Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΑΠΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ.......ΜΟΛΙΣ "ΕΣΚΑΣΕ" ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ


sarimarina

Ερώτηση

Τι σας εχω??

Κακά μαντάτα!!

Μολις προ 15λέπτου , έφτασε εγκύκλιος στον ΟΑΕΕ που ορίζει την διακοπή έκδοσης απαλλακτικών και την υποχρεωτική εγγραφή στον ΟΑΕΕ των επαγγελματιών , ασχέτως τοποθεσίας έδρας.

Ορίζει μάλιστα οτι οσες απαλλαγές δόθηκαν μετά τις 1/11/2009 ακυρώνονται και όλοι αυτοι που απαλλάχθηκαν θα εγγραφουν υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ απο 1/11/2009.

Ωραία φέτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

ΩΡΑΙΑ ΠΑΛΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ (ΛΑΘΟΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΝΟΜΟΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Αυτά τα δυο ΦΕΚ αναφέρονται σε συγκεκριμένους νομούς και νησιά για όλους τους υπόλοιπους τι ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θανάσης

Αυτά τα δυο ΦΕΚ αναφέρονται σε συγκεκριμένους νομούς και νησιά για όλους τους υπόλοιπους τι ισχύει?

Δεν αναφέρονται μόνο σε αυτούς τους νομούς και τα νησιά, έχει ένα διαζευκτικό ή που σημαίνει ότι ισχύει για

όλους τους νομούς και νησιά αλλά και αυτούς τους 6 νομούς και τα συγκεκριμένα νησιά.

Ωραία ερμηνεία δίνει στην άσκηση δραστηριότητας εκτός περιοχής και το χρονικό σημείο που θα ισχύει η υποχρεωτική

ασφάλιση στον ΟΑΕΕ, Έκοψες τιμολόγιο το 2008, τότε μπαίνεις υποχρεωτικά στην ασφάλισή τους.

Δεν διευκρινίζουν όμως πως θα βλέπουν εάν κάποιος ασκήσει δραστηριότητα εκτός περιοχής και επίσης

τι σημαίνει άσκηση δραστηριότητας εκτός περιοχής. Δηλαδή εάν κάποιος πουλήσει μια τηλεόραση σε κάποιον

που ήρθε στο κατάστημά του αλλά μένει στην πόλη εννοείται ότι ασκεί δραστηριότητα στην πόλη;

Και επίσης για αυτούς που ασκούν μόνο υπηρεσίες πως είναι σίγουροι ότι δεν βγάζει αρκετά λεφτά για να

ζήσει με την πελατεία από τα χωριά και πρέπει να πάει στην πόλη και τον υποχρεώνουν να γραφτεί στον ΟΑΕΕ;

Παραλογισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Ευχαριστώ αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω

Πανηκοβλημένοι ψάχνουν να βρουν από παντού τα λεφτά που κλέψανε -αυτή είναι η ουσία-.

Ενώ η πραγματικότητα είναι οτι κανένα μαγαζί μα κανένα σε περιοχή κάτω των 2000 δεν μπορεί να έχει τζίρους

όσο ένα μέσα σε πόλη.

Κανονικά με αυτή την οικονομική κατάσταση θα έπρεπε να "ανεβάσουν" το όριο όχι σε 2000 αλλά σε 20000 κατοίκους γιατί πλέον και οι τζίροι εκεί είναι μηδενικοί και σεις σαν λογιστές το βλέπετε καθημερινά.

Και η ουσία είναι οτι πληρώνουμε ένα ταμείο που ΔΕΝ θα μας δώσει ποτέ τίποτα, άρα.........αλλού πρέπει να στραφούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΣΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑ ΤΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΙΑΛΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟ.ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ.ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΟΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΕΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΣΕ ΠΑΚΕΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000 ΚΑΙ ΖΗΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΕΦΥΓΕ ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ Ο ΤΑΒΕΡΝΙΑΡΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ.ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εγκύκλιος σε γενικός γραμμές ομολογώ οτι είναι και καλλίτερο απο το αναμενόμενο smile.gif

θεωρώ οτι έχουν τακτοποιηθεί αρκετά ζητήματα και εχουν δοθεί λογικές λύσεις σε πολλά προβλήματα.

Όπως το βλέπω έχει μόνο μια πατάτα που προκύπτει ζήτημα νομιμότητας

Ύστερα από αυτά και έχοντας υπόψη τη διάταξη τουτέταρτου εδαφίου της περίπτωσης 1γ, θεωρούμεσκόπιμο να διευκρινίσουμε ότι επιβάλλεται ο λεπτομερής έλεγχος σχετικά με τοντόπο άσκησης δραστηριότητας όλων των επαγγελματιών και εμπόρων τωνπεριοχών αυτών από 01.01.2009. Εφόσοναπό τον έλεγχο αυτό προκύψει ότι ασκήθηκε δραστηριότητα σε περιοχέςυποχρεωτικής ασφάλισης του Ο.Α.Ε.Ε., πρέπει να ασφαλίζονται στον Οργανισμόυποχρεωτικά από 11.05.2010.

Στον 3050 με τις τροποποιήσεις του πουθενά δεν υπήρχε το κριτήριο τόπου άσκησης δραστηριότητας.

Ο νέος νόμος 3846 ισχύει απο την ημερομηνία δημοσίευσης το οποίο είναι 11/5/2010.

Απο που και ως που γίνεται έλεγχος τόπου άσκησης δραστηριότητας για το 2009??

Και ενα δεύτερο ζήτημα όπως αναφέρεται και πάνω είναι η έννοια "τόπος άσκησης δραστηριότητας".

Αν δηλαδή η απλή παράδοση-αποστολή εμπορευμάτων σε πόλη (λιανική ή χονδρική), χωρίς την φυσική παρουσία του επιχειρηματία θεωρείται ως άσκηση δραστηριότητας στον τόπο παράδοσης. Για το θέμα αυτό ίσως θα μπορούσε να γίνει μια ερώτηση στο ΟΑΕΕ πριν αρχίσουν τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

Ο ΟΑΕΕ ΚΑΒΑΛΑΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΗΝ 113 ΑΠΟΨΗ ΔΥΟ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΤΩΝΗΣ

Η εγκύκλιος σε γενικός γραμμές ομολογώ οτι είναι και καλλίτερο απο το αναμενόμενο smile.gif

θεωρώ οτι έχουν τακτοποιηθεί αρκετά ζητήματα και εχουν δοθεί λογικές λύσεις σε πολλά προβλήματα.

Όπως το βλέπω έχει μόνο μια πατάτα που προκύπτει ζήτημα νομιμότητας

Στον 3050 με τις τροποποιήσεις του πουθενά δεν υπήρχε το κριτήριο τόπου άσκησης δραστηριότητας.

Ο νέος νόμος 3846 ισχύει απο την ημερομηνία δημοσίευσης το οποίο είναι 11/5/2010.

Απο που και ως που γίνεται έλεγχος τόπου άσκησης δραστηριότητας για το 2009??

Και ενα δεύτερο ζήτημα όπως αναφέρεται και πάνω είναι η έννοια "τόπος άσκησης δραστηριότητας".

Αν δηλαδή η απλή παράδοση-αποστολή εμπορευμάτων σε πόλη (λιανική ή χονδρική), χωρίς την φυσική παρουσία του επιχειρηματία θεωρείται ως άσκηση δραστηριότητας στον τόπο παράδοσης. Για το θέμα αυτό ίσως θα μπορούσε να γίνει μια ερώτηση στο ΟΑΕΕ πριν αρχίσουν τα προβλήματα.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ 3846/2010 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ 3846/2010 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ?

Δεν το λέει στο Νόμο. Το λέει στην εγκύκλιο που ερμηνεύει το Νόμο

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11376/hl/12393

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη chris nomikos-

ξερει κανεις αμα θα βγει καμια καινουργια διευκρινιστικη?καλα ρε παιδια εγω ως μηχανικος που εβγαλα μια αδεια-1100 ευρω σκεπης-περσυ τον απριλη και απο τοτε τιποτα πρεπει να συνεχισω να ειμαι στο τεβε?γραφτηκα που γραφτηκα απο τον φοβο του λογιστη απο μονος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξερει κανεις αμα θα βγει καμια καινουργια διευκρινιστικη?καλα ρε παιδια εγω ως μηχανικος που εβγαλα μια αδεια-1100 ευρω σκεπης-περσυ τον απριλη και απο τοτε τιποτα πρεπει να συνεχισω να ειμαι στο τεβε?γραφτηκα που γραφτηκα απο τον φοβο του λογιστη απο μονος μου

??????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετοιμάζουν... λέει... νέα διευκρινιστική της διευκρινιστικής, για να αποσαφηνίσουντης περιπτώσεις τόπου άσκησης δραστηριότητας και λοιπά κουραφέξαλα... Υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αργυρης

ΠΑΙΔΙΆ ΒΟΉΘΕΙΑ.

ΤΟ 1990 ΒΡΈΘΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΆ 50% ΣΤΗΝ Ο.Ε ΤΗ Σ ΠΡΏΗΝ ΣΥΖΎΓΟΥ ΓΕΙΑ Χ ΛΟΓΟ ΧΩΡΊΣΑΜΕ ΤΟ 1993 ΚΑΙ ΈΦΥΓΑ ΑΠΌ ΣΠΊΤΙ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΊΑ.ΆΠΩ ΤΟ 1997-2010 ΈΧΩ ΑΣΦΆΛΕΙΑ ΙΚΑ. ΤΟ 2009 Η ΕΤΑΙΡΊΑ ΚΆΝΕΙ ΠΑΎΣΗ ΕΡΓΑΣΙΏΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΉ.ΠΆΩ ΣΤΟ Ο.Α.Ε.Ε ΚΑΙ ΚΆΝΩ ΚΑΙ ΕΓΏ ΔΙΑΓΡΑΦΉ

ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΎΠΤΩ ΌΤΙ ΟΦΕΊΛΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΌ ΤΟ 1993 ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΊΩΝ ΕΊΝΑΙ 85.000 ΕΥΡΏ.. ΡΩΤΏ ΓΕΙΑ ΡΎΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΟΎΝ 4.677 Χ 18 ΔΟΣΕΙΣ ΑΝΆ 2 ΜΗΝΕΣ, ΚΑΘΕ ΔΟΣΗ... ΕΊΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΜΕ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΠΌ ΤΟΝ ΦΕΥΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010.

Δηλαδή θα πληρώσω, επί 20 χρόνια το Ι.Κ.Α και άλλα τόσα στο ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ..

Εντάξει το Ι.Κ.Α το πλήρωσα. Στον ΟΑΕΕ τι να πω, ότι εγώ δεν έχω καμιά δραστηριότητα στην εταιρία, δεν έχω κάνει καμιά προσωπική δήλωση εισοδήματος

παρά μόνο τα εισοδήματα από την άλλη εργασία.

Και τι θα ακούσω... ((ΚΌΨΕ ΤΟ ΛΑΙΜΌ ΣΟΥ, ΘΑ ΣΕ ΒΆΛΟΥΜΕ ΦΥΛΑΚΉ)).. θα πληρώσεις 2 φορές έχεις δεν έχεις

Δεν μας ενδιαφέρει αν δούλευες η όχι στην εταιρία εδώ θα μας πληρώσεις από αυτά που δεν έχεις..

Η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω, η κάτι δεν πάει καλά.. ΒΟΉΘΕΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας σήμερα μίλαγα με τον ΟΑΕΕ Πρέβεζας για να δω τι χρειάζεται για μια απαλλαγή. Η υπάλληλος με ρώτησε που είναι ασφαλισμένη η πελάτισά μου γιατί αν είναι λέει στο ΙΚΑ θα πρέπει να γραφτεί λέει κανονικά στον ΟΑΕΕ. Καινουρια εγγύκλιος μου είπε. Έχετε ακούσει κάτι για αυτό ή δεν ισχύει?

Βέβαια πλέον όλα να τα περιμένουμε πια....

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας σήμερα μίλαγα με τον ΟΑΕΕ Πρέβεζας για να δω τι χρειάζεται για μια απαλλαγή. Η υπάλληλος με ρώτησε που είναι ασφαλισμένη η πελάτισά μου γιατί αν είναι λέει στο ΙΚΑ θα πρέπει να γραφτεί λέει κανονικά στον ΟΑΕΕ. Καινουρια εγγύκλιος μου είπε. Έχετε ακούσει κάτι για αυτό ή δεν ισχύει?

Βέβαια πλέον όλα να τα περιμένουμε πια....

Ευχαριστώ πολύ.

kalhspera epeidh to ekana prosfata (prin 2 mhnes)ontws tha prepei na graftei sto OAEE alla tha parei apallagh apo ton OAEE efoson einai asfalismenh gia prwth fora meta to 1993 (kalo koyragio sto ika)alla an einai asfalismenh prin to 1993 einai opws kai prin plhrwnei mono ta syntaksima ston OAEE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Εριέττα

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για το εξής θέμα:

Το 2004 απολύθηκα από την εταιρεία που εργαζόμουν και από τότε είχα αφάλεια υγείας από τη μητέρα μου ως προστατευόμενο μέλος. Πρόσφατα παντρεύτηκα και είμαι πλέον στο ταμείο του συζύγου μου (ΤΑΠ ΟΤΕ).

Όλο αυτό το διάστημα εργάζομαι αλλά χωρίς ένσημα επειδή η εταιρεία "παρέχει" μόνο ασφάλεια ΤΕΒΕ (την οποία τότε πλήρωνε η ίδια) αλλά εγώ βλέποντας τη συγκεκριμένη εργασία σαν προσωρινή δεν ζήτησα ασφάλιση ώστε να αποφύγω τις γραφειοκρατίες για το κλείσιμο κτλ.

Επειδή όμως ουδέν μονιμότερον του προσωρινού είμαι ακόμα εκεί και σκέφτομαι να μπω στο ΤΕΒΕ για να αρχίσω να έχω και πάλι ένσημα (έως την απολυση μου είχα 10 έτη ΙΚΑ, και από το 2004 και μετά μηδέν).

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να εξαιρεθώ από τον κλάδο ασθενείας και να παραμείνω στο ταμείο του συζύγου μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για το εξής θέμα:

Το 2004 απολύθηκα από την εταιρεία που εργαζόμουν και από τότε είχα αφάλεια υγείας από τη μητέρα μου ως προστατευόμενο μέλος. Πρόσφατα παντρεύτηκα και είμαι πλέον στο ταμείο του συζύγου μου (ΤΑΠ ΟΤΕ).

Όλο αυτό το διάστημα εργάζομαι αλλά χωρίς ένσημα επειδή η εταιρεία "παρέχει" μόνο ασφάλεια ΤΕΒΕ (την οποία τότε πλήρωνε η ίδια) αλλά εγώ βλέποντας τη συγκεκριμένη εργασία σαν προσωρινή δεν ζήτησα ασφάλιση ώστε να αποφύγω τις γραφειοκρατίες για το κλείσιμο κτλ.

Επειδή όμως ουδέν μονιμότερον του προσωρινού είμαι ακόμα εκεί και σκέφτομαι να μπω στο ΤΕΒΕ για να αρχίσω να έχω και πάλι ένσημα (έως την απολυση μου είχα 10 έτη ΙΚΑ, και από το 2004 και μετά μηδέν).

Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να εξαιρεθώ από τον κλάδο ασθενείας και να παραμείνω στο ταμείο του συζύγου μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όχι. Για απαλλαγή κλάδου ασθενείας πρέπει να είσαι ασφαλισμένη για δική σου απασχόληση και όχι σαν προστατευόμενο μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Panagiotis δεν έχει αλλάξει το δικαίωμα να πέρνεις απαλλαγή από ΤΕΒΕ εάν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ μετά την 1/1/1993 και επιλέξεις για ασφάλιση σου το ΙΚΑ. Ειπώθηκε κάτι για ένα διάστημα αλλά ο νόμος δεν το πήραξε. Συνεχίζεις να απαλλάσεσαι από το ΤΕΒΕ. ΠΡοσοχή μην μήνεις έστω και έναν μήνα χωρίς ΙΚΑ, διότι αυτοβούλως το ΤΕΒΕ θα σε ξαναγράψει !!!

κ Σταυρουλάκη, το ιδίο φαντάζομαι οτι ισχυει και εαν είσαι ασφαλισμένος σε άλλο ταμείο σαν μισθωτός πχ ΕΤΑΠ - ΜΜΕ πρώην ΤΑΙΣΥΤ. Εκεί είμαι εγώ και πέρνω απαλλαγή από το ΤΕΒΕ κάθε χρόνο την τελευταία τριετία. Σωστά;

Και μια άλλη απορία, το ΕΤΑΠ-ΜΜΕ δεν σου χορηγεί βεβαίωση για τους μήνες που ο εργοδότης δεν έχει πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές, στην επιχείρηση που εργάζομαι αυτό γίνεται το τελευταίο εξάμηνο, και φαντάζομαι και σε πολλές άλλες. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; τι δικαιολογητικό θα πάω στο ΤΕΒΕ για το διάστημα αυτό. Γιατί φαντάζομαι ότι η βεβαίωση του εργοδότη ότι εργάζομαι εκεί εως σήμερα, χωρίς την βεβαίωση του Ασφαλιστικού ταμείου δεν καλύπτει το ΤΕΒΕ

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη chris nomikos-

ως πολιτικος μηχανικος πηρα σημερα στο τεβε να ρωτησω αμα ειναι αναγκαστικο να φυγω απο τον ογα-οικισμος κατω των 2000 κατοικων- και να παω στο τεβε,η πολτ 'ευγενικη' κυρια μου ειπε οτι αυτοματα με το που γραφτηκα-ναι γιατι πηγα μονος να γραφτω το ζωον- διαγραφομαι απο τον ογα(εννοειτε οτι δεν εχω διαγραφτει ακομα...) ή και να μην διαγραφτω αυτοματα πρεπει να απω να διαγραφω μονος μου,γιατι ετσι κι αλλιως αποτ ην στιγμη που ειμαι και ογα και τεβε οταν παρω συνταξη απο αυτο το κρατος δεν θα μετρησουν τα χρονια σφαλισης στον ογα.επισης μου ειπε οτι αμα ημουν νεος ασφαλισμενος θα μπρουσα με μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν θα βγαλω αδειες σε οικισμους πανω των 2,000 κατοικων μπορω να παρω απαλλαγη.ακουσον ακουσον εγω δηλαδη που ειμαι 2 χρονια εν ενεργεια δεν μπορω να παρω απαλλαγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ οτι φαινεται τελικα ο καθενας κανει οτι γουσταρει. Το ΤΕΒΕ συνεχιζει να αυθαιρετει και να ερμηνευει οπως γουσταρει τον νομο και την καθε διευκρινηση. Μηπως κυριε ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ υπαρχει καμια επισημη αποψη πλεον για το θεμα του ΤΕΒΕ/ΟΓΑ και τι τελικα ισχυει ? Ο δικος μου ο λογιστης ειναι αφαντος στο τηλεφωνο ακομα γιατι ειναι και ασχετος περι του θεματος (εγω τον ενημερωνω). Μπορειτε να βοηθησετε καθολου γιατι δεν ξερουμε ποιον να ρωτησουμε πλεον ?

Σε οσους αυθαιρετα ακυρωσαν την απαλλαγη που ειχαν τον Νοεμβριο 2009 τι καθεστως ισχυει ? Εγω δεν εχω κανει διαγραφη απ τον ΟΓΑ ακομα και το ΤΕΒΕ συνεχιζει αν στελνει χρεωστουμενα διμηνα απο Νοεμβριο 2009 (παρολη την διευκρυνηση του νεου νομου για μη υποχρεωση πληρωμης εως Μαιο 2010). Οσο για την δηλωση ασκησης επαγγελματος δεν ισχυει για εμας (απαλλαγη απο 2003) ?

Αν καποιος δεν εχει κοψει κανενα παραστατικο απο Ιανουαριο 2009 (μιας και ανεφερει 'αναδρομικο' ελεγχο απο τοτε) τι γινεται ? Η ενταξη του στο ΤΕΒΕ/ΟΓΑ γινεται με κριτηριο το ειδος της δραστηριοτητας του ? Τελικα υπαρχουν πλεον απαλλαγες ?

Παρακαλω βοηθηστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aρ. πρωτ.: Φ.10035/12393/739/23.6.2010

Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 25 του ν. 3846/2010 (Φ.Ε.Κ. 66 Α΄) «Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις», σχετικά με θέματα ασφάλισης επαγγελματιών, βιοτεχνών και εμπόρων σε περιοχές με ειδικά πληθυσμιακά κριτήρια

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11440

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιωτης

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟ Ο ΤΟΠΟΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ

Τίποτα δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη αφού σχετική Εγκύκλιο δεν έχουμε ακόμη από την Δνση Ασφάλισης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...