(εκπαιδευση) για πολύ μεγαλύτερα ποσά και άκρη δεν έχω βγάλει εδώ και μήνες, με τις ΔΟΥ για το πως θα το χειριστώ,περιμένω απάντηση από το Υπουργείο,όταν την λάβω (αν απαντήσουν ποτέ) θα ενημερώσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, kritikosdimoula said:

Καλημέρα ,έχω την ίδια περίπτωση,αλλα για ΕΠΕ ,μη υποκείμενη στο ΦΠΑ,(εκπαιδευση) για πολύ μεγαλύτερα ποσά και άκρη δεν έχω βγάλει εδώ και μήνες, με τις ΔΟΥ για το πως θα το χειριστώ,περιμένω απάντηση από το Υπουργείο,όταν την λάβω (αν απαντήσουν ποτέ) θα ενημερώσω.

Περιμένουμε την απάντηση ...

Έχω την ίδια περίπτωση ΕΠΕ (ΕΕΣ ΚΔΒΜ) ... ούτε και εγώ έχω βρει άκρη ... ως συνήθως κάθε υπάλληλος έχει την δική του άποψη ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με βάση τις διατάξεις της παραγράφου 8 του άρθρου 38 του ν.2859/2000, υποβάλλεται περιοδική δήλωση στις ημερομηνίες της παρ.4 του άρθρου 38 δηλαδή έως την τελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα που ακολουθεί τη λήξη της φορολογικής περιόδου (μήνας αν είναι διπλογραφικά τα βιβλία ή τρίμηνο αν είναι απλογραφικά). Όταν λοιπόν πρόσωπα που απαλλάσσονται του φπα (Ιατροί, Ασφαλιστές κτλ) έχουν πράξεις που πρέπει να αποδώσουν το ΦΠΑ τότε υποβάλλουν περιοδίκη δήλωση. Στην περίπτωση μας θα έχουν στις εκροές το ποσό του τιμολογίου της google και θα προκύπτει φόρος προς καταβολή. Δεν γνωρίζω αν το σύστησμα taxis σου επιτρέπει να υποβάλλεις περιοδική αν είσαι σε καθεστώς απαλλαγής του ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπερα ,

Τελικά υπάρχει παρακράτηση 5% ή κάτι άλλο όταν λαμβάνεις τιμολόγια που είναι από την Ιρλανδία, της Google ή του Facebook .
Ποια ακριβώς υποχρέωση έχουμε για τις διαφημίσεις της Google και του Facebook όταν είμαστε υποκείμενοι στο φόρο;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 ώρες πριν, GK είπε

Καλησπερα ,

Τελικά υπάρχει παρακράτηση 5% ή κάτι άλλο όταν λαμβάνεις τιμολόγια που είναι από την Ιρλανδία, της Google ή του Facebook .
Ποια ακριβώς υποχρέωση έχουμε για τις διαφημίσεις της Google και του Facebook όταν είμαστε υποκείμενοι στο φόρο;

 

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41763#

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42626#

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/41648

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42751#

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42728#

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλήμερα έτσι  οπως έχεις κάνει την ανάρτηση δεν μπορείς να λάβεις απάντηση πρέπει να την ξανά υποβαλεις σωστά ,και να δώσεις και xtra λεπτομερειες που ειναι το κεντρικό που το υποκατάστημα πως τα έχουν κάνει έναρξη κτλ σε αυτήν την ανάρτηση αναφέρομαι 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×