Jump to content
  • 0

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΣΤΟ ΦΕΚ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΜΕΤΟΧΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ Δ.Σ.

Question

ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ Α.Ε.

ΕΧΩ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙ ΜΕΤΟΧΕΣ Α.Ε. ΣΕ ΔΥΟ ΝΕΟΥΣ ΜΕΤΟΧΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ, ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ Δ.Σ. ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ Δ.Σ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1)ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΗΤΡΩΟΥ ΤΗΣ ΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΝΕΟ Δ.Σ.? (ΑΥΤΟ ΤΟ Γ........ΤΟ ΤΑΠΕΤ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ)

2) ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΑ ΤΙΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ Μ8 ΣΤΗΝ ΔΟΥ? ΜΗΠΩΣ ΤΟ Μ8 ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ Α.Ε.?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΟΙΟΝ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Μόνο για το 1 .. γιατί για το δύο δεν χρειάζεται να γίνει τίποτα στην ΔΟΥ.

Το γ... ΤΑΠΕΤ είναι το διπλότυπο που πλήρωσες για την δημοσίευση.. (παλιά πληρώναμε ένα μέρος κατευθείαν στο Εθνικό τυπογραφείο) .. αλλά δεν ξέρω αν χρειάζεται αφού έχεις την ανακοίνωση.

Αν έχει βγει το ΦΕΚ πάρτο μαζί σου γιατί πιθανόν να σου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση ότι θα το προσκομίσεις όταν κυκλοφορήσει.

Τώρα για λεπτομέρειες .. ανάλογα την ΔΟΥ .. γι'αυτό πάρε πριν κανά τηλέφωνο :P

• 0
Guest Επισκέπτης

Λοιπόν ένα πολύ βασικό θέμα είναι κατά τη μεταβίβαση των μετοχών αν προκύπτει υπεραξία.

Θά υπολογίσεις λοιπόν την υπεραξία μεταβίβασης μετοχών το εντυπο θα το βρείς εδώ. (http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=downloads&showfile=134)

Ενα συμφωνητικό μεταβίβασης υπογεγραμμένο απο όλα τα συμβαλλόμενα μέρη για τον αγοραπωλησια ξεχωριστα, ισοζύγιο προηγούμενου μηνός απο την ημερομηνία μεταβίβασης, υπευθυνη δήλωση ότι δέν έχει ακίνητα απο τον Διευθυνων Σύμβουλο,εξουσιοδοτησεις απο όλα τα συμβαλόμμενα μέρη,και χρήματα η επιταγη(πρόσεχε εδώ μην πας καμμια επιταγή της εταιρείας γιατί ο φόρος υπεραξίας αποδίδεται απο το φυσικό πρόσωπο).

Δεύτερον τι είναι το Ταπετ είναι ένα πολύ μικρο χαρτακι κιτρινο,μπλε,κοκκινο το οποίο ουσιαστικά θεώρησε το σαν μία απόδειξη ότι το έδωσες για δημοσίευση.

Ερώτηση γιατί ψάχνεις για ΤΑΠΕΤ ενώ έχεις την ανακοίνωση του Νομάρχη:P Θα πάς με την ανακοίνωση του νομάρχη για το νεο Δ.Σ. συμπληρωμένο το Μ7 και κατευθείαν στο ΜΗΤΡΩΟ.

Ελπίζω να σέ βοήθησα όσο μπορώ γιατί νέος είμαι στο επάγγελμα.

Φιλικά Γιώργος.

• 0

Ερώτηση γιατί ψάχνεις για ΤΑΠΕΤ ενώ έχεις την ανακοίνωση του Νομάρχη :D Θα πάς με την ανακοίνωση του νομάρχη για το νεο Δ.Σ. συμπληρωμένο το Μ7 και κατευθείαν στο ΜΗΤΡΩΟ.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ :P

ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΚΩΔΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΛΗΡΩΣΑ.

ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΥΠΕΡΑΞΙΕΣ Κ.Τ.Λ. ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.

ΑΡΑ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ.

ΠΑΩ ΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΠΛΑ ΕΝΑ Μ7. Μ8 ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ.

• 0
Guest Επισκέπτης

Το ταπετ είναι ένα μικρό χαρτάκι με έναν αριθμό πρωτοκόλλου πάνω φαντάσου μέγεθος ένος πακέτου τσιγάρα.

Κάτι που ξέχασα πρίν είναι υποβολή-γνωστοποίηση στη τοπική εφορία του κάθε μετόχου για την αγοραπωλησία.(Εδώ το ξέρω οι απόψεις διήστανται δεν τα παίρνουν όλες οι εφορίες και σε παρπέμπουνε να τα καταθέσιες κάπου αλλού μου διαφεύγει όμως που.(λάθος βέβαια).

Ναι μόνο το Μ7 χρείαζεσαι για το ΔΣ να έχεις μαζί φωτοτυπίες ταυτοτήτων μήν ξεχάσεις διαγραφή προηγούμενων μελών ΔΣ και μετά εγγραφή νεου ΔΣ .Αν ανήκεις στη ΦΑΕΕ πρωι πρωι γιατί γίνεται χαμός.

Πάλι φιλικά Γιώργος.

• 0

Σ’ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ....ΤΟ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΤΑΠΕΤ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ?ΜΗΠΩΣ, ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΑΠ’ΕΥΘΕΙΑΣ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ, ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑΠΕΤ?