Προς το περιεχόμενο

Τον "Κουτούπωσε" το Facebook..Ακόμη δεν μπήκε, έφυγε ο ειδικός γραμματέας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&a...amp;cid=6<h1

Η zougla.gr «έφαγε» το πρώτο κυβερνητικό στέλεχος</h1> Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 2 Δεκεμβρίου 2009, 08:30

00000000maketa-mesa-eswteriki-021209.jpg

Μετά την αποκάλυψη και το πρωτοσέλιδο της zougla.gr, η κυβέρνηση ανακάλεσε την τοποθέτηση του ειδικού γραμματέα ΔΕΚΟ, Ανδρέα Κουτούπη.

Είχε προηγηθεί το αποκαλυπτικό δημοσίευμα της zougla.gr, ότι ο νέος ειδικός γραμματέας ΔΕΚΟ χλεύαζε το κυβερνών κόμμα μέσω Facebook, με χαρακτηρισμούς όπως «τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚ» και «τώρα θα τα κονομήσουμε» κ.ά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και το πρώτο στέλεχος της κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας που «φαγώθηκε» από την τηλεοπτική «Ζούγκλα» υπηρετούσε και αυτό στο Υπουργείο Οικονομικών. Ήταν ο Αδάμ Ρεγκούζας. Και η παράδοση συνεχίζεται...

Δύο μόλις ώρες μετά το δημοσίευμα της zougla.gr, που είχε τίτλο «Από τη Νέα Δημοκρατία στο ΠΑΣΟΚ μέσω… Facebook», από την Γενική Γραμματεία Ενημέρωσης ανακοινώθηκε η ανάκληση της απόφασης, με την οποία o κ. Κουτούπης τοποθετήθηκε στη θέση του ειδικού γραμματέα:

ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΟΡΙΣΜΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ

«Η Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ επέλεξε να στελεχώσει τις θέσεις ευθύνης στις Γενικές και Ειδικές Γραμματείες των Υπουργείων μέσα από ανοιχτές διαδικασίες, απευθυνόμενη στο σύνολο των Ελλήνων πολιτών, που επιθυμούν να συμβάλουν στην υλοποίηση των στόχων της. Χωρίς αποκλεισμούς, με απολύτως αντικειμενικά κριτήρια.

Ο κ. Ανδρέας Κουτούπης συμμετείχε με δική του πρωτοβουλία στην ανοικτή διαδικασία επιλογής στελεχών με την κατάθεση του βιογραφικού του σημειώματος.

Το βιογραφικό του κρίθηκε αντικειμενικά και αξιοκρατικά ως αξιόλογο και για το λόγο αυτό ο υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, -ο οποίος δεν τον γνώριζε προσωπικώς- τον κάλεσε δύο φορές σε συνέντευξη.

Στο πλαίσιο αυτής της διαδικασίας επελέγη για τη θέση του Ειδικού Γραμματέα ΔΕΚΟ.

Δυστυχώς, όμως, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων από τα στοιχεία που περιήλθαν σε γνώση της κυβέρνησης, ο κ. Κουτούπης έχει έως και το πρόσφατο παρελθόν εκφραστεί συνεχώς και επωνύμως μέσω του διαδικτύου με χυδαίους, υβριστικούς και ακραίους χαρακτηρισμούς για την Κυβέρνηση, την οποία ζήτησε να υπηρετήσει από θέση ευθύνης.

Οι προσωπικές του στοχεύσεις, όπως αυτές προκύπτουν από τις δημόσιες τοποθετήσεις του, βρίσκονται σε πλήρη απόκλιση από τις αρχές και τις αξίες του ΠΑΣΟΚ.

Η στάση αυτή αποδεικνύει πως, ανεξάρτητα των τυπικών του προσόντων, ο κ. Κουτούπης όχι μόνο στερείται των στοιχείων της εμπιστοσύνης και του ήθους που είναι απαραίτητα για να υπηρετεί Έλληνας πολίτης σε δημόσια θέση αλλά είναι, επίσης, έκθετος και υπόλογος. Για το λόγο αυτό δεν μπορεί να αναλάβει αυτή ή άλλη δημόσια θέση.

Ο τρόπος επιλογής που ακολουθεί η Κυβέρνηση αποδεικνύει ότι τηρούνται όλα τα κριτήρια της αντικειμενικότητας και της αξιοκρατίας, χωρίς να ληφθούν υπόψη κομματικές ή άλλες σκοπιμότητες.

Το σημαντικότερο προσόν που θέτει ως απαρέγκλιτη προϋπόθεση η παρούσα Κυβέρνηση, για την ανάληψη δημόσιας θέσης από οποιονδήποτε συμπολίτη μας, είναι το ήθος, η αξιοπρέπεια και ο σεβασμός της εντολής του Ελληνικού λαού.

Η Κυβέρνηση είναι αποφασισμένη να προχωρήσει στην ανοικτή διαδικασία επιλογής στελεχών για τις θέσεις κρατικής ευθύνης, χωρίς καμία έκπτωση στα στοιχεία της αξιοσύνης και του ήθους που είναι απαραίτητα για δημόσιους λειτουργούς.»

Παρακολουθείστε την αποκάλυψη της zougla.gr που οδήγησε στην απομάκρυνη του κ. Κουτούπη.

Από τη Νέα Δημοκρατία στο ΠΑΣΟΚ μέσω… Facebook

Οργή, και μάλιστα δικαιολογημένη, προκαλεί η τοποθέτηση του Ανδρέα Κουτούπη στην ειδική γραμματεία για τις ΔΕΚΟ. Η βάση και τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ δεν κρύβουν πλέον τη δυσαρέσκεια και τον εκνευρισμό τους για την «επιλεκτική» τοποθέτηση του Ανδρέα Κουτούπη, που κατάφερε να παρακάμψει όλους τους συνυποψηφίους του, έχοντας πολύ «ισχυρή υποστήριξη» μέσα στο ίδιο το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης. Η διαδικασία για την επιλογή των «άριστων», την οποία επέβαλε ο Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, χάνει πλέον τη σημασία της και έχει αρχίσει να καταλήγει σε επιλογή των «αρεστών» και των «κολλητών».

Το «αμάρτημα» του Ανδρέα Κουτούπη δεν είναι ότι είναι μέλος της Νέας Δημοκρατίας, δεν είναι ότι συμμετείχε -έστω έμμεσα- στη διακυβέρνηση Καραμανλή ή ότι είχε εκλεγεί με το ψηφοδέλτιο της Ν Δ στο Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος.

...............

Ολόκληρο το δημοσίευμα δείτε το στο zougla.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν αντιλαμβάνομαι είναι γιατί να διοριστούν έτσι οι γραμματείς;

Ο γραμματέας είναι πρόσωπο πολιτικό. Είναι εκφραστής της πολιτικής του κάθε υπουργείου.

Εκεί θα κριθεί η αξιοκρατία; Σε 50-100 άτομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην Ζούγκλα για την νέα επιτυχία στην συλλογή της..

Μπράβο που έφαγε ένα τύπο που του ξέφυγε και έιπε αυτά που πίστευε...

Εξάλλου δεν θα ξέραμε εάν στην δουλειά που θα αναλάμβανε δεν θα προστάτευε τα πιστεύω του...

Ετσι δεν είναι σιχαμερέ Μάκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο που έφαγε ένα τύπο που του ξέφυγε και έιπε αυτά που πίστευε...

Του "ξέφυγε"; Τι σοβαρότητα μπορεί να διαθέτει κάποιος που ασχολειται με το να βρίζει και να προκαλεί ...στο facebook; Καταρχήν αν τα "πίστευε" να μην είχε το θράσος να στείλει καν βιογραφικό για τη θέση (δε θα μπω στη διαδικασία να σχολιάσω τη φαιδρότητα της διαδικασίας επιλογής από τη μεριά του ΠΑΣΟΚ βέβαια σε αυτό το ποστ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του "ξέφυγε"; Τι σοβαρότητα μπορεί να διαθέτει κάποιος που ασχολειται με το να βρίζει και να προκαλεί ...στο facebook; Καταρχήν αν τα "πίστευε" να μην είχε το θράσος να στείλει καν βιογραφικό για τη θέση (δε θα μπω στη διαδικασία να σχολιάσω τη φαιδρότητα της διαδικασίας επιλογής από τη μεριά του ΠΑΣΟΚ βέβαια σε αυτό το ποστ...)

Μου θυμίζει την υπόθεση "Μίκη Θεοδωράκη"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδεικνύεται ότι:

1. Σπουδάζουμε, παίρνουμε γνώση και εξειδίκευση αλλά όχι μόρφωση.

2. Μπορεί να είμαστε "σπουδαίοι" τεχνοκράτες αλλά ταυτόχρονα μπορεί να μας λείπει το ήθος και η σοβαρότητα.

3. Όταν πρόκειται να "κονομήσουμε" δεν μας εμποδίζει τίποτα να αλλάξουμε στρατόπεδο ίσως και ιδέες.

4. Ο Μάκης τα βλέπει όλα. (τα στραβά των άλλων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στην αγγελία έπρεπε να γράφει ότι οι υποψήφιοι θα πρέπει να είναι ΠΑΣΟΚ.

Όμως έτσι δεν θα είχε νόημα το επικοινωνιακό τρυκ του ΓΑΠ.

Με την επιλογή όμως του Κουτούπη ο ΓΑΠ απέδειξε ότι όντως δεν έγινε με κομματικά κριτήρια τα οποία βέβαια ετέθησαν εκ των υστέρων.

Άρα, φταίει ο κ.Κουτούπης ή ο κ.Παπανδρέου;

Εγώ προσωπικά χέστηκα αλλά όλοι οι δημοσιογράφοι απορούν και αναρωτιούνται!

http://www.medium.gr/index.php?option=com_...&Itemid=110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω οτι η παραπομπή μου στο site της ζούγλκας δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι συμμερίζομαι τις απόψεις και "το ποιόν" του Μάκη.

Θα σας μεταφέρω τι μου έχουν αναφέρει 2 πελάτες μου που υπήρξαν γενικοί γραμματείς υπουργείων. Ο ένας ήταν με την κυβέρνηση του Πασοκ και ο δεύτερος πιο φρέσκος, με την κυβέρνηση της Ν.Δ. Αμφότεροι, μου ανέφεραν ότι δε μπορεί στην πράξη να προχωρήσει ένα σχήμα Υπουργείου στο οποίο ένας γενικός γραμματέας θα είναι άλλου πολιτικού χώρου.Για πολλούς λόγους. Βέβαια σαν ιδέα είναι ενδιαφέρουσα και με βρίσκει σύμφωνο. Απλά αντιλαμβάνομαι πως στην πράξη δεν θα είναι εφικτή, τουλάχιστον έως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω οτι η παραπομπή μου στο site της ζούγλκας δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι συμμερίζομαι τις απόψεις και "το ποιόν" του Μάκη.

Θα σας μεταφέρω τι μου έχουν αναφέρει 2 πελάτες μου που υπήρξαν γενικοί γραμματείς υπουργείων. Ο ένας ήταν με την κυβέρνηση του Πασοκ και ο δεύτερος πιο φρέσκος, με την κυβέρνηση της Ν.Δ. Αμφότεροι, μου ανέφεραν ότι δε μπορεί στην πράξη να προχωρήσει ένα σχήμα Υπουργείου στο οποίο ένας γενικός γραμματέας θα είναι άλλου πολιτικού χώρου.Για πολλούς λόγους. Βέβαια σαν ιδέα είναι ενδιαφέρουσα και με βρίσκει σύμφωνο. Απλά αντιλαμβάνομαι πως στην πράξη δεν θα είναι εφικτή, τουλάχιστον έως τώρα.

Προφανές είναι, δεν νομίζω ότι θέλει πολλή σκέψη.

Το έγραψα κι εγώ παραπάνω που δεν χρημάτισα γ.γ. με καμιά κυβέρνηση :P

Ο γραμματέας ενός υπουργείου είναι πρόσωπο πολιτικό. Δεν είναι δημόσιος υπάλληλος, είναι κυβερνητικό στέλεχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον "Κουτούπωσε" το Face book

Προσοχή λοιπόν στην εικόνα της μορφής που προβάλλουμε στον e- κόσμο των μορφών!

Τα υπόλοιπα είναι πολιτικά παιχνιδάκια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλα...μας πεισατε...τον εφαγε το facebook ..

....και τον αλλον τι επρεπε να τον κανει ολοκληρη η λιμνη του Καιαφα ???

... να τον καταπιει ολοκληρο, θα ελεγα εγω ...αλλα ουτε το δακτυλακι του δεν εβρεξε ... :P

και τελικα εμενα το προβλημα μου ειναι αλλο ....ποιον να προτιμησω?

εναν αφελη που εγραφε αρλουμπες στο facebook (ενταξει και μεις γραφουμε γενικως αλλα δεν πηγαμε και για γ.γ.)

ή εναν που εχει τα σχεδια του ετοιμα στο συρταρι και με την πρωτη ευκαιρια θα ξαναβγουν (γιατι σιγα μην τα ξεχασε)

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον "Κουτούπωσε" το Face book

Προσοχή λοιπόν στην εικόνα της μορφής που προβάλλουμε στον e- κόσμο των μορφών!

Τα υπόλοιπα είναι πολιτικά παιχνιδάκια .

Βούλα, ο τίτλος τον "Κουτούπωσε το facebook" δεν είναι δικός μου, αλλά εφημερίδας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καλα...μας πεισατε...τον εφαγε το facebook ..

....και τον αλλον τι επρεπε να τον κανει ολοκληρη η λιμνη του Καιαφα ???

... να τον καταπιει ολοκληρο, θα ελεγα εγω ...αλλα ουτε το δακτυλακι του δεν εβρεξε ... :P

και τελικα εμενα το προβλημα μου ειναι αλλο ....ποιον να προτιμησω?

εναν αφελη που εγραφε αρλουμπες στο facebook (ενταξει και μεις γραφουμε γενικως αλλα δεν πηγαμε και για γ.γ.)

ή εναν που εχει τα σχεδια του ετοιμα στο συρταρι και με την πρωτη ευκαιρια θα ξαναβγουν (γιατι σιγα μην τα ξεχασε)

:D

Για ποιόν μιλάς ?.....Για λέγε

Δηλαδή την σώσαμε απο τον Αγιο Εφραίμ , και θα μας την "φάει" άλλος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-ΝΑ θυμίσουμε πως το 2003 ο Δ. Παπαγεωργόπουλος, βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, είχε παρουσιάσει μελέτη και σχέδιο ανάπτυξης και χωροθέτηση σε έκταση 5.460 τ.μ. στου Καϊάφα.

-Τοποθετήθηκε με απόφαση του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών στη θέση του Γενικού Γραμματέα Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων ο πρώην βουλευτής Ηλείας του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Γεωργακόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααααααααααααα!!!!! για αυτόν τον "κύριο" μιλάτε......

Εκλογικά , οι συμπατριώτες μου τον "περιποιήθηκαν" δεόντως

Τώρα όσον αφορά τα καμμένα του ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ......

Μόνον αυτά κάηκαν ?????

Ημουν εκεί , διακοπές , και κάηκε η οικουμένη

Πάντως το σπασμένο πεύκο της φωτογραφίας είναι ασχετο απο τις πυρκαγιές

Ειχε παραμείνει εκεί απο οταν σε κάποιο απο τα προηγούμενα (αρκετα) χρόνια ενας ανεμοστρόβιλος και έσπασε και ξερίζωσε αρκετά.

Πάντως , και επειδή γνωρίζω πολύ καλά το μέρος , το οποίο είναι πράγματι πανέμορφο , κάτι πρέπει να γίνει για την πραγματική προστασία και ανάδειξή του, διότι έχει καταντήσει ένας τεράστιος σκουπιδότοπος και μια τεράστια "χέστρα" απο τους λογίς-λογίς Ελληνες και Αλλοδαπούς "Φυσιολάτρες" οι οποίοι κάνουν ελεύθερο, ασύδοτο , και ανεξέλεγκτο, Camping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βούλα, ο τίτλος τον "Κουτούπωσε το face book" δεν είναι δικός μου, αλλά εφημερίδας...

Κωνσταντίνε , καν δεν εστίασα εκεί αν και το έγραψα!

Μίλησα γενικά για το face book και όλα τα υπόλοιπα που συνέβησαν τα χαρακτήρισα πολιτικό θέατρο με θεατές εμάς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τώρα μπερδεύτηκα .

Ποιά είναι η άλλη άποψη ???

Μην ανησυχείς., και οι δυο, στο ίδιο συμπέρασμα μας οδηγούν(σκηνοθεσία, υποκρισία= θέατρο). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...