Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ


ELGK

Ερώτηση

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι δυνατόν στα παρακάτω:

1. Εταιρία θέλει να ιδρύσει υποκατάστημα. Έχει βρει το χώρο (ανήκει στη σύζυγο του ενός εταίρου). Επειδή θα έχει κτιριακές δαπάνες, είναι υποχρεωτικό να υπογράψει πριν την υποβολή το συμφωνητικό (ή/και να κάνει μεταβολή στη ΔΟΥ-το καταστατικό επιτρέπει ίδρυση υποκαταστημάτων) ή αρκούν υπεύθυνες δηλώσεις της ιδιοκτήτριας και του νομίμου εκπροσώπου; Σύμφωνα με την απάντηση του υπουργείου δεν τίθεται χρονικός περιορισμός ως προς την ίδρυση του υποκαταστήματος,αλλά χωρις περαιτέρω διευκρινήσεις. τι προτείνετε;

2. Εταιρία συστήθηκε στα μέσα του 2006 (μετατροπή ατομικής σε οε - εισήχθη η κόρη). Μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την εγκύκλιο για τις μετατροπές του υπουργείου, ώστε να έχουμε καλύτερα οικονομικά στοιχεία τριετίας ή η εγκύκλιος αυτή αφορά αποκλειστικά την προϋπόθεση διετίας(12μηνα)? Στις τράπεζες ως γνωστόν δεν πήρα σαφή απάντηση (υπάλληλος λέει:αμα φαίνεται ότι είναι συνέχεια επιχείρησης. Άλλο ρώτησα...).

3. Εταιρία ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων (αφού πια λύθηκε και το θέμα με τα κέρδη - βλέπε ερώτηση 212 στις 01/12!!!!), επιθυμεί να επενδύσει στην αγορά ανυψωτικών ηλεκτροκίνητων μηχανημάτων (δεν απαιτείται άδεια), τα οποία θα χρησιμοποιεί στις κατά τόπους εργασίες για την αποτελεσματικότερη, ασφαλέστερη και γρηγορότερη παράδοση του έργου. Μπορεί να επιδοτηθεί για τέτοιο εξοπλισμό; Από τις ερωτήσεις-απαντήσεις του υπουργείου συμπέρανα ότι όταν αποδεικνύεται ότι αποτελεί μέρος της παραγωγικής διαδικασίας και επιστρέφει στην έδρα, δύναται να θεωρηθεί επιλέξιμη δαπάνη. Απο μεγάλη τράπεζα που έθεσα ερωτημα στις 20 Οκτωβρίου!!!, δεν μου έχουν δώσει απάντηση ακόμη. Η γνώμη σας; είναι επιλέξιμη δαπάνη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι δυνατόν στα παρακάτω:

1. Εταιρία θέλει να ιδρύσει υποκατάστημα. Έχει βρει το χώρο (ανήκει στη σύζυγο του ενός εταίρου). Επειδή θα έχει κτιριακές δαπάνες, είναι υποχρεωτικό να υπογράψει πριν την υποβολή το συμφωνητικό (ή/και να κάνει μεταβολή στη ΔΟΥ-το καταστατικό επιτρέπει ίδρυση υποκαταστημάτων) ή αρκούν υπεύθυνες δηλώσεις της ιδιοκτήτριας και του νομίμου εκπροσώπου; Σύμφωνα με την απάντηση του υπουργείου δεν τίθεται χρονικός περιορισμός ως προς την ίδρυση του υποκαταστήματος,αλλά χωρις περαιτέρω διευκρινήσεις. τι προτείνετε;

2. Εταιρία συστήθηκε στα μέσα του 2006 (μετατροπή ατομικής σε οε - εισήχθη η κόρη). Μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την εγκύκλιο για τις μετατροπές του υπουργείου, ώστε να έχουμε καλύτερα οικονομικά στοιχεία τριετίας ή η εγκύκλιος αυτή αφορά αποκλειστικά την προϋπόθεση διετίας(12μηνα)? Στις τράπεζες ως γνωστόν δεν πήρα σαφή απάντηση (υπάλληλος λέει:αμα φαίνεται ότι είναι συνέχεια επιχείρησης. Άλλο ρώτησα...).

3. Εταιρία ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων (αφού πια λύθηκε και το θέμα με τα κέρδη - βλέπε ερώτηση 212 στις 01/12!!!!), επιθυμεί να επενδύσει στην αγορά ανυψωτικών ηλεκτροκίνητων μηχανημάτων (δεν απαιτείται άδεια), τα οποία θα χρησιμοποιεί στις κατά τόπους εργασίες για την αποτελεσματικότερη, ασφαλέστερη και γρηγορότερη παράδοση του έργου. Μπορεί να επιδοτηθεί για τέτοιο εξοπλισμό; Από τις ερωτήσεις-απαντήσεις του υπουργείου συμπέρανα ότι όταν αποδεικνύεται ότι αποτελεί μέρος της παραγωγικής διαδικασίας και επιστρέφει στην έδρα, δύναται να θεωρηθεί επιλέξιμη δαπάνη. Απο μεγάλη τράπεζα που έθεσα ερωτημα στις 20 Οκτωβρίου!!!, δεν μου έχουν δώσει απάντηση ακόμη. Η γνώμη σας; είναι επιλέξιμη δαπάνη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Μία υπεύθυνη δήλωση της ιδιοκτήτριας είναι αρκετή. Εφόσον εγκριθεί το επενδυτικό σχέδιο προχωράνε στην υλοποίηση.

2. Τεκμηριώνεις επαρκώς ότι είναι συνέχεια της επιχείρησης και προχωράς.

3. Μην περιμένεις απαντήσεις από τράπεζες, είναι άσχετες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μπαίνει η δαπάνη κανονικά, όπως σου είπαν από το Υπουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1. Μία υπεύθυνη δήλωση της ιδιοκτήτριας είναι αρκετή. Εφόσον εγκριθεί το επενδυτικό σχέδιο προχωράνε στην υλοποίηση.

2. Τεκμηριώνεις επαρκώς ότι είναι συνέχεια της επιχείρησης και προχωράς.

3. Μην περιμένεις απαντήσεις από τράπεζες, είναι άσχετες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Μπαίνει η δαπάνη κανονικά, όπως σου είπαν από το Υπουργείο.

Ευχαριστώ πολύ, χαίρομαι που συμφωνούμε.

Όσον αφορά τις τράπεζες, το θέμα είναι ότι το ξέρουν και στο υπουργείο αλλά τουλάχιστον το 2006, (στη μεταποίηση αν θυμάμαι καλά), τότε γέλαγαν με τα χάλια των τραπεζών και μου απαντούσαν αμέσως, το ίδιο και το 2007. Φέτος, ακόμα γελάνε, αλλά ενώ χρυσούς τους έκανα, απάντηση δεν τους έπαιρνα, με παρέπεμπαν να θέσω το ερώτημα μέσω των τραπεζών.

Πάντως για στατιστικούς μάλλον λόγους ακόμα ρωτάνε: σε ποια τράπεζα σας το είπαν αυτό; Και ακολουθούν τα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα φιλοι μου μια βοηθεια για κατι που με απασχολει εχω επιλεξιμη επιχειρηση υπηρεσιες γευματων και ποτων απο κυλικειο και παρκο αναψυχης με ΚΑΔ ΣΕ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ η λογιστικη απεικονιση της επιχειρησης στο Ε3 ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ ειναι στην στηλη 548 εμπορια και ορθως γιατι αγοραζει ποτα αναψυκτικα και τα πουλαει εχω προβλημα για την υποβολη προτασης στο ΕΣΠΑ

Αναλογη περιπτωση εχω με επιλεξιμο ΚΑΔ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΔΟΚΙΜΩΝ Κ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ αλλα λογιστικη απεικονιση στο Ε3 Ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ επαγγελματιασ και οχι παροχη υπηρεσιων τι γινεται με την υποβολη προτασης στο ΕΣΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπερα φιλοι μου μια βοηθεια για κατι που με απασχολει εχω επιλεξιμη επιχειρηση υπηρεσιες γευματων και ποτων απο κυλικειο και παρκο αναψυχης με ΚΑΔ ΣΕ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ η λογιστικη απεικονιση της επιχειρησης στο Ε3 ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΛΙΚΕΙΟ ειναι στην στηλη 548 εμπορια και ορθως γιατι αγοραζει ποτα αναψυκτικα και τα πουλαει εχω προβλημα για την υποβολη προτασης στο ΕΣΠΑ

Αναλογη περιπτωση εχω με επιλεξιμο ΚΑΔ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΔΟΚΙΜΩΝ Κ ΑΝΑΛΥΣΕΩΝ αλλα λογιστικη απεικονιση στο Ε3 Ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ επαγγελματιασ και οχι παροχη υπηρεσιων τι γινεται με την υποβολη προτασης στο ΕΣΠΑ

Κανένα πρόβλημα...προχώρα κανονικά σύμφωνα με τους ΚΑΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα αντίγραφα των εντύπων Ε1, Ε3, Ε7, Εκκαθαριστικές ΦΠΑ, ΑΠΔ και οι βεβαιώσεις έναρξης πρέπει να είναι επικυρωμένες ή αρκούν απλά φωτοαντίγραφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τα αντίγραφα των εντύπων Ε1, Ε3, Ε7, Εκκαθαριστικές ΦΠΑ, ΑΠΔ και οι βεβαιώσεις έναρξης πρέπει να είναι επικυρωμένες ή αρκούν απλά φωτοαντίγραφα;

Φωτοαντίγραφα.

Άλλωστε υπάρχει Υ/Δ επρί ακρίβειας και αληθείας των υποβαλλόμενων στοιχείων.

Καλό θα ήταν να είναι σε κάθε σελίδα σφραγισμένα με τη σφραγίδα της επιχείρησης και με μονογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τα αντίγραφα των εντύπων Ε1, Ε3, Ε7, Εκκαθαριστικές ΦΠΑ, ΑΠΔ και οι βεβαιώσεις έναρξης πρέπει να είναι επικυρωμένες ή αρκούν απλά φωτοαντίγραφα;

Ερώτηση 40: Μπορούν τα τυπικά δικαιολογητικά να είναι απλές φωτοτυπίες, και εάν ναι, πρέπει να είναι θεωρημένα και από ποιόν;

Απάντηση: Σύμφωνα με το άρθρο 8 του ως άνω σχετικού, ο φυσικός φάκελος της επενδυτικής πρότασης υποβάλλεται εις διπλούν εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας. Ο ένας εκ των δύο φακέλων θα πρέπει να φέρει υποχρεωτικά, ανάλογα με τη φύση και το είδος του εγγράφου, πρωτότυπα έγγραφα ή νομίμως επικυρωμένα από οποιαδήποτε αρμόδια δημόσια υπηρεσία. Ο δεύτερος φάκελος αρκεί να περιέχει απλές φωτοτυπίες των επικυρωμένων εγγράφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ερώτηση 40: Μπορούν τα τυπικά δικαιολογητικά να είναι απλές φωτοτυπίες, και εάν ναι, πρέπει να είναι θεωρημένα και από ποιόν;

Απάντηση: Σύμφωνα με το άρθρο 8 του ως άνω σχετικού, ο φυσικός φάκελος της επενδυτικής πρότασης υποβάλλεται εις διπλούν εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας. Ο ένας εκ των δύο φακέλων θα πρέπει να φέρει υποχρεωτικά, ανάλογα με τη φύση και το είδος του εγγράφου, πρωτότυπα έγγραφα ή νομίμως επικυρωμένα από οποιαδήποτε αρμόδια δημόσια υπηρεσία. Ο δεύτερος φάκελος αρκεί να περιέχει απλές φωτοτυπίες των επικυρωμένων εγγράφων.

Ναι όσα επικυρώνονται. Όσα έχουν στρογγυλή "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ". Όχι τα φορολογικά δηλαδή και τα λοιπά που ρώτησε ο φίλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ποσοστό επι τοις % του πίνακα 18 "Συμβολή στην τοπική ανάπτυξη", πως υπολογίζεται; Υπάρχει τύπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νέες θέσεις εργασίας/(επιχορήγηση δημοσίου-10.000)χ30000 για ζώνη Α χ40000 για ζώνη Β.

Αυτό επί τοις εκατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Νέες θέσεις εργασίας/(επιχορήγηση δημοσίου-10.000)χ30000 για ζώνη Α χ40000 για ζώνη Β.

Αυτό επί τοις εκατό.

Συγγνώμη αλλά δεν το κατάλαβα αυτό. Το ποσοστό αυτό δεν έχει απαντηθεί ότι βγαίνει διαιρώντας τις δαπάνες που έγιναν για το απασχολούμενο προσωπικό το 2008 με τις συνολικές δαπάνες? Τι έχω χάσει? Τι σχέση έχουν οι νέες θέσεις εργασίας με αυτό το ποσοστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι σόρρυ κεκετημένη ταχύτητα, άλλο κριτήριο διάβαζα εκέινη την ώρα, τοπική απασχόληση αντί για τοπική ανάπτυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σχετικά με την ερώτησή μου παραπάνω:

2. Εταιρία συστήθηκε στα μέσα του 2006 (μετατροπή ατομικής σε οε - εισήχθη η κόρη). Μπορούμε να εκμεταλλευτούμε την εγκύκλιο για τις μετατροπές του υπουργείου, ώστε να έχουμε καλύτερα οικονομικά στοιχεία τριετίας ή η εγκύκλιος αυτή αφορά αποκλειστικά την προϋπόθεση διετίας(12μηνα)? Στις τράπεζες ως γνωστόν δεν πήρα σαφή απάντηση (υπάλληλος λέει:αμα φαίνεται ότι είναι συνέχεια επιχείρησης. Άλλο ρώτησα...).

Κατάφερα σήμερα και μίλησα με Υπουργείο. Είπαν όχι κατηγορηματικά. Η εγκύκλιος για τις μετατροπές αφορά μόνο τις δύο τελευταίες χρήσεις. Δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα στοιχεία της ατομικής. θα βάλω μου είπαν μόνο τα στοιχεία για 2007 και 2008 της ΟΕ. Any comment?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι πληρωμές προς τρίτους τι περιλαμβάνει στα Γ και τι στα Β κατηγορίας βιβλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οι πληρωμές προς τρίτους τι περιλαμβάνει στα Γ και τι στα Β κατηγορίας βιβλία;

http://www.ependyseis.gr/sub/mtey/faqs2.htm

Ερώτηση 311: Πληρωμές προς τρίτους κατά την περίοδο ν-1: λαμβάνεται υπόψη ο κωδικό 544 «σύνολο δαπανών» στο Ε3 ή ο 525 «αμοιβές και έξοδα τρίτων»;

Απάντηση: Λαμβάνονται υπόψη οι κωδικοί 525,526,527, στους οποίους αναγράφονται τα αντίστοιχα έξοδα που καταχωρούνται στο λογαριασμό 61 του ΕΓΛΣ (για βιβλία Γ' κατηγορίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία υπάρχει σχέση ενίσχυσης μικρομεσαίων και βιβλίου επενδύσεων?Η επιδότηση-επιχορήγηση με την είσπραξη

π'αει σε λογαριασμό αποθεματικού?Και μετά τι γίνεται με το αποθεματικό αυτό?Οι αποσβέσεις στα πάγια κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η σύμβαση που υπογράφεις γράφει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις. Αλλά βιβλίο επενδύσεων και αφορολόγητα αποθεματικά για ΕΣΠΑ δεν νομίζω να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...