Προς το περιεχόμενο

Εδώ δηλώνουμε θέματα που θέλουμε να αναπτύξει ο Ομάδα Σκέψης και Παρέμβασης Λογιστών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό θα ήταν να ξεκινάμε να προτείνουμε και θέματα που θα θέλαμε να ασχοληθεί η Ομάδα.

Σε όλες τις προτάσεις θα πρέπει να απαντάει η Ομάδα αν μπορέι και πότε μπορέι να αναπτύξει κάθε θέμα που θα υποβληθεί.

Επιτυχία θα ήταν η δυνατότητα να υποβάλλονται θέματα από την περιοχή του Ορμένιου Έβρου έως την Γάυδο Χανίων και από συναδέλφους που ξεκίνησαν προ 3 ημέρες το επάγγελμα μέχρι και συναδέλφους που σε 3 ημέρες λαμβάνουν σύνταξη...

Υ.Γ Ολα βρίσκονται σε πιλοτική φάση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα πιό σοβαρά θέματα, που θα μας έλυνε κάπως τα χέρια,θα μας βοήθούσε να κανουμε

καλύτερα τη δουλεία μας,θα ηταν η ελεύθερη πρόσβαση στις αποφάσεις του υπουργείου και στις

απαντήσεις που δίνει σε ερωτήσεις,δεν είναι απαραίτητο να βλέπουμε ποιός τις υποβάλει,και στα φεκ

που δημοσιεύονται οι νόμοι.Επίσης οι δημόσιοι υπάλληλοι να μην κατεβάζουν τα τηλέφωνα ,και εμείς

να καιγόμαστε για μια επιβεβαίωση σε μια σκέψη μας και να μην απαντά κανείς,γιατί το έχουν κατεβασμένο

η να επιτρέπουν και σε μας να παίρνουμε στα τηλέφωνα που αλληλοεξυπηρετούνται

οι διάφορες υπηρεσίες,εφορίες,ικα,επιθεωρήσεις κ.λπ.Επι πλέον να υπάρξει μεταξύ μας ένα ενιαίο κοστολόγιο

για τις υπηρεσίες μας, και οποιος δεν το εφαρμόζει να βρεθεί τρόπος να βγαίνει το ονομά του σε κάποια λίστα,

δεν επιτρεπεται η τήρηση σε βιβλία β κατηγορίας να π'αιρνει ο λογιστής 30 ευρω στην Αθήνα και αναφέρω

την Αθήανα γιατί για το κυκλοφοριακό'ελεος.....και τα εισητήρια να πας και να γυρίσεις να είναι περισσότερα ,ελεος....

μια αξιοπρεπής αμοιβή θα πρεπει σε αυτή την περίπτωση να είναι τουλάχιστον 150 ευρώ επι 14,και να υπάρχει αυξηση κάθε χρόνο

ανάλογα με τον πληθορισμό και το απασχολούμενο προσωπικό, γαι να γίνεται και η σωστή δουλεια και να μην

χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι να αυξάνουμε την αμοιβή.Περετέρω δεν είναι κακό αν

καποιος μας φωναξει να αντικαταστήσουμε καποιο συνάδελφο να τον ρωτήσουμε τα σχετικά,και οχι να κοιτάμε

πως θα παρουμε την δουλεια, αδιαφορόντας για τα άλλα.Ακόμη να παλέψουμε να υπογράφουμε υποχρεωτικά

όλες τις δήλώσεις και οτι άλλο έχει σχέση με την εφορία-ικα-επιθ.έργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα πιό σοβαρά θέματα, που θα μας έλυνε κάπως τα χέρια,θα μας βοήθούσε να κανουμε

καλύτερα τη δουλεία μας,θα ηταν η ελεύθερη πρόσβαση στις αποφάσεις του υπουργείου και στις

απαντήσεις που δίνει σε ερωτήσεις,δεν είναι απαραίτητο να βλέπουμε ποιός τις υποβάλει,και στα φεκ

που δημοσιεύονται οι νόμοι.Επίσης οι δημόσιοι υπάλληλοι να μην κατεβάζουν τα τηλέφωνα ,και εμείς

να καιγόμαστε για μια επιβεβαίωση σε μια σκέψη μας και να μην απαντά κανείς,γιατί το έχουν κατεβασμένο

η να επιτρέπουν και σε μας να παίρνουμε στα τηλέφωνα που αλληλοεξυπηρετούνται

οι διάφορες υπηρεσίες,εφορίες,ικα,επιθεωρήσεις κ.λπ.Επι πλέον να υπάρξει μεταξύ μας ένα ενιαίο κοστολόγιο

για τις υπηρεσίες μας, και οποιος δεν το εφαρμόζει να βρεθεί τρόπος να βγαίνει το ονομά του σε κάποια λίστα,

δεν επιτρεπεται η τήρηση σε βιβλία β κατηγορίας να π'αιρνει ο λογιστής 30 ευρω στην Αθήνα και αναφέρω

την Αθήανα γιατί για το κυκλοφοριακό'ελεος.....και τα εισητήρια να πας και να γυρίσεις να είναι περισσότερα ,ελεος....

μια αξιοπρεπής αμοιβή θα πρεπει σε αυτή την περίπτωση να είναι τουλάχιστον 150 ευρώ επι 14,και να υπάρχει αυξηση κάθε χρόνο

ανάλογα με τον πληθορισμό και το απασχολούμενο προσωπικό, γαι να γίνεται και η σωστή δουλεια και να μην

χρησιμοποιούνται άλλοι τρόποι να αυξάνουμε την αμοιβή.Περετέρω δεν είναι κακό αν

καποιος μας φωναξει να αντικαταστήσουμε καποιο συνάδελφο να τον ρωτήσουμε τα σχετικά,και οχι να κοιτάμε

πως θα παρουμε την δουλεια, αδιαφορόντας για τα άλλα.Ακόμη να παλέψουμε να υπογράφουμε υποχρεωτικά

όλες τις δήλώσεις και οτι άλλο έχει σχέση με την εφορία-ικα-επιθ.έργασίας.

Πύρ κατά βούληση !!! :D

Όμως -κατά τη γνώμη μου - η ίδια η διαδικασία θα πρέπει να γίνει με σύνταξη ολοκληρωμένης επιστολής και μάλιστα διαφορετική για κάθε θέμα.

Αμέσως μετά κάθε επιστολή θα γίνεται ένα θέμα προς συζήτηση.

Διαφορετική διαδικασία οδηγεί σε γενικές επισμάνσεις που από μόνες τους δεν σπρώχνουν το θέμα.

Δεν έιναι βεβαια και άσχημο να λέμε θέματα γενικά για να το αναπτύξει κάποιος άλλος αλλά ας προσπαθήσουμε να συντάσουμε επιστολές (πάντα κατά τη γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Ας ασχοληθούμε με ένα δεύτερο θέμα.

Η νέα πρόταση συζήτησης πρέπει να είναι ολοκληρωμένη επιστολή σαν να έιναι έτοιμη να την αποστείλουμαι στους αρμόδιους.

Εκεί θα συζητήσουμε, θ'αλλάξουμε, θα διορθώσουμε και θα στείλουμε την 2η μας επιστολή.

Η δε 1η επιστολή (εγκύκλιος ΤΕΒΕ) είναι σε φάση αναμονής. Μόλις λάβουμε απάντηση θα επαναδραστηριοποιηθούμε αναλόγως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ασχοληθούμε με ένα δεύτερο θέμα.

..

Απλώς Κωστή είναι τόσο τα θέματα που ειλικρινά έχω χάσει τη σειρά και την ιεραρχία που είχα βάλει προσωπικά σαν σημαντικά ....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι .....

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνουμε κάποιες προτάσεις σε αυτό που είδε τα φώτα της δημοσιότητας και αφορά την πιστοποίηση των Λογιστικών Γραφείων για μια σειρά εργασίων , το θεωρώ ίσως το σημαντικότερο , γιατί θα πρέπει να ισορροπήσουμε και στις ευθύνες που θα έρθουν επιπλέον στις πλάτες μας αλλά και στα δικαιώματα που πλέον πρέπει να πάρουμε (αμοιβές , αντιμετώπιση κλπ) . Έτσι δένει και η δημοσιέυση του συνάδελφου ΚΑΒΟΝΤΟΡΟ .

Βέβαια από τι στιγμή που δεν έχει βγεί κάτι συγκεκριμένο από τη Διοίκηση δε ξέρω κατά πόσο θα είναι εύστοχο να κάνουμε μια παρέμβαση , από την άλλη καλό θα είναι να είμαστε προετοιμασμένοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ξανασκέφτομαι .....

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνουμε κάποιες προτάσεις σε αυτό που είδε τα φώτα της δημοσιότητας και αφορά την πιστοποίηση των Λογιστικών Γραφείων για μια σειρά εργασίων , το θεωρώ ίσως το σημαντικότερο , γιατί θα πρέπει να ισορροπήσουμε και στις ευθύνες που θα έρθουν επιπλέον στις πλάτες μας αλλά και στα δικαιώματα που πλέον πρέπει να πάρουμε (αμοιβές , αντιμετώπιση κλπ) . Έτσι δένει και η δημοσιέυση του συνάδελφου ΚΑΒΟΝΤΟΡΟ .

Βέβαια από τι στιγμή που δεν έχει βγεί κάτι συγκεκριμένο από τη Διοίκηση δε ξέρω κατά πόσο θα είναι εύστοχο να κάνουμε μια παρέμβαση , από την άλλη καλό θα είναι να είμαστε προετοιμασμένοι .

Κι όμως..

Πολύ καλή ιδέα...

Η πιστοποίηση έινια δεδομένη.

Ποια και πως όμως όχι...

Ας ανάβει μια ολοκληρωμένη επιστολή για αυτό. Είναι καλή σκέψη.

Επίσης πολύ ενδιαφέρον είναι και το θέμα : Που θα πιέσουμε με μια τέτοια επιστολή. Ποιός θα είναι ο απόδέκτης μιας τέτοιας επιστολής από την Ομάδας μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλους σας ότι κάτι πρέπει να γίνει με το επάγγελμά μας. Και δυστυχώς ομολογώ ότι αρκετές φορές ντρέπομαι να λέω ότι είμαι λογίστρια...

Θεωρώ ότι ο τρόπος με τον οποίο, το Σώμα ορκωτών ελεγκτών, είναι οργανωμένο θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στους λογιστές-φοροτεχνικούς.Ίσως μέσω του Οικονομικού Επιμελητήριου μπορούμε να θεσμοθετήσουμε κανόνες, αρχές και ελεγκτικές διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις δικές μου πληροφορίες το θέμα της πιστοποίησης είναι σε πολύ καλό δρόμο και σύντομα θα γίνουν ανακοινώσεις από την ΠΟΦΕΕ .

Οι θέσεις της ομοσπονδίας βρίσκονται στο site της

http://pofee.gr/swift.jsp;jsessionid=D0A97C755A9BB2082B222845D19C400C?CMRCode=14E1UKCEO&CMCCode=060104

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναβάλω όμως (βρε Κωστή) τον προβληματισμό μου.

Ένα κείμενο με 40 ή 50 υπογραφές έχει κανένα ¨ειδικό βάρος¨ έτσι ώστε ο παραλήπτης του να του δώσει την σημασία που του πρέπει ?

Που διάολο είναι η δυναμική αυτής της κοινότητας, στην οποία (δυναμική) πολλοί έχουν αναφερθεί ?

Που είναι όλοι αυτοί που μόνιμη επωδός τους είναι ¨που είναι οι σύλλογοί μας? Μόνο για το ατομικό τους συμφέρον νοιάζονται¨ ?

Μήπως (λέω μήπως) θα πρέπει πρώτα να εξασφαλίσουμε την ντε φάκτο υπογραφή ικανού αριθμού (1.000 ?) συναδέλφων και μετά να ξεκινήσουμε την διαδικασία της αποστολής των όποιων εγγράφων στους αρμόδιους ?

Φοβάμαι (βρε Κωστή) μην καταντήσουμε σαν τον γραφικό πατριώτη σου (γαμώτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπεις βρε Γιαννη εσυ καμμια δυναμικη στους συλλογους 'ή πουθενα αλλου που δεν την βλεπω εγω και εχεις και την απαιτηση να την δεις και εδω?

και ολα αυτα περι πιστοποιησης απο την ΠΟΦΕΕ εμενα δεν με εμπνεουν και πολυ...αλλα δεν ειναι του παροντος ...θελω λιγο χρονο να τα ξαναδιαβασω και να τα εμπεδωσω.

Θα μου πεις απο που αλλου να γινει η πσιτοποιηση , απο τον ΟΕΕ ? Ελα μου ντε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Χρύσα , καχύποπτη και συ και βιαστική, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

Σε ότι αφορά την πιστοποίηση δεν έγραψα ότι θα γίνει από την ΠΟΦΕΕ, έγραψα ότι έχει προχωρήσει πολύ και μιας και ο Κωστής (πάρα πάνω) έγραφε και έψαχνε για σχετικό κείμενο, παρέθεσα σε link το κείμενο της ΠΟΦΕΕ.

Σε ότι αφορά την δυναμική θα πρέπει να δεις και εσύ ότι η ΠΟΦΕΕ έχει αποκτήσει την δική της δυναμική (είτε σου – μου αρέσει , είτε όχι ). Και χρησιμοποιεί την δυναμική αυτή και για το θέμα της πιστοποίησης.

Σε ότι αφορά τα καθ’ ημάς …….. Απλά έγραψα ότι επιστολές με 40 ή 50 υπογραφές στερούνται του ειδικού βάρους εκείνου που θα τις έκανε υπολογίσιμες. Και ταυτόχρονα αναρωτήθηκα για την δυναμική του φόρουμ και την απουσία αυτών που μονίμως καταδικάζουν του συλλόγους (όπως εσύ) , ακόμα και αν δεν έχουν περάσει έξω από την πόρτα τους.

Γιατί εντέλει ΕΜΕΙΣ φταίμε και για τους συλλόγους μας, κύρια με την αποχή μας. Γιατί (λίγο σκληρό αλλά αληθινό) θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως τελικά έχουμε τους συλλόγους που μας αξίζουν (όπως και τόσα άλλα πράγματα στην πατρίδα μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα , καχύποπτη και συ και βιαστική, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

Σε ότι αφορά την πιστοποίηση δεν έγραψα ότι θα γίνει από την ΠΟΦΕΕ, έγραψα ότι έχει προχωρήσει πολύ και μιας και ο Κωστής (πάρα πάνω) έγραφε και έψαχνε για σχετικό κείμενο, παρέθεσα σε link το κείμενο της ΠΟΦΕΕ.

Σε ότι αφορά την δυναμική θα πρέπει να δεις και εσύ ότι η ΠΟΦΕΕ έχει αποκτήσει την δική της δυναμική (είτε σου – μου αρέσει , είτε όχι ). Και χρησιμοποιεί την δυναμική αυτή και για το θέμα της πιστοποίησης.

Σε ότι αφορά τα καθ’ ημάς …….. Απλά έγραψα ότι επιστολές με 40 ή 50 υπογραφές στερούνται του ειδικού βάρους εκείνου που θα τις έκανε υπολογίσιμες. Και ταυτόχρονα αναρωτήθηκα για την δυναμική του φόρουμ και την απουσία αυτών που μονίμως καταδικάζουν του συλλόγους (όπως εσύ) , ακόμα και αν δεν έχουν περάσει έξω από την πόρτα τους.

Γιατί εντέλει ΕΜΕΙΣ φταίμε και για τους συλλόγους μας, κύρια με την αποχή μας. Γιατί (λίγο σκληρό αλλά αληθινό) θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως τελικά έχουμε τους συλλόγους που μας αξίζουν (όπως και τόσα άλλα πράγματα στην πατρίδα μας).

Δεν ξέρω γιατί, με πέταξε έξω (Χρύσα , κάτι έχεις κάνει) και με εμφάνισε σαν επισκέπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα , καχύποπτη και συ και βιαστική, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

Σε ότι αφορά την πιστοποίηση δεν έγραψα ότι θα γίνει από την ΠΟΦΕΕ, έγραψα ότι έχει προχωρήσει πολύ και μιας και ο Κωστής (πάρα πάνω) έγραφε και έψαχνε για σχετικό κείμενο, παρέθεσα σε link το κείμενο της ΠΟΦΕΕ.

Σε ότι αφορά την δυναμική θα πρέπει να δεις και εσύ ότι η ΠΟΦΕΕ έχει αποκτήσει την δική της δυναμική (είτε σου – μου αρέσει , είτε όχι ). Και χρησιμοποιεί την δυναμική αυτή και για το θέμα της πιστοποίησης.

Σε ότι αφορά τα καθ’ ημάς …….. Απλά έγραψα ότι επιστολές με 40 ή 50 υπογραφές στερούνται του ειδικού βάρους εκείνου που θα τις έκανε υπολογίσιμες. Και ταυτόχρονα αναρωτήθηκα για την δυναμική του φόρουμ και την απουσία αυτών που μονίμως καταδικάζουν του συλλόγους (όπως εσύ) , ακόμα και αν δεν έχουν περάσει έξω από την πόρτα τους.

Γιατί εντέλει ΕΜΕΙΣ φταίμε και για τους συλλόγους μας, κύρια με την αποχή μας. Γιατί (λίγο σκληρό αλλά αληθινό) θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως τελικά έχουμε τους συλλόγους που μας αξίζουν (όπως και τόσα άλλα πράγματα στην πατρίδα μας).

Γιάννη μου χωρίς να διαφωνώ σε αυτό που λες , οι αποψείς πχ του Ινστιτούτου Φορολογικών μελετών μήπως έχουν περίσσοτερο ειδικό βάρος από ότι οι απόψεις της ΠΟΦΕΕ και δε νομίζω να είναι πολλά περισσότερα μελή .... :)

Θα μου πεις άλλος ο ρόλους του ενός και άλλος του άλλου , αλλά στην τελική μιλάμε για προτάσεις φορολογικού περιεχομένου ......

Προσωπικά πιστεύω αν μια επιστολή είναι σωστά δομημένη με επιχειρήματα αλλά και προτάσεις που μπορούν να υλοποιηθούν τότε θα ληφθεί σοβαρά υπόψη και μάλιστα αν υπογράφεται από ανθρώπους που έχουν μια σχέση με το χώρο και είναι και ανεξάρτητοι τότε ένας ακόμη λόγος για ληφθεί σοβαρά υπόψη .

Προσοχή και για μένα θεσμικά αρμόδια είναι η ΠΟΦΕΕ και το ΟΕΕ , αλλά δε βλέπω το λόγο να μη γίνονται και φρέσκιες προτάσεις ακόμη και από μη μέλη , μάλιστα αν δε κάνω λάθος η ίδεα της διαδικτυακής ομάδας δεν έχει να κάνει με αντικατάσταση των ήδη θεσμοθετημένων συλλόγων και οργάνων , αλλά πιο πολύ έχει να κάνει σαν μοχλό πίεσης για ένα καλύτερο αποτέλεσμα , άλλωστε (πάλι αν δε κάνω λάθος) έχει προταθεί οι ανακοινώσεις και οι προτάσεις μας να πηγαίνουν και στους Συλλόγους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί, με πέταξε έξω (Χρύσα , κάτι έχεις κάνει) και με εμφάνισε σαν επισκέπτη

ναι κατι εκανα ...:) εχω με τους αγιους συνενοηση σημερα....:)

Καχυποπτη ειμαι, βιαστικη ομως δεν ειμαι ...κρατησα μια επιφυλαξη να ξαναδιαβασω ...

Δεν καταδικαζω τους συλλογους, ισα ισα αν με προσεχες θα θυμοσουν οτι απο τις πρωτες συζητησεις για την ομαδα και παντα ολα τα χρονια εδω μεσα, λεω πως πρεπει να τους ενισχυσουμε.

Αλλα πραματα καταδικαζω σε σχεση με τους συλλογους...

...ΑΝ με προσεχες, οπως ΕΓΩ σε προσεχω , θα ειχες καταλαβει....:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα αν δε κάνω λάθος η ίδεα της διαδικτυακής ομάδας δεν έχει να κάνει με αντικατάσταση των ήδη θεσμοθετημένων συλλόγων και οργάνων , αλλά πιο πολύ έχει να κάνει σαν μοχλό πίεσης για ένα καλύτερο αποτέλεσμα , άλλωστε (πάλι αν δε κάνω λάθος) έχει προταθεί οι ανακοινώσεις και οι προτάσεις μας να πηγαίνουν και στους Συλλόγους .

Απόλυτα σωστός. Είναι και η καρδιά της σκέψης μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναβάλω όμως (βρε Κωστή) τον προβληματισμό μου.

Ένα κείμενο με 40 ή 50 υπογραφές έχει κανένα ¨ειδικό βάρος¨ έτσι ώστε ο παραλήπτης του να του δώσει την σημασία που του πρέπει ?

Μην αγχώνεσαι όμως για αυτό. Διότι αν δουλέψει η λογική της Ομάδας (μοχλός πίεσης όπως είπε ο Απόστολος), τότε μια επιστολή ακόμα και με ΕΝΑ όνομα η οποία στοχεύει μπορεί να φέρει πολλά θετικά αποτελέσματα... (π.χ. η επιστολή προς τον Συνήγορο του Πολίτη θα απαντηθεί ενώ η επιστολή της ΠΟΦΕΕ με υποδείξεις προς το Υπουργό μπορεί να μην απαντηθεί)

Ιδιαίτερο παράδειγμα είναι και το επόμενο που θα πω. Με στεναχώρια –βέβαια- το γράφω επειδή πάντα βάζω σαν δείγμα τον δικό μου Σύλλογο και όλο αυτόν εκθέτω. Κάτι που κρύβει την διάσταση της συνεχούς προσπάθειας των μελών του. Κάνουν ότι μπορούν σε αυτόν. Το ιδιαίτερο παράδειγμα που θέλω να πω είναι το γεγονός ότι αγχώθηκαν στην πιθανότητα συνεχούς λήψεων επιστολών για επίλυση προβλημάτων... Δεν αγχώθηκαν επειδή δεν θέλουν να τα κάνουν αλλά επειδή δεν προλαβαίνουν… Εμένα όμως μου έδειξε ότι μια τέτοια Ομάδα μπορεί να ασκήσει με μια επιστολή - ακόμα και με 20 υπογραφές - σοβαρή πίεση προς οπουδήποτε αποσταλεί.

Όλα αυτά επειδή ο στόχος δεν είναι η λήψη εξουσίας. Είναι η πίεση της εξουσίας...

Προσοχή λοιπόν, υπάρχει τρομακτική διαφορά στην κίνησή μας από τις υπόλοιπες επειδή:ο στόχος δεν είναι η λήψη εξουσίας. Είναι η πίεση της εξουσίας...

Που διάολο είναι η δυναμική αυτής της κοινότητας, στην οποία (δυναμική) πολλοί έχουν αναφερθεί ?

Που είναι όλοι αυτοί που μόνιμη επωδός τους είναι ¨που είναι οι σύλλογοί μας? Μόνο για το ατομικό τους συμφέρον νοιάζονται¨ ?

Εδώ επιτέλους βγάζεις το άχτι σου όπως το κάνω και εγώ.

Λες:

«ρε άτιμοι σας έπιασα στα πράσα. Εσείς δεν είστε που γαβγίζετε; Που είστε τώρα;»

Και αυτό ξέρω ότι έχεις ανάγκη να το πεις για έναν σπουδαίο λόγο:

Έχεις χύσει ιδρώτα για τα κοινά και σε στεναχωρεί η αντιμετώπιση που έχεις ως συνδικαλιστής.

Ηρθε η ώρα της πληρωμής ... :)

Μήπως (λέω μήπως) θα πρέπει πρώτα να εξασφαλίσουμε την ντε φάκτο υπογραφή ικανού αριθμού (1.000 ?) συναδέλφων και μετά να ξεκινήσουμε την διαδικασία της αποστολής των όποιων εγγράφων στους αρμόδιους ?

Αυτό κάνουμε Γιάννη. Δια μέσω της οδού της παράλληλης εργασίας. Αν προσέχεις προχωρούμε χωρίς καν καταστατικό. Ολα θέλουν χρόνο. Ας έρθει η ώρα και τότε αυτή να μας βρει σε ώρα εργασίας και όχι σε ώρα αναμονής...

Υ.Γ. Ο μεγαλύτερος μου φόβος:

Φοβάμαι (βρε Κωστή) μην καταντήσουμε σαν τον γραφικό πατριώτη σου (γαμώτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Βλεπεις βρε Γιαννη εσυ καμμια δυναμικη στους συλλογους 'ή πουθενα αλλου που δεν την βλεπω εγω και εχεις και την απαιτηση να την δεις και εδω?

και ολα αυτα περι πιστοποιησης απο την ΠΟΦΕΕ εμενα δεν με εμπνεουν και πολυ...αλλα δεν ειναι του παροντος ...θελω λιγο χρονο να τα ξαναδιαβασω και να τα εμπεδωσω.

Θα μου πεις απο που αλλου να γινει η πσιτοποιηση , απο τον ΟΕΕ ? Ελα μου ντε....

αυτοι που θα παρουν την αποφαση να μας δωσουν την οποια πιστοποιηση να μας δωσουν και την πιστοποιηση

μιας αξιοπρεπεστατης αμοιβης για την δουλεια που κανουμε αλλα και για τις ευθυνες που θα αναλαβουμε με την

πιστοποιηση αυτη .Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι πανε να μας βαλουν σε μεγαλο λουκι και δεν μου αρεσει καθολου

Ο δικηγορος δηλαδη αν χασει την δικη και ο πελατης του καταδικαστει παει και αυτος μεσα για συμπαρασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρύσα , καχύποπτη και συ και βιαστική, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

Σε ότι αφορά την πιστοποίηση δεν έγραψα ότι θα γίνει από την ΠΟΦΕΕ, έγραψα ότι έχει προχωρήσει πολύ και μιας και ο Κωστής (πάρα πάνω) έγραφε και έψαχνε για σχετικό κείμενο, παρέθεσα σε link το κείμενο της ΠΟΦΕΕ.

Σε ότι αφορά την δυναμική θα πρέπει να δεις και εσύ ότι η ΠΟΦΕΕ έχει αποκτήσει την δική της δυναμική (είτε σου – μου αρέσει , είτε όχι ). Και χρησιμοποιεί την δυναμική αυτή και για το θέμα της πιστοποίησης.

Σε ότι αφορά τα καθ’ ημάς …….. Απλά έγραψα ότι επιστολές με 40 ή 50 υπογραφές στερούνται του ειδικού βάρους εκείνου που θα τις έκανε υπολογίσιμες. Και ταυτόχρονα αναρωτήθηκα για την δυναμική του φόρουμ και την απουσία αυτών που μονίμως καταδικάζουν του συλλόγους (όπως εσύ) , ακόμα και αν δεν έχουν περάσει έξω από την πόρτα τους.

Γιατί εντέλει ΕΜΕΙΣ φταίμε και για τους συλλόγους μας, κύρια με την αποχή μας. Γιατί (λίγο σκληρό αλλά αληθινό) θα πρέπει να αναρωτηθούμε μήπως τελικά έχουμε τους συλλόγους που μας αξίζουν (όπως και τόσα άλλα πράγματα στην πατρίδα μας).

συμφωνω απολυτα με τον φιλο αλλα υπαρχει και το αλλα ποσοι συλλογοι υπαρχουν στην χωρα μας και γιατι εχουν δημιουργηθει

που ο καθενας πρεσβευει τον δικο του πολιτικο χωρο και οι αρχοντες του καθε συλλογου τον χρησιμοποιουν για δικη τους προβολη

αυτοι δηλαδη που βγαινουν καθε μερα στην τηλεοραση ειναι οι καλυτεροι ολων μας ? δεν νομιζω και για το ΟΕΕ εμεις φταιμε που το αφησαμε να μας

εξουσιαζει.Σε ποιον απ ολους τους συλλογους να γραφτεις? που να πρωτο πας.Συγνωμη αλλα σκατα τα κανα με μονοι μας και καλα να παθουμε

Ο πανιδης ο ντουκακης ο σειμενης και ενα σωρο αλλοι που βρισκονται στον χωρο ολοι για καριερα πανε αλλα οχι για λογιστες βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δουλεύτε κι'αυτή την ιδέα..

http://www.enet.gr/?...ticle&id=130147

Βρε άτιμε δεν μπορούσες να βάλεις κάτι πιο εύκολο; biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Mια που το υπουργειο εχει πιασει το ποθεν εσχες των εφοριακων και ασχολειται , καλο θα ηταν σαν νεα ομαδα που προασπιζομαστε το δικιο και το εντιμο , να προτεινουμε ο επομενος κλαδος που θα ελεγχθει για ποθεν εσχες να ειναι ο κλαδος των ΛΟΓΙΣΤΩΝ με ανοιγμα των λογαριασμων οπου κρινεται απαραιτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια που το υπουργειο εχει πιασει το ποθεν εσχες των εφοριακων και ασχολειται , καλο θα ηταν σαν νεα ομαδα που προασπιζομαστε το δικιο και το εντιμο , να προτεινουμε ο επομενος κλαδος που θα ελεγχθει για ποθεν εσχες να ειναι ο κλαδος των ΛΟΓΙΣΤΩΝ με ανοιγμα των λογαριασμων οπου κρινεται απαραιτητο

Ναι Ναι Ναι... ας τα ανοίξουν, μπας και μας λυπηθούν και μας εντάξουν σε κάποιο πρόγραμμα!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια που το υπουργειο εχει πιασει το ποθεν εσχες των εφοριακων και ασχολειται , καλο θα ηταν σαν νεα ομαδα που προασπιζομαστε το δικιο και το εντιμο , να προτεινουμε ο επομενος κλαδος που θα ελεγχθει για ποθεν εσχες να ειναι ο κλαδος των ΛΟΓΙΣΤΩΝ με ανοιγμα των λογαριασμων οπου κρινεται απαραιτητο

Να το προτείνουμε , συμφωνω απόλυτα .

Αλλα πώς να το προτείνουμε ???

Με επιστολή ????

Για λέγε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...