Προς το περιεχόμενο

Εδώ δηλώνουμε θέματα που θέλουμε να αναπτύξει ο Ομάδα Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με συγχωρείται αλλά θα διαφωνήσω..

Αν θέλουμε να κάνουμε σχετική πρόταση .. μία είναι η πρόταση.

Καθολική εφαρμογή του πόθεν έσχες για όλους τους φορολογούμενους χωρίς απαλλαγές και κατάργηση αντικειμενικών δαπανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείται αλλά θα διαφωνήσω..

Αν θέλουμε να κάνουμε σχετική πρόταση .. μία είναι η πρόταση.

Καθολική εφαρμογή του πόθεν έσχες για όλους τους φορολογούμενους χωρίς απαλλαγές και κατάργηση αντικειμενικών δαπανών.

Συμφωνουμε ....

Καθολικη εφαρμογη του ποθεν εσχες (ας ορισουμε και αναδρομικα μια δεκαετια πισω ) ξεκινωντας εαν θελουν μαλιστα απο εμας σαν κλαδο

Με επιστολη που θα καταδεικνυει την αναγκαιοτητα του μετρου ωστε αυτοι που εφαγαν να τα ξερασουν ειτε σε χρημα ειτε σε ειδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Karadimitris Nikos

Περισσότερο από όλα θαυμάζω το τροπο που έχετε ανακαλύψει αυτόν το καιρό και έχετε ελεύθερο χρόνο για να αποτυπωνετε τις σκέψεις σας εδώ. Ειλικρινά είναι επιτευμα.

Όσο για τους Συλλογους καταφέραμε να σπασπουμε όλα τα ρεκόρ.

Λογιστικος Συλλογος Αθηνων

ΠΟΛ

ΠΟΦΕΕ

κτλ

κτλ

κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι αντι να κοιτάξουμε πως θα βελτι'ωσουμε το επαγγελμά μας και να το κατωχηρώσουμε σαν όλα τα άλλα

δηλ. οι μηχανικοί ,δηκιγόροι,κλπ ειναι πιό μάγκες απο εμάς?όχι βεβαια αλλα αυτοί ασχολούνται σοβαρά για τον κλάδο τους

εμείς όλο φρου φρου και αρώματα ,ασ αφήσουμε για το πόθεν έσχες και λοιπά να ασχοληθούν αυτοί που έχουν λύσει τα επαγγελματικά τους ,

εμείς ακόμη δεν ξέρουμε τι μας γίνεται ,η μήπως κάνω λάθος?λέει κάπου ο νέος νόμος για κατωχήρωση του επαγγελματός μας ?η μόνο για ευθύνες

που ετσι και αλλιώς τις έχουμε,μήπως λέει οτι τα πάντα(φορολογικά-ικα-οαεδ-επ.εργασιας κλπ) θα υπογράφονται απο λογιστή πιστοποιημένο?

Ειπαμε κάπου για αντίδραση στο π'οτε θα κόβουμε τις αποδείξεις?Αυτός που θα πληρωθεί,απο τον επιχηρηματία τελευταίος θα είναι πάντα ο λογιστής και

όμως θα πληρώνει την εφορία-φπα και ας μην έχει πάρει ούτε φράγκο,όλες αυτές τις υποχρεώσεις των επιχειρήσεων με τον 3842/10 ποιός θα τις εφαρμόσει?

και μη μου πεί κάποιος οτι θα ζητήσει επι πλέον αμοιβή ,αφου δεν παίρνουμε ουτε οτι μας χρωστάνε.

Απο ολα τα παραπάνω μου φαίνεται οτι η εγω ζω σε άλλον κόσμο η μας έχουν καταντήσει έτσι, γενικά απροσανατολήσει ,που να μην ξέρουμε τι ζητάμε και να

ασχολούμαστε με οτι άλλο εκτός με αυτά που εγώ θεωρώ ,ενδεχόμενα και λάθος,εκτός αντικειμένου προς το παρόν,δηλαδή μας ενδιαφέρει να είμαστε καθαρός

κλάδος φορολογικά ,και όχι με το πώς θα επιβιώσουμε στο μέλλον ,πράγμα που κάνουν όλοι οι αλλοι κλάδοι ,έλεος.....

Αληθεια μήπως θα πρέπει να απαιτήσουμε να μπορούμε να επικοινωνούμε τηλεφωνικά με το υπουργείο,στα τηλέφωνα που παίρνουν και οι εφοριακοί?και όχι να

τρώμε διακόσιες ώρες περιμένοντας στο τηλέφωνο ,και να μην το σηκώνει κανένας και οταν λέμε οτιέίμαστε λογιστές να μας απαντουν οτι θα έπρεπε να το ζέρεις ,

ε οχι ρε φίλε δεν μπορώ να τα ξέρω όλα,για αυτό υπαρχει το υπουργείο και πληρωνονται ,να μας εξητηρετούν οταν υπάρχει ανάγκη,γιατί οταν είμαστε στο γραφείο

μπορούμε να βρούμε κάτι που δεν ξέρουμε δεν τους έχουμε ανάγκη.

Αποψή μου ας λύσουμε πρώτα το επαγγελματικό όλοι μαζι σαν μια γροθιά,γιατί έτσι θα μας υπολογίσουν και μετά όλα τα άλλα ,εξ άλλου αν εξαιρέσουμε τις εξεραίσεις

πολύ σπανια θα βρείς λογιστές με πισίνες και καγιέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξεχνάμε μόνο ,

πως εμείς εδω δεν είμαστε ούτε επαγγελματικός σύλλογος ,

ούτε το ΟΕΕ ,

ούτε τίποτα απο ολα αυτά .

Μια παρέα είπαμε πως είμαστε , χαλαρωστε ρε παιδια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...